Konut Kredisinde Ev Tapu Masrafı ve Süreci

 

Konut tapu masrafı konut bütçesinin hazırlanması sırasında öngörülmesi gereken masrafları içermektedir. Satın alınan konut için bankadan konut kredisi kullanılmasa bile alıcının ödemesi gereken bu masraflar için alıcının yeterli bütçesinin bulunması gerekmektedir. Konut bedeli haricinde başvuru sahibinin ödemesi gereken masrafların net bir şekilde hesaplanabilmesi için kredili konut satın alma sürecini baştan sonra aktarmak faydalı olacaktır.

Özellikle kredi ile ev alacak ihtiyaç sahipleri konut maliyetini minimum orana düşürebilmek için tapu masrafı hesaplama sürecini oldukça detaylı araştırmaktadırlar. Bizde siz değerli kullanıcılarımızın tapu masrafı ne kadar ve ev tapu masrafı ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi açıklamaya çalışacağız.

Tapu Masrafı Hesaplamadan Önce, Konut Satın Alma Süreci Nasıl İlerler?

Beğendikleri evi satın almak için yeterli birikimi bulunmayanlara yönelik bankalar konut kredisi kampanyalarını sunmaktadır. Bankaların genel olarak konut değerinin yüzde 80’ine verdiği krediler ile ev satın almak isteyenler birikimlerini kredi tutarına ekleyerek beğendikleri evi satın alabilmektedirler. Kredili ev satışı nasıl yapılır sorusunun cevabı satıcıları olduğu kadar alıcıları gerekli prosedürlerin doğru bir şekilde yapılabilmesi için ilgilendirmektedir. Konut kredisi ile ev satın almak isteyenlerin izlemesi gereken süreçte aşağıda özetlenmiştir.

  • Satın Alınacak Evin Belirlenmesi: Ev satın almak ciddi bir yatırımdır ve ailenizle birlikte uzun yıllarınızı geçireceğiniz evinizi seçerken titiz davranmanız gerekmektedir. Lokasyon, büyüklük, fiyat, vb. oluşturduğunuz kriterlere göre satın almak istediğiniz evi emlakçı veya online emlak siteleri vasıtasıyla belirleyerek gereken bütçenizi hazırlamaya başlayabilirsiniz.

ev tapu masrafını kim öder

  • Bankaya Konut Kredisi Başvurusu: Satın alınacak ev belirlendikten sonra eksik kalan tutarın tamamlanabilmesi için faiz oranlarına göre seçilen bankalara konut kredisi başvurusunda bulunulur. Bankalar öncelikle başvuru sahibinin gelir durumuna, kredi notuna ve talep edilen vadeye göre değerlendirme yaparlar. Bu değerlendirme sonrasında talep edilen kredi miktarı için ön onay verilmekte ve onayın çıkması 1 iş günü ile 3 iş günü arasında değişebilmektedir.
  • Satın Alınacak Evin Ekspertiz Raporunun Oluşturulması: Başvurulan kredi tutarı için ön onay alan başvuru sahiplerinin satın almak istedikleri evin ekspertiz değerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bankalar, satın alınacak evin yüzde 80’ine kredi vermektedir ve satın alınacak eve belirlenen eksper değerinin yüzde 80’inin talep edilen konut kredisi tutarını karşılaması talep edilmektedir.Ön kredi onayı alındıktan en geç 5 iş günü içerisinde bankaların eksperleri, başvuru sahibinin satın alacağı evin değerini belirlemek için inceleme yapmak üzere evde inceleme gerçekleştirirler. İnceleme gerçekleştirdikleri günün ertesi iş günü hazırladıkları ekspertiz raporunu bankaya sunarlar. Başvuru sahibinin eve biçilen değere itiraz hakkı bulunmaktadır. Başvuru sahibinden, bankadan bankaya ve seçilen evin lokasyonuna bağlı olarak 500 TL ila 2000 TL arasında değişecek ekspertiz ücreti kesilecek olup bu tutar onaylanan kredi üzerinden tahsil edilmektedir.
  • Konut Kredisi Evraklarının İmzalanması: Satın alınacak evin ekspertiz değerinin belirlenmesinden sonra ön onayı alınan konut kredisi işlemlerinin tamamlanması için başvuru sahibi banka şubesine giderek talep edilen evraklarla birlikte kredi sözleşmesini imzalayarak kredisini teslim alabilir. Konut kredisi teslim edilmeden önce başvuru sahibinden dosya masrafı, ipotek tesis ücreti, zorunlu deprem sigortası ve konut sigortası primi ücretleri, kredi tahsis ücreti ve hayat sigortası prim ücretleri tahsil edilir. Tahsil edilen bu masraflar başvuru sahibine verilecek konut kredisi üzerinden banka tarafından kesinti yoluyla tahsil edilmektedir.
  • Tapu Dairesi İşlemleri: Konut kredisi onaylandıktan sonra konutun satın alınması işleminin tamamlanabilmesi için Tapu Dairesi’nden randevu alınarak randevu verilen gün ve saatte alıcı ile satıcı Tapu Dairesi’ne gelerek konutun satışı gerçekleştirilir.

Ev Satın Alırken Tapu Masrafı Nasıl Hesaplanır?

Kredili ev satışında tapu işlemleri başlatılması için öncelikle Tapu Dairesi’nden randevu alınması gerekmektedir. Randevu ile belirlenen gün ve saatte alıcı ile satıcı Tapu Daire’sinde hazır bulunarak evin devrini gerçekleştirirler. Tapu Dairesi tarafından alıcıdan ve satıcıdan tapu harcı tahsil edilecek olup tapu harcı rayiç bedel konut kredisi miktarından az olamaz. İleride bir problem yaşanmaması için alıcı ile satıcının Tapu Dairesi’ne bildirdikleri rakamın satış tutarına eşit olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir.

tapu ödeme süreci

Tapu Harcı Ve Masrafı Nasıl Hesaplanır, Nasıl Ödenir?

Konut satışlarının hızlandırılması amacıyla 05.05.2018 tarihli Bakanlar Kurulu kararı gereği alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı tahsil edilen tapu harcı tutarı, 31.10.2018 tarihine kadar yüzde 2’den yüzde 1,50 düşürülmüştür. 2018 tapu harcı hesaplama işlemi için 100.000 TL değerinde bir ev üzerinden örnek vermek gerekirse;

  • Alıcıdan 1.500 TL,
  • Satıcıdan 1.500 TL

Tapu harcı Tapu Daire’sinde tahsil edilecektir.

Konut Kredisi İle Alınan Evlerin Tapusu Kimin Üzerine Olur?

Konut kredisi, satın alınacak evin ipotek edilmesi ile verilen bir kredi ürünüdür. Kredinin geri ödenmemesi durumunda banka tarafından ipotek altına alınan ev satılarak kredi borcu tahsil edilir. Bankanın evin satışını icra aracılığı ile gerçekleştirebilmesi için borcunu tahsil etmek gibi bir amacı bulunmalıdır. Aksi halde evin satışı gerçekleştiremez. Konut kredisinde tapu kimin üstüne olur soruna cevap olarak kredi başvurusunda bulunan kişiler, satın aldıkları evi kendi üstlerine almak zorundadır.

Tapu Masrafı Ödemesi Yapıldıktan Sonra, Konut Bedelinin Satıcıya Ödenmesi

Tapu Dairesi’nde işlem gerçekleştirilmesi için alıcı ve ile satıcı arasında alacak – verecek bulunmaması istenmektedir. Satın alma işlemi gerçekleşmeden banka tarafından konut kredisi satıcının hesabına aktarılmaması, konut kredisi satıcıya nasıl ödenir sorusunu akıllara getirmektedir.

Konut kredisi onayı alındığı zaman kredi banka tarafından blokeli olarak başvuru sahibinin hesabında tutulur. Tapu Dairesi’nde satış işlemi gerçekleştirildikten sonra bankaya alınan tapu ile birlikte müracaat edilerek satıcının parasının ödenmesi için bir engel olmadığı beyan edilir. Banka tarafından blokeli olarak başvuru sahibinin hesabında tutulan para alıcıya aktarılır.

Tapu Ve Parsel Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Artık her şey internet üzerinden rahat bir şekilde yapıldığını hepimiz biliyoruz. Önceden kişiler parsel sorgulama işlemi için ilgili İl ve İlçelerin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüklerine başvurarak yapıyorlardı. Fakat artık bunun kolay ve pratik bir yolu var.Eğer sizlerde tapu parsel sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız. Bunu internet olan bir bilgisayardan rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Öncelikle E-Devlet resmi internet sitesine giriş yapacağız.

E-Devlet üzerinden tapu kadastro sorgulaması yapabilmek için öncelikle Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne kayıtlı bir kullanıcı olmanız gerekmektedir. Eğer üye kaydınız var ise Edevlet internet sitesinde aktif olduktan sonra E-Hizmetler bölümüne giriş yaparak sırasıyla Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü kısmı, daha sonrada Tapu bilgileri sorgulama bağlantısına tıklayarak istediğiniz bilgileri ekrana harita şeklinde getirebilirsiniz.

“Bu sistemi kullanabilmek için http://takbisbilgi.tkgm.gov.tr/ adresine kayıtlı olmanız gerekmektedir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi Çekebilir
şubeye gitmeden kredi çekmek
Şubeye Gitmeden Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Şubeye gitmeden online kredi veren bankalar 2018 yılında...

wolswagen vdf araç kredisi
VDF İle Taşıt Kredisi Alma Şartları

VDF ile taşıt kredisi nasıl alınır? Taşıt kredisini...

x