Konut Kredisi Kullanmadan Ev (Konut) Nasıl Alınır ?

Yayın Tarihi: 13.09.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 01.09.2018
 

Konut almaya karar veren kişiler, satın alım işlemi için gereken maddiyatı banka kredisi ile tamamlamak istediklerinde, karşılarına iki farklı hizmet çıkmaktadır. Bunlardan ilki genel haliyle konut kredisi ismini alırken, birisi de Mortgage ismini almaktadır. İlk kez konut kredisi alacak kişiler için Mortgage üzerinden bir açıklama yapacak olursak, bu kredi paketinin ipotekli bir hizmet olduğunu belirtebiliriz.

Alınacak olan Mortgage kredilerinde, 20 yıla kadar vade seçenekleri sunulması her ne kadar cazip görünse de, birçok kişi ipotek işlemleri için ayrı bir masraf ödememek adına, Mortgage dışı konut kredisi arayışına girmektedir. Mortgage kredilerine başvuru yapmadan yani herhangi bir ipotek işlemi ya da ipotek ücreti ile ilgilenmemek isteyenler, neredeyse ülkemizdeki tüm bankalara başvuruda bulunabilirler. Ancak, genel konut kredilerinin hangi şartlarda verildiğini bilmeniz gerekmektedir.

Mortgage ismi verilen kredi paketlerinde, özellikle herhangi bir birikimi olmayan kişilere yönelik hizmet sunulduğunu söyleyebiliriz. Çünkü, bu hizmet dahilinde kişiler hiçbir şekilde peşinat ödemeden, birikim yapmak zorunda kalmadan ya da konut değerini tamamlamak için yeni bir kredi almaya gerek kalmadan, konutun tüm değeri için konut kredisi alabilmektedirler.

Geri ödeme işlemlerinde de 1 yıldan 20 yıla kadar vade seçenekleri sunulduğundan dolayı, kira ödercesine ev sahibi olunmaktadır.

mortgage dışı kredi kullanımı

Ancak, borç tamamlanıncaya kadar hem faiz oranlarındaki farklılıklar hem de ipotek işlemleri için gereken masraflar, normal konut kredilerine oranla kişilerin daha fazla ödeme yapmış olmaları ile sonuçlanmaktadır. Bundan dolayı da daha ekonomik bir kredi hizmeti almak isteyenler Mortgage dışında konut kredisi almak istemektedirler.

Mortgage Dışı Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Eğer Mortgage kredilerine değil de, normal konut kredilerine başvuruda bulunacaksanız, bilmeniz gereken durumları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Konut kredisi kullanabilmeniz için başvuru işlemlerinden önce alacağınız konuta karar vermiş olmalısınız.
 • Karar verilen konut sonrasında, konuta dair tapular ile birlikte şubelere gidilmelidir.
 • Tapu üzerinden kayıtlar alınacak ve banka tarafından bu konuta bir ekspertiz gönderilecektir.
 • Ekspertizin yapacağı incelemeler neticesinde, söz konusu konutun önce krediye uygun olup olmadığı sonrasında da ne kadar bir değere sahip olduğu belirlenip rapor haline getirilecektir.
 • Eksper tarafından hazırlanan raporda ne kadarlık bir değer belirlenmişse, banka bu değerin %80’lik kısmına kadar size kredi sunacaktır.

Son maddeye baktığımız zaman, Mortgage dışı konut kredisi alacak olan kişilerin, konutun asıl değerini tamamlayabilmek için birikim sahibi olması ya da borç yöntemi ile eksik kalan kısmı tamamlaması gerektiğini görebiliriz. Bundan dolayı Mortgage kredisinin haricinde başvuru yapacak kişilerin, bir miktar birikim yapmaları ya da yeni bir ihtiyaç kredisi ile eksik kısmı tamamlamış olmaları gerekecektir.

faizsiz ev alınabilecek şirketler

2017 Yılı Konut Kredisi Faiz Oranları

Genel olarak sunulan konut kredilerinden faydalandığınızda, sizlere en fazla 120 aya kadar borç ödeme yani vade süresi sunulacaktır. Vade süresi konusunda değişim olmazken, bankadan bankaya kredi faiz oranlarında bir takım değişmeler söz konusu olacaktır. Mortgage dışı konut kredisi için 2017 verilerine bakacak olursak, bankalar ve geçerli kredi faiz oranlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. QNB Finansbank – %0,99
 2. Yapı ve Kredi Bankası – %1,01
 3. Ziraat Bankası – %1,03
 4. Akbank – %1,11
 5. Garanti Bankası – %1,17
 6. Türk Ekonomi Bankası (TEB) – %1,23

Bankalar ve konut kredilerine yönelik belirledikleri faiz oranları yukarıdaki gibidir. Karar verme sürecinde burada bahsetmiş faiz oranlarının yanı sıra, bir takım durumları da göz önünde bulundurmalısınız. Öncelikle, bankanın geçerli olan bir konut kredisi kampanyası bulunuyorsa, daha uygun koşulların sunulduğunu bilmelisiniz. Buna ek olarak, sigorta, kredi tahsis ücreti ya da ekspertiz ücreti konusunda ne kadar ücret talep edildiğini de kesinlikle araştırmalısınız.

Konut Kredisi Kullanmadan Nasıl Ev Alınır ?

Bildiğiniz gibi artık konut kredileri satışlarının bir çoğu bankaların vermiş oldukları konut kredileri ile sağlanmaktadır. Bunun sebebi kişilerin maddi durumlarının ve birikimlerinin yeni bir ev almak için yeterli düzeyde olmamasıdır. Hal böyle olunca bankaların vermiş olduğu konut kredileri tek çare olmaktadır.

Peki bankalara yüksek faizlerle seneler boyu borçlanmak istemeyen bireyler nasıl ev alabilirler ? Konut kredisi kullanmadan ev almak için bir kaç yöntem elbette var ama bu yöntemleri iyi bir araştırma ve analiz yaptıktan sonra değerlendirmenizi öneririrz. Sistemler genelde birbirine benzemektedir. Eminevim ve Birevim olarak arama yaparsanız gerekli sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Firmaların çalışma mantığı eğer elinizde bir birikiminiz var ise bunu peşinat olarak firmaya yatırıyorsunuz. Yatırdığınız peşinat oranı ne kadar yüksek ise o kadar kısa vadeli bir gruba dahil ediliyorsunuz. Gruptan kastımız 24, 32, 48 ay bekleme süreli gibi gruplar var peşinatınıza göre bekleme aynız değişiyor. Ve her ay bu gruplar arasında bir çekiliş yapılıyor. Size hangi ay çıkmış ise o ay evinizi alabiliyorsunuz.


Eğer size çekilişte bir sıra çıkmamış ise girdiğiniz grubun en son ayında mutlak suretle evinizi alıyorsunuz. Tabi tekrar söylemekte fayda var firmaların güncel çalışma sistemleri ve ev alma şekilleri ile ilgili ofislerine giderek bilgi alabilirsiniz.

Sonuç : Sevgili takipçilerimiz sonuç olarak konut kredisi kullanmadan ev alabileceğiniz şirketlerdede bazı masraflarınız ve belli bir komisyon ödemeniz olacaktır. Sizlere daha iyi bilgi aktarabilmek için eminevim sistemi nasıl çalışır ve birevim sistemi nasıl çalışır videolarını ekledik.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Konut Kredisi Kullanmadan Ev (Konut) Nasıl Alınır ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
maas yazisi nasıl alınır
Maaş Yazısı Örneği ve Maaş Yazısı Nasıl Alınır ?

Banka kredilerinden faydalanmak için hazırlanması gereken maaş yazısı,...

bimer nedir
Bimer Nedir ? Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır ?

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER), 2006 yılından...

x