KKDF ve BSMV nedir sorusu, daha önce kredi almamış kişilerin merak ettiği konulardandır. Oysa ki, kredi alma işlemini yaşamış kişiler KKDF kavramına daha aşinadır.Fakat bununla alakalı halen KKDF geri alınır mı, sorusunun cevabını merak eden kullanıcı sayısı oldukça fazla. Kredi Kaynak Destekleme Fonu olarak açılan bu kelime, konut kredisi haricindeki tüm kredilerde uygulanır. Bu kredi uygulanırken, kredi çekilen bankanın özel ya da kamu olması bir şeyi değiştirmez. KKDF uygulanırken standart bir hesaplama işlemi gerçekleştirilir.

Bu hesaplamada ana kur farkı etkili olacaktır. Kredi Kaynak Destekleme Fonu içerisinde vergi kelimesi geçmediği için, vatandaş bu kavramı ek bir gider olarak algılamaktadır ve geri ödenmesi konusunda talepler sıralamaktadır. Ancak KKDF bir vergidir ve normal şartlarda geri alınabilmesi mümkün değildir. Sadece 1 konuda istisna getirilmiştir. BSMV geri alınabilir mi sorusu da bu olaya benzemektedir.

KKDF Ve BSMV Nedir?

KKDF, kredi kullanılan bankanın Gelir İdaresi Başkanlığı’na ödediği bir vergi türüdür. Konut kredisi haricinde diğer tüm kredilerde belirlenen oran, %15 vergi ödenmesidir. Bu verginin alınmasının sebebi kaynak kullanımıdır ve devlete ödenmektedir.

BSMV, Banka Sigorta Muamele Vergisi adıyla da bilinen bu kavram, Gelir İdaresi Başkanlığı’na ödenen faiz vergisidir. Bu vergi türü de KKDF gibi krediden doğmaktadır. KKDF’de ödenen oran %15 iken, BSMV’de ödenen tutar %5’tir. BSMV tüm kredi tiplerinde tahsil edilen bir vergi türüdür.

KKDF Ve BSMV Nasıl Hesaplanır?

KKDF hesaplaması sabit bir orana göre belirlenir. 2014 yılından önce KKDF %10 olarak alınıyordu. Ancak 2014 yılında bir yasa çıkarıldı ve %10’luk bu oran %15’e çıkarıldı. Bu durum bireysel kredilerde geçerlidir. 2014 öncesinde ticari kredilerden de %3’lük KKDF alınıyordu ancak 2014 yılında çıkan kanuna göre bu vergi kaldırıldı. Artık ticari kredilerden vergi alınmıyor, bireysel kredilerden ise %15 oranında KKDF tahsili yapılıyor. Tüketici kredilerinde sadece KKDF değil BSMV de alınmaktadır. Aylık %1.20 faizli bir kredi kullanıldığında, KKDF ve BSMV vergi türlerinde belirlenecek oran şu şekilde karşınıza çıkar: KKDF=0,18, BSMV=0,06. Bu iki tür vergi toplandığında 0,24 gibi bir vergi ortaya çıkacaktır.

BSMV hesaplanırken dikkate alınan şey ana para değildir. Bankanın sermaye kiralaması sonucunda kazandığı faiz gelirine dikkat etmek gerekmektedir. BSMV’yi düzenleyen mevzuata göre, %5 oranında BSMV ödemesi yapılması gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, banka tarafından size verilen 20 bin TL’lik kredi 25 bin TL olarak geri alınıyorsa 5 bin TL’lik bir faiz geliri söz konusudur. O halde 5000.5/100= 250 TL olarak hesaplanır. BSMV alınırken her ay taksitlendirilerek alınır. Tek seferde alınan bir vergi türü değildir. Tüketici her ay ödeme yaptığında aslında BSMV ödemesi de yapmaktadır.

Kredi Kartlarında Da BSMV Ve KKDF Uygulanır Mı?

Kredi kartlarında taksitlendirilen tutarlarda, gecikmeli ödeme yapılması halinde bir faiz geliri elde edilmektedir. Bu tip durumlarda KKDF ve BSMV’den bahsetmek mümkün olacaktır. Ancak gündelik harcamalarınızı vadesiz olarak gerçekleştiriyorsanız ve ödemelerinizi de gecikmeksizin yapıyorsanız, KKDF ve BSMV’den bahsetmek mümkün olmayacaktır. Eğer ki geciken taksitli ödemeleriniz varsa veya vadeli nakit avans kullanmışsanız KKDF ve BSMV ortaya çıkar. Normal şartlarda gündelik hayatta yapılan tek seferlik ödemeler ve geciktirilmeyen ödemeler KKDF ve BSMV’ye tabi değildir.

KKDF BSMV ne demek

Ticari Kredilerden BSMV Ve KKDF  Geri Alınır Mı?

BSMV ve KKDF sadece bireysel kredilerden alınmaz, ticari kredilerden alınır. Ancak istisna bir durum vardır: KOBİ’lerden alınmaz. Bunun sebebi küçük ölçekli işletmelere destek olunmasıdır. Ticari kredilerde KKDF oranı uygulanırken bu oranı KOBİ’lerde göremezsiniz. KOBİ’lerin bu istisna durumdan yararlanabilmesi için, Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvurması gerekmektedir. Eğer başvuruda bulunmazlarsa onlardan da bu vergi türü tahsil edilecektir.

İhtiyaç Kredisi Ve Bireysel Kredilerde KKDF Ve BSMV Geri Alınır Mı?

KKDF geri alınabilir mi, sorusu ara ara gündeme gelmektedir. Bu soruyu gündeme taşıyan nokta 2010 yılında gerçekleşmiştir. 2010 yılından bu yana, daha öncesinde kredi kullanmış kişiler KKDF vergisini geri almaya çalışmaktadır. Bunun sebebi, 2010 yılında yapılan değişiklikle beraber KKDF oranının artmış olmasıdır.

Bu düzenlemeye göre, 28.10.2010 tarihinden sonra alınan KKDF oranı, %10’dan %15’e çıkarılmıştır. Üstelik Maliye Bakanlığı Bakanları Birliği’ne bir yazı göndererek, KKDF oranın kredi türü fark etmeksizin tüm faizlerde uygulanmasını istemiştir.

Bu düzenlemeye dayanarak KKDF nedir geri alınabilir mi sorusu doğmuştur. Vergi oranının artması, vatandaşta bazı hak kayıpları doğurmuştur. Maliye Bakanlığı bu durumu gözeterek bir karar varmıştır. Bu karar tüketicinin lehine olarak işlemiştir. Yayınlanan açıklamaya göre, 31 Ekim 2010’dan önce kredi kullanan kişiler, geriye dönük olarak alınan %15’lik KKDF oranının geri ödemesini alabilecektir.

[safir_list id= 6943]

Eğer ki siz de 31 Ekim 2010 tarihinden önce kredi kullandıysanız ancak kredi kullanımınızda %15’lik KKDF düzenlemesine tabi tutulduysanız, krediyi kullandığınız bankaya itiraz ederek geri ödeme talebinde bulunabilirsiniz. Bu işlemi bireysel bir şekilde ya da resmi kanallarla yapmanız tavsiye edilir. Bazı kuruluşlar ve güvenilmedik kişiler bu işlemleri yapma vaadiyle insanları kandırmaktadır.

KKDF’nin geri alınması konusundaki hususlar şu şekilde sıralanır:

  1. 31 Ekim 2010’dan önce kredi kullanmış olmak
  2. KKDF oranı %15’ten sorumlu tutulmuş olmak
  3. Bankalara itiraz etmek (Hangi bankadan kredi çekmişseniz)

Bu özellikleri taşıyan ve bu işlemleri yerine getiren kişiler KKDF ödemesini geri alabilirler ancak bu durum dışında geri alma mümkün değildir.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir