İşkur İşsizlik Maaşına Kredi Ve Kredi Kartı Bilmecesi (ÇÖZÜLDÜ)

 

Bankalar kar etme amacı ile kurulmuş tüzel kişilik ve kimlik taşıyan ticari kuruluşlardır. Bankaların başlıca gelirlerini, konut kredileri, ihtiyaç kredileri, araç ve taşıt kredileri gibi kredi türlerinden sağlamaktadır. Tabi bankaların bir çok gelir kaynağı vardır. Fakat bizim bugünkü konumuz bankalardan işkur’dan işsizlik maaşı alanlar kredi çekebilir mi ve kredi kartı başvurusunda bulunabilir mi? Bu soruların cevaplarına dair tüm detayları paylaşacağız.

Şunu net bir şekilde söylemeliyiz ki; bankalar ihtiyaç ve bireysel kredi başvurularını değerlendirirken bir çok faktöre bakarlar. Bunlardan en önemlisi gelir belgesidir. Bunun yanında bir dizi evrak ve prosüdür vardır. Bu şartları yerine getiren vatandaşlara kredilendirme yapılır ve kredi başvuruları kabul edilir.

Eğer işinizden ayrılmış ve an itibari ile işsizlik maaşı alıyor iseniz ve kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmak istiyor iseniz yazımızı okumaya devam edin.

İşsizlik Maaşı İle Kredi Çekebilir Miyim?

Bankalar ve finans kuruluşları kişilere ve kobilere veya esnaflara maddi durumları sıkışık olduğu dönemlerde nakit ve finans sağlayan kuruluşlardır. Örnek vermek gerekir ise bir vatandaş bankaya giderek kredi başvurusunda bulunduğunda ilk yapılan sorgulama işlemi T.C. Kimlik numaranız olacaktır.Banka bu kimlik numarası ile kredi başvurusunda bulunan kişinin gelir bilgisine,SGK bilgisine, çalışıp çalışmadığına ve kredi notuna kısa sürede ulaşarak hızlı bir değerlendirme yapacaktır.

Eğer kişinin kredi sicili temiz ve geriye dönük bankalarda herhangi bir takibe takılmış borcu yok ise başvuru olumlu bulunacak ve başvuru yapan kişiden gelir belgesi, teminat, ipotek veya banka gerekli görmesi durumunda kefil isteyecektir. Sizlerin de elinizde resmi bir gelir belgeniz olduğundan, işsizlik maaşı ile kredi çekme şansınız bulunmaktadır. Fakat bankadan bankaya istenecek belgeler farklılık göstereceğinden, işsizlik ödeneği alıpta kredi başvurusunda bulunacaksanız PTT şubeleri en doğru seçenek olacaktır.

Çünkü işsizlik ödenekleri PTT den alınır  ve PTT sizin maaşınızı garanti göreceğinden size kredi vermesi diğer bankalara göre daha kolay olacaktır. Ayrıca ister banka olsun ister PTT gerek görmesi halinde sizden kefil talep edebilir. Yani kısaca işsizlik ödeneği alıyorsanız bankalardan yada PTT’ den kredi alabileceksiniz.

İlgili Konu :  https://finanskredirehberi.com/4-cevapla-issizlik-maasi-odenegi-nereden-alinir/

kredi çektim işten çıkarıldım

İşsizlik Kredisi Veren Bankalar, Diye Bir Şey Yoktur

Şunu çok net söylemeliyiz ki işsizlik kredisi veren bankalar diye araştırma yaptığınızda bir çok bankanın işsiz ve gelir belgesiz bile olsanız kredi alabileceğiniz yönünde blog makaleleri ve gereksiz içeriklerle karşılaşacaksınız. Şöyle düşünmek gerekir ise banka verdiği krediyi yani nakit parayı geri alacağını garanti etmeden neden çalışmayan ve geliri olmayan birine kredi versin ki! Bu yüzden bu tarz makalelere itibar etmeyiniz.

 

Fakat istisna olarak her ne kadar işsiz olsanızda, bir işsizlik maaşı (ödeneği ) alıyor ve üzerinize bir taşınmaz gayrimenkul veya otomobilin varsa bunları rehin göstererek oldukça basit bir şekile kredi çekebilirsiniz. Ama yine hatırlatalım hiçbir şekilde malınız yok ve kefil dahi gösteremiyorsanız ve gelir belgesine sahip değilseniz hiç boşa uğraşmayın ve gereksiz kredi başvurularında bulunmayın olumsuz sonuçlanacak ve her başvuruda kredi notunuz dahada dibe doğru inecektir.

Kredi Çekmiştim İşten Çıkarıldım Diyorsanız…

Net olarak söylememiz gerekirse hiç telaş yapmayın. İşten çıkarıldıysanız işsizlik maaşınız bağlanacaktır. Bunu vakit kaybetmeden sıkı bir şekilde takip ediniz. İkincisi ise, eğer daha önceden kredi çekmiş iseniz kimsenin bilmediği ama önemli bir ayrıntıdan bahsedeceğim.

Kredi işsizlik tazminatı ! Bu nedir demeyin hemen açıklayacağım. Kişiler bankalardan kredi çekerken bankalar bazen tüketicinin haberi olarak bazen haberi olmayarak dosya masrafı adı altında işsizlik sigortası yaparlar. İşte bu işsizlik sigortası işsiz kalmanız durumunda size ödenmesi gereken bir tazminat hakkı sağlar bunu bankanızdan hemen isteyin. Örnek olarak bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı İle Kredi Ve Kredi Kartı Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer bankanızda vadesiz hesabınızda veya maaş hesabınızda son 6 aya dair düzenli bir ödeme var ise yani maaş yatmış ise işsizlik maaşı dahi alsanız bankalar size kredi verebilecek.Bu yüzden İşsizlik maaşı alanlar kredi çekebilirler mi veya kredi kartı alabilir mi sorusunu artık aklınızdan çıkarabilirsiniz. Fakat yinede aşağıdaki başvuru şartlarını taşıdığınızı teyid ederek hazırlıklı olarak son almış olduğunuz işsizlik ödeneği belgesi ile başvurunuzu yapınız.

  • Gelir (Maaş) bordrosu,
  • İstenirse Hazırda bir Kefil,
  • Teminat Gösterilebilecek bir taşınmaz veya araç,
  • Son 6 ayda maaşınızın düzenli yatmış olması,
  • Sigortalı olmanız,
  • İşsizlik maaşından yararlanmış olduğunuza dair bir belge

aslında yukarıdaki belgeler tüm kredi başvurularında istenmektedir. Fakat unutmayın ki işsizlik maaşına kredi veren bankalar teminat, kefil vb. istekleri % 70 oranında sizlerden talep edeceklerdir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
nakit avans çekemiyorum
5 Çözüm İle Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum Sorunu

İster özel olsun, ister kamu bankaları olsun birbirinden...

edevlet üzerinden kredi notu öğrenme
Her Ay 1 Defa Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Devlet Garantili

Aslında kredi notu bir kesim tarafından dikkate alınan...

x