Konut Kredisinin Yüzde Yüzünü ( % 100) Çıkaran Bankalar

Yayın Tarihi: 07.12.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 31.08.2018
 

Bir konut ve ev sahibi olmayı düşünüyorsanız ve cebinizde çok fazla nakit paranz yok ise kiradan hemen kurtularak, evin yüzde yüzüne kredi veren bankalar ile hızlı bir iletişim kurup hayalinize kavuşabilirsiniz. Aslında evin tamamına % 100 kredi çıkaran bankalar çok yasal olmasada çeşitli yollarla bu durumu mümkün kılıyor.

Peki hangi yollarla evin hepsine kredi çıkartabiliriz ; Bankadan konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyen kişilerin büyük bir bölümü yeterli nakit birikimi olmadığı için sıkıntı yaşamaktadır. Bilindiği üzere konut kredisinde kanuni olarak belirli bir oranda peşinat tutarı ödenmesi zorunludur. Aslen hiçbir finans kuruluşu banka mortgage kredi başvurularında talip olunan konutun yüzde yüzüne kredi çıkarmamaktadır.  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yasada “Talep ettiğiniz evin ekspertiz değerinin % 75 oranına kadardırşeklindedir.

Konut Kredisi Evin Değerinin Yüzde Kaçını Veriyor ?

Konut kredisi peşinat oranı 2017 yılında yapılan kanuni değişiklik ile beraber yüzde 25 seviyesinden yüzde 20 seviyesine çekilmişti. Yapılan bu değişikliğin ardından 200 milyar liralık konut almak isteyen kişiler eskiden 50 bin lira konut kredisi peşinatı vermekle yükümlü iken bu tutar 40 bin liraya çekildi.

Bu sınır tüm bankalar tarafından aynı olarak uygulanmakta olup yasalar gereği bankaların normal konut kredisi paketlerinde peşinatsız konut kredisi kullandırmaları kesinlikle yasaktır.

Peşinatsız Şekilde Evin Yüzde Yüzüne Mortgage Kredisi Nasıl Alınır ?

Evin tamamına konut kredisi veren bankalar bulunmakta olup bunun için uygulanan çok önemli bir kural bulunmaktadır. Peşinatsız konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka ikinci bir taşınmazın tapusunu ipotek olarak göstermesi gerekir. Bilindiği üzere bankalardan konut kredisi kullanılarak alınan taşınmazların üzerine kredi borcu bitene kadar banka ipoteği konulmaktadır. Bu ipotek taşınmazın konut kredisi borcu ödenmediği takdirde bankaya bu taşınmazı satarak alacağını bu yolla tahsil etme hakkı tanımaktadır.

peşinatsız konut kredisi başvurusu

Konutun hepsine kredi kullanmak isteyen kişilerin satın aldıkları konutun tapusunun yanı sıra bankaya üzerine ipotek tesis edebileceği ikinci bir taşınmazın tapusunu daha sunması gerekir. Bu tapu konut kredisi kullanmak isteyen kişinin kendisine ya da birinci dereceden yakın olan eşi, oğlu, babası, annesi gibi akrabalarına ait olabileceği gibi uygulanan belirli bir sınırlama bulunmamaktadır. Banka için önemli olan ipoteğin tesis edileceği tapu sahibinin bu ipoteğe rıza göstermesi ve ipotek işlemleri için banka tarafından belirlenen tarihte tapu dairesinde olmayı kabul etmesidir.

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Kullanılır ?

Tamamına konut kredisi veren bankalar üzerinden konut kredisi başvuru formu doldurulması atılması gereken ilk adımdır. Konut kredisi başvuru evrakları arasında yer alan evraklara ek olarak sadece ikinci tapunun da beyan edilmesi istenir. Tapu kredi kullanacak olan kişiye ait değilse o kişinin de kredi başvuru işleminde bankada olması ve rızası olduğunu beyan etmesi istenir. Banka konut kredisi başvuru süreci için gerekli olan işlemleri başlatır.

İlk olarak konut kredisi ekspertiz işlemi gerçekleştirilir ve kişiden konut kredisi ekspertiz ücreti talep edilir. Bu ücret peşin olarak konut kredisi başvuru formu dolduran kişinin adına açılan hesaba yatırılır ve konut kredisi başvuru reddi yaşansa dahi konut kredisi ekspertiz ücreti iadesi yapılmamaktadır. Bunun nedeni başvurunuz reddedilse dahi konut kredisi değerlendirme işleminin gerçekleştirilmiş olmasıdır.

konut kredisinin hepsini veren bankalar

Yapılan değerleme işleminin ardından talep edilen konut kredisi tutarını karşılayacak bir değer belirlendiyse ikinci aşamaya geçilir ve konut kredisi başvurusunda bulunan kişinin kredi notu ve aylık gelir belgesi değerlendirilir. Konut kredisi kullanmak için kredi notu talep edilen tutara bağlı olarak değerlendirilir ve yeterli seviyede ise kredi başvurusu kolay bir şekilde onaylanır.

Gelirime Göre Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirim ?

Konut kredisi limitleri için belirleyici olan bir diğer önemli etken ise kişinin belgelenebilir aylık gelir tutarıdır. Bu tutarı karşılamayan kişilerin ikinci bir taşınmazı ipotek gösterseler dahi tamamına konut kredisi onayı almaları mümkün değildir. Burada bankaların tüketicilere sağladığı en büyük kolaylık aynı adreste ikamet eden diğer aile üyelerinin de aylık gelirlerini kabul etmesidir. Bu sayede aynı evi paylaştığınız anne, baba, çocuk ve eşin de geliri hesaplamaya dâhil edilerek konut kredisi limiti belirlenir.

Bankalar arasında uygulamada farklılıklar olsa dahi genelde bankalar toplam hane halkının yarısını geçmeyen aylık ödemeye sahip olan konut kredisi başvurularını kabul ederek onaylamaktadır. Yani toplam hane halkı 4 bin lira olan bir aile geri ödemesi aylık 2 bin liraya kadar olan krediler için onay alabilir. Burada banka için önemli olan gelir beyan edilen kişilerin aynı taşınmaz adresinde ikamet etmeleridir. Yine konut kredisi limitini arttırmak için konut kredisi kefili olarak yüksek aylık maaşa sahip olan bir kişinin gösterilmesi de bankanın size konut kredisi onayı konusunda daha ılımlı yaklaşmasını sağlayacaktır.

Daha Önce Alınan Ev Boşanma Durumunda Ne olur ?

Asgari Ücretle Mortgage Kredisi Alabilirmiyim ?

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Konut Kredisinin Yüzde Yüzünü ( % 100) Çıkaran Bankalar
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
72 ay vadeli ihtiyaç kredisi
En Uzun Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Bankaların en yaygın olarak kullanılan hizmetlerin başında ihtiyaç...

eş muvafakatnamesi örneği
Konut Kredilerinde Eş Zorunluluğu ( Onayı ) ve Detayları

Evli çiftler arasında son yıllarda yaşanan en sık...

x