Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

 

Beklenen büyük İstanbul depremine doğru geri sayım devam ederken hükümet depremde olası can ve mal kayıplarını en aza indirgemek için kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda depremde yıkılma riski yüksek olan yapılar yıkılarak yerlerine depreme dayanıklı yeni binalar yapılıyor ve bu sayede depreme en iyi şekilde hazırlanılmaya çalışılıyor.

Bu yazımızda kentel dönüşüm kredisi şartları nelerdir, kentsel dönüşüm kredisi nasıl alınır bunları açıklamaya çalışacağız.Çarpık kentleşmenin yaygın olduğu ve deprem riskinin son derece yüksek bulunduğu İstanbul ve İzmir başta olmak üzere pek çok şehirde kentsel dönüşüm projeleri tüm hızı ile sürüyor. Maddi sorunlar nedeni ile çalışmaların sekteye uğramaması adına ise kentsel dönüşüm kredisi desteği sağlanıyor.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir ?

İlgili kanun maddesi ile tanımlaması yapılan riskli bölgelerde yer alan ya da bu bölgede yer almamasına rağmen riskli yapı analizi ile yıkılma riski bulunduğu tespit edilen binaların yıkılarak yerine yenilerinin yapılmasını sağlamak amacı ile kullandırılan kredilere kentsel dönüşüm kredisi adı verilmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bankalar arasında yapılan anlaşma gereğince bankalar kentsel dönüşüm kredisi vermekte, bakanlıkta bu kredi faiz oranı için destek sağlamaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Şartları Nelerdir ?

Kentsel dönüşüm kredisinden nasıl yararlanılır, hangi tür binalar kentsel dönüşüm kredisine başvurabilir ve detayları aşağıda sizler için sıraladık.

 • Sunulan bu haktan yararlanmak isteyen bina sakinlerinin ilk olarak bakanlık tarafından yetkilendirilen bir kuruluşa başvuruda bulunarak Riskli Yapı Raporu alması gerekir.
 • Riskli Yapı Tespit Raporu alan binalarda üçte ikilik çoğunluk oyu sağlanarak dönüşüm kararı alınır. Bu süreçte bina malikleri dilerlerse bu yapı raporuna itiraz etme hakkına sahiptir. Riskli yapı raporuna itiraz edilmesi halinde yeni bir değerlendirme kuruluşu binayı ziyaret eder ve baştan değerlendirme yapılır. İkinci raporunda bu yönde çıkması durumunda binanın tahliyesi zorunludur ve bir başka itiraz hakkı yoktur.
 • Kat malikleri yeniden ortak bir karar alarak binanın yeniden yapımı için müteahhit ile anlaşırlar ve müteahhit firma ile kat malikleri arasında yapım sözleşmesi imzalanır.
 • Sözleşmenin imzalanmasının ardından kentsel dönüşüm kredi başvurusu için bina malikleri istedikleri bir bankaya başvuruda bulunur.
 • Banka kredi başvurusunu inceler ve uygun bulması durumunda onaylayarak evrakları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile paylaşarak faiz desteği için gerekli işlemleri tamamlayarak kredi kullanılmasını sağlar.
 • Bakanlığın onayladığı en üst düzey faiz desteği miktarı 125 bin lira olarak uygulanmakta olup birden fazla bağımsız bölüme sahip olan taşınmaz sahiplerine sağlanacak olan faiz desteği için ise maksimum 625 bin lira kredi tutarı uygulanmaktadır.
 • Konut için verilen faiz desteğinde maksimum 120 ay vadeli olmak üzere yıllık yüzde 4 oranında, işyeri için verilen kentsel dönüşüm faiz kredisi desteği için ise maksimum 84 ay vadeli olmak üzere yıllık yüzde 3 ile sınırlandırılmaktadır.
 • Kentsel dönüşüm kira yardımı alan kişilerin ise ne yazık ki kentsel dönüşüm kredi faiz desteği almalarına izin verilmemektedir. Yani kentsel dönüşüm kredisi kullanmak isteyen kişilerin ya kira yardımı almak ya da kredi desteği alma hakları arasından tercihte bulunması gerekmektedir.
 • Bakanlık ile kredi desteği konusunda anlaşılması durumunda ödenecek olan aylık faiz desteği kişi tarafından bankaya ödenecek olup, banka tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığından talep edilerek geri alınacak, ardından virman yapılarak tekrar kredi ödemesini yapan kişinin hesabına aktarılacaktır. Yani kentsel dönüşüm kredisi kullanan kişiler ödemelerini düzenli olarak yapacak, ödemenin gerçekleştirilmesinin ardından banka tarafından yapılan yazışmalar sonrasında bakanlık tarafından ödeme alınarak yeniden kredi kullanan kişinin hesabına aktarılacaktır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi İçin Kira Yardımı Başvurusu Ve Gerekli Evraklar

Diğer adı ile ele almak gerekir ise kentsel dönüşüm kredisi aslında konut kredisi ürününün bir koludur. Kentsel dönüşüm kredisi alabilmeniz ve başvuru yapabilmeniz için binanızın kullanım ömrünü doldurmuş olması gerekmekte veyahutta depremde yıkılma riski olan, eskimiş ve büyük tehlikesi bulunan maddi değerini yitirmiş bir binada kiracı olmanız gerekmektedir. İster bina sahibi olsun, ister kiracı böyle bir durumda kira yardımı alabilmek için Çevre Ve Şehircilik Bakanlığının belirlemiş olduğu Belediye, Meselek Erbabları odası ve yine bakanlık tarafından yetki sahibi yapılmış firmalara başvuru yapmaları gerekmektedir.

kentsel dönüşüm kredisi için gerekli evraklar

Başvuru şartları oluşup gerekli mercilere başvuru işlemi tamamlandıktan sonra kentsel dönüşüm kredi alınabilmesi için kentsel dönüşüm tüzüğüne uygun olan “Riskli Yapı” ve “Riskli Alan” raporu hazırlanacaktır. Yetkili kurumlar ve Belediyeler tarafından hazırlanmış olan bu rapor T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanması gerekmektedir. Bakanlık tarafından raporunuz onaylandığı taktirde, ister bina sahibi olsun isterse kiracı kişilerin talep etmeleri doğrultusunda devletten kira ve eşya taşıma maliyet ve giderleri için geri ödemesiz yardım alabilecekler.

Kentsel dönüşüm kira ve eşya taşıma yardımı alabilmek için gerekli evraklar ;

 • 6183 sayılı kanun kapsamında kentsel dönüşüm kredisi kira yardım başvuru formu ve örneğini Buradan temin edebilirsiniz.
 • Kentsel dönüşüm kredisi başvuru örneği dilekçesine Buradan word dosyası olararak temin edebilirsiniz.
 • Başvuru yapılacak binaya ait tapunun yanı sıra yeni alınmış takyidat evrağı
 • Bina için yapılmış olan inceleme raporu
 • Kentsel dönüşüm kredisi alınacak binaya ait emrak vergisi bildirgesi
 • Bakanlık tarafından teknik bilgi ve eğitime katılım belgesi nüshası
 • Bina etüd ve deprem dayanıklılık raporu – Jeoloji birimi tarafından verilecek olan.
 • Kentsel dönüşüm kredisi ve kira yardımı alabilmek için daha detaylı ve kapsamlı resmi evraklar listesine http://www.csb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Hesaplama

Burada önemli olan bir kaç husus vardır. Kişilerin Kentsel dönüşüm yasasısı içeriğince kira yardımı talebinde bulunabilmesi için ” Riskli Bina ” raporu bulunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kiracı bulunduğu binada en az bir (1)  yıl süresince kiracı veyahutta ev sahibi olarak ikamet etmek zorundadır. Bu şartlar sağlandığı taktirde kentsel dönüşüm kapsamında onsekiz (18 ) ay süresince 690 TL ( Güncel rakam teyid edilmelidir ) kira yardımı alabilirler.

Dikkat edilmesi diğer husus ise bir veya birden fazla daireniz olsa dahi sadece 1 dairenize böyle bir destek talebinde bulunabilirsiniz. Kentsel dönüşüm kredisi ve faiz desteği kapsamınca ekstra olarak 1.400 TL ye varan geri ödemesiz hibe krediyi eşya taşıma işlemleriniz için alabileceğinizi unutmayın.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Faiz Oranları Nasıl Belirlenir ?

Kentsel dönüşüm kredilerinde devlet desteği faiz oranları devlet bankalarınca belirlenmiştir. 120 aya kadar vadeli olmak üzere kiracılara ve bina sahiplerine sabit faiz oranlarıyla destek sunmaktadır.

kentsel geri dönüşüm devlet desteği

Geri dönüşüm kapsamında kamu bankalarına ait bazı faiz oranları ve standart faiz desteklerini gösteren tablo ektedir. Tüm kamu bankalarının güncel faiz tablosunu incelemeniz faydalı olacaktır.

 

eski bina yenileme maliyetleri

Kentsel Dönüşüm Kredisi Kullanımı Hakkında Önemli Detaylar ( Videolu Anlatım )

Tüm anlattıklarımıza istinaden birde kentsel dönüşüm kredisi kullanma püf noktalarını videolu anlatım şekilde sizler için ekledik sorularınızı lütfen bizlere soru cevap alanımızdan veya konu altındaki yorum kısmından iletiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi Çekebilir
sicilim bozuk kredi almak istiyorum
Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar ( 5 Banka )

Acil nakit para ihtiyacı duyan ya da yapmak...

tamamına kredili araba
Arabanın ( Taşıtın ) Tamamına Kredi Alma

Günümüzde araç satın almak için yeterli tutarda nakit...

x