Bekleyen provizyon ne kadar sürer, bazen kredi kartı ile yapmış olduğumuz harcamalar bekleyen provizyon olarak gözükebilir ve sürebilir, bu durum bazen can sıkıcı hal alabilir bu yüzden bekleyen provizyon nedir ve ne kadar sürer bunları ele alacağız. Öncelikle işlemin bekleyen provizyonda kalması ne demek ve hangi anlama gelmektedir bunu öğrenelim.

Türkiye’de kredi kartı kullanım oranı oldukça yüksek bir rakam verecek olursak 180 ile 200 milyon arasında bir kullanıcı kitlesi var. Hal böyle olunca işlem sayısı da oldukça fazla oluyor. Hemen hemen kredi kartı kullanan kişilerin çoğu yapılan işlem sonrası bekleyen provizyon ifadesi ile karşılaşmıştır. Peki nedir ve ne anlama gelir bu provizyon kelimesi.

Kısa ve hızlı bir şekilde anlatmak gerekir ise provizyon, yapılan işlemin banka tarafından denetleneceği ve inceleneceği anlamına geliyor. Provizyon beklemesi olarak bilinen ve birçok kişinin başına gelen ödeme bekletilmesi hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Birçok provizyon şekli bulunmaktadır.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Bekleyen ödemeler ne anlama gelmektedir, Provizyon ön onay anlamına gelen, onay aşamasında olan ve harcamalar için kullanılan tanımdır. Online işlemlerin olmadığı zamanlarda daha çok kullanılmaktaydı. Kartın işlem yapmaya uygun olup olmadığını anlamak için onay alması gerekliydi. Yani provizyon şu anlama gelmekteydi: İşlem yapılın kartın içerisinde karşılayabilecek limitin olup olmadığını kontrol ettirmektir.

Şu anda kullanılan provizyon işleminde de benzer durum mevcuttur. İşlem yapılan tutar limitinizden düşmektedir ve sonuçlanana kadar geri vermemektedir. Bazen provizyon süresinin bitmesi 1 haftayı bulabilmektedir. Günümüzde bu ad benzer bir işlem için kullanılmaktadır. Çekin karşılığı olarak da bilinmektedir.

Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Makalede daha önce de söylediğimiz gibi, harcama ve kredi kartlarıyla ilgili herhangi bir sorun yoksa, onay süresi bir gündür. Bazı durumlarda, bu işlemler farklı olabilir. Ayrıntılar için bir günden fazla kapsama alanı için bankanıza da başvurabilirsiniz. POS ve kartın bağlı olduğu banka aynıysa, bu işlemlerin izin süresi bir gündür. Ancak, durum tam tersi ise, kartla POS’ın bağlı olduğu banka farklıysa, sağlama işleminin iki gün sürdüğünü söyleyebiliriz.

Hazırlık süreci aynı zamanda küçük onay süreci olarak da bilinir. Sonuç olarak, harcamalarınız doğrulanmadıkça harcama sınırlarınızdan düşülecektir. Başka bir deyişle, bir fıkranın iptali gider olarak kabul edilir, bu yüzden sorun olmayabilir. Bununla birlikte, kartınızla ve maliyetlerinizle ilgili bir sorununuz varsa, şüpheli işlem bildirim menüsüyle ilgili yardım almak için Banka Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.

Provizyondaki işlem ne kadar bekler? Pos cihazından kapama mesajı gelmediği sürece provizyon süresi uzayacaktır. Genelde bankalar 1 hafta sonunda provizyonu iptal eder. Ondan sonra kesilen ücret hesabınıza yatmaktadır.

Ödemelerimizi yaptıktan sonra neden provizyonda beklemektedir?

 • Bankanıza ait bir pos cihazı ile işlem yapıldıysa pos cihazı henüz kapama mesajı göndermemiştir.
 • Bankanızdan başka bir bankaya ait pos cihazında işlem yaptıysanız, pos cihazı henüz kapama mesajını göndermemiştir.

provizyonda bekleyen işlemler

Bekleyen Provizyon İşlemini İptal Etmek Mümkün Mü?

Açık provizyonda bekleyen işlem iptali nasıl olmaktadır? Provizyon işlemini kullanıcı iptal edememektedir. Provizyon iptalini ödeme işleminin yapıldığı kurum yapılabilir. Kurum ödeme işleminin iptali ile provizyon iptalinin sağlayabilir. Bunu aynı gün içerisinde yapmalıdır. Yoksa iptal işlemi gerçekleşmez. Kurumlar kendi altyapıları sayesinde bu iptali sağlayabilir. Eğer iptali sağlanmazsa provizyon süresinin bitmesini beklemek gerekmektedir.

Bu süre bankaya göre değişmektedir. Genelde 1 hafta olarak bilinmektedir. 1 hafta süresi geçince provizyon doğrudan iptal olur. Bankalar provizyon sürecine müdahale etmemektedir. Sadece provizyon süresinin bitmesini beklemektedirler. Provizyon hakkındaki gerekli bilgileri bankanızdan alabilirsiniz. Eski provizyon sistemlerinde bu farklıdır. Online işlemlerin kullanılmadığı zamanlarda provizyon süresinin bitişi 1 ay bulmaktaydı. Online işlemler ile beraber bu süre kısalmıştır.

Yapılan Alışveriş İşlemi, Neden Bekleyen Provizyona Girer?

Kartınızın provizyona girmesini sağlayan birkaç işlem bulunmaktadır. Bunlardan biri internet alışverişidir. İnternette yapılan alışverişlerde para kesintiye uğrar ve işlem beklenir.

Diğer bir işlem ise ödemenin iptal olmasıdır. Ödemeniz sırasında pos cihazında bir sorun oluşur ve işlem tamamlanmazsa ödenecek ücret provizyona düşmektedir. Pos cihazından kaynaklanan sorunlarda provizyon süresi daha azdır.

Provizyonda Bekleyen İşlem Ekstreye Yansıtılır Mı?

Aslında bu durum çok merak edilmektedir, provizyonda bekleyen işlemler o an için ekstreye yansımaz ama mobil bankacılığa girdiğiniz kredi kartı harcama işlemleri raporlamasına baktığınızda gözükmez, gözükeceği alan açık işlemler menüsü altında olacaktır. Genellikle açık işlemler ve bekleyen provizyonlar bu alanda bekler, kesin harcama onayına istinaden harcama işlemine dönüşür ve daha sonra kredi kartı ekstre hareketleri arasında gözükecektir.

Bekleyen Provizyon İşlemleri Kredi Kartı Limitinden Düşer Mi?

Genellikle bekletilen provizyon işlemleri güvenlik ve teyid amaçlıdır. Gerekli incelemelerin ardından işlem onaylanarak ekstre hesabına aktarılır. Kredi kartı ile yapılmış olan bir harcamanın provizyonda beklemesi sizin kart limitinizden bu tutarın düşmeyeceği anlamına gelmez. İşlem onaylandıktan sonra yapılan işlemin tutarı örnek olarak 250 TL kart limitinizden düşecektir.

1 Yorum

 1. Cemal
  21 Ocak 2020 at 00:51 — Cevapla

  3 gündür yurtdışı alışverişim provizyonda bekliyor. İptal olacağını bilsem yeniden sipariş vereceğim ama ne olacağı belli değil. Karşı tarafa ödeme yapılırsa benim alışverişim 2 defa olmuş olur o riski alamıyorum yok iptal edilir hesaba para geri gelirse zaman kaybı ve belirsizlik.. Bu çağda 1 hafta provizyon bile çok saçma. En olmadı banka arar müşteriyi sorar bu sen misin doğru mu onay verilir iş biter ama bu iş böyle de olmuyor.
  Yazı güzel olmuş teşekkür ediyorum

 2. Emre
  20 Eylül 2019 at 05:19 — Cevapla

  Çok faydalı yazı teşekkürler.

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir