Kira Ödemek Yerine Konut Kredisi Çekip Ev Almak ?

 

Günümüzde “ev sahibi olmak istiyorum” diyen kişilerin büyük bir bölümü konut kredisi kullanarak ev satın almayı tercih ederken pek çok kişi ise “kira ödemek yerine kredi çekip ev almak mantıklı mı ?” ikilemini yaşamaktadır. Konut kredisi kullanan kişilerin büyük bir borç altına girmeleri bu kararı verirken çok iyi hesaplama yapmalarını zorunlu kılarken “kira ödemek mi, ev sahibi olmak mı ?” sorusunun yanıtı aslında son derece basittir. Bu konuda sizlere detaylı bilgileri yazımızın devamında aktaracağız.

Aslında günümüzde ekonomik şartlara bakıldığında kira giderlerinin çok yüksek olduğunu görmekteyiz. Hal böyle olunca oturduğu evde kiracı olan kişilerin. Kendi evlerinin sahibi olması gerektiğini düşünüyorlar. Ödemiş oldukları yüksek kiraların bir geri dönüşümü olmayacak ve kira ödendiği andan itibaren kazandıkları ve kiraya verdikleri paraları buhar olacaktır.

Eğer oturduğunuz daire kira ve kira gideri yüksek ise sizde konut kredisi kullanarak ev sahibi olabilirsiniz. Tabiki bunun için ince eleyip sık dokumanız gerekmektedir. Şimdi bu konuda detaylara geçelim.

kredi çekerek ev alınır mı

Kira Ödemeye Devam Etmek Mi ,Konut Kredisi Kullanarak Ev Almak Mı ?

Bankadan konut kredisi kullanan kişiler bankaya bunun karşılığı olarak yüksek oranda konut kredisi faizi ödemektedir. Pek çok kişi bu faizi ödememek adına konut kredisi kullanmamayı tercih etmektedir. Oysaki kiracılar için durum farklıdır. Çünkü kiracılar zaten belirli bir tutarı ev sahiplerine kira adında ödemektedir.

Burada karar verme aşamasında önemli olan kriterler konut kredisi kullanmak isteyen kişinin gerekli konut kredisi peşinatı tutarına sahip olup olmadığı ve aylık konut kredisi taksit tutarını ödeyip ödeyemeyeceğidir. Bu sorulara yanıtınız evet ise bu durumda kira ödemek yerine kesinlikle konut kredisi çekerek ev sahibi olmanız daha doğru olacaktır.

Kiracılığı Bırakıp Ev Sahibi  Olmak İsteyenlere Örnek Konut Kredisi Hesaplama Tablosu

Şimdi kısa bir hesaplama ile kiraya ödediğiniz para ve bankadan çekilen konut kredisi arasındaki farkları ve oranları daha iyi anlayacağımız konut kredisi tablosunu inceleyelim.Bunu kanıtlamak için basit bir hesaplama yapmanız mümkündür.

Aylık ödemesi 500 lira olan bir evde kirada ödeyen kişilerin ilk 4 yıllık zaman dilimi içerisinde 25 lira, sonraki 6 yıllık zaman dilimi içerisinde 50 lira zam yapılarak (ki ev sahiplerinin yıllık zam oranları çok daha yüksektir) 10 yıl boyunca aynı evde düşündüğünü farz edelim. Bu kişinin 10 yıllık kira ödemesi,

konut kredisi çekerek ev almak

  1. Yılda Aylık 500 Lira Kira Ödemesi İle Yıllık Kira Bedeli 6 Bin Lira
  2. Yılda Aylık 525 Lira Kira Ödemesi İle Yıllık Kira Bedeli 6 Bin 300 Lira
  3. Yılda Aylık 550 Lira Kira Ödemesi İle Yıllık Kira Bedeli 6 Bin 600 Lira
  4. Yılda Aylık 575 Lira Kira Ödemesi İle Yıllık Kira Bedeli 6 Bin 900 Lira
  5. Yılda Aylık 600 Lira Kira Ödemesi İle Yıllık Kira Bedeli 7 Bin 200 Lira
  6. Yılda Aylık 650 Lira Kira Ödemesi İle Yıllık Kira Bedeli 7 Bin 800 Lira
  7. Yılda Aylık 700 Lira Kira Ödemesi İle Yıllık Kira Bedeli 8 Bin 400 Lira
  8. Yılda Aylık 750 Lira Kira Ödemesi İle Yıllık Kira Bedeli 9 Bin Lira
  9. Yılda Aylık 800 Lira Kira Ödemesi İle Yıllık Kira Bedeli 9 Bin 600 Lira
  10. Yılda Aylık 850 Kira Ödemesi İle Yıllık Kira Bedeli 10 Bin 200 Lira

Olmak üzere toplamda 78 bin lira olacaktır. Bu kişinin 10 yıl vadeli 100 bin lira konut kredisi kullanması durumunda bankaya ödeyeceği toplam faiz ise % 1,01 faiz oranı ile kredi kullanılması durumunda 74 bin liradır. Yani sizin ödeyeceğiniz faiz aslında ev sahibi olmazsanız ev sahiplerine ödeyeceğiniz kredi tutarıdır ki bu da konut kredisi kullanmayı çok daha mantıklı bir hale getirmektir.

Kiracılığa Son Verip Konut Kredisi Çekmek İsteyenler Kredi Vadesini Nasıl Seçilmelidir ?

Konut kredisi kullanılırken dikkatli olunması gereken en önemli konu kesinlikle kredinin vadesidir. Ülkemizde 240 ay vadeli konut kredisi olarak ta anılan 20 yıl vadeli konut kredisi kullandırılmakta olup daha az faiz ödemek isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken mümkün olduğunca kısa vadeli konut kredisi kullanmaktır.

Kullanılan konut kredisi ne kadar kısa vadeli olursa ödenecek olan kredi faizi de o kadar düşmektedir. Ancak vade kısaldıkça aylık konut kredisi taksit tutarı yükseleceği için aylık ödeme dengesi de göz önünde alınmalı kişi zorlanmadan ödeyeceği kredi paketini belirlemeye özen göstermelidir. Örnek vermek gerekirse 100 bin lira konut kredisi kullanan kişinin bu krediyi 10 yıl vadeli olarak kullanması durumunda ödeyeceği aylık taksit tutarı 1.442 lira olurken yapacağı toplam geri ödeme tutarı ise 174 bin 186 lira olmaktadır.

Aynı tutar için 5 yıl vadeli konut kredisi kullanılması durumunda ise aylık taksit tutarı 2.218 liraya çıkarken toplam ödeme tutarı ise 134 bin liraya düşmektedir. Yani toplamda bankaya ödenecek olan faiz yükü 40 bin lira azalmaktadır ki bu da tüketici lehine büyük bir avantaj oluşturmaktadır.

Sonuç olarak ; Eğer elinizde birikmiş bir birikiminiz var veya bir arabanız veya altınlarınız bulunuyor ise bunları konut kredisi peşinatı olarak değerlendirerek. Kiracılığı bırakıp kendi evinizin sahibi olabilirsiniz. Kirada oturarak kira ödemek yerine kredi çekerek ev almak daha mantıklıdır.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi Çekebilir
kredisiz konut alma
Konut Kredisi Kullanmadan Ev (Konut) Nasıl Alınır ?

Konut almaya karar veren kişiler, satın alım işlemi...

2 defa konut kredisi kullanma
Konut Kredisi Olanlar Tekrar Konut Kredisi Çekebilir Mi ?

Konut alımları için bankaların uzun vade ve düşük...

x