Konut Kredilerinde Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

 

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerden bankalar bu kredi kullanımına karşılık olarak çeşitli masraflar tahsil etmektedir. Konut kredisi dosya masrafı yanı sıra kredi kullanmak istiyorum diyen kişiye hayat sigortası poliçesi de düzenlenmektedir. Aslında konut kredisi masraf listesinde en yüksek rakamlardan biride bu poliçedir. Bu nedenle pek çok kişi konut kredisi kullanırken hayat sigortası yaptırmak istememektedir.

Kişiler zaten kıt imkanlar ile uc uca getirilerek ve bütçeler ayarlanarak konut alma girişiminde bulunuyor. Birde üstüne kredi dosya masrafları ekspertiz ücreti kredi hayat sigortası gibi giderler eklenince ev almak oldukça zor bir hal alıyor. Bizde merak eden kişiler için konut kredilerinde hayat sigortası zorunlu mu sorusunun yanıtlarını sizlere bu makalemizde vermeye çalışacağız.

Konut Kredisi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Mecburi Mi ?

Yasal açıdan bakıldığında konut kredisi kullanırken kişinin hayat sigortası yaptırma mecburiyeti yoktur. Ancak yine aynı yasalar kapsamında bankanın da her konut kredisi başvurusu yapan kişinin bu başvurusunu onaylama zorunluluğu yoktur. Yani banka istediği takdirde konut kredisi onayı vermekte, istediği takdirde ise bu başvuruyu reddetme hakkına sahiptir.

kredi hayat sigortası poliçesi

Bu nedenle bazı bankalar hayat sigortası yaptırmak istemeyen müşterilerine konut kredisi onayı vermeme hakkını kullanarak bunu bir koşul olarak öne sürer. Aslında bankanın bu ısrarının nedeni kredi kullanan kişinin ölümü halinde kalan alacağını tahsil etmeyi garanti altına almak istemesidir. Çünkü konut kredileri diğer banka kredileri ile kıyaslandığında hem daha yüksek tutarlı kredilerdir hem de çok daha uzun vadeli olarak kullandırılır. Yani bankanın üstlendiği risk çok daha yüksektir.

Konut Kredisinde Hayat Sigortası Neleri Kapsar ?

Hayat sigortasının neleri kapsadığı imzalanan poliçeye bağlı olarak değişir. Ancak tüm poliçelerin ortak yanı hayat sigortası yaptıran kişinin ölümü halinde kalan konut kredisi borcunu kapatacağıdır. Bu yanı ile bakıldığında aslında konut kredisi banka kadar konut kredisi kullanan kişi içinde son derece yararlıdır.
Çünkü konut kredisi hayat sigortası ölüm halinde kişinin ödemekle yükümlü olduğu borcu kapatarak yasal mirasçılarını koruma altına alır.

Ancak kredi hayat sigortası iptali yapılır ya da kredi kullanırken hayat sigortası yaptırılmazsa, konut kredisi kullanan kişi ölürse bu durumda kalan konut kredisi borcu kişinin yasal mirasçılarına devredilir. Banka bu noktada bu mirasçılardan borcun toplu olarak bir kerede ödenmesini dahi talep edebilir, konut kredisi ödenmezse ipotek hakkını kullanarak evi satışa dahi çıkarabilir.

ölen kişinin hayat sigortası

Yani sizin ölümünüzün ardından geride kalan aileniz bir anda evsiz daha kalma riski bulunur. Bu nedenle talep edilen hayat sigortası poliçesi tutarı ne kadar olursa olsun kişinin bu riskleri üstlenmeden hayat sigortası poliçesi yapılmalıdır. Yine aynı şekilde konut kredisi masrafları kalemlerinden tasarruf edilmesi için konut kredisi hayat sigortası iptali asla yapılmamalı, kredi borcu tamamen bitene kadar hayat sigortası poliçesi düzenli olarak yenilenmelidir.

Konut Kredisi Çektikten Sonra Ölen Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi ?

Bankadan kredi çeken kişi ölürse ne yazık ki kredi borcunun silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ne yazık ki vefat eden kişinin nasıl malvarlığı miras olarak kalıyorsa borçları da yasal mirasçılarına devredilir. Yani ölen kişinin kredi borcu yasal mirasçıları tarafından ödenmek zorundadır.


Vefat halinde kredi borcu miras olarak kendisine kalan mirasçıların reddi miras yolu ile bu borçtan kurtulmaları mümkündür. Ancak reddi miras yapılması durumunda kalan malvarlığı da reddedilmiş olur ve kişinin hiçbir şekilde mirastan yararlanılmasına izin verilmez.

Bu nedenle reddi miras sadece ölen kişinin borca batık bir şekilde ölmesi halinde tercih edilmelidir. Bankadan kredi çeken kişi ölürse bankanın izleyeceği protokol bu kişinin hayat sigortası olup olmamasına bağlı olarak değişir. Hayat sigortası olan kişinin ölümü halinde banka sigorta poliçesini bozarak alacağı tahsil eder, poliçesi olmayan kişilerde ise yasal mirasçılara başvuruda bulunularak alacak tahsil edilir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
evlenmeden önce alınan mallar paylaşılır mı
Eşler Boşandığında Konut Kredisini Durumu Ne Olur ?

Yola ilk çıkıldığında bütün çiftler ömür boyu aynı...

asgari ücretle çalışıyorum ev kredisi alabilirmiyim
Asgari Ücretlilere Konut Kredisi Çıkar Mı ?

Konut kredisi reddi nedenleri incelendiğinde en çok ret...

x