Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ? TÜM DETAYLAR

Yayın Tarihi: 08.05.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 09.12.2018
 

Konut alımlarını finanse etmek amacı ile bankaların vermiş oldukları kredilere konut kredisi ya da bilinen diğer ismi ile mortgage kredisi adı verilmektedir. Ülkemizde kredilendirme hizmetinde bulunan tüm bankalar aynı zamanda konut kredisi veren bankalar arasında da yer almaktadır. Bankadan konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin kredi onayı alabilmek için aranılan şartları taşımaları ve istenen kredi başvuru evraklarını eksiksiz olarak teslim etmeleri gerekmektedir.

Bildiğimiz gibi tüm ev ve konut kredisi kullanacak kişiler krediyi kullanmadan önce internetten tüm bankaların sitelerini gezerek konut kredisi faiz oranları düştü mü en düşük faizli konut kredisi hangi bankada ve konut kredisi için gerekli evraklar nelerdir, gibi aramalar mutlaka yapıyor. Bizde bu yazımızda sizlere konut kredisi kullanırken ne tür evraklar ve ne tür sorunlarla karşılacaksınız bu konuda bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Konut Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin bankaların talep etmiş oldukları belgeleri sunmaları ve teslim etmeleri gerekmektedir. Her bankanın konut kredisi paketinde talep etmiş olduğu belgeler farklılık göstermekle beraber ortak olarak istenen benzer evraklarda bulunmaktadır.

Konut kredisi başvurusuna konu olan taşınmazın tapu fotokopisi, kredi başvurusunda bulunan kişinin kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi, adres ve gelir belgeleri yer almaktadır. Maaşlı olarak çalışan kişiler için maaş bordrosu gelir belgesi olarak kabul edilirken serbest çalışanlar için ise meslek lisesi odası kayıt belgesi yer almaktadır.

Banka bunlara ek olarak gerekli görmeleri durumunda ek belgeler talep etme hakkına sahiptir. Günümüzde bankalar kefilsiz konut kredisi kullandırmakta olup aynı zamanda gelir belgesiz konut kredisi veren bankalar da bulunmaktadır. Burada önemli olan kişinin kendisine ait olan kriterleri belirlemesi ve buna uygun olarak kredi başvuru sürecini yönetmesidir. Düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin kolay kredi veren bankalar üzerinden başvuruda bulunmaları kredi onayı alabilmelerini sağlaması açısından çok önemlidir. Yüksek kredi notu ortalaması olan kişiler ise düşük kredi faiz oranları sunan ve daha zor konut kredisi onayı veren bankalar üzerinden de kredi başvurusunda bulunma imkânına sahiptir.

ev kredisi için gerekli evraklar

Vakıfbank Konut (Daire) Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Vakıfbank sarı panjur konut kredisi ile oldukça cazip seçenekler sunarken 120 ay vadeli konut kredisi kullanımına izin vermektedir. Sabit faizli konut kredisi paketinin yanı sıra banka aynı zamanda değişken faizli konut kredi, artan taksitli konut kredisi ve ara ödemeli konut kredisi paketi gibi farklı çok sayıda kişiye özel kredi paketi seçeneği de bulunmaktadır. Vakıfbank konut kredisi evrakları olarak ise;

  • Vakıfbank şubeleri tarafından verilen konut kredisi başvuru formu,
  • Krediye konu olan taşınmazın tapu fotokopisi,
  • Konut kredisi kullanacak olan kişinin kimlik fotokopisi,
  • İkametgâh belgesi,
  • Kimlik belgesi yer almaktadır.

Garanti Bankası Konut Kredisi İçin İstenilen Belgeler Nelerdir ?

Türkiye’nin en çok kredi kullandıran özel bankaları arasında yer alan Garanti Bankası konut kredisi başvuru evrakları olarak satın alınmak istenen konutun tapu fotokopisi, kimlik belgesi, adres belgesi, aylık gelir belgesi ve Garanti Bankası konut kredisi başvuru formu yer almaktadır.

Garanti konut kredisi başvuru evrakları ile yapılan başvurularda kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi notu ortalaması ve aylık geliri ile orantılı olan başvurular onaylanmaktadır.

Ziraat Bankası Ev Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Kırmızı evim konut kredisi paketi ile adından söz ettiren Ziraat Bankası güncel kredi faiz oranları ile şu anda en düşük konut kredisi veren bankalar sıralamasında birincilik basamağında yer alıyor. Bankadan konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin Ziraat Bankası konut kredisi başvuru formu ( Ziraat Bankası şubelerinde kredi başvurusunda bulunurken verilmektedir), kimlik fotokopisi, ikametgâh ve gelir belgesi ile tapu fotokopisi yer almaktadır.

Bu belgeleri temin eden kişiler banka tarafından konut kredisi değerlendirme sürecine dahil edilmekte, kredi istihbaratı olumlu sonuçlanan kişilere konut kredisi onayı verilerek konut kredisi kullanarak ev satın alma süreci başlatılmaktadır.

kredi çekmek için gerekli evraklar

Mortgage (Konut) Kredisine Uygun Olan Evler Hangileridir ?

Eğer bir konut kredisi kullanmayı düşünüyorsanız bilmelisiniz ki, her düşündüğünüz eve konut kredisi kullanamazsınız. Peki, konut kredisine uygun evler hangileridir bir inceleyelim. Eğer almayı düşündüğünüz ev inşaat aşamasında ve topraktan bir alım yapacak iseniz o zaman aldığınız evin kat irttifakı tapusu olması gerekmektedir. Eğer alacağınız ev tamamen bitmiş durumda ise kat mülkiyeti tapusuna sahip olmanız gerekmektedir.

Bu arada önemli bir detayı sizlere aktarmadan geçmek istemiyorum. Eğer aldığınız ev kat irttifakı tapulu ise daha sonra kat mülkiyetine geçmek isterseniz bunun içinde yaklaşık 200, 300 TL gibi bir rakam ödemeniz gerekecektir. Konut kredisine uygunluğu merak edilen diğer bir husus ise eski evlere kredi çıkar mı, sorusu oluyor. Bunun cevabını şöyle verebiliriz eskiden kastınız evin yaşı ise bu çok problem değil fakat evin kullanım ömrü dolmuş ve evin durumu kötü ve eskimiş ise bu tarz evlere konut kredisi kullandırmak bankaların pekte istedikleri bir durum değil.

Konut Kredisinin Onaylanması Nelere Bağlı ?

Konut kredisinin onaylanması tüm gerekli ve istenilen evrakları vermiş olsanız dahi bazı hususlara bağlıdır. Bunların başında alacağınız evin % 80 oranında inşaatının tamamlanmış olması gerekmektedir. Daha düşük oranlı inşaatlara bankalar kredi vermemektedir. Fakat inşaat firmanızın anlaşmalı olduğu konut mortgage projesine istinaden bir banka var ise işte o zaman müteahhitiniz ile görüşerek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ayrıca konut kredinizin onaylanması için bu kredi başvurusunun eşinizin onaylaması gerekmektedir. Eğer evli iseniz ve konut kredisi onayı almak istiyorsanız, eşinizin bu krediyi onaylaması ve kredi çekme esnasında yanınızda bulunarak konut (Mortgage)kredisi eş muvafakatnamesi doldurarak imzalaması gerekmektedir. Bunun yanında bankalar konut kredisine her ne kadar daha töleranslı davranarak risksiz olarak görsede, kredi notunuzun önemi bu onay sürecinde yüksektir. Bu yüzden konut kredisi başvurunuzu uzun vadede yapacak iseniz kredi notunu neler düşürür başlıklı yazımızı inceleyerek önlemlerinizi şimdiden alabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ? TÜM DETAYLAR
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
ihtiyaç kredisi erteleme nedir
Ertelemeli Kredi Veren Bankalar 6 Banka İncelemesi ( FAİZ ORANLARI)

Ülkemizde ve dünyadaki ekonomik etmenler tüketicileri her gün...

kredi taşıma nedir
Borç Kapatma (Transfer) Kredisi Veren Bankalar (6 Güncel Banka)

Bankalar kredi kullandırma oranlarını arttırmak için kıyasıya bir...

x