Kara Liste Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Yayın Tarihi: 15.06.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 11.09.2018
 

Günümüzde ev tadilatından doğuma, eğitimden tatile kadar farklı pek çok amaç için bankalardan kredi kullanımına izin verilmektedir. Bankaların artık çok daha kolay bir şekilde kredi kullandırmaları nedeni ile hesapsızca çekilen krediler ise bir süre sonra kişilerin ödeme zorluğuna düşmelerine neden olmaktadır.

Bankadan kullanılan kredilerin ödenmemesi durumunda uygulanan çok sayıda yasal prosedür bulunmakta olup bunlara ek olarak uygulanan en ağır yaptırım kişinin adının kara listeye yazılmasıdır. Peki, banka kara listesi nedir, kara listeden nasıl çıkılır ?

Tabiki sizleri en açıklayıcı şekilde kara liste konusunda bilgilendirmeye çalışacağız, fakat buna geçmeden önce kredi kartlarınızla düzenli ve prensipli bir şekilde harcama yapmanızı, ödeyemeyeceğiniz kredi borç yüklerinin altına girmemenizi şiddetle öneriyoruz. Banka kara listesine girdiğinizde bir çok bankanın ve finans kuruluşlarının kapıları size kapanacaktır.

Bankaların Ve Finans Kuruluşlarının Oluşturduğu Kara Liste Nedir ?

Bankaya olan borçlarını ödemeyen ve bu borçlar nedeni ile haklarında yasal takip süreci başlatılan kişilerin isimlerinin yazıldığı listeye kara liste adı verilmektedir.

Bu uygulama bankaların borçlarını ödemeyen kişileri takip ederek bu kişilere karşı daha temkinli davranarak haklarını korumalarını sağlarken aynı zamanda caydırıcı bir uygulamadır. Çünkü kara listeye girenlere kredi ya da kredi kartı onayı verilmediği için pek çok kişi kara listeye girmemek adına borçlarını ödemeye çabalamaktadır.

kara liste sorgulama

Kişinin kara listede olup olmadığını öğrenmek için kullanabileceği farklı kara liste sorgulama yöntemleri bulunmaktadır. Pek çok kişi Merkez Bankası kara liste sorgulama işlemini yapmak istemektedir ancak kara liste kayıtlarını Merkez Bankası değil Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi İktisadi İşletmesi tutmaktadır.

Kredi ve kredi kartı ödeme bilgilerinin yanı sıra karşılıksız kaşesi yiyen çekler ve protesto olan senetler gibi farklı bilgilerde yine TBB Risk Merkezi tarafından kayıt altına alınmaktadır.

TBB Risk Merkezi Kara Liste Sorgulama

Kara listede olup olmadığını öğrenmek isteyen kişilerin kurumun internet sitesi üzerinden Kredi Limit, Kredi Risk, Tasfiye Olunacak Alacaklar Raporu seçeneğini işaretleyerek sorunlu krediler raporu istemeleri yeterli olacaktır. Kara liste sorgulama ücreti olarak 2,25 lira talep edilmekte olup bu raporun posta yolu ile gönderilecek olması durumunda 17,25 lira ödenmesi gerekmektedir. E-posta yolu ile gönderilen raporda 5,18 lira ve şahsen alınan raporlarda yine 5 lira ücret talep edilmektedir.

Bunun yanı sıra Merkez Bankası kara liste sorgulama olarak anılan kara liste sorgulama işleminizi kurumun müşteri hizmetleri telefon numarası olan 444 99 69 numaralı telefon hattını arayarak ta gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu iki yöntemin dışında ne yazık ki bir başka sorgulama yöntemi bulunmamaktadır. Pek çok kişi kara liste sorgulama e-devlet yöntemini araştırmakta olup e-devlet üzerinden sunulan böyle bir hizmet bulunmamaktadır.

Kara Liste İçerisinde Bulunan Kişi Kara Listeden Nasıl Çıkar ?

Kara listeden çıkmak için öncelikle yapmanız gereken ilk şey bankaya olan borcunuzu kapatmaktır. Kara liste affı çıkarılsa dahi bankaya olan borcunu ödemeyen kişilerin kara listeden çıkmalarına izin verilmemektedir. Borcunuzu ödemeye gücünüz yoksa bu durumda bankanız ile iletişime geçerek kredi borcu yapılandırma ya da kredi kartı borcu yapılandırma başvurusunda bulunabilirsiniz. Borcunuzu kapattıktan sonra kara listeden çıkmak için iki şansınız bulunur. Bunlardan ilki kara liste affı çıkarılmasıdır. Hükümet belirli aralıklarla kara liste affı çıkarmakta olup buradaki amaç kara listeye girdiği için bankalardan kredi desteği alamayan küçük esnafın kurtarılmasıdır.

kara listeden nasıl çıkabilirim

Bankaya olan borcunu kapatan kişilerin kara liste affı çıkarıldığı anda otomatik olarak isimleri silinmektedir. Bunun için herhangi bir başvuruda bulunmalarına gerek yoktur. Borcu olan kişilerin ise kara liste affı ile beraber sunulan kredi borcu yapılandırma kampanyalarından yararlanarak borçlarını vadelendirerek ödeme taahhüdünde bulunmaları durumunda isimleri yine kara listeden silinmektedir.

Kara listeden nasıl çıkılır ? Sorunuzun cevabı ; Bankaya olan borcunu ödeyen kişilerin kara listeden çıkabilmeleri için af çıkarılmadığı durumlarda 5 yıl beklemeleri gerekmektedir. 5 yıllık kara listeden çıkma süresi beklendikten sonra kişinin ismi yine kara listeden silinir. Borcunu ödemeyen kişilerin ise kara listeden isimlerinin silinmesi için 10 yıl beklemeleri gerekmektedir.

Kara Liste İçine Girmiş Bulunan Kişilere Kredi Çıkar mı ?

Kesinlikle bilinmelidir ki kara listedeyken kredi çekmek ya da kredi kartı almak hiçbir şekilde mümkün değildir. Bankaların tümü bu noktada ortak bir politika izlemekte olup bunun nedeni müşterilerinin borçlarını ödemelerini sağlamak için bir mecburiyet oluşturmaktır.

Son çıkarılan tüketiciyi koruyan yasalar karşısında borçlarını ödemeyen kişilere uyguladıkları yasal yaptırımların çoğunu kaybeden bankalar kredi notu ve kara liste uygulamaları ile borçlarını düzenli ödeme konusunda müşterilerinin üzerinde baskı oluşturmayı başarmaktadır.

Kara listedekilere kredi verilmediği için pek çok kişi borcunu yasal işleme düşmeden ödeme konusunda daha fazla çaba göstermektedir. Dipnot olarak kredi ihtiyacınız var ise ve kara liste içerisinde bulunuyorsanız, yasal olmayan hiçbir kişiden ve şirketten illegal yöntemler ile kredi kullanmayınız. Size geri dönüşleri çok daha ağır olacaktır.

İnternetten para kazanma yolları ile ilgili sizlere paylaşmış olduğumuz 7 Adet İnternetten para kazanma yöntemi konumuz ilginizi çekebilir.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kara Liste Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Evde Çalışarak 7 Adet Para Kazanma Yöntemi

Yaşam koşullarının ve geçinmenin her geçen gün biraz...

internetten para kazanma yolları
7 Adet İnternetten Değişik Para Kazanma Fikri

Her geçen gün internet kullanıcı sayısının artması ile...

x