KMH yani kredili mevudat hesabı (eksi hesap) nasıl kapatılır, detayları ile inceleyeceğiz. Aslında bu hesabın ismine her banka farklı bir isim kullanıyor, Garanti Bankası elma hesabı, Denizbank kurtaran hesap, İş Bankası ek hesap gibi peki izinli ve izinsiz açılan bu KMH belasından nasıl kurtulacağız.Öncelikle bu hesabı bilmeden kullananlar ve kapatmak isteyenler için KMH nedir onu açıklayalım, Kredi Mevduat Hesabı Kmh ( Eksi Hesap ) diye adlandırılan bir yöntem ile hesabınızı eksi bakiyeye düşürerek, bir başka deyişle avans kullanarak harcama yapabildiğiniz bir hesaptır.

Eksi hesap limitiniz 500 TL veya 1.000 TL ve gelirinize göre daha çok olabilir. Hesabınızda para olmasa da kredili hesabınızdan para kullanabilirsiniz.Çekmiş olduğunuz tutara günlük faiz uygulandığından en yakın zamanda kapatmanız yani ödemeniz yararınıza olacaktır.

KMH Hesabı Nasıl Kapatılır?

Kredili mevduat yani avans hesap veya başka bir deyiş ile eksi hesap kapatmak için eksi bakiyeniz tutarında ödemenizi hesabınıza yatırmanız gerekmektedir.Burada dikkat edeceğini nokta gecikmiş faiz tutarınızın olmaması çünkü faiz tutarınız kalır ise avans hesabınız kapatılmayacaktır.

Bazı bankaların internet ve mobil uygulamalarından avans hesaplarınızı ödeyerek kapatabilirsiniz. Fakat bazı bankalarda da şubeye gitmeniz gerekmektedir. Tüm borcu kapatmadan KMH hesabınız kapatılmayacağını bilmeniz gerekir. Eğer borcunuzu ödediyseniz;

  • KMH eksi hesabınızı banka mobil uygulama ve internet bankacılığı üzerinden kapatabilirsiniz.
  • Borcunuz yok ise eksi hesabınızı Müşteri Hizmetleri aracılığı ile kapatılmasını talep edebilirsiniz.
  • Şubelerden müşteri temsilcileri aracılığı ile KMH hesabınızın kapatılması için dilekçe verebilirsiniz.

KMH hesabınızı kapattıktan sonra yapmanız gereken önemli bir işlem var oda bankanızdan KMH hesabınızın borcu olmadığına dair İbraname istemenizdir. Bu nedir, ibraname o hesaba dair borcunuzun olmadığını bankanın tescil etmesi demek anlamına geliyor. Fakat siz sadece borcu ödeyerek bankanın hesabınızı kapattık demesi ile yetinmeyin ve bu resmi evrağı talep edin. Elden veya e-posta ile mutlaka KMH hesabın kapatıldığını gösteren belgenizi alın.

KMH Hesabı Neden Kapatmak Gerekir, Zararları Nelerdir?

KMH hesabı kapatmak önemlidir neden derseniz, bildiğiniz gibi hayat çok hızlı ilerliyor ve zaman dar, bazen banka ödemelerimizi paramız olsa bile unutabiliyor veya atlayarak ödemesini geciktirebiliyoruz. Hele de bu KMH hesap olursa işin rengi biraz farklı oluyor.

eksi hesap nasıl kapatılır

Çünkü bankalar bu hesaplara çok müdahale edip telefonlarla aramıyor rahatsız etmiyor ödemesi gectiğinde çünkü bankaların biraz işine geliyor diyebilirim. Günlük faiz işliyor ve para kazanıyorlar. Peki, biz neler kaybediyoruz; bizim kaybettiğimiz tüm finansal geçmişimizi etkileyecek olan kredi notumuzun farkına varmadan düşmesine sebep oluyor. Çünkü KMH hesabınıza 1 TL bile borcunuz olsa gecikme olarak bankalar bunu KKB’ye iletiyor. Zaten durumun böyle olması KMH eksi hesabı kapatmamız için oldukça yeterli bir sebep.

Bir başka açıdan bakacak olursak herkes internetle haşır neşir değil bazı insanlarımız banka işlerini bu hesapları ve faiz oranlarını çok fazla takip edemiyor. Yatan maaşlarından kesinti olup KMH hesapları aylık olarka ödendiği için maaşlarına bili doğru düzgün takip edemiyorlar. Bu yüzden bu hesapların kapalı olması en uygun olandır.

Kapatılan KMH hesabı Tekrar Açılabilir Mi?

Bazı durumlarda KMH hesabınızı kapatsanız da geri açtırmak isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda dilediğiniz bankadan tekrar eksi hesabınız açtırabilirsiniz.Ama unutmayın ki avans hesap açtırmak istediğiniz bankada normal bir banka hesabınız olması gerekir.

İlgili Konu : İş Bankası KMH Hesap Başvuru

Eğer sadece kredi kartınız var ise KMH hesap açtırmanız mümkün değildir. Öncelikle normal bir banka hesabı açtırarak internet bankacılığı ve mobil bankacılıktan başvuru yapabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir