finanskredirehberi.com
Kredi Notuna Hızlı Ve Etkili Nasıl İtiraz Edebilirim? [Mides] | YAZIYI OKUYUN

Anasayfa > Kredi Notu > Kefil Oldum Borcunu Ödemiyor, Kefillikten Kurtulmam Lazım!

Kefil Oldum Borcunu Ödemiyor, Kefillikten Kurtulmam Lazım!

Tarih: 02.03.2020
Güncel: 02.03.2020
asıl borçlu borcunu ödemezse ne olur

Kefil oldum borcunu ödemiyor ne yapmalıyım diyen ve kefillikten kurtulma yolları arayan okurlarımız için rehber niteliğinde bir makale hazırladık. Zaman zaman eşimiz dostumuz veya bir akrabamız bankadan kredi alamıyorum dediğinde başı sıkışıp acil paraya ihtiyacım var dediğinde soluğu yanımızda almıştır çoğumuzun bunun sebebi bizden kefil olmamızı istemesidir. Kefil olmak çoğu zaman hepimizin istemediği bir durumdur, fakat bu bir yakınımız olduğunda pekte hayır cevabı veremiyoruz. Aklımızı bir kurtçuk karıştırmaya başlıyor, kefil olmalımıyım, kefil olursam sorun yaşarmıyım veya kefil olursam kredi çekebilirmiyim gibi soruları bize sormaya başlıyor.

İşte bu soruların cevaplarını bu makalemizde sizlere anlatmaya çalışacağız. Kefillik işleminden önce bilinmesi gerekenler herhangi bir borca kefil olmak isteyenler için olukça önemli detaylar içerirken, özellikle işin yasal boyutu konusunda kefil olmak isteyen kişilere önemli ipuçları vermektedir.

Kefil Oldum Asıl Borçlu Borcunu Ödemiyor?

Kefil oldum ama borçlu arkadaşım borcunu ödemiyor diyorsanız bilmelisiniz ki, sadece kefillik durumları için değil, toplum içerisinde kişilerin birçok durumda hayır demeyi bilmemesi çok önemli bir sorun olarak ön plana çıkmakla beraber, hayır demenin becerilememesi kefalet konusundaki da en önemli olumsuzluklardan biridir. Yapılan araştırmalar herhangi bir borçla alakalı kişinin kefil olması istendiğinde hayır diyemediği için borçla muhatap olmak zorunda kaldığını göstermiştir. Bu da kefil olma işleminin başlı başına bir sorumluluk olduğunun unutulmaması bakımından uyulması gereken önemli bir detay olarak ön plana çıkmaktadır.

Kefil olmadan önce bilinmesi gerekenler ile alakalı ilk olarak belirtilmesi gereken detay, borca kefil olan kişilerin de borçlular ile birlikte aynı şartlara tabi olduklarıdır. Bu noktada borçlunun borcunun ödememesi durumu, kefili borçlu ile aynı olumsuz duruma sokacak; yasal olarak üzerine düşenler konusunda da aynı şartlarla muhatap haline getirecektir.

Borçlunun Borcunu Ödeme Zorluğuna Düştüğünde Kefilin Durumu Ne Olur?

Herhangi bir borçla alakalı borca kefil olan kişinin borçluyla aynı sorumluluklara tabi olmasından hareketle bu durum alacaklı kurum tarafından önemli bir garanti anlamına da gelmektedir. Kefil olan kişi kredinin geri ödemesi hususunda en az borçlu kadar hukuki sorumluluk taşırken, borçla alakalı düşülen herhangi bir sıkıntıda alacaklı kurum tarafından muhatap olarak kabul edilmektedir.

Kefil olunan borçla ilgili ortaya çıkan olumsuz durumun artarak devam etmesi alacaklı kurumun kefil ile irtibata geçeceği anlamına gelirken, borçlunun karşı karşıya kaldığı durumun aynısıyla kefilin de karşı karşıya kalması da mümkün hale gelmektedir. Özellikle Türkiye’de herhangi bir borca kefil olma durumu kefil açısından çoğu zaman oldukça umursamaz bir durum olarak kabul edilirken, hukuki olarak alacaklı kurum tarafından muhatap durumuma düştüğünde ise işlerin değiştiği görülmektedir. Kefilin borçlu yerine borcun ödemesini garanti ettiği kişi olduğu unutulmamalıdır.

Kefil Olan Kişinin Aldığı Sorumluluklar Nelerdir?

Uzmanlar tarafından herhangi bir borca kefil olan kişiyle alakalı yapılan uyarıların özetlenmesi gerekirse;

  • Kişinin kefil olacağı borç toplamının ödenmemesi durumunda kişinin hayatının ne denli etkileneceği üzerinde düşünülmesi gereken ilk detaydır. Bu noktada borcun ilk taksitinin dahi ödenmeyeceği düşünülerek kefil olma durumu bu açıdan ele alınmalıdır.
  • Kefil ne zaman devreye girer sorusuyla alakalı gereken araştırmalar tam anlamıyla yapılmalı, alacaklı olan kurum ile kefillik imzası atılmadan borç ve geri ödeme detayları bir kez daha değerlendirilmelidir. Bankaların kişiye kredi verme koşullarının yanında değerlendirdiği hususların benzerlerinin başka bir kişinin borcuna kefil olma durumu için kefil tarafından da değerlendirilmesi gerekmektedir.
  • Kefil toplam borç tutarını ödeyebilecek maddi şartlara sahip olup olmadığı konusunda ayrıntılı bir değerlendirme yapmalıdır. Eğer borç toplamı kefili rahatsız edebilecek durumdaysa borcun ödenmeme durumu göz önünde bulundurularak kefil olma durumu gözden geçirilmelidir. Borcun ödenmemesi durumunda haciz hatta kısa süreli hapis cezasına varabilecek süreçle karşı karşıya kalınabilme ihtimali unutulmamalıdır.

Asıl Borçlunun Borcunu Ödememsi, Kefilin Kredi Notunu Düşürür Mü?

Borçlunun kredi geri ödemeleri ile alakalı kredi notunun etkilenme durumunun aynısı kefil için de geçerlidir. Kefil olan kişinin kredi notu ne denli iyi olursa olsun, kefil olduğu borç ile alakalı yaşanan geri ödeme olumsuzlukları kişinin kredi notunu doğrudan etkileyecek, daha sonra kullanmak istediği en ufak bir kredi ihtiyacının banka tarafından reddedilmesi de oldukça olası bir hale gelecektir.

Kefil olmak kredi çekmeye engel mi sorusunun cevabı da böylelikle verilmiş olurken, kefil olmadan önceki kredi notunun kefil olduktan sonra değişebileceği hususu da göz ardı edilmemelidir.

Kefillikten Kurtulma Ve Kefillik İptali Mümkün Mü?

Kefil olunan borcun ödenmeme durumu kefil için karşılaşılabilecek en kötü olumsuzluktur. Borçlu olan kişinin kredi taksitlerinin aksamaya başlaması banka tarafından kefile bir bilgilendirme yapılmasına neden olurken, özellikle üç kredi taksitinin ödenmemesi durumunda önce borçlu daha sonra da kefil borcun temerrüt faizi, yasal masraflarıyla muhatap olmak zorunda kalacaktır. Burada kefilin kredi notu hızla düşmeye başlarken, borçlunun borcunu ödeyememesi borcun tüm yasal faizleriyle beraber kefilin sorumluluğuna geçecek, herhangi bir icra durumunun kefil tarafından da yaşanması anlamına gelecektir. Konunun kefil tarafından her hattıyla değerlendirilmesi oldukça önemlidir.

İlgili Makale : Kefil Olan Kişiye Haciz-İcra Gelir Mi?

Peki tüm bu bilgilere istinaden kefillikten kurtulma diye bir şey var mıdır? Diğer bir deyişle kefillik iptal edilir mi sorusunu sorabilirsiniz. Hemen şunu belirtelim ki, banka ile yapmış olduğunuz sözleşme gereği bazı haklarınızdan feragat etmiş olabilirsiniz. Kefil değişikliği ancak bankanın rızası ile olabilir fakat bunu bir çok banka red edecektir.Bankanın yetkililerince sizi kefalettinizden dolayı ibra edildiğinize dair bir belge vermeleri halinde gerçek anlamda kefillikten kurtulmuş olursunuz.

Yeni çıkan borçlar hukukundaki kanuna göre kefiller her ne suretle olursa olsun kefilliklerinden 10 Yıl süre ile sorumlu olacaklar. Ancak 10 yıldan sonra kefillikten kurtulabileceklerdir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kefil Oldum Borcunu Ödemiyor, Kefillikten Kurtulmam Lazım!
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git