Konut Kredisi Olanlar Tekrar Konut Kredisi Çekebilir Mi ?

 

Konut alımları için bankaların uzun vade ve düşük faiz oranları ile sundukları konut kredilerinde, hem başvuru işlemleri hem de kredi geri ödeme sürecinde birçok zorlu süreç olduğu bilinmektedir. Birçok kredi paketi için gelir belgesi ve nüfus cüzdanı başvuru işlemleri için yeterli oluyorken, konut kredilerinde daha farklı belgeler de talep edilmektedir.

Ayrıca, konut kredisi alımlarında, ekspertiz tarafından belirlenen değerin %80’ine kadar kredi sunulması da kişileri ayrı bir zorluğun içerisine sokmuş durumdadır. Ancak, konut kredisi kullanan kişiler, sadece bu süreç ile ilgili değil, konut kredisi borcu ödenmeye devam ederken de bazı konulara çözüm bulmaya çalışmaktadır. Örnek verecek olursak, kişiler ikinci konut kredisi için bankalardan nasıl bir yanıt alacaklarını merak etmektedirler.

Mevcut bir konut kredisi varken, ikinci bir konut kredisi almak istediğinizde, elbette bankalardan olumlu bir geri dönüş alabilirsiniz. Ancak, burada banka normal konut kredisi işlemlerinde talep ettiği belgelerin yanı sıra, bazı şartları da size sunacaktır.

Eğer hem geçerli olan konut kredinizi hem de daha önce kullanmış olduğunuz banka hizmetlerini, geciktirmeden ödemişseniz yani banka sicilinizde bir sorun bulunmuyorsa, kredi notunuz yüksek bir seviyede ise ve gelir durumunuz da ikinci bir konut kredisini kaldıracak durumdaysa, ikinci konut kredisi için başvurunuzu yapabilirsiniz.

birden fazla konut kredisi

Konut Kredisi Çekenler İkinci Konut Kredisi Nasıl Alır ?

Hala geçerli olan konut krediniz varken bankaya yapacağınız yeni başvurularda, bu borç elbette sizlere hatırlatılacaktır. Eğer banka görevlisi tarafından kredi notunuz ve banka sicilinize yönelik yapılacak sorgulamada bir sorun ortaya çıkmamışsa, başvurunuz hakkında diğer detaylar sizlere aktarılacaktır. Yine ilk konut kredisinde olduğu gibi ekspertiz incelemesi yapılacak ve konut için belirlenen değerin belirli bir kısmı için size konut finansmanı sağlanacaktır.

 

Eğer ikinci bir konut alımı için kredi başvurusu yapacaksanız, gelir durumunuzun çok etkili olduğunu bilmelisiniz. Hem geçerli olan konut kredisinin aylık taksiti hem de yeni konut kredisinde aylık olarak yapacağınız ödeme göz önünde bulundurulacak, yapılan hesaplama sonucunda da yeni taksit tutarının, aylık net maaşınızın yarısından fazla olmaması istenecektir.

İki konut kredisi çekmek için toplam taksit bedeli bu sınırı aşmıyorsa, başvurunuz sonucunda diğer kriterleri tamamlamanız kararlaştırıldığında, kredi kullanabilirsiniz. Ancak, maaşınız için belirlenen sınır aşılmışsa, bu durumda ya vade süresini uzatarak aylık taksiti düşürmeniz ya kredi miktarında bir düşüklük ya da bankaya ipotek ettirebileceğiniz farklı bir gayrimenkul talebi karşınıza çıkabilecektir.

Bahsetmiş olduğumuz kıstaslar tamamlanıyorsa, hem Mortgage ismi verilen hem de bilinen konut kredisi paketlerinden kullanım sağlayabilirsiniz.

kredisi olan tekrar ev kredisi çekebilir mi

Aynı Anda Kaç Konut Kredisi Kullanılabilir ?

Konut kredisi kullanacak kişilere, bankanın sağladığı kredi miktarı fazla olduğundan dolayı, kredi notu sınır noktada olan ya da geliri orta derecede olan kişiler, çekmiş oldukları kredi varken,  ikinci konut kredisi için bahsettiğimiz sorunlar ile karşılaşabilirler. Ancak, kişiler aynı anda iki değil, şartları tamamlamaları halinde 3 adet farklı konut kredisini de kullanabilirler. Çünkü, kanuni olarak kişilere böyle bir engel konulmamıştır.

Banka da kanuni bir engel olmadığından dolayı sizin bu krediye ne kadar uygun olduğunuzu anladıktan sonra yanıt verecektir. Bu süreçte ise, bireysel banka müşterilerinin kredibilite analizi olarak da bilinen kredi notlarına ve başvuruda şubelere sundukları kredi notlarına bakılmaktadır. Eğer yeterli düzeyde bir kredi notunua sahipseniz, hem aldığınız konut kredilerini zamanında ve eksiksiz ödüyor hem de diğer banka hizmetlerine karşılık gelen borçlarınızı sorunsuz olarak ödüyorsanız, üçüncü bir konut kredisi de kullanabilirsiniz.

Bundan dolayı hem yeni hem de ikinci ya da üçüncü bir konut kredisi başvurusu düşünen kişilerin, önce kredi notlarını ve banka sicillerini sorgulaması, ardından da gelir belgeleri dahilinde konut kredisi başvurusu yapmaları erekmektedir.

Artan Ödemeli Konut Kredisi Detayları

Deprem Konut Kredisi DASK nedir ?

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
doğal afet sigortası
DASK Sigortası Ne İşe Yarar ? Dask Sigortası Zorunlu Mu ?

Ülkemizin jeolojik yapısı ve geçmişine bakıldığı zaman, doğal...

valör almak ne demektir
Valör Nedir ? Valör Nasıl Alınır ?

Bankalar tarafından birbirinden farklı alanda ve isim ile...

x