Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) Nasıl Yapılır ?

 

Hayalindeki evi almak için bankalardan konut kredisi kullanan kişiler için 2017 yılında yeni düzenlenen yapılandırma işlemleri sunulmaktadır. Hem devlet hem de özel bankalarda geçerli olacak bu yapılandırma işlemi, refinansman olarak da bilinmektedir. Konut kredisi yapılandırma işlemlerinin detaylarına bakıldığı zaman, toplam kredi borcunun tekrar vadelendirilmesi ve kişilerin ödeme işlemlerinde çektikleri zorlukların ortadan kaldırılmasının amaçlandığı görülmektedir.

Refinansman konut kredisi kredisi yapılandırma kullanacak olan kişiler, bu işlemi aynı zamanda uygun faiz oranlarından da faydalanmak için yapmaktadır. Çünkü, geçmiş dönemlerde konut kredileri için uygun görülen faiz oranlarına bakıldığı zaman, 2017 yılı içerisinde geçerli olan faiz oranlarına göre çok daha yüksek olduğu görülmektedir.

Sadece konut kredilerinde bulunan faiz oranları bile kişilerin konut kredisi yapılandırma yoluna gitmelerine neden olmaktadır. Fakat, yapılacak olan bu işlemde sizleri hem avantajlar hem de dezavantajlar beklemektedir. Öncelikli olarak, kişilerin sağlayacağı en büyük avantaja baktığımız zaman, geçmiş dönemin faiz oranlarının değil, günümüzde geçerli olan konut kredisi faiz oranlarının kullanılacağını görebiliriz.

Bundan dolayı, kalan borcunuzun miktarı, yapılacak olan refinansman işleminin ardından düşebilmektedir. Bununla birlikte, konut kredisi yapılandırma başvurusunda bulunmadan önce, bankalarda incelemeniz gereken durumları şu şekilde sıralamamız mümkündür.

2017 konut kredisi yapılandırma

Konut Kredisi (Refinansman) Yapılandırmada Dikkat Edilecek Püf Noktalar

 • Toplam kredi maliyeti
 • Kredinizin kalan borcu
 • Geçmiş ve şimdiki faiz oranları arasındaki farklar.
 • Yapılandırmada tercih edeceğiniz vade süresi.
 • Kaç Ay ödeme yaptığınız

Konut kredisi yapılandırmak için buradaki beş madde incelendikten sonra karar verilmesi çok daha doğru olacaktır. Çünkü, refinansman işleminde yukarıdaki maddeleri incelemeden başvuru yaparsanız, ödeyeceğiniz kredi tutarı daha fazla olabilir. Bunun nedeni ise, kişilerin tercih edecekleri vade süresidir. Eğer düşük faiz oranlarından faydalanırken bir yandan da vade süresini uzun tutarsanız, kalan kredi borcunuz 90 bin lira olsa dahi, 110 bin lira gibi bir değer ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu da size büyük bir olumsuzluk yaşatacaktır.

Konut kredisi yapılandırma işleminden faydalanmaya karar verenlerin ise, doğrudan kredi aldıkları bankaya gitmeleri gerekmektedir. Bankalara başvuru yapıldığı zaman, doğrudan yapılandırma işlemi değil, refinansman adı altında sunulan hizmetten faydalanmak istediğinizi belirten bir dilekçe hazırlamalısınız. Bu dilekçenin ardından en geç 15 gün içerisinde banka şubesi tarafından çağrılacaksınız.

Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) Kredisi Kullanmak İçin En Uygun Zaman

Yüksek faizden çekilen konut kredilerini düşük faizden yapılandırabilirsiniz. Fakat toplam kapama bedelinin % 2 si kadar bir ceza ödeyeceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Tabi bu toplam ödemedeki düşüş göz önüne alınınca sizleri çok etkileyecek ve kayda değer bir rakam değildir. Konut kredisi yapılandırmak için en uygun zamanı şu şekilde örneklendirme yaparak sizlere anlatabiliriz. Eğer 10 yıl vadeli bir konut kredisi kullanmış iseniz ve kredilerinizin henüz ilk 3 yılında iseniz refinansman yani konut kredisi yapılandırma yapmak size ciddi bir kazanç sağlayacaktır.

refinansman konut kredisi yapılandırma işlemi

Fakat ilk 5 yılı geçti iseniz karınız çok cüzzi olacaktır. Neden derseniz bankalar ilk 5 yılda sizin taksitlerinizde ana parayı düşük tutarak faizi yüksek tutmaktadır. Dolayısı ile ilk 5 senede ana para yerine faiz ödemiş olmaktasınız. Kalan ana para üzerinden refinansman yapsanız bile karınız çok düşük veya hiç olmayacaktır.Bu yüzden güncel konut kredisi faiz oranlarını takip ederek size kazanç sağlayacak en uygun faiz oranını yakaladığınızda bankanız ile görüşerek konut kredisi yapılandırma işlemini başlatabilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma Yerine, Başka Bankaya Transfer İşlemi Yapmak

Bazı bankalar son düzenlemeler ile düşen faiz oranlarını sadece yeni ev alan kişilere uygulamakta ve daha önce yüksek faiz kullanarak konut kredisi kullanan kişilere yapılandırma yapmamakta ve düşük faizlerden yararlanmalarına olanak sağlamamaktadır. Bu gibi durumlarda akla ilk gelecek konut kredisi transfer işlemi peki nedir bu transfer işlemi ?

Kısaca açıklamak gerekir ise A bankasında çekmiş olduğunuz konut kredinizi başka bir bankadan kredi kullanarak A bankasına olan borcunuzu kapatarak B bankasına borçlanmanızı sağlayan bir sistemdir. Konut kredisi taşıma olarak da bilinmektedir. Ama bu işlemi yaparken oldukça iyi bir hesap yapmalı ve B bankasında faiz oranının çok düşük olması gerekmektedir. Çünkü sıfırdan bir kredi kullanacağınızdan eksper ücreti, kapama ücreti, kapama cezası, hayat sigortası gibi tüm işlemler yeniden yapılacaktır.

Etiketler:

Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) Nasıl Yapılır ? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Yasin dedi ki:

  Bankalara konut kredisi yapılandırma için gidiyoruz fakat yapılandırma yapmıyorlar veya çok yüksek faiz veriyorlar.

  1. Finans Kredi Uzmanı dedi ki:

   Yasin bey malesef düşen faiz oranlarını bankalar ağız birliği yaparak sadece yeni ev alımlarında uygulamaktadırlar. Refinansman ve konut kredisi yapılandırmada daha yüksek faizler sunuluyor. Tüketici hakem heyetine giderek şikayette bulunabilirsiniz ama bu biraz uzun süreç olacağını unutmayınız.

 2. Gülcan dedi ki:

  Konut kredisi yapılandırma masrafını nasıl geri alabilirim acaba? Konu hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  1. Finans Kredi Uzmanı dedi ki:

   Kredi dosya masraflarınızı bankalardan geri alabilirsiniz öncelikle bunun için bankanızdan kredi dökümü evrağınızı isteyiniz ve bunun için asla ücret ödemeyiniz. Daha sonra bu döküm ile dosya masrafı, kredi tahsis ücreti, kredi kullandırım ücreti ve bir çok kalemi ödemelerinizi tüketici hakem heyetine başvurarak geri alabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bir makaleyi yakın zamanda yayınlayacağız. İlginize teşekkür ederiz.

Sayfa başına git
İlginizi Çekebilir
gelir belgesiz kredi almak
Gelir Belgesi Olmadan Kredi Alabilirmiyim ?

Hızlı yaşadığımız ve teknolojinin hızının içinde kaybolduğumuz şu...

kredi risk raporu
Kredi Risk Raporu Nedir Nasıl Temin Edilir?

Eğer bankalar ve finans sektörleri ile haşır neşir...

x