finanskredirehberi.com

Kabusunuz Bekleyen Provizyon Nedir, Ne Kadar Sürer? (KREDİ KARTI)

Tarih: 07.12.2018
Güncel: 08.11.2019
bekleyen provizyon ne kadar sürer

Bazen kredi kartı ile yapmış olduğumuz harcamalar bekleyen provizyon olarak gözükebilir ve sürebilir, bu durum bazen can sıkıcı hal alabilir bu yüzden bekleyen provizyon nedir ve ne kadar sürer bunları ele alacağız. Öncelikle işlemin bekleyen provizyonda kalması ne demek ve hangi anlama gelmektedir bunu öğrenelim. Türkiye’de kredi kartı kullanım oranı oldukça yüksek bir rakam verecek olursak 180 ile 200 milyon arasında bir kullanıcı kitlesi var.Hal böyle olunca işlem sayısıda oldukça fazla oluyor. Hemen hemen kredi kartı kullanan kişilerin çoğu yapılan işlem sonrası bekleyen provizyon ifadesi ile karşılaşmıştır. Peki nedir ve ne anlama gelir bu provizyon kelimesi.

Kısa ve hızlı bir şekilde anlatmak gerekir ise provizyon, yapılan işlemin banka tarafından denetleneceği ve inceleneceği anlamına geliyor.Provizyon beklemesi olarak bilinen ve birçok kişinin başına gelen ödeme bekletilmesi hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Birçok provizyon şekli bulunmaktadır.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Bekleyen ödemeler ne anlama gelmektedir, Provizyon ön onay anlamına gelmektedir. Onay aşamasında olan harcamalar için kullanılan tanımdır. Online işlemlerin olmadığı zamanlarda daha çok kullanılmaktaydı. Kartın işlem yapmaya uygun olup olmadığını anlamak için onay alması gerekliydi. Yani provizyon şu anlama gelmekteydi: İşlem yapılın kartın içerisinde karşılayabilecek limitin olup olmadığını kontrol ettirmektir. Şu anda kullanılan provizyon işleminde de benzer durum mevcuttur. İşlem yapılan tutar limitinizden düşmektedir ve sonuçlanana kadar geri vermemektedir. Bazen provizyon süresinin bitmesi 1 haftayı bulabilmektedir. Günümüzde bu ad benzer bir işlem için kullanılmaktadır. Çekin karşılığı olarak da bilinmektedir.

Bekleyen (Açık) Provizyon Ne Anlama Gelir?

Açık provizyon ne demektir? Açık provizyon internetten sağlanan ödemelerde kullanılan bir terimdir. Açık provizyonda ödeme yapılan kurum provizyonu almıştır. Ancak bankada sorunlar oluştuğu için tam ödeme sağlanamamıştır. Belirlenen ücret harcamalarda gözükmez. Açık provizyon kısmında durmaktadır. Açık provizyon aynı zamanda yurt dışı alışverişlerde de kullanılmaktadır. Yurt dışı alışverişlerinde belirli bir tutarın bloke olması anlamına gelmektedir.

Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Makalede daha önce de söylediğimiz gibi, harcama ve kredi kartlarıyla ilgili herhangi bir sorun yoksa, onay süresi bir gündür. Bazı durumlarda, bu işlemler farklı olabilir. Ayrıntılar için bir günden fazla kapsama alanı için bankanıza da başvurabilirsiniz. POS ve kartın bağlı olduğu banka aynıysa, bu işlemlerin izin süresi bir gündür. Ancak, durum tam tersi ise, kartla POS’ın bağlı olduğu banka farklıysa, sağlama işleminin iki gün sürdüğünü söyleyebiliriz.

Hazırlık süreci aynı zamanda küçük onay süreci olarak da bilinir. Sonuç olarak, harcamalarınız doğrulanmadıkça harcama sınırlarınızdan düşülecektir. Başka bir deyişle, bir fıkranın iptali gider olarak kabul edilir, bu yüzden sorun olmayabilir. Bununla birlikte, kartınızla ve maliyetlerinizle ilgili bir sorununuz varsa, şüpheli işlem bildirim menüsüyle ilgili yardım almak için Banka Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz. Provizyondaki işlem ne kadar bekler? Pos cihazından kapama mesajı gelmediği sürece provizyon süresi uzayacaktır. Genelde bankalar 1 hafta sonunda provizyonu iptal eder. Ondan sonra kesilen ücret hesabınıza yatmaktadır.

Ödemelerimizi yaptıktan sonra neden provizyonda beklemektedir?

  • Bankanıza ait bir pos cihazı ile işlem yapıldıysa pos cihazı henüz kapama mesajı göndermemiştir.
  • Bankanızdan başka bir bankaya ait pos cihazında işlem yaptıysanız, pos cihazı henüz kapama mesajını göndermemiştir.
Yapılan Alışveriş İşlemi, Neden Bekleyen Provizyona Girdi?

Kartınızın provizyona girmesini sağlayan birkaç işlem bulunmaktadır. Bunlardan biri internet alışverişidir. İnternette yapılan alışverişlerde para kesintiye uğrar ve işlem beklenir. Diğer bir işlem ise ödemenin iptal olmasıdır. Ödemeniz sırasında pos cihazında bir sorun oluşur ve işlem tamamlanmazsa ödenecek ücret provizyona düşmektedir. Pos cihazından kaynaklanan sorunlarda provizyon süresi daha azdır.

İnternet Sitelerinde Bekleyen Provizyon Nasıl Olmaktadır?

İnternette bulunan alışveriş siteleri, ödeme siteleri vb. ön provizyon sistemini kullanmaktadır. Ön provizyon ne demektir? Ön provizyon bir kart doğrulama sistemidir. Kartınızı site sistemine kayıt ettiğiniz zaman kullanılmaktadır. Kayıt olan kartınızdan düşük miktar bir para ön provizyon olarak kesilmektedir. Bu para sitesine göre değişmekle beraber 0,001 TL ile 100 TL arasındadır. Bu tutar kesilince banka işlem listenizde bir şifre gelmektedir. Bu şifreyi sitede bulunan alakalı yere girdiğinizde kartınız onaylanmış olacaktır. Böylece kartınız ile dilediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Provizyon sistemini uygulayan sitelerden bazılar: Gittigidiyor, PayPal, Booking, ITunes, Uber vb. siteleridir. Bu sitelerde kesilen provizyon tutarı değişmektedir.

Çek İşlemlerinde Bekleyen Provizyon  Nasıl Olmaktadır?

Çek işlemlerinde provizyon çekin karşılığının olup olmadığını kontrol etmektir. Çekin sahte olup olmadığı da kontrol edilmektedir. Çekin üzerindeki meblağın çekin sahibine ait banka hesabından karşılanması için tekrar kontrol yapılır. Bu işlem çek ile ödeme yapılacağı zaman yapılmaktadır. Provizyon işleminden sonra çek bozdurulmaktadır.

Bekleyen Provizyon İşlemleri Nasıl Görüntülenir Ve Öğrenilir?

Provizyonda bekleyen ödemelerinizi kontrol etmek için iki yöntem bulunmaktadır. Birincisi; internet bankacılığı üzerinden yapılan yöntemdir. Kartınızın bağlı olduğu bankanın internet bankacılığı aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Kartınızın bilgilerini kontrol ederken provizyon, açık provizyon veya bekleyen harcamalar seçeneklerinden hangisi varsa onu tıklayınız. Bu listede provizyonda olan harcamalarınızı görebilirsiniz.

Provizyonunuzu öğrenmek için kullanabileceğiniz ikinci yöntem ise; telefon bankacılığıdır. Kartınızın bağlı olduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Bu işlem sırasında dizen kartınızın bilgileri istenmektedir.

İlgili İçerik : Pos Cihazını Taksite Açtırma

Otellerde Bekleyen Provizyon İşlemi Nasıl Olmaktadır?

Otel rezervasyon işlemi sırasında da provizyon kullanılmaktadır. Provizyon, rezervasyon ücretinin bloke edilmesidir. Bu tutar çok düşüktür. Sadece kullanılan kartın içinde limit olup olmadığını kontrol edilmektedir. Eğer kartınızda istenen tutar kadar para bulunmuyorsa sizden bilgilerinizi güncellemenizi isteyebilirler.

Güncelleme işlemini 24 saat içerisinde yapabilirsiniz. Güncelleme işleminden sonra güncellenen kartınızda provizyon kesintisi yapılmaktadır. Gerekli işlemlerden sonra provizyon iptal edilecektir. Otelinizden gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Bekleyen Provizyon Nasıl İptal Edilir?

Açık provizyonda bekleyen işlem iptali nasıl olmaktadır? Provizyon işlemini kullanıcı iptal edememektedir. Provizyon iptalini ödeme işleminin yapıldığı kurum yapılabilir. Kurum ödeme işleminin iptali ile provizyon iptalinin sağlayabilir. Bunu aynı gün içerisinde yapmalıdır. Yoksa iptal işlemi gerçekleşmez. Kurumlar kendi altyapıları sayesinde bu iptali sağlayabilir. Eğer iptali sağlanmazsa provizyon süresinin bitmesini beklemek gerekmektedir.

Bu süre bankaya göre değişmektedir. Genelde 1 hafta olarak bilinmektedir. 1 hafta süresi geçince provizyon doğrudan iptal olur. Bankalar provizyon sürecine müdahale etmemektedir. Sadece provizyon süresinin bitmesini beklemektedirler. Provizyon hakkındaki gerekli bilgileri bankanızdan alabilirsiniz.Eski provizyon sistemlerinde bu farklıdır. Online işlemlerin kullanılmadığı zamanlarda provizyon süresinin bitişi 1 ay bulmaktaydı. Online işlemler ile beraber bu süre kısalmıştır.

Banka Provizyon Vermedi Hatasının Sebepleri

Genellikle internet alışverişlerinde ve ödemelerinde ortaya çıkan bu hatanın birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerin başında kredi kartınızın internet alışverişlerine kapalı olmasıdır. İnternet üzerinden alışveriş yapabilmeniz için öncelikle kredi kartınızın internet alışverişlerine açık olması gerekmektedir.

Kredi kartınızı ilk aldığınızda, kartınız genellikle internet alışverişlerine kapalıdır ve internet alışverişlerinizde kredi kartınızı kullanabilmeniz için bu özelliği açmanız gerekmektedir. Kredi kartınızı internet alışverişlerinde ve ödemelerinde kullanıma açmak için banka ile görüşebilir veya internet şubesini kullanarak bizzat açabilirsiniz. Böylece kredi kartınızı internet alışverişlerinizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlgili Konu : Kredi Kartı Satış İptali Nasıl Yapılır?

Bankanız provizyon vermedi hatasının bir sebebi de alışveriş sırasında kredi kartınızın bilgilerini yanlış girmeniz olabilir. Özellikle kredi kartınızın ön yüzünde yer alan son kullanma tarihini veya arkasında yer alan 3 haneli güvenlik kodunu (CVV kodu) yanlış girmeniz durumunda bankanız provizyon vermez ve ödemeniz kabul edilmez. Ayrıca kullandığınız kredi kartınızın güncel, yani son kullanma tarihinin geçmemiş olması gerekir.

Bu hataları yapmamak ve “bankanız provizyon vermedi” hatasını almamak için alışveriş sırasında kredi kartı bilgilerinizi dikkatli bir şekilde girmeniz önemlidir. Ayrıca kredi kartınızın güncel olması, alışverişler için yeterli limite sahip olması gerekir. Bilgileri doğru girdiğiniz sürece, yeterli limite sahip olduğunuz sürece ve kredi kartınız internet alışverişlerine açık olduğu sürece provizyon hatası ile karşılaşmazsınız.

Hangi Siteler Ve Firmalar Bekleyen Provizyon Hatası Verir?

Özel olarak belli bir site veya firmanın e-ticaret sisteminde provizyon hatası alırsınız diye bir kaide yok. Ancak, özellikle büyük, popüler ve internet alışverişlerinde güvenliğe önem veren internet sitelerinde ve sistemlerde bu hata daha sık görülebilir.

Çok kullanıcısı olan ve çok aktif olan internet sitelerinde kredi kartı ile alışveriş daha aktif olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden şirketler ve internet siteleri de ödemelerinde sorun yaşamamak ve güvenlik zafiyeti vermemek için daha dikkatli olmaktadır. Daha güvenli sistemlerde bilgilerinizin doğru ve eksiksiz olması önemli olduğu için, eksik ve yanlış hareketlerde bankanız güvenlik gereği provizyon vermedi hatası verebilir.

Giyim, teknoloji, yemek, küçük ev eşyası alışverişlerinde, özellikle büyük hepsiburada.com, gittigidiyor.com gibi internet siteleri bankanız provizyon vermedi uyarısını müşterilerine gönderebilir. Bu yüzden, kredi kartı bilgilerinizi doğru girmeniz ve kredi kartınızın internet alışverişlerinde kullanılabiliyor olması, bu hatayı almamak için gerekmektedir. Ayrıca yeterli limite ve bakiyeye sahip olmanız da alışverişinizin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için ve “bankanız provizyon vermedi” hatası almamanız için gerekmektedir.

Sonuç : Eğer bu can sıkıcı hatayı almak istemiyorsanız birinci olarak limitinizi kontrol ediniz, ikinci seçenek ise kredi kartınızın internet alışverişine açık olup olmadığını kontrol ediniz son olarak kart bilgilerinizi doğru girip girmediğinizi kontrol ediniz eğer halen aynı hatayı alıyorsanız. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kabusunuz Bekleyen Provizyon Nedir, Ne Kadar Sürer? (KREDİ KARTI)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Kabusunuz Bekleyen Provizyon Nedir, Ne Kadar Sürer? (KREDİ KARTI) Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Emre dedi ki:

    Çok faydalı yazı teşekkürler.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
döviz hesap işletim ücreti almayan banka
Döviz Hesabından Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Makalemizin başında sizleri sıkmadan akıcı bir şekilde döviz...

kredi kartı saat kaça kadar ödenmeli
Kredi Kartı Son Ödeme Zamanı, Tarihi Ve Saati Kaça Kadar?

Kredi kartı borcunun ödenebileceği son saat milyonlarca farklı...

x