finanskredirehberi.com
Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir? (Kredi Kartı Kapatma) | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Kredi Kartları > Kabusunuz Bekleyen Provizyon Nedir, Ne Kadar Sürer?

Kabusunuz Bekleyen Provizyon Nedir, Ne Kadar Sürer?

Tarih: 20.02.2020
Güncel: 09.04.2020
bekleyen provizyon ne kadar sürer

Bekleyen provizyon ne kadar sürer, bazen kredi kartı ile yapmış olduğumuz harcamalar bekleyen provizyon olarak gözükebilir ve sürebilir, bu durum bazen can sıkıcı hal alabilir bu yüzden bekleyen provizyon nedir ve ne kadar sürer bunları ele alacağız. Öncelikle işlemin bekleyen provizyonda kalması ne demek ve hangi anlama gelmektedir bunu öğrenelim.

Türkiye’de kredi kartı kullanım oranı oldukça yüksek bir rakam verecek olursak 180 ile 200 milyon arasında bir kullanıcı kitlesi var.Hal böyle olunca işlem sayısıda oldukça fazla oluyor. Hemen hemen kredi kartı kullanan kişilerin çoğu yapılan işlem sonrası bekleyen provizyon ifadesi ile karşılaşmıştır. Peki nedir ve ne anlama gelir bu provizyon kelimesi.

Kısa ve hızlı bir şekilde anlatmak gerekir ise provizyon, yapılan işlemin banka tarafından denetleneceği ve inceleneceği anlamına geliyor.Provizyon beklemesi olarak bilinen ve birçok kişinin başına gelen ödeme bekletilmesi hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Birçok provizyon şekli bulunmaktadır.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Bekleyen ödemeler ne anlama gelmektedir, Provizyon ön onay anlamına gelmektedir. Onay aşamasında olan harcamalar için kullanılan tanımdır. Online işlemlerin olmadığı zamanlarda daha çok kullanılmaktaydı. Kartın işlem yapmaya uygun olup olmadığını anlamak için onay alması gerekliydi. Yani provizyon şu anlama gelmekteydi: İşlem yapılın kartın içerisinde karşılayabilecek limitin olup olmadığını kontrol ettirmektir.

Şu anda kullanılan provizyon işleminde de benzer durum mevcuttur. İşlem yapılan tutar limitinizden düşmektedir ve sonuçlanana kadar geri vermemektedir. Bazen provizyon süresinin bitmesi 1 haftayı bulabilmektedir. Günümüzde bu ad benzer bir işlem için kullanılmaktadır. Çekin karşılığı olarak da bilinmektedir.

Bekleyen (Açık) Provizyon Ne Anlama Gelir?

Açık provizyon ne demektir? Açık provizyon internetten sağlanan ödemelerde kullanılan bir terimdir. Açık provizyonda ödeme yapılan kurum provizyonu almıştır. Ancak bankada sorunlar oluştuğu için tam ödeme sağlanamamıştır. Belirlenen ücret harcamalarda gözükmez. Açık provizyon kısmında durmaktadır. Açık provizyon aynı zamanda yurt dışı alışverişlerde de kullanılmaktadır. Yurt dışı alışverişlerinde belirli bir tutarın bloke olması anlamına gelmektedir.

Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Makalede daha önce de söylediğimiz gibi, harcama ve kredi kartlarıyla ilgili herhangi bir sorun yoksa, onay süresi bir gündür. Bazı durumlarda, bu işlemler farklı olabilir. Ayrıntılar için bir günden fazla kapsama alanı için bankanıza da başvurabilirsiniz. POS ve kartın bağlı olduğu banka aynıysa, bu işlemlerin izin süresi bir gündür. Ancak, durum tam tersi ise, kartla POS’ın bağlı olduğu banka farklıysa, sağlama işleminin iki gün sürdüğünü söyleyebiliriz.

Hazırlık süreci aynı zamanda küçük onay süreci olarak da bilinir. Sonuç olarak, harcamalarınız doğrulanmadıkça harcama sınırlarınızdan düşülecektir. Başka bir deyişle, bir fıkranın iptali gider olarak kabul edilir, bu yüzden sorun olmayabilir. Bununla birlikte, kartınızla ve maliyetlerinizle ilgili bir sorununuz varsa, şüpheli işlem bildirim menüsüyle ilgili yardım almak için Banka Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.

provizyon beklemede

Provizyondaki işlem ne kadar bekler? Pos cihazından kapama mesajı gelmediği sürece provizyon süresi uzayacaktır. Genelde bankalar 1 hafta sonunda provizyonu iptal eder. Ondan sonra kesilen ücret hesabınıza yatmaktadır.

Ödemelerimizi yaptıktan sonra neden provizyonda beklemektedir?

 • Bankanıza ait bir pos cihazı ile işlem yapıldıysa pos cihazı henüz kapama mesajı göndermemiştir.
 • Bankanızdan başka bir bankaya ait pos cihazında işlem yaptıysanız, pos cihazı henüz kapama mesajını göndermemiştir.

Yapılan Alışveriş İşlemi, Neden Bekleyen Provizyona Girdi?

Kartınızın provizyona girmesini sağlayan birkaç işlem bulunmaktadır. Bunlardan biri internet alışverişidir. İnternette yapılan alışverişlerde para kesintiye uğrar ve işlem beklenir.

Diğer bir işlem ise ödemenin iptal olmasıdır. Ödemeniz sırasında pos cihazında bir sorun oluşur ve işlem tamamlanmazsa ödenecek ücret provizyona düşmektedir. Pos cihazından kaynaklanan sorunlarda provizyon süresi daha azdır.

Bekleyen Provizyon İşlemleri Nasıl Görüntülenir Ve Öğrenilir?

Provizyonda bekleyen ödemelerinizi kontrol etmek için iki yöntem bulunmaktadır. Birincisi; internet bankacılığı üzerinden yapılan yöntemdir. Kartınızın bağlı olduğu bankanın internet bankacılığı aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Kartınızın bilgilerini kontrol ederken provizyon, açık provizyon veya bekleyen harcamalar seçeneklerinden hangisi varsa onu tıklayınız. Bu listede provizyonda olan harcamalarınızı görebilirsiniz.

Provizyonunuzu öğrenmek için kullanabileceğiniz ikinci yöntem ise; telefon bankacılığıdır. Kartınızın bağlı olduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Bu işlem sırasında dizen kartınızın bilgileri istenmektedir.

İlgili İçerik : Pos Cihazını Taksite Açtırma

Bekleyen Provizyon Nasıl İptal Edilir?

Açık provizyonda bekleyen işlem iptali nasıl olmaktadır? Provizyon işlemini kullanıcı iptal edememektedir. Provizyon iptalini ödeme işleminin yapıldığı kurum yapılabilir. Kurum ödeme işleminin iptali ile provizyon iptalinin sağlayabilir. Bunu aynı gün içerisinde yapmalıdır. Yoksa iptal işlemi gerçekleşmez. Kurumlar kendi altyapıları sayesinde bu iptali sağlayabilir. Eğer iptali sağlanmazsa provizyon süresinin bitmesini beklemek gerekmektedir.

Bu süre bankaya göre değişmektedir. Genelde 1 hafta olarak bilinmektedir. 1 hafta süresi geçince provizyon doğrudan iptal olur. Bankalar provizyon sürecine müdahale etmemektedir. Sadece provizyon süresinin bitmesini beklemektedirler. Provizyon hakkındaki gerekli bilgileri bankanızdan alabilirsiniz.Eski provizyon sistemlerinde bu farklıdır. Online işlemlerin kullanılmadığı zamanlarda provizyon süresinin bitişi 1 ay bulmaktaydı. Online işlemler ile beraber bu süre kısalmıştır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kabusunuz Bekleyen Provizyon Nedir, Ne Kadar Sürer?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Kabusunuz Bekleyen Provizyon Nedir, Ne Kadar Sürer? Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Cemal dedi ki:

  3 gündür yurtdışı alışverişim provizyonda bekliyor. İptal olacağını bilsem yeniden sipariş vereceğim ama ne olacağı belli değil. Karşı tarafa ödeme yapılırsa benim alışverişim 2 defa olmuş olur o riski alamıyorum yok iptal edilir hesaba para geri gelirse zaman kaybı ve belirsizlik.. Bu çağda 1 hafta provizyon bile çok saçma. En olmadı banka arar müşteriyi sorar bu sen misin doğru mu onay verilir iş biter ama bu iş böyle de olmuyor.
  Yazı güzel olmuş teşekkür ediyorum

  1. Tufan DEMİRCİ dedi ki:

   Değerli yorumunuz için biz teşekkür ederiz Cemal bey.

 2. Emre dedi ki:

  Çok faydalı yazı teşekkürler.

Sayfa başına git