Konut kredisi 2 veya 3 ay ödenmezse ne olur, sanırım ev kredisi çekenlerin tümünün olmasa da büyük bir kısmının zaman zaman konut kredisi borcu kaç gün ödenmezse icralık olur veya yasal takip başlatılır yada konut kredisi ödenmezse ne olur diye zaman zaman aklına gelen sorular vardır. Bizde konut kredisi borcumu ödeyemiyorum diyenler veya merak edenler bu makalemizde tüm detayları ile bu durumu açıklığa kavuşturacağız.

Konut kredisinde son ödeme tarihi, ev kredisi alan kişilerin en çok merak ettiği konudur. Bankalar, yaşanan rekabet ortamıyla her gün daha kolay kredi vermenin yolunu aramaktadır. Bu şekilde hem müşteriler mutlu olacaktır, hem de bankalar daha kolay müşteri kazanacaktır. Karşılıklı fayda sağlayan bu kolay kredi sistemlerinde, faiz ve taksit oranları iyi belirlenmelidir. Birçok kişi kredi alabilse de, borcunu kolaylıkla ödeyememektedir. Esasında bankalardan kredi alabilmek için çeşitli kriterler vardır. Bu kriterler şu şekilde sıralanabilir.

  1. Kredi notu
  2. Kredi borcunuzu ödeme düzeniniz
  3. Hakkınızda yasal işlem başlatılmış olup olmaması
  4. Gelir durumunuz

Her bankanın kredi verme işleminde dikkat ettiği konu farklıdır. Ancak genel olarak bankalar bu durumları göz önünde bulundurur. Konut kredisinde ise bu kriterlere ek olarak başka durumlar da gözetilir. Öncelikle bir uzman almak istediğiniz eve dair incelemeler yapar. Kredi almak için gereken belgelere ek olarak, tapu evrakları da gerekmektedir. Tüm bu kriterlere uygun olursanız, banka size konut kredisi verecektir.

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Konut kredisi alma imkanına sahip olan birçok kişi, konut kredisi borcunu ve taksitlerini çeşitli nedenlerle ödeyemeyebilir. Bu nedenler çoğu zaman farklılık gösterir. Bazen maddi sıkıntılar yaşanırken bazen de sağlık problemleri gündeme gelebilir. Tüm bu mağduriyetler göz önüne alınarak icra takibi başlatılır. Borcunuzu ödeyemediğiniz ilk gün icralık olmazsınız. Ev kredisi borcumu ödeyemiyorum diyenler için bu sürecin ve prosüdürün nasıl işlediğini anlatalım.

  • Borçlarınızı ve taksitlerinizi belirlediğinizde, 30 günlük periyotlar halinde ödemelerinizi gerçekleştirirsiniz. Bu ödeme zamanının ne zaman başlayacağını ve ne şekilde devam edeceğini her banka ve müşteri kendi arasında belirleyebilir. Ancak 30 gün içerisinde borç ödenmezse banka müşteriye ihtarda bulunur. Bu ihtar, müşterinin borcunu ödemesi için ilk uyarıdır. Devam eden 30 gün içinde tekrardan uyarı yapılır. Bu ihtara da uyulmaz ve borç ödenmezse, banka son bir ihtarda daha bulunur. Bu ihtarla birlikte 90 günlük süre dolmuş olur. Artık idari işlemin başlamasından önceki son aşamaya gelinir. Yani konut kredisi 1 ay ödenmezse, 2 ay ödenmezse veya 3 ay ödenmezse sorusunu soran tüm bireyler için işlem aynı şekilde işleyecektir.
  • 90 günlük sürenin dolması ve borcun ödenmemesiyle banka son olarak 7 günlük süre verir. Bu süre içerisinde borcunu öderseniz hakkınızda icra işlemleri başlamayacaktır. Bu 7 günlük süre oldukça önemlidir. Kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı diye soran herkesin dikkat etmesi gereken süre bu 7 gündür. Çünkü bu süre içinde borcunuzu öderseniz herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.
  • 7 günlük süre içinde borcunuzu ödemezsiniz, isminiz Merkez Bankası’na verilir. Bu kara listeye girmek anlamına gelir. Artık 5 yıl süreyle başka bankalardan kredi çekmeniz mümkün olmayacaktır. Eğer ki borcunuzu bu 7 gün içerisinde öderseniz 5 yıl kredi çekememe gibi sıkıntılarla karşı karşıya kalmazsınız, hakkınızda da icra takibi başlatılmaz.

mortgage kredisini geciktirmek

Konut Kredisini Geç Ödemenin Dezavantajları Ve Olumsuz Yanları Nelerdir?

Konut kredisini geç ödüyorum fakat bir şey olmuyor diyorsanız birde bu yazımızı okuduktan sonra tekrar değerlendirin diyoruz.Çünkü konut kredinizi gec ödemeniz veya düzensiz ödemeniz sizin refinansman yani yeniden yapılandırma hakkınızı elinizden alabilir. Bankalarda konut kredisi faiz oranları düştüğünde yüksek faizden kullandığınız konut kredisi refinansman hakkınız olduğunu biliyorsunuz. Fakat bu düşüklü faizden yararlanabilmeniz için konut kredisi ödemelerinizi düzenli olarak yapıyor olmanız gerekmektedir.

Ayrıca konut kredinizi bu şekilde geç ödeyerek bitirmiş dahi olsanız kredi notunuz düşecek ve birdaha ki kredili işlemlerinizde kredi onayı almanız zorlaşacaktır. Bu yüzden bankalardaki kredi notu görünümünüzü yüksek tutmak için ve yapılandırma hakkınızdan olmamak için konut kredisi ödemelerinizi zamanında yapınız.

konut kredisi ödenmezse ne olur

Ev Kredisi Ödemeleri Gecikirse Banka Evi Satar Mı?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi banka makul karşılayabileceği süreci anlatmıştık. Fakat bankaların makul karşılayabileceği ve uyarı niteliğindeki taleplerinin ardından halen konut kredisi ödemeleri (taksitleri) yapılmıyor ve gecikiyor ise banka en son ve etkili yaptırımı olan konutu satışa çıkarma yetkisini kullanabilir.

Tabi bunu uygulamadan önce konut kredisinden doğan borçlarınız avukata devredilir ve avukat tarafından görüşmeleriniz başlar yine bir sonuç alınamıyor ise, banka “Tüketici Kredi Kullanım Sözleşmesi” içeriğinde bulunan ve tüketici yani krediyi çeken kişi tarafından borcun ödenmemesi durumunda kredi ile alınan konutun (evin) satılmasını kabul etmiş ve sözleşmeyi imzalamış olduğundan, banka konutu satışa çıkaracaktır. Banka ve avukatlık bürosu evin satışından sonra alacaklarını tahsil eder ve eğer tüketicinin herhangi bir hakedişi var ise kalan meblağ tüketiciye yani kredi çeken kişiye ödenir.

Geç Ödenen Mortgage Kredisi Taksitlerine Faiz Artar Mı?

Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi sorusu herkesçe merak edilen konulardan biridir. Ancak değişen usullerle artık eve ve eşyalara haciz gelmesi durumu biraz daha esnetilmiştir. Kredi borcu ödenmezse başlangıçta kararlaştırılan faiz oranına ek bazı faizlerle karşılaşabilirsiniz.

Yasal sürecin başlamasıyla da, borcun ödemesinde gecikmeler olmasıyla da belirlenen faiz oranından farklı faizler uygulanır. Bu faiz oranları genellikle %30 olarak belirlenir. Bu faiz tipine gecikme faizi adı verilmektedir. Aylık %1 faiz oranı üzerinde anlaşmaya vardıysanız, bu oran %1.3 olabilir. Ancak hesaplanan gecikme faizi üzerine başka bir faiz işletilmez.

İlgili Konu : Bankam Konut Kredisi Yapılandırması Yapmıyor Ne Yapmalıyım?

Konut Kredisi Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Bazı kişiler konut kredisi başvurunsunda karşılaştığı durumlardan bir tanesidir “kefil” bulmak. Eğer alacağınız evin değerini ve taksitlerini ödemeye maaş bordronuzdaki geliriniz yetmiyor veya kredi skorunuz sınırda ise banka sizden kefil isteyebiliyor. Kefil ile konut kredisi çeken kişiler borucunu bankaya ödeyemedikleri zaman, banka yasal prosüdürleri uyguladıktan sonra bir sonuca varamıyor ise bu kez kefilden tahsil etme yolunu tercih ediyor.

Banka tarafından buradaki önemli olan husus kredi ile satın alınan ve borcu ödenmeyen evin şu anki değerine bakmak oluyor. Eğer evin güncel değerli düşmüş ve satışa çıkmış olsa dahi kalan borcu karşılamıyor ise bu kez kefil ve malvarlığına yönelerek tahsil etme yoluna koyuluyor.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir