finanskredirehberi.com

Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi ? (2020 ÖNGÖRÜ)

Tarih: 14.03.2018
Güncel: 08.11.2019
konut kredisi faiz oranları ne olur

Gelişen ve değişen ekonomik etkenler ve siyasi hareketler ülke genelinde güncel oluşan eylemler sonucunda kredi faiz oranlarında da beklenmedik düzeyde değişiklikler yaşanmaktadır. Güncel faiz oranları her kesimi yakından ilgilendirmektedir. Özellikle de kendi evinin sahibi olmak isteyen kişilerin merakla beklediği soru 2019 – 2020 yılında kredi faizleri düşer mi veya düşecek mi oluyor ?

Bizde bu yazımızda 2019 – 2020 senelerinde konut kredisi faiz oranlarının ne yöne doğru gideceği düşecek mi yoksa artacak mı bunların değerlendirmesi ve öngörüsünü yapacağız. Ülkemizin yakın zamanda atlattığı bir çok tehlikeli olaydan sonra ekonomiyi ve ticareti kalkındırmak adına Devlet yetkilileri tarafından kredi faizlerini düşürmek için gerekli çalışmalar ve talimatlar verilmiştir.

15 Temmuz Sonrası Konut Kredisi Kredi Faiz Oranları

Bu talimatın sonrasında 2016 -2017 konut kredisi faiz oranları 1,27 ve 1,30 civarlarında iken Devlet kamu bankaları başta olmak üzere konut kredisi faizlerini 0,95 ve 0,80 oranlarına kadar geri çekmiştir.

Kamu bankalarının bu şekilde faiz indirimine gitmesinden sonra diğer özel bankalar ve katılım bankaları da aynı oranda konut kredisi faiz oranlarını düşürmüşlerdir. Ancak ülkemizde devam eden OHAL sürecinin uzamasından dolayı bankalar bu durumu bir risk olarak gördüğünden 2019 yılı başında faiz oranları tekrar artmaya başlamıştır.

OHAL Süresi Bittikten Sonra Konut Kredisi Faizleri Düşer mi ?

Güncel olarak şuanda hükumetin ve Cumhurbaşkanı’mızın yüksek kredi faizlerinden şikayetçi olduğunu biliyoruz. Devletin bu yönde çalışmaları sürmektedir. Ancak OHAL bitmeden konut kredisi faiz oranlarının düşmesini beklemek biraz yanlış olacaktır. Çünkü belirsizlikler kredi faiz oranlarını yukarı yönlü oynatacaktır. Krediler ne zaman düşer bilemiyoruz ama T.C. devletinin faizleri düşürme çabaları şuan çalışma aşamasındadır.

2018 de faizler düşer mi

Devletin şuan yapmış olduğu kredi faizlerini düşürme çalışmalarının meyvelerini 2019 senesinin son anlarına doğru vereceğini umuyoruz. Suriye’de bulunan askerlerimizin “Zeytin Dalı” harekatını bitirerek Türkiye’de OHAL’ in bitmesi ile uzmanların görüşlerine göre 2019 de konut kredisi faiz oranlarının 0,70 0,60 oranlarına kadar düşmesi beklenmektedir. Eğer yeni bir daire ve konut almayı düşünüyorsanız bu durumu biraz ertelemenizde ve OHAL sürecinin sona ermesini beklemeniz yararınıza olacaktır.

Dolar Ve Euro’nun Artması Ve Konut Kredisi Arasındaki İlişki

Konut kredisi faiz oranları düşer mi derken son zamanlarda yaşadığımız Dolar ve Euro kuru üzerindeki artışlar ve saldırılar faizlerin aşağı yönlü olmasını engelliyor. Şu bilinmelidir ki belirsizlikler ve dünya üzerindeki olumsuz hava konut kredisi ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarının düşmesini engelliyor. Gerek bankalar gerek ise finans kuruluşları bu durumu kendilerine risk olarak görerek sürekli faiz oranlarını yükseltmektedirler.

Şuanda bazı özel bankalar konut kredisi faiz oranlarını % 16,17,18 gibi hatta 2′ lere çıkan rakamlarla vermektedir. Bu rakamlar oldukça yüksektir. Örnek vermek gerekir ise güncel tarih olarak 28.08.2019 tarihini baz alarak hesapladığımızda; Garanti bankasının konut kredisi faiz oranı %2,2 dir. Bu rakama göre ;

“100.000 TL konut kredisi çekerseniz, 10 yılda toplam geri ödemeniz 284.921 TL olacaktır. Aylık taksitleriniz ise 2.374 TL olacaktır. Bu oldukça yüksek bir rakamdır. “

Eğer konut alma gibi bir fikriniz varsa konut kredisi faiz oranları ne zaman düşer gibi bir arama yaparak veya konut kredisi faizlerini takip ederek en uygun faizi ve konut fiyatını yakaladığınızda evinizi almanızı öneriririz.

Sayın Cumhurbaşkanı’mızın dediği gibi daha çok devlet bankaları konut kredisi paketlerini tercih ediniz. Bununla ilgili yazımızı bir çok yazımızda anlatmıştık. Özetlemek gerekirse kurun bu şekilde dalgalı seyretmesi ve ülkemize yapılan kur saldırıları devam ettiği sürece konut kredi faiz oranları düşecek mi sorusuna olumlu cevap vermemiz pek mümkün gibi durmuyor.

Yüksek Faizle Konut Kredisi Kullananlar Faizler Düşünce Yapılandırma Yapabilir Mi ?

Bu konuda 2019 yılında devlet tarafından konut kredi faizlerinin düşürülmesi sonrası tam bir muamma şekline dönüşmüştür. Sadece kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını aşağıya çekmesi sonrası, özel bankalarda rekabetten dolayı bir faiz oranlarını bir nebze aşağı çekmek zorunda kalmıştır. Aşağıya çekse bile Bankalar Konut Kredimi Yapılandırmıyor Haklarım Neler diyen kişi sayısı oldukça fazladır.

Bu yüzden daha önce yüksek faizlerden konut kredisi kullanarak ev alan kişilerin bankaya başvurarak konut kredilerini yapılandırmak istemeleri taleplerinde, bankaların olumsuz cevapları ile karşılaşmışlardır. Bankaların cevabı düşen konut kredisi faiz oranları sadece yeni ev alımlarında geçerli olduğu yönündeydi.

Konut kredisi sözleşmesinde kredi faizleri düştüğünde kesin olarak yapılandırma yapılacaktır gibi bir ibare olmadığından bankalar bu durumu oldukça iyi kullanmışlardır. 2020 yılında faizler düşer mi sorusunun yanında yapılandırma yapılacak mı sorusunu da eklesek oldukça yerinde olacaktır. Bu konuda güncel bilgileri takip ederek sizlere duyurmaya devam edeceğiz.

Konut Kredisini Daha Düşük Faizli Bankaya Taşıma

Daha evvel konut kredisi kullanarak yüksek faizlerden kullanan kişilerin aklına gelen diğer bir çözüm ise konut kredisi taşıma oluyor. Burada hesabın iyi yapılması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken şey, örnek vermek gerekirse, çekmiş olduğunuz konut kredisi faiz oranı 1,15 ise taşıdığınız bankanın faiz oranının en az 0,90 gibi bir faiz oranı ile taşıma yapması gerekmektedir. Ancak böyle bir durumda karlılığa geçebilirsiniz.

konut kredisi faiz oranları ne zaman düşer

Çünkü konut kredisi taşımada aynı sıfırdan kredi çekiyormuş gibi, ekspertiz ücreti, hayat sigortası, dask poliçesi ve dosya masrafı gibi tüm masrafları tekrar ödemeniz gerekecektir.Bu durum sizin karlılığınızı düşürecektir. Bu yüzden kredi faiz oranları düşse bile bu hesabı iyi yaparak taşıma işlemini yapmanız yararınıza olacaktır.

Yüksek Konut Kredisi Faiz Oranı İle Ev Alınır Mı ?

Aslında bir grup kredi danışmanı ve analisti kredi faizlerinin yüksek olmasının bir önemi olmadığının ve kişinin ödeyebileceği oranda taksitle alabileceği bir ev bulduğunda hemen alması yönünde çünkü faizler ve konut fiyatları doğru orantılı olarak değişmektedir. Mesela faizler düştüğünde konut fiyatları buna paralel olarak artmaktadır. Bu yüzden ev alırken faiz oranının düşecek mi yoksa artacak mı gibi sorulardan önce ödeyebilir miyim, ödeyemez miyim ? Diye düşünemek gerektiğini savunuyorlar.

Eğer eviniz yeni kalkınan ve yatırım alan bir bölgede ise bizlercede ödeyebileceğiniz bir bütçeli ev yakaladığınızda bu evi direk satın almanız yönünde olacaktır. Burada yüksek faizle almış olsanız dahi daha sonra yapılandırma hakkınız olduğundan faizler düştüğünde bu açığı kapatabilirsiniz. Bir başka türlü açıdan bakacak olursak, kalkınan ve yatırım alan bir bölgeden almış iseniz evinizi zaten çok kısa bir süre içerisinde değerlenecektir ve ödediğiniz faizin karşılığını daha kısa bir sürede alacaksınız.Bu yüzden 2020 yılında faiz düşer mi yoksa çıkar mı, bilemiyorum ama eğer ödeme gücünüze yeten bir konut ev bulduğunuzda almanız yönünde bi fikrim olacak sizlere. Ev alırken hangi evraklar gerekli bu Konut Kredisi Kullanırken İstenilen Evraklar bu yazımızda dile getirmiştik.

Konut Kredisi Faiz Oranlarını Düşüren Veya Çıkaran Faktörler Nelerdir ?

Sadece konut kredisi değil tüm kredi faizlerini genellikle dünyadaki siyasal ve parasal hareketler belirlemektedir. Örnek olarak bir terör saldırısı sonrası veya ülkemizde yaşadığımız gibi bir sınır ötesi operasyonlar kısacası risk görüldüğünde belirsizlikler sürdüğü sürece faizlerin düşüp çıkması bu olaylarla paralel orantılıdır. Aynı zamanda döviz ve borsa gibi kalemlerde faizlere etki etmektedir. Ülkelerin kredi notlarını açıklayan kredi kuruluşlarının görüşleri feed açıklamaları gibi açıklamalar  da faizler üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri vardır.

2020′ de Döviz Ve Altın Gümüş Gibi Değerli Madenlerin Durumu

Son zamanlarda sizlerde gerek televizyonlarda ve gazetelerde gördüğünüz ve okuduğunuz üzere dünyada soğuk savaşlar ve silahlar konuşmaktadır. Ülkeler arasında bu olumsuz havanın ve yaşanan savaşların ve siber saldırıların sonucunda dolar euro gibi dövlerin ve değerli maden olan altının düşmesi pekte beklenemez olarak görüyoruz. Bizlerin sizlere tavsiyesi eğer bir ev alma fikriniz var ve yüksek faizden muzdaripseniz paranızı altına yatırmanız size uzun vadede her zaman kazandıracaktır.

Yukarıdaki sizler için hazırladığımız videomuzda uzmanların görüşlerini dinleyebilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi ? (2020 ÖNGÖRÜ)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
senetle altın ve bilezik almak
Sarraflar’dan Veresiye Senetle Altın Nasıl Temin Edilir?

Ülkemizde altının yeri bir başkadır, genellikle daha çok...

kredi kartını bir gün geciktirme
Kredi Kartı Bir (1) Gün Gecikirse, Ödenecek Faiz Ne Olur ?

Ülkemizde hemen hemen herkes kredi kartı kullanmaktadır. Çoğu...

x