finanskredirehberi.com

Katılım Bankası Nedir, Katılım Bankası Ne İşe Yarar?

Tarih: 13.08.2018
Güncel: 01.10.2019

Katılım bankaları, faiz uygulaması bulunmayan bankalardır. Faiz uygulaması yapılmadan tüm bankacılık faaliyetleri gerçekleştirilir. Fonlar, kar ve zarara katılma temelinde oluşturulmaktadır.  Katılım bankalarıyla ortaklık, ticaret ya da finansal kiralama yöntemleriyle fon kullandırılması sağlanır. Bu prensiplerde çalışan banka isimlerinde mutlaka katılım sözcüğü yer alır. Katılım bankacılığı nedir nasıl çalışır? sorusu bu noktada en çok merak edilen soru olmaktadır.

Katılım sözcüğü, bankanın kar ve zarara katılma prensibini uyguladığını göstermektedir. Tasarruf sahiplerinden toplanan fonları katılım bankları, faizsiz uygulamalar dahilinde ticaret ya da sanayi alanlarında değerlendirir. Değerlendirmede oluşan kar ve zarar da tasarruf sahipleriyle paylaşılmaktadır. Fonlar, TL, Dolar ve Euro bazında vadeli hesaplarda değerlendirilir. Bireysel finansman desteği, kurumsal finansman desteği, kar ya da zarar ortaklığı ile finansal kiralamalar, kullanılan değerlendirme yöntemleridir.

Katılım Bankalarından Kredi Kullanımı

Katılım bankaları, faizsizlik prensibiyle çalışmaktadırlar. Bu bakımdan katılım bankaları faizsiz kredi ürünleri sunarlar. Banka katılımcıları kar – zarar hesabı üzerinden gelir sağlar. Katılım bankaları aracılığıyla kredi kullanmak isteyenlere, banka direkt olarak anaparayı vermez. Bunun yerine banka, kredi başvuru sahibinin ihtiyaç duyduğu malı satıcıdan peşin olarak alıp, bunu vadeli olarak satma, kiralama ya da iş sahibiyle proje düzeyinde ortaklık oluşturma yöntemlerinden birini tercih eder. Yani katılım bankalarında nakit kredi sistemi yoktur. Gerçek ekonomik faaliyetler, mal alım satımıyla faturalı ve de kayıtlı işlemler üzerinden gerçekleştirilir.

Katılım Bankaların Kuruluş Amacı

Dünya nüfusunun % 23’ünü oluşturan Müslümanlar için banka ile olan ticari ilişkilerde en önemli soru, bankaların uyguladığı faiz oranları olmaktadır. Faiz uygulamasına karşı hassas olan kişiler, yatırımlarını ya da birikimlerini değerlendirmek için bir alternatife ihtiyaç duymuşlardır. Finansal etkinliklerin dışında kalmamak ve de yaşam standartlarını korumak adına katılım bankacılık sistemi oluşturulmuştur. Katılım bankacılığı modeli, tüm dünyada uygulanan bir bankacılık modelidir. Faizsiz hizmet sunan katılım bankaları sayesinde, Müslüman ülkelerdeki yatırımcıların katılım bankaları caiz mi, endişesi de ortadan kalkmıştır.

katılım bankaları faiz alıyor mu

Katılım bankaları, İslami bankacılığın bir örneğidir. İslami bankacılık tarihindeki ilk örnek 1963 yılında Mısır’da açılan Mit Ghamr Tasarruf Bankası olmuştur. Ardından bu uygulama büyük bir hızla tüm Müslüman ülkeler arasında yayılmıştır. Bu noktada, Türkiye’de faizsiz kredi kullanmak ya da birikimlerini değerlendirmek isteyen kişilerin en merak ettiği soru da katılım bankaları hangileridir? olmaktadır. Katılım bankaları;

 • Albaraka Türk
 • Kuveyt Türk
 • Ziraat Katılım, olmaktadır. Bu bankalarla birlikte yabancı kuruluşlu bankalar da faizsiz prensibi benimseyerek hizmet vermektedir. Bu bankalar arasında Akbank, Halk Bankası, HSBC, Garanti Bankası da yer almaktadır.

Katılım Bankalarında Kar Oranları

Katılım bankaları faizsizlik prensibiyle çalışan bankalardır. Ancak bu bankalar bir finans aracı olduğu için gelir de elde edilmesi gerekir. Katılım bankaları da diğer bankalarda olduğu gibi bu geliri, verilen tutardan fazlasını geri ödeme alarak kazanç sağlarlar. Kazanç, para aracılığıyla değil, mal alım – satımı şeklinde sağlandığı için din otoriteleri tarafından da onaylanmakta ve faizsiz kazanç olarak nitelendirilmektedir. Katılım bankaları kar payı oranları, genel olarak diğer bankaların uyguladığı faiz oranlarıyla doğru orantılıdır. Ancak diğer bankaların uyguladığı faiz oranları gibi önceden kesin bir pay verilemez. Kar ve zarar durumu ortaya çıktığında net rakam belirlenir. Katılım bankaların sunduğu kar oranları, önceki dönemlerde elde edilen kar oranlarıdır.

Uygulanan sistemde katılım bankaları, oluşabilecek risk durumlarını en aza indirir. Ancak yine de risk söz konusudur. Risk; bir malın alınıp ardından daha düşük fiyata satılması değil, kredi talebinde bulunan kişinin ödeme güçlüğü yaşamasından kaynaklanmaktadır. Sistem, diğer mevduatlarda olduğu gibi 100 bin TL’ye kadar olan tutarlar için TMSF garantisi verir ve BBDK tarafından denetlenir. Bu bakımdan katılım bankacılığı ürünleri güvenilirdir.  Katılım bankacılığı ekonomik olarak daha kırılgan bir kesime hitap eder. Çünkü genel olarak küçük ya da orta ölçekli işletmelerin (KOBİLERİN) tercih ettiği bir sistemdir.

Katılım Bankalarının Sunduğu Diğer Hizmetler

Katılım bankaları diğer ticari bankalardan, mevduatların toplanması ve değerlendirilmesi ile sağladığı getiri olarak farklılıklar içermektedir. Bunlar birlikte katılım bankaları;

 • Özel cari hesap uygulamalarında,
 • Teminat mektubu verme işlemlerinde,
 • Çek karnesinin verilme işlemlerinde,
 • Akreditif çalışma işlemlerinde,
 • Çek ve senetlerin tahsilat işlemlerinde,
 • Yurt içinden ya da yurt dışından yapılan havale, EFT gibi para transferi işlemlerinde,
 • Döviz alım satımlarında,
 • İhracat akreditiflerinin ihbar ve teyit edilmesi işlemlerinde,
 • Seyahat çeki verilmesinde,
 • Kredi kartı uygulamalarında,
 • Vergi ya da sosyal güvenlik alanlarına dair yapılacak ödemelerde,
 • Telefon, su, elektrik, doğalgaz gibi faturaların ödenmesinde,
 • Alternatif hizmet kanallarının kullanılmasında ( telefon ya da internet bankacılığı, ATM’ler gibi) tercih edilebilir.
Katılım Bankaları Ve Faiz İlişkisi

Katılım bankaları faizsiz bankacılığı prensip edinmiştir. Faizsiz bankacılık kapsamında kar payı ile hizmet vermektedir. Türkiye’de 2005 yılından beri kullanılan bir sistemdir. Şu anda hizmet veren 5 adet katılım bankası bulunmaktadır. Bu katılım bankaları:

 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası

Yukarıda belirtilmiş olan katılım bankaları tek bir çatı altında toplaran Türk Katılım Bankaları Birliği’ni (TKBB) oluşturmuştur. Türk Katılım Bankaları Birliği esaslarına ve oranlarına göre işlem yapılmaktadır. Yaşanan herhangi bir sorunu TKBB’ye bildirebilirsiniz.

Katılım bankaları faizden uzak durmak isteyen kesime yönelik hizmet veren bankalardır. Faiz getirisinden uzak durmak isteyen kişilere ait fonların finansal aktivitelere kazandırılmasını amaç edinmişlerdir.

Dünya üzerinde katılım bankasının başka örnekleri bulunmakta mıdır? Dünyada ilk katılım bankası 1996 yılında Bahreyn’de kuruldu. Şu an Müslüman ülkelerde katıım bankaları bulunmaktadır. Bununla beraber diğer birçok ülkede faizsiz kullanım seçeneğini sunan bankalar da bulunmaktadır.

Katılım Bankaları Caiz Midir?

Katılım bankaları faize girer mi, katılım bankalarında faiz kullanılmamaktadır. Bu yüzden caiz olduğu söylenmektedir. Fakat katılım bankalarının işleyişinde bazı açıklıklar bulunmaktadır. Bunlardan ilki murâbahada yaşanan sıkıntılardır.

Murâbahada alıcı ve satıcı birbirini tanımamalıdır. Bir ev alınacağı zaman alıcı kişinin gidip evi kendi bulup anlaşma yapması ve üzerine bankaya gelip kredi kullanması aslında dinen doğru kabul edilmeyebilir. Katılım bankalarının normalde evi alıp alıcıya teslim etmesi daha makbuldür. Fakat bu sistem konusunda bazı sıkıntılar yaşanmaktadır. Çünkü finansman desteği için alınacak eve dair belgeler istenmektedir.

Katılım bankalarında yaşanan bir diğer sorun ise işletim ücretleridir. Kredi tahsis ücretinden farklı olarak finansman tahsis ücreti alınmaktadır. Bu da dini açıdan yaşanan sorunlardan biridir. Çünkü katılım bankalarının satış bedelinden ve kar payından başka bir ücret tahsis etmemelidir.

Türkiye’de Katılım Bankacılığı

BBDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu)’nin yapmış olduğu açıklamaya göre, katılım bankaları 2013 yılından itibaren 96 milyar 56 milyon aktif büyüklüğe ulaşmıştır. Verilen sayılar, katılım bankalarının bankacılık sistemi içindeki payının % 5.5 olduğunu göstermektedir. 2201 yılında bankacılık sektöründeki aktif büyüme oranı % 26.4 olmuştur.

Aynı yıl, katılım bankalarının büyüme oranı % 36.7 verisini göstermiştir. Bankacılık sektörünün üzerinde bir büyüme gösteren katılım bankaları, kar oranlarını da arttırmıştır. Kar payları 16.9 oranında artış gösteren katılım bankaları, 1 milyar 71 milyonluk seviyeye ulaşmıştır. 2013 yılıyla birlikte şube sayıları ise 136 adet artmıştır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Katılım Bankası Nedir, Katılım Bankası Ne İşe Yarar?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
ziraat bankası yırtık para değişimi
Bankalar Yırtık Parayı Alır Mı, Yırtık Para Değişimi

Bankaya yırtık para vermek, elimize yırtık para geçince...

x