finanskredirehberi.com

Anasayfa > Krediler > 7 Başlıkta Konut Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

7 Başlıkta Konut Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Tarih: 08.05.2018
Güncel: 18.01.2020
ev kredisi için istenilen evraklar

Konut alımlarını finanse etmek amacı ile bankaların vermiş oldukları kredilere konut kredisi ya da bilinen diğer ismi ile mortgage kredisi adı verilmektedir. Ülkemizde kredilendirme hizmetinde bulunan tüm bankalar aynı zamanda konut kredisi veren bankalar arasında da yer almaktadır. Bankadan konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin kredi onayı alabilmek için aranılan şartları taşımaları ve istenen kredi başvuru evraklarını eksiksiz olarak teslim etmeleri gerekmektedir.

Bildiğimiz gibi tüm ev ve konut kredisi kullanacak kişiler krediyi kullanmadan önce internetten tüm bankaların sitelerini gezerek konut kredisi faiz oranları düştü mü en düşük faizli konut kredisi hangi bankada ve konut kredisi için gerekli belgeler nelerdir, gibi aramalar mutlaka yapıyor. Bizde bu yazımızda sizlere konut kredisi kullanırken ne tür evraklar ve ne tür sorunlarla karşılacaksınız bu konuda bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Konut Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin bankaların talep etmiş oldukları belgeleri sunmaları ve teslim etmeleri gerekmektedir. Her bankanın konut kredisi paketinde talep etmiş olduğu belgeler farklılık göstermekle beraber ortak olarak istenen benzer evraklarda bulunmaktadır.

Konut kredisi başvurusuna konu olan taşınmazın tapu fotokopisi, kredi başvurusunda bulunan kişinin kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi, adres ve gelir belgeleri yer almaktadır. Maaşlı olarak çalışan kişiler için maaş bordrosu gelir belgesi olarak kabul edilirken serbest çalışanlar için ise meslek lisesi odası kayıt belgesi yer almaktadır.

Başvuru Evrakları

 • T.C Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, Ehliyet veya Pasaport)
 • Muhtardan İkametgah
 • Maaş Bordrosu veya serbest meslek sahipleri için Vergi Levhası
 • Satın Alınmak istenen kat mülkiyeti tapu belgesi
 • Alınmak istenen evin tapusu yada kat irtifakı tapusu ve yapı kullanım izin belgesi

Banka bunlara ek olarak gerekli görmeleri durumunda ek belgeler talep etme hakkına sahiptir. Günümüzde bankalar kefilsiz konut kredisi kullandırmakta olup aynı zamanda gelir belgesiz konut kredisi veren bankalar da bulunmaktadır. Burada önemli olan kişinin kendisine ait olan kriterleri belirlemesi ve buna uygun olarak kredi başvuru sürecini yönetmesidir.

Düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin kolay kredi veren bankalar üzerinden başvuruda bulunmaları kredi onayı alabilmelerini sağlaması açısından çok önemlidir. Yüksek kredi notu ortalaması olan kişiler ise düşük kredi faiz oranları sunan ve daha zor konut kredisi onayı veren bankalar üzerinden de kredi başvurusunda bulunma imkânına sahiptir.

Mortgage (Konut) Kredisine Uygun Olan Evler Hangileridir?

Eğer bir konut kredisi kullanmayı düşünüyorsanız bilmelisiniz ki, her düşündüğünüz eve konut kredisi kullanamazsınız. Peki, konut kredisine uygun evler hangileridir bir inceleyelim. Eğer almayı düşündüğünüz ev inşaat aşamasında ve topraktan bir alım yapacak iseniz o zaman aldığınız evin kat irttifakı tapusu olması gerekmektedir. Eğer alacağınız ev tamamen bitmiş durumda ise kat mülkiyeti tapusuna sahip olmanız gerekmektedir.

ev kredisi için gerekli evraklar

Bu arada önemli bir detayı sizlere aktarmadan geçmek istemiyorum. Eğer aldığınız ev kat irttifakı tapulu ise daha sonra kat mülkiyetine geçmek isterseniz bunun içinde yaklaşık 200, 300 TL gibi bir rakam ödemeniz gerekecektir. Konut kredisine uygunluğu merak edilen diğer bir husus ise eski evlere kredi çıkar mı, sorusu oluyor. Bunun cevabını şöyle verebiliriz eskiden kastınız evin yaşı ise bu çok problem değil fakat evin kullanım ömrü dolmuş ve evin durumu kötü ve eskimiş ise bu tarz evlere konut kredisi kullandırmak bankaların pekte istedikleri bir durum değil.

Ev Kredisi Başvurusunda Peşinat Ve Kefil Durumu

Eğer bir ev almak istiyorsanız bilmelisiniz ki, alınacak taşınmazın toplam tutarının % 20 – 25’i peşinat olarak ödenmelidir. Bu peşinat, evin fiyatı düşerse ve geri ödemenin zor olması durumunda bankayı garanti eder.

Mortgage kredileri ipotekli bir şekilde verilir yani tapuya şerh konur ve borç bitene kadar satamazsınız. Bununla birlikte, birçok banka en az bir garantör (kefil) gerektirir. Ayrıca mortgage kredilerinde yaptırılması gereken zorunlu bazı evraklar vardır bunlar ise ;

Yaptırılması Zorunlu Sigortalar

 • Bireysel Hayat sigortası
 • Dask Deprem Sigortası
 • Bireysel emeklilik Sigortası ( Bazı Bankalar İstemeyebilir)

İlgili İçerik : Borcu Bulunan Konut Kredisi Devredilir Mi?

Alınmak İstenen Evin Tapu Durumu ” Dikkat Edilmesi Gerekenler”

Konut kredisine başvuracağınız evin tapusu hangi türden bu çok önemli, neden derseniz ödeyeceğiniz tapu masrafını etkilemektedir, ödeyeceğiniz su ve elektrik faturalarını etkilemektedir. İlerleyen süreçlerde canınızı sıkabilecek durumlar oluşmaması için konut kredisi başvurusu esnasında aşağıdaki tapu türlerine dikkat etmelisiniz.

mortgage kredisi çekmek için gerekli evraklar

 • Kat İrttifakı Ve Kat Mülkiyeti Tapusu

Satın alınmak istenen konutun inşaat yapımına başlanmamış veya başlanmış ama henüz bitmemiş ise kat irttifakı tapusu bulunacaktır, bu tapu ile kredi çekmeniz durumunda iskan durumu riske girmiş oluyor. Eğer mümkünse kat mülkiyeti tapusu olan bir daire almayı düşünün. Kat irttifakı tapuları iskan sonrası değişmesi ve belirli bir ücret ödeyerek kat mülkiyeti tapusu alınması gerektiğini unutmamalısınız.

 • İskan Alınmış Mı ?

İskan sözünü daha önce çok duymuş olabilirsiniz, alınacak konutun iskanının olması bu kadar önemli mi, diye sorabilirsiniz. Bu sorunun cevabı evet çünkü iskansız alacağınız bir evde tüm masraflarınızı çarpı 2, olarak düşünebilirsiniz. İskan alınıncaya kadar elektrik faturanızı ve su faturanızı normalden daha fazla ödeyeceksiniz. Ayrıca iskan durumu binanın sitenin tüm çalışmaları bitene kadar alınamayacaktır. Belediyelerden iskan durumunu sorgulayabilirsiniz.

 • Konut Yeni, Eski Veya İnşaat Durumunda Mı?

Konutun eski veya yeni olması konut kredisini etkilemez, sadece ev maddi değeri yüksek olan bir yerde mi satışı her zaman yapılabilir mi, ve inşaat ise inşaat oranının % 80′ i tamamlanmış mı banka tamamen bunlara bakmaktadır. Bu yüzden tamamen inşaat aşamasındaki bir eve konut kredisi çıkmayacağını göz önünde bulundurun.

Ev Kredilerinde Eş Muvafakatnamesi Belgesi İsteniyor! ( EVLİLER İÇİN ZORUNLU)

Belki daha önce duymamış olabilirsiniz ama eğer evliyseniz ve yeni bir konut için ev kredisi çekmek istiyorsanız bankalar sizden eş muvafakatnamesi belgesi istiyor, nedir bu belge, belgenin amacı çekeceğiniz konut kredisine eşinizin rıza göstermesi gerekmektedir.

Kredinizin onaylanması için bu kredi başvurusunun eşinizin onaylaması gerekmektedir. Eğer evli iseniz ve konut kredisi onayı almak istiyorsanız, eşinizin bu krediyi onaylaması ve kredi çekme esnasında yanınızda bulunarak konut (Mortgage)kredisi eş muvafakatnamesi doldurarak imzalaması gerekmektedir. Yasal olarak tüm bankalar bu belgeyi istemektedir.

Konut Kredisinin Onaylanması Nelere Bağlı ?

Konut kredisinin onaylanması tüm gerekli ve istenilen evrakları vermiş olsanız dahi bazı hususlara bağlıdır. Bunların başında alacağınız evin % 80 oranında inşaatının tamamlanmış olması gerekmektedir. Daha düşük oranlı inşaatlara bankalar kredi vermemektedir. Fakat inşaat firmanızın anlaşmalı olduğu konut Mortgage projesine istinaden bir banka var ise işte o zaman müteahhitiniz ile görüşerek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bunun yanında bankalar konut kredisine her ne kadar daha töleranslı davranarak risksiz olarak görselde, kredi notunuzun önemi bu onay sürecinde yüksektir. Bu yüzden konut kredisi başvurunuzu uzun vadede yapacak iseniz kredi notunu neler düşürür başlıklı yazımızı inceleyerek önlemlerinizi şimdiden alabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
7 Başlıkta Konut Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git