Kabusunuz Bekleyen Provizyon Nedir, Ne Kadar Sürer? ( TÜM DETAYLAR)

Yayın Tarihi: 07.12.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 10.12.2018
 

Ele alacağımız konu kredi kartı bekleyen provizyon, bekleyen provizyon nedir ve kredi kartı işlemlerinde bekleyen provizyonda kalması olacak. Öncelikle işlemin bekleyen provizyonda kalması ne demek ve hangi anlama gelmektedir bunu öğrenelim. Türkiye’de kredi kartı kullanım oranı oldukça yüksek bir rakam verecek olursak 180 ile 200 milyon arasında bir kullanıcı kitlesi var.Hal böyle olunca işlem sayısıda oldukça fazla oluyor. Hemen hemen kredi kartı kullanan kişilerin çoğu yapılan işlem sonrası bekleyen provizyon ifadesi ile karşılaşmıştır. Peki nedir ve ne anlama gelir bu provizyon kelimesi.

Kısa ve hızlı bir şekilde anlatmak gerekir ise provizyon, yapılan işlemin banka tarafından denetleneceği ve inceleneceği anlamına geliyor.Provizyon beklemesi olarak bilinen ve birçok kişinin başına gelen ödeme bekletilmesi hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Birçok provizyon şekli bulunmaktadır.

Provizyonda Beklenen Ödemeler Ne Anlama Gelmektedir?

Provizyon ön onay anlamına gelmektedir. Onay aşamasında olan harcamalar için kullanılan tanımdır. Online işlemlerin olmadığı zamanlarda daha çok kullanılmaktaydı. Kartın işlem yapmaya uygun olup olmadığını anlamak için onay alması gerekliydi. Yani provizyon şu anlama gelmekteydi: İşlem yapılın kartın içerisinde karşılayabilecek limitin olup olmadığını kontrol ettirmektir. Şu anda kullanılan provizyon işleminde de benzer durum mevcuttur. İşlem yapılan tutar limitinizden düşmektedir ve sonuçlanana kadar geri vermemektedir. Bazen provizyon süresinin bitmesi 1 haftayı bulabilmektedir. Günümüzde bu ad benzer bir işlem için kullanılmaktadır. Çekin karşılığı olarak da bilinmektedir.

Açık Provizyon Nedir?

Açık provizyon ne demektir? Açık provizyon internetten sağlanan ödemelerde kullanılan bir terimdir. Açık provizyonda ödeme yapılan kurum provizyonu almıştır. Ancak bankada sorunlar oluştuğu için tam ödeme sağlanamamıştır. Belirlenen ücret harcamalarda gözükmez. Açık provizyon kısmında durmaktadır. Açık provizyon aynı zamanda yurt dışı alışverişlerde de kullanılmaktadır. Yurt dışı alışverişlerinde belirli bir tutarın bloke olması anlamına gelmektedir.

Yaptığımız İşlemlerin Provizyonda Beklemesinin Sebepleri

Ödemelerimizi yaptıktan sonra neden provizyonda beklemektedir?

  • Bankanıza ait bir pos cihazı ile işlem yapıldıysa pos cihazı henüz kapama mesajı göndermemiştir.
  • Bankanızdan başka bir bankaya ait pos cihazında işlem yaptıysanız, pos cihazı henüz kapama mesajını göndermemiştir.

Provizyondaki işlem ne kadar bekler? Pos cihazından kapama mesajı gelmediği sürece provizyon süresi uzayacaktır. Genelde bankalar 1 hafta sonunda provizyonu iptal eder. Ondan sonra kesilen ücret hesabınıza yatmaktadır.

Kartım Nasıl Provizyona Girdi?

Kartınızın provizyona girmesini sağlayan birkaç işlem bulunmaktadır. Bunlardan biri internet alışverişidir. İnternette yapılan alışverişlerde para kesintiye uğrar ve işlem beklenir. Diğer bir işlem ise ödemenin iptal olmasıdır. Ödemeniz sırasında pos cihazında bir sorun oluşur ve işlem tamamlanmazsa ödenecek ücret provizyona düşmektedir. Pos cihazından kaynaklanan sorunlarda provizyon süresi daha azdır.

İnternet Sitelerinde Provizyon Nasıl Olmaktadır?

İnternette bulunan alışveriş siteleri, ödeme siteleri vb. ön provizyon sistemini kullanmaktadır. Ön provizyon ne demektir? Ön provizyon bir kart doğrulama sistemidir. Kartınızı site sistemine kayıt ettiğiniz zaman kullanılmaktadır. Kayıt olan kartınızdan düşük miktar bir para ön provizyon olarak kesilmektedir. Bu para sitesine göre değişmekle beraber 0,001 TL ile 100 TL arasındadır. Bu tutar kesilince banka işlem listenizde bir şifre gelmektedir. Bu şifreyi sitede bulunan alakalı yere girdiğinizde kartınız onaylanmış olacaktır. Böylece kartınız ile dilediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Provizyon sistemini uygulayan sitelerden bazılar: Gittigidiyor, PayPal, Booking, ITunes, Uber vb. siteleridir. Bu sitelerde kesilen provizyon tutarı değişmektedir.

Provizyon Çek İşlemlerinde Nasıl Olmaktadır?

Çek işlemlerinde provizyon çekin karşılığının olup olmadığını kontrol etmektir. Çekin sahte olup olmadığı da kontrol edilmektedir. Çekin üzerindeki meblağın çekin sahibine ait banka hesabından karşılanması için tekrar kontrol yapılır. Bu işlem çek ile ödeme yapılacağı zaman yapılmaktadır. Provizyon işleminden sonra çek bozdurulmaktadır.

Provizyonu Nasıl Kontrol Etme Ve Bekleme Süresi

Provizyonda bekleyen ödemelerinizi kontrol etmek için iki yöntem bulunmaktadır. Birincisi; internet bankacılığı üzerinden yapılan yöntemdir. Kartınızın bağlı olduğu bankanın internet bankacılığı aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Kartınızın bilgilerini kontrol ederken provizyon, açık provizyon veya bekleyen harcamalar seçeneklerinden hangisi varsa onu tıklayınız. Bu listede provizyonda olan harcamalarınızı görebilirsiniz.

Provizyonunuzu öğrenmek için kullanabileceğiniz ikinci yöntem ise; telefon bankacılığıdır. Kartınızın bağlı olduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Bu işlem sırasında dizen kartınızın bilgileri istenmektedir.

Otellerde Provizyon İşlemi Nasıl Olmaktadır?

Otel rezervasyon işlemi sırasında da provizyon kullanılmaktadır. Provizyon, rezervasyon ücretinin bloke edilmesidir. Bu tutar çok düşüktür. Sadece kullanılan kartın içinde limit olup olmadığını kontrol edilmektedir. Eğer kartınızda istenen tutar kadar para bulunmuyorsa sizden bilgilerinizi güncellemenizi isteyebilirler.

Güncelleme işlemini 24 saat içerisinde yapabilirsiniz. Güncelleme işleminden sonra güncellenen kartınızda provizyon kesintisi yapılmaktadır. Gerekli işlemlerden sonra provizyon iptal edilecektir. Otelinizden gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Provizyon Beklemesi İptali

Açık provizyonda bekleyen işlem iptali nasıl olmaktadır? Provizyon işlemini kullanıcı iptal edememektedir. Provizyon iptalini ödeme işleminin yapıldığı kurum yapılabilir. Kurum ödeme işleminin iptali ile provizyon iptalinin sağlayabilir. Bunu aynı gün içerisinde yapmalıdır. Yoksa iptal işlemi gerçekleşmez. Kurumlar kendi altyapıları sayesinde bu iptali sağlayabilir. Eğer iptali sağlanmazsa provizyon süresinin bitmesini beklemek gerekmektedir.

Bu süre bankaya göre değişmektedir. Genelde 1 hafta olarak bilinmektedir. 1 hafta süresi geçince provizyon doğrudan iptal olur. Bankalar provizyon sürecine müdahale etmemektedir. Sadece provizyon süresinin bitmesini beklemektedirler. Provizyon hakkındaki gerekli bilgileri bankanızdan alabilirsiniz.Eski provizyon sistemlerinde bu farklıdır. Online işlemlerin kullanılmadığı zamanlarda provizyon süresinin bitişi 1 ay bulmaktaydı. Online işlemler ile beraber bu süre kısalmıştır.

 

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kabusunuz Bekleyen Provizyon Nedir, Ne Kadar Sürer? ( TÜM DETAYLAR)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
döviz hesap işletim ücreti almayan banka
Döviz Hesabından Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Makalemizin başında sizleri sıkmadan akıcı bir şekilde döviz...

kredi kartı saat kaça kadar ödenmeli
Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi, Saat Dilimi Ve Önemi

Kredi kartı borcunun ödenebileceği son saat milyonlarca farklı...

x