finanskredirehberi.com

Kentsel Dönüşüm Kredisi Alma Ve Kredi Veren Bankalar

Tarih: 28.11.2017
Güncel: 03.10.2019
kentsel dönüşüm ev yapma kredisi

Ülkemizin büyük bir bölümü ne yazık ki deprem riski yüksek olan fay hatları üzerinde yer almaktadır. Bu nedenle Türkiye’de kentsel dönüşü projeleri sadece eskiyen binaların yenilenmesi değil olası depremlerde can kayıplarının azaltılması amacı ile gerçekleştirilmektedir. Özellikle de yakın zamanda büyük bir depremin olmasına kesin gözü ile bakılan İstanbul kentsel dönüşüm merkezinde yer alırken yine İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerimizde de kentsel dönüşüm çalışmaları sıkıntılı bir şekilde olsa da devam ettirilmektedir.

Kentsel dönüşümde yaşanan en büyük sorun ise müteahhitlerin para kazanma hırsı ile tüketicilerin taleplerine yanıt vermemesi ve daire sahiplerinin müteahhitlere güvenmemesidir. Bu nokta da yaşanan sorunun çözümü için ise kentsel dönüşüm kredisi kullandırılmaktadır. Eski bina sahiplerinini düşündüren şey ise kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim ?  Sorusu oluyor bizde bu makalemizde aklınıza takılan soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Kentsel Dönüşüm ( Bina İnşaatı Yenileme ) Kredisi Nedir ?

Kentsel dönüşüme girmesine onay verilen ve bu onayın kentsel dönüşüm deprem risk raporu alınarak kanıtlandığı binaların yeniden yapılması amacı ile kullandırılan kredilere kentsel dönüşüm kredisi adı verilmektedir. Bu kredilerin kullandırılması için mutlaka kredinin çekilmek istendiği konutun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu işlemi yapmaya yetkilendirdiği bir kuruluş tarafından verilen deprem risk raporu almış olması şartı aranır.

Bu rapor ile bakanlığın anlaşmalı olduğu banka şubelerini ziyaret ederek kentsel dönüşüm kredisi kullanmak için başvuruda bulunma hakkınız vardır.

Kentsel Dönüşüm Kredisinin Avantajları Nelerdir ?

Bilindiği üzere bankalar konut alımlarını finanse etmek için konut kredisi kullandırmakta olup kentsel dönüşüm kredisi de bu kapsam içerisinde yer alır. Ancak kentsel dönüşüm kredisinin kullanıcılara sağladığı büyük bir avantaj vardır ki o da devlet tarafından kredi faiz desteği verilmesidir. Kentsel dönüşüm amaçlı kredi kullanacak olan kişilere konut amaçlı yapılan başvurularda yüzde 4, işyeri amaçlı yapılan başvurularda yüzde 3 oranında yıllık kredi faiz desteği devlet tarafından verilmektedir.

kentsel dönüşüm kredisi alma şartları

Ancak krediden yararlanmak isteyen kişilerin mutlak suretle bina yıkım işlemlerinin tamamlanmış olması gerekir. Peki kentsel dönüşüm kredisi ne kadar destekle veriliyor, diye sorabilirsiniz yazımızın devamında anlatalım istedim.

Kentsel (Şehir ) Dönüşüm Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Kentsel dönüşümden yararlanırken devletten kredi desteği almak isteyen kişilerin ilk önce hangi banka ile çalışmak istediklerine karar vermeleri gerekir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta Ziraat Bankası ile Halk Bankası gibi kamu bankaları ile çalışmakla beraber Garanti Bankası kentsel dönüşüm kredisi ve İş Bankası kentsel dönüşüm kredisi gibi özel bankalarca hazırlanan kredi paketlerinde de faiz desteği vermektedir.

Deprem risk raporu çıkarılan ve yıkım aşamaları tamamlanan binalar için kredi başvuru formu doldurma hakkınızı kullanmanıza izin verilir. Banka yapmış olduğunuz başvuruyu inceler ve uygun bulursa başvurunuzu onaylayarak bakanlığın ilgili departmanına iletir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kredi başvurusuna onay verirse bu durumda banka kredi kullanma sürecini tamamlayarak kredi ile talep ettiğiniz tutarı tarafınıza öder. Devlet bu süreçte size yıllık yüzde 4 oranında kredi faiz desteği sağlar.

Eski Binayı Yenileme ( Kentsel Dönüşüm ) Kredi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Kentsel dönüşüm kredisinden yararlanmak isteyen kişilerin belirli evrakları bankaya teslim etmeleri gerekir. Bu evraklar bankalar arasında değişmekle beraber kimlik belgesi, taşınmaza ait olan tapu, riskli bina tespit raporu, kredi kullanacak olan kişinin yeni adresini gösteren belge, riskli yapının boşaltıldığını gösteren taahhütname, müteahhit ile taşınmaz sahibi arasındaki sözleşme taşınmazın adres olarak bağlı olduğu tapu dairesinden alınan tapu kayıt örneği genelde standart olarak istenen belgeler arasında yer almaktadır.

kentsel dönüşüm kredisi geri ödemesi ne zaman başlar

Kentsel Dönüşüm Kredisi Devlet Desteği Ne Kadar?

Şu anda yürürlükte olan yasalar kapsamında kentsel dönüşüm projesini gerçekleştirmek için kentsel dönüşüm kredi desteği almak isteyen kişilere devlet tarafından konut sahiplerine yüzde 4 işyeri sahiplerine ise yüzde 3 olmak üzere yıllık kredi faiz desteği verilmektedir. Verilen bu destek ile ilgili olarak iyileştirme çabaları devam etmekte olup yine de kentsel dönüşüm faizsiz kredi desteği verilmesi ile ilgili olarak şu anda yapılan resmi bir çalışma bulunmamaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından bu alanda yapılan açıklamalarda çalışmaların devam ettiğine vurgu yapılırken 2018 yılında faizsiz kentsel dönüşüm kredisi verilip verilmeyeceğine dair net bir açıklama da bulunmamaktadır. Faizsiz kredi desteği verilmese dahi yine de faiz desteğinin biraz daha arttırılması ve en azından yüzde 25 seviyesine çekilmesi hedefi bulunuyor. Bu hedefin ne kadar gerçekçi olduğu tartışılsa da deprem riskine karşı projelerin hızlandırılabilmesi için mutlaka bu tip bir çalışmaya ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Geri Ödemeleri Ne zaman ( Ödenir ) Başlar ?

Bina yenileme ve eski binaları yıkarak yenisini yapmak için devlet tarafından sağlanan kentsel dönüşüm kredisinde en merak edilenlerden biride, kentsel dönüşüm kredisi geri ödemeleri ne zaman başlar veya ne zaman ödenir, oluyor. Aslında mevzuatta ve dönüşüm projeleri ile ilgili kaynak aktarım yönetmeliğinde bu durum açıkça belirtilmiştir.

İlgili yönetmeliğe göre kentsel dönüşüm geri ödemeleri inşaatın sona ermesinden ve bitmesinden sonra başlamaktadır. Geri ödemeler her şekilde kredi sözleşmesinin imza tarihinden sonra, en geç olarak 24 ay sonra başlıyor. Yani inşaatınız 2 sene içerisinde bitirmelisiniz. Bitirmemiş olsanız dahi kredi geri ödemeniz 2 yıl sonra başlayacaktır.

Kentsel dönüşüm kredi ödemesinin veya taksitlerinin ödenmemesi halinde sözleşme tarihi itibariyle güncelleme oranları belirlenerek tüm borç maccel hale getirilerek taksitleriniz iptal olur ve tüm borç sizden tek seferde talep edilebilir. Bu yüzden ödemelerinize sağdık kalmanız gerekmektedir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kentsel Dönüşüm Kredisi Alma Ve Kredi Veren Bankalar
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
uzun vadeli ev kredisi
Hangi Bankalar 15-20 Yıl Vadeli Konut (Ev) Kredisi Veriyor?

Ülkemizde son yıllarda konut kredisi faiz oranları üzerinde...

n kolay kredi
N Kolay Kredi Nedir, Nasıl Kredi Çekilir ?

Nakit para ihtiyacı duyan kişilerin büyük bir çoğunluğu...

x