finanskredirehberi.com

Kayyum Nedir ? Kayyum Ne İş Yapar

Tarih: 31.08.2017
Güncel: 11.09.2018

Kayyum kelimesinin anlamı hukuki terimlere göre bir işin yürütülmesi veya belli bir malın başında bulunan , yöneten kimseye “kayyum” denir. Genellikle Devlet tarafından usulsüzlük yapıldığı tespit edilen ve devlet tarafından el konulduktan sonra kamu veya özel kurum yada şirketlere atanan kişidir. Kayyum olarak atanan kişi, atandığı kurumun tüm yetki ve sorumlulukları kendisine aittir.

Kayyum ataması kim ve hangi kurum tarafından yapılmaktadır, sorusu en merak edilenler arasındadır. Bu konuda yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda kayyum ataması,bazı durumların gerçekleşmesi halinde mahkemelerce atanmaktadır.

İlgili kuruma kayyum ataması kanun hükmünde kararname resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girer. Kayyum olarak görev yapacak yetkili mahkeme kararı gereği kendisine verilen görev ve sorumluluk çerçevesinde görevini yetine getirirler.

Ayrıca ;iş yeri sahibi şirketini yönetemeyecek durumda ise şirketini yönetmesi için herhangi bir çalışanını vekil tayin etmemesi halinde ,kendisi de sağlık sorunları nedeni ile bakım evine yattığı süre içerisinde mal varlıklarını yönetmek için kayyum ataması gerçekleştirilir.

kayyumun görevleri nelerdir

Kayyum Atamasına Sebep Olan Haller Nelerdir ?

Bir insanın ölüm halinin gerçekleşmesi durumunda , mal varlıklarını yönetmek için mirasçıların bulunamaması , sağ olup olmadıkları belli oluncaya kadar kişinin mal varlıklarını yönetmek için kayyum atanır. Örneğin ; Özel sektör
ortaklıklarında bazı noksanlıkların oluşması, yönetim kurullarının görevden alınması, genel kurul toplantılarının yapılamaması halinde yine o şirkete kayyum atanır. Seçilmiş yönetim görev alması halinde kayyum ataması gerek görülmez.

Kayyum atamasına bir örnek verecek olursak; Belediye başkanlığı görevini yürüten kimsenin “terör” ve “terör
örgütüne yataklık” suçlarından görevden uzaklaştırılması gibi durumunda yerlerine mahkeme kararı ile kayyum atanması gerçekleştirilir.

Bir şirkete kayyum ataması olmasından sonra neler gerçekleşir. Herhangi bir şirkete kayyum atanması halinde o şirket kamu ihalelerine katılamaz. Çünkü iflas etmiş olur gözükür . İflas etmiş bir şirketin ihalelere katılması yasaktır. Yurt dışı anlaşmaları geçerliliğini yitirir ve Devlet tarafından onaydan geçmez. Şirket haklarına el konulmak ile birlikte devlet şirketi kontrol altında tutmaktadır.

Kayyum Atanan Kişinin Görev Ve Yetkileri Nelerdir ?

Atanan kayyumun görevleri mahkeme tarafından belirlenir. Kayyumun görev yetkileri geçicidir. Kayyumun yetkileri
atanmasına neden olan durumlarla sınırlıdır. Eğer kayyum atanması belli bir işin için istenirse, kayyumun görevi,
yetkisi ve kalacağı süre, bu işe göre belirlenir.

kayyum neden atanır

Kayyumun görevi, şirket ya da kuruluşun suç unsuru mahkeme kararıyla sabit olana kadar ya da söz konusu kuruluş, suçlamalardan aklanana kadar bulunduğu şirketi ve kurumu yönetmektir. Kayyum olan kişi, bu kapsamda her türlü kararı alarak uygulamaya geçirmek, yeni yönetimi belirlemek, suçlamalara konu olan faaliyetler varsa bunları sonlandırmak ile görevlidir.

Kayyum Atama Türleri

  • İstek üzerine kayyum ataması.( Yetişkin kişilerin isteği üzerine yapılan atama türüdür.
  • Temsili kayyum ataması .( Bir kişinin isteği üzerine vesayet makamı bazı sebeplerden veya kanunda belirtilen durumlarda kayyum ataması yapılması.
  •  Yönetim kayyum ataması.( Yönetimi kimseye ait olmayan yerler için gereken önlemleri alarak ve durumlarda yönetimin yaptığı atama türüdür.

Aşağıdaki eğitim videomuzda kayyum nedir, kayyumun çeşitleri kayyumun görevleri ve kayyum hakkında aradığınız her şeyi bulabeceksiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kayyum Nedir ? Kayyum Ne İş Yapar
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
atm kartsız işlem yöntemleri
Bankamatiklerden Kartsız Para Çekme Yöntemleri

Sevgili takipçilerimiz artık günümüzde internetin girmediği sektör kalmadı...

x