finanskredirehberi.com
TC Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?[Resmi] | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Güncel > Konut Kredisi (Mortgage) Başvurusu İçin Gerekli Evraklar?

Konut Kredisi (Mortgage) Başvurusu İçin Gerekli Evraklar?

Tarih: 09.08.2020
Güncel: 09.08.2020
konut kredisi kullanmak için gerekli şartlar

Ziraat Bankası ve farklı bankalardan konut kredisi çekmek için gerekli evraklar ve şartlar nelerdir detaylıca ele alacağız. Bu yazımı okuyorsanız muhtemelen senelerdir düşündüğünüz o sıcak yuvaya eve sahip olmak üzeresiniz. Tabi böyle bir durumda ilk iş konut kredisi çekilecek olduğundan araştırmalar başlamıştır. Akıllardaki sorular acaba konut (ev) kredisi için bankaların istediği gerekli evraklar ve belgeler hangileri, sağlanması gereken şartlar neler bunları öğrenmek isteyebilirsiniz.  Hepsini sizlere tek tek sunacağım, fakat bilmeniz gereken ev kredisi çekerken Ziraat Bankası, Halkbank veya Vakıfbank gibi devlet bankalarını tercih etmelisiniz.

Bu bankaların şartları ve istemiş olduğu evraklar biraz ağır olsa da yüklü miktarlarda ödeyeceğiniz faiz yükünden sizleri kurtararak düşük faizli krediler sunacaktır. Aynı zamanda faizler düştüğünde konut kredinizi yapılandırmanıza yine bu bankalar izin verecektir. Bu yüzden devlet bankalarına konut kredisi başvurusu için istediği belgeler biraz çok olsa da bu zahmete değecektir.

konut kredisi çekerken talep edilen evraklar

Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Kamu bankalarından konut kredisi kullanmanın avantajlarından bahsetmiştim yazımın başında bu sebepten dolayı sizlere aynı mantık da ucuz komisyon ve faiz oranları sunan bu bankaların istemiş olduğu belgeler ve evrakları sıralayacağım. Genel mantıkta mortgage kredisi için istenilen tüm evraklar hemen hemen her banka da aynıdır ama kamu yani devlet bankaları ipi biraz daha sıkı tutuyor diyebiliriz. İşte konut kredisi başvurusunda bulunmak için hazırlamanız gereken evraklar listesi;

 • Aylık gelirinizi gösteren gelir belgesi ( Maaş bordrosu, kira geliri vs.)
 • Satın alınacak olan daire veya konutun tapusu ( Kat irtifakı veya kat mülkiyeti )
 • Hangi ülke vatandaşı iseniz kimlik belgeniz veya sürücü belgeniz.
 • Geliriniz tek başına çekeceğiniz kredinin taksitlerini karşılamıyor ise Aile bireylerinin tüm gelir beyanları ( Maaş bordrosu, emeli maaşı veya ödenek, resmi belge olmalıdır )
 • Adınıza kayıtlı adresinizi gösteren bir elektrik, telefon veya su faturası nüshası
 • İkametgah belgesi
 • SGK hizmet dökümü ( Bu belge sizin sigortalı bir işte çalışıp çalışmadığınızı belgelemek için kullanılacaktır. Bknz: SGK Hizmet Dökümü, banka tarafından e devlet şifreniz istenebilir. )
 • Evli iseniz eşinizin rızasının olduğunu gösterir belge olan eş muvafakatnamesi belgesi. ( Eğer eşinizin rızası yok ise banka size konut kredisi vermeyecektir)

Gerekli belge ve evraklar yukarıda anlatmış olduğum gibidir, fakat bunun yanında merak edilen bir şeyde tüm evraklar tam olmasına karşın kredi borcu olan konut kredisi çekebilir mi sorusu da akılları kurcalıyor yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer bankada kredi limitiniz varsa borcunuzun olması çok önemli değildir.

T.C Ziraat Bankası Konut Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Tabi ödenecek faiz ne kadar önemli olsa bile, öncelikle konut kredisi alabilmek için bankaların aradığı şartlar nelerdir bunları detaylı olarak inceleyerek öğrenmek gerekir, yoksa yorganın ucu açık kalabilir 🙂 Bu aşamadan sonra konut kredilerinde istenilen evrak ve belgelere detaylı olarak inceleyebiliriz. Bu şartları sizler az çok bilebiliyor olsanız da bankanın size sağlayacağı kredi miktarı yüksek bir meblağ olduğundan şartlar çok net ve keskin uçludur. Bakalım neymiş Ziraat Bankası konut kredisi şartları;

 • Öncelikle almak istediğiniz evin konut mortgage kredisine uygun nitelikte bir daire veya ev olması gerekiyor. Bildiğiniz gibi çok eski ve değersiz evlere bankalar konut kredisi vermiyor. Alacağınız ev üzerinde herhangi bir ipotek, rehin şerh olmaması gerekmektedir.
 • Eğer inşaat halinde bir ev alacak iseniz burada inşaatın % 75 oranında bitmiş olması gerekmektedir. Bu da yetmiyor dairenin kat mülkiyeti veya kat irttifakı tapusu olması gerekmektedir.
 • Kredibilitenizin yüksek olması ve bankalarda daha önce kredi limitinizi tüketen kredi ödemeleri bulunmamalı yani daha önce buna benzer krediler çektiyseniz, bankada çok fazla bir limitiniz olmayacaktır.
 • Düzenli bir geliriniz olmalı ve bunu belgeleyebilir olmalısınız. ( SGK hizmet dökümü ve maaş bordrosu gibi )
 • T.C. kimlik belgeniz veyahutta ehliyetiniz olmalıdır.
 • Son ve en önemlisi olan findeks.com üzerinden sunulan kredi notu puanınızın pozitif yönlü olmasıdır.

Eğer tüm bu konut kredisi (mortgage) çekme şartlarını taşıyorsanız Devlet bankası olan Halkbank, Vakıfbank yada Ziraat Bankasından kredinizi rahat bir şekilde çekebilirsiniz.

Konut Kredisi Başvurusu İçin İzlenecek Adımlar Nelerdir?

Konut, ev kredisi kullanırken ilk yapmanız gereken işlem en uygun faizli bankayı tespit etmek daha sonra ilgili bankaya şahsen müraacat etmelisiniz. Müşteri temsilcisine konut kredisi kullanmak istediğinizi söylediğinizde size bazı sorular yöneltilecektir. Bunlar şu şekildedir;

 • Kimlik belgeniz ve çalışma durumunuz
 • Düzenli bir geliriniz olup olmadığı
 • Daha sonra konut kredisi başvurunuz için ön bir başvuru yapılacaktır, başvurunun sonuçlanması uzun bir zaman alacak ve 3 aşamadan oluşacaktır. Ön başvuru, Ön Onay ve Kesin onay olmak üzere.
 • Ön başvuruda sizden  yukarıda saymış olduğumuz belgeler istenecek ve hazırlamanız gerekecektir.
 • Daha sonraki aşamada banka kredi notu skorunuzu kontrol edecek ve belgelerinizi doğrulayacaktır.
 • Evrak doğrulaması sonrası satın almak istediğiniz eve eksper gönderilerek evin durumu incelenecek ve kredi çıkıp çıkmayacağı netleştirilecek
 • Son aşamada tüm belgeler ve daire onaylanır ise konut kredisi başvurunuz kesin onay alacaktır.

Konut kredisi ödemesi sizin hesabınıza yatırılsa da sizin çekmenize müsaade edilmez. Satış müşteri temsilcisi huzurunda tapu karşılığında yapılır ve banka direk konutu satan kişinin hesabına parayı tapuyu gördükten sonra EFT veya havale olarak geçecektir. Bu aşamaya kadar çekmiş olduğunuz konut kredisi hesabınızda banka tarafından blokeli şekilde duracaktır.

Konut Kredisi Çekerken İmzalatılan Hayat Sigortası Gerçekten Zorunlu Mu?

Evet çok muamma olan hayat sigortası poliçesi gerçekten zorunlu mu, bunu her konut kredisi alan vatandaş merak ediyor çünkü bankalar sorgusuz sualsiz bir düzüne evrak imzalatıyor ve zaten masrafa girmiş ve borca saplanmış kişiler kendilerine ek bir yük gelmesini istemiyor ve bu poliçenin zorunlu olup olmadığını internetten araştıryorlar.

Şunu bilmenizi isterim konut kredisi hayat sigortası zorunlu mu diyen kişiler için bu poliçenin yapılması zorunludur fakat firmayı kendiniz seçebilirsiniz. Yani bankanın sunduğu sigorta şirketi zorunlu değildir. Bunun yanında konut kredisi yapılırken DASK deprem sigortası da yaptırmanız gerekiyor ve bu sigorta da her yıl yenilenmektedir. Yaklaşık her yıl 250 TL gibi bir rakam ödeyeceksiniz. Bu evrakların tüm bankalar tarafından istendiğini ve zorunlu olduğunu bilmenizde fayda var.

Konut Kredisi Yapılandırma Hakkım için Evrakları İmzalarken Nelerde Dikkat Etmeliyim?

Konut kredisi çekerken en çok dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Çünkü eğer siz 1,15 faiz oranı ile konut kredisi çekiyor iseniz, şartlar değişerek ileride yani bir kaç sene sonra konut kredisi faiz oranları 0,70′ e düştüğünde konut kredinizi yeniden yapılandırmak ve maddi bir kâr elde etmek isteyebilirsiniz. Bu yüzden evrakları imzalarken bu acaba konut kredimi faizler düştüğünde yapılandırma hakkım var mı diye sorabilir ve bunu sözleşmelerde yazılı olarak eklenmesini talep edebilirsiniz.

Aksi halde bankalar konut kredisi yapılandırması yapmıyor diye haykırışta bulunabilir ve hakkınızı internette arama yoluna koyulabilirsiniz, aman dikkat!

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Konut Kredisi (Mortgage) Başvurusu İçin Gerekli Evraklar?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git