Konut Kredisi Ve İhtiyaç Kredisi Vadesini Uzatmak

Yayın Tarihi: 08.04.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 09.12.2018
 

Bankadan kredi kullanan kişilerin genelde yapmış oldukları en büyük hata uzun vadede ödemelerini tamamlamadan eski harcama alışkanlıklarına dönmeleridir. Özellikle de üst üste çok sayıda taksitli alışveriş yapmak ya da üst üste kredi çekmek sonucunda kredi taksitlerinin artması bir süre sonra kredi borcunu ödemede sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır.

Buna ek olarak kişinin işten çıkarılması gibi nedenlere bağlı olarak aylık kazandığı tutarda düşüş yaşanması da bazen kredi borcunu ödeyemeyecek hale gelinmesine neden olabilmektedir.Mevcut kredilerin üstüne bu şekilde kullanılması ve ekstra taksitlere tekrar borç yüklenilmesi sonucunda kişiler kredi vadesini uzatma yolları aramaktadır.

Bizlerde bu yüzden sizlere konut kredisi ve ihtiyaç kredisi vadesi uzatma mümkünmü ve nasıl uzatılır detaylı bilgiler aktarmak istedik.

Konut Kredisi Vadesini Uzatmak Mümkün Mü ?

Bankaların kredi vadesini uzatma konusunda ki taleplere en fazla olumlu yanıt verdikleri kredi tipi hiç tartışmasız konut kredisi paketleridir. Gerek konut kredisi paketlerinin son derece yüksek olması gerekse de 120 ay vadeli kredi kullandırılması yeniden yapılandırma olarak ta bilinen bu yöntemin tercih edilirliğini arttırmaktadır. Bunun için konut kredisi kullandığınız banka şubesini ziyaret ederek konut kredisi yapılandırma başvuru formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Banka yapmış olduğunuz başvuruyu inceleyerek uygun bulması durumunda onaylayarak konut kredinizi yeni vade üzerinden hesaplayarak baştan taksitlendirecek ve yeni konut kredisi ödeme planı oluşturarak size teslim edecektir. Ancak bunun için ne yazık ki belirli bir oranda konut kredisi yapılandırma ücreti ödemeniz gerekecektir.

mortgage kredisi uzatma

Yine konut kredisi vadesi yeniden uzadığı için konut kredisi faiz oranı yükünüzde büyük oranda artacaktır. Ancak konut kredisi aylık taksit tutarı düştüğü için borcunuzu ödeme kolaylığı kazanmanız sağlanacaktır.

İhtiyaç Kredisi Vadesini Uzatmak 

İhtiyaç kredisinde BDDK tarafından uygulanan yasal zorunluluk neden ile bankalar en fazla 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandırabilmektedir. İhtiyaç kredisi vade uzatımı yasal olarak mümkündür ancak genelde bankalar bu yöntemi ya uygulamamakta ya da uygulama esnasında müşterilerinden yüksek oranda dosya masrafı talep ederek gelir elde etmeye çalışmaktadır.

Bu noktada ihtiyaç kredisini uzatma kararı alan kişinin tek avantajı vadenin uzamasına bağlı olarak aylık taksit ödemelerinin düşürülmesidir. Bunun haricinde yaşanan tüm gelişmeler tüketicinin aleyhine olacaktır. Özellikle de bankanın bu işlemi gerçekleştirirken oldukça yüksek ihtiyaç kredisi yapılandırma masrafı almaları ve yüksek faizlerle borcu yeniden yapılandırması tüketicinin ciddi anlamda zarar etmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle ihtiyaç kredisi yapılandırma başvurusu kesinlikle borcunuzun taksitleri yüksek olduğu için ödeyemiyorsanız tercih edilmesi gereken bir yöntemdir.

Taşıt Kredisi Vadesi Nasıl Uzatılır ?

Evet, diğer kredi türlerinde olduğu gibi taşıt kredisi paketinde de kredi vade uzatma seçeneği bulunmaktadır. Bunun için araç kredisi onayı aldığınız banka şubesini ziyaret ederek araç kredisi yapılandırma başvurusunda bulunmanız yeterli olacaktır. Bankanız başvurunuzu kabul ederse eski krediyi kapatarak size yeniden kalan borcunuzun üzerine faiz işleterek istediğiniz vade için taşıt kredisi ödeme planı oluşturacaktır.

Kredi Vadesini Uzatmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

Kredi vadesini uzatmanın tüketicilere sağladığı tek avantaj aylık taksit ödemelerinin ciddi oranda azalması ve bu sayede “borcumu ödeyemiyorum” diyen kişilere ödeme kolaylığı sunmasıdır. Bu nedenle sadece bankaya olan borcunu ödeyemeyen kişilerin tercih etmeleri gereken bir yöntemdir .

Kredi yapılandırma ya da kredi vade uzatma yöntemi olarak ta anılan bu yöntemdeki en büyük dezavantaj ise bankanın faiz üzerinden yine faiz alması ve farklı isimler altında son derece ciddi masraflar tahsil etmesidir. Kişinin kalan borcu üzerinden banka yine kredi faiz oranı işleterek yeni kredi ödeme tablosu oluşturulduğu için kişi ikinci kez faiz yükü ile karşı karşıya gelmektedir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Konut Kredisi Ve İhtiyaç Kredisi Vadesini Uzatmak
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi kartı aidatı yasal mı
Kredi Kartı Aidatı Yasal mı, Nasıl Geri alınır ?

Kredi kartları günümüzde en çok tercih edilen ödeme...

tekno kredi ile cep telefonu
Teknokredi İle Cep Telefonu Kredisi Nasıl Alınır ?

Kredi kartına telefon alımlarında taksit yasağının gelmesi ile...

x