İş Yerine Karınca Duası Asmanın Hikmeti Ve Anlamı Nedir ?

Yayın Tarihi: 16.08.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 11.09.2018
 

İş yerinde bol bol para kazanmak isteyen kişilerin pek çoğu iş yerlerinin duvarına karınca duası asmaktadır. Evlerin mutfaklarında, iş yerlerinin, mağazaların ve ticarethanelerin duvarlarında sıklıkla gördüğümüz karınca duasının faziletleri nelerdir, karınca duası ne işe yarar, karınca duasının anlamı nedir ?

Karınca Duası, aslında bereket duası adına sahip olan ve halk arasında karınca duası olarak bilinen bu dua rızkın bereketlenmesini sağlamak adına okunan duadır.Halk arasında daha ziyade karınca duası olarak geçmesinin nedeni ise hikâyesinde duayı karıncanın etmesinden kaynaklanmaktadır. Bereket duasının asıl hikayesini merak edenler için yazımızın devamında tüm açıklamaları bulabilirsiniz.

Karınca Duasının Hikâyesi Nedir ?

Bilindiği üzere Hz. Süleyman’ın hayvanlarla konuşma özelliği bulunmaktadır. Kıtlık dönemi nedeni ile halk susuzluktan kırılmaktadır ve Hz. Süleyman önderliğindeki bir grup insan yağmur duasında bulunmak üzere yola çıkar. Yolda Hz. Süleyman’ın dikkatini yerde sırt üstü yatan bir karınca çeker.

Mübarek gözlerini karıncaya çeviren Hz. Süleyman yerde yatan karıncanın ayaklarını yere uzatarak feryat figan dua ettiğine şahitlik eder. Karıncanın duasını dinleyen Hz. Süleyman hayvanın “Yüce Allah’ım bizi sen var ettin. Senin rahmetin olmadan bizim yaşamamız mümkün değil. Ya bize su verir kurtarırsın, ya da bize su vermezsin helak edersin. Emir, ferman sana aittir” şeklinde dua ettiğine şahitlik eden Hz. Süleyman’ın bu dua karşısında gözleri dolar.

Bu esnada Hz. Cebrail gelir ve Hz. Süleyman’a Allah’ın karıncanın duasını kabul ettiği müjdesini verir.

isyerine asılan duanın anlamı

Bu müjde karşısında Hz. Süleyman daha fazla dayanamaz ve büyük bir coşku ile ağlamaya başlar. Cemaat olayları şaşkınlık içerisinde izlemektedir. Bir süre sonra kendisini toparlayan Hz. Süleyman topluluğa dönerek “Artık dönebilirsiniz. Çünkü başkasının duası ile sulanacaksınız” buyurur. Minik karıncanın büyük duası sayesinde yağmur yağar ve bereket gelir. O günden bu yana da bu dua karınca duası adı ile anılır ve bereket getirmesi için okunur.

İş Yerlerine Asılan Karınca Duasının ( Bereket Duası ) Türkçe Anlamı

Ey Cebrail’in ve Mikail’in, İsrafil’in ve Azrail’in, İbrahim’in ve İsmail’in, İshak’ın ve Yakup’un Rabbi, Ey bereketleri veren, Tevrat’ı, Zebur’u, İncil’i ve Kuran-ı Kerim’i indiren Allah’ım. Kudret ve güç sadece yüce ve büyük olan sana aittir. Açıkça ortadadır ki Hak ve tek Melik olan senden başka ilah yoktur. Sadık ve emin olan Hz. Muhammed senin elçindir. Ey Allah’ım, Ey Allah’ım, Ey kaim ve diri olan, Ey ikram ve celal sahibi, Ey azim olan arşın sahibi, senden beni hoş ve helal bir rızık ile rızıklandırmanı diliyorum. Ey merhametlilerin en merhametlisi rabbim senin rahmetinle (Ashabı Keyfin isimleri) Rahimin. Yemliha, Mekseline, Mislina, Mernüş, Debernüş, Şazenüş, Kefetatayyuş, Kıtmîr.“

İş Yerlerine Karınca Duası Asmanın Faziletleri Nelerdir ?

Bereket duası olan karınca duası adından da anlaşılacağı üzere rızkı arttırmak için taşınmalı ve okunmalıdır. İnanışa göre bereket duasını 5 ayrı kâğıda yazan, bu kâğıtlardan birini üzerinde taşıyan ve kalan 4 taneyi de işyerinin 4 duvarına asan kişiye Allah rızık ve bereket yağdırır. İşleri sürekli olarak artar, parası bereketlenir ve dükkânına giren kişiler kesinlikle alışveriş yapmadan dükkândan çıkmaz.

Yine satılmaya çalışılan ancak bir türlü satılamayan her eşyanın üzerine bu dua 7 kere okunursa Allah’ın da izni ile kolaylıkla satılır. Duayı kâğıda yazmak yerine her gün dükkânda okumak ya da her sabah namazından sonra evin dört bir köşesine okumak bereket açısından çok daha faydalı bulunmaktadır. Özellikle de sabah namazı kılındıktan sonra abdestli olarak evin dört köşesinde okunmasının evin bereketini arttırmak yönünden son derece olumlu etkileri bulunmaktadır.

Etiketler:

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
İş Yerine Karınca Duası Asmanın Hikmeti Ve Anlamı Nedir ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
az sermayeli iş fikirleri
10.000 TL Sermaye İle Ne İş Yapabilirim?

Günümüzde artık sunulan imkânlar sayesinde sermayesiz iş fikirleri...

arıcılık nasıl yapılmaktadır
Arıcılık Nasıl Yapılır ? Merak Edenlere Önemli Bilgiler

Günümüzde pek çok kişi arıcılık işi hakkında bilgi...

x