KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalar, KOSGEB’den kredi almak isteyen vatandaşlar için oldukça avantajlı bir seçenektir. Günümüzde, ihtiyaç sahiplerine kredi desteği veren kurum sayısı bir elin parmağını geçmemektedir. Bu nedenle vatandaşlar, her kredi imkânını değerlendirmeli ve bu desteği sağlayan kurumları iyice araştırmalıdır.

Sosyal ve ekonomik statüsünden bağımsız olarak ihtiyacı olan herkese kredi desteği sağlayan kurumların başında KOSGEB gelmektedir. KOSGEB, vatandaşların maddi sıkıntılarını kısa sürede çözerek etkili bir iş planı hazırlamaktadır. Bu nedenle maddi anlamda sıkıntı çeken vatandaşların KOSGEB seçeneğini değerlendirmesi gerekmektedir.

KOSGEB dışında kredi desteği sağlayan başka kurumlar da mevcuttur. Ancak bu alternatif kurumlar, KOSGEB’in sağladığı krediler kadar geniş imkânlara sahip değildir. Geri ödeme noktasında sıkıntı çıkarmayan, düşük faiz oranlı ve yüksek meblağlı kredi imkânı sunan tek kurum KOSGEB’dir. Bu nedenle ihtiyaç sahiplerinin ilgili durumda ilk başvurması gereken seçenek KOSGEB kredileri olmalıdır.

KOSGEB Kredisi Nedir?

KOSGEB, açılımı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan bir kurumdur. Bu kurumun ana amacı, ihtiyaç sahibi vatandaşların sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu amaç doğrultusunda uzun yıllardır faaliyet gösteren kurum, pek çok vatandaşa avantajlı kredi imkânı sunmaktadır. KOSGEB’in iş sahibi olmak isteyen vatandaşlara kredi desteğinde bulunmasının sebepleri şunlardır:

 • Halkın üretime olan katkısını arttırmak
 • Ülke ekonomisini her daim canlı tutmak
 • Ülkenin ekonomisini Dünya pazarıyla yarışır hale getirmek

Bu amaçları misyon edinen kurumun, her sosyal statüdeki insanlara yönelik kredi imkanı bulunmaktadır. KOSGEB’in tüm bu destekleri sayesinde aynı iş alanı içerisindeki rekabet artmaktadır. Bu sayede de, ülke genelindeki üretim desteklenmiş olur. KOSGEB’in bir diğer ana amacı ise ülkedeki KOBİ’lerin etkinliğini arttırmaktır. Ekonomiye direkt katkısı bulunan KOBİ’lerin desteklenmesi, ülke için oldukça önemlidir. Bu nedenle KOSGEB’in yalnızca KOBİ’lere özel birçok hizmeti ve kredi desteği bulunmaktadır.

Tüm bu özellikler sayesinde, mevcut ihracat ve ithalat artarak ülke ekonomisi hız kazanır. Aynı zamanda KOSGEB’in, Ar- Ge konularında da desteği bulunmaktadır. Bu bakımdan KOSGEB, araştırmacı vatandaşları da destekler.

KOSGEB Anlaşmalı Olan Bankalar Listesi

KOSGEB, ülke çapında faaliyet gösteren bir kurumdur. Ancak ülkenin herhangi bir yerinde bulunan her insan, KOSGEB’e gerekli durumlarda ulaşamayabilir. Bu nedenle KOSGEB’in geliştirdiği bir hizmet ortaya çıkmıştır.

KOSGEB, vatandaşlara sunduğu hizmetleri, daha çok kişiye ulaştırabilmek adına bazı bankalarla anlaşmalı hareket etmektedir. KOSGEB anlaşmalı bankalar sayesinde, oturduğunu ilçedeki KOSGEB müdürlüğüne gitmenize gerek kalmadan, KOSGEB’in kredi desteklerinden yararlanabilirsiniz. KOSGEB’in bankalarla anlaşmasının en avantajlı tarafı, KOSGEB kredilerine sahip olmak için bankaların internet bankacılığı veya telefon bankacılığı hizmetlerinden yararlanabilmektir. Bu sayede, yalnızca e- posta veya SMS atarak saniyeler içinde ilgili kredi desteği için başvuruda bulunabilirsiniz. KOSGEB’in anlaşmalı olduğu, KOSGEB kredisi veren bankalar 2019-2020 itibariyle sırasıyla şunlardır;

 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Denizbank
 • QNB Finansbank
 • Halk Bankası
 • İş Bankası
 • Vakıflar Bankası

Bu bankaları tercih ederek KOSGEB’in avantajlı kredi seçeneklerine kısa sürede sahip olabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bu bankalardan bir tanesini seçerek KOSGEB kredileriyle ilgili iletişime geçmektir.

KOSGEB Anlaşmalı Bankaların Başvuru İçin İstediği Evraklar

Bankalar aracılığıyla KOSGEB kredilerine başvuruda bulunmak oldukça kolaydır. Çok kısa bir zamanda tamamlayacağınız başvuru süreci sonucunda, istediğiniz kredi tutarına sahip olabilirsiniz. Ancak bu işlemden önce, müşterisi olduğunuz banka ile iletişime geçmeniz ve başvuru işlemiyle ilgili bilgi almanız gerekmektedir. KOSGEB banka kredisi esnasında bankalar tarafından talep edilen başvuru belgeleri sırasıyla şunlardır:

 • Başvuru sahibine ait nüfus cüdanı fotokopisi
 • Oda kayıt belgesi
 • Ticaret sicil belgesi
 • İmza beyannamesi
 • Vergi levhası
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Talep edildiği takdirde özel izin ve belgeler
 • Onay kodu

Bahsi geçen onay kodu, bankaya başvurmadan önce KOSGEB tarafından verilmektedir. KOSGEB tarafından gönderilen bilgilendirme mesajında yer alan onay kodunu kullanarak bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. Bu koda sahip olmayan vatandaşların kredi başvuruları geçersiz sayılacaktır. Bankalar, ihtiyaç gördükleri takdirde başka evraklar da talep edebilirler. Bu konuyla ilgili, müşterisi olduğunuz banka ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

İlgili Makale : Hibe Kredi Nasıl Alınır?

KOSGEB Desteklerinden Kimler Faydalanamaz ?

KOSGEB desteği verildiği sırada herkese bir anda ödeme yapmaz. Yani az öncede demiş olduğumuz gibi sizlerin taşıması gereken bazı şartları ve durumları olmak zorundadır. KOSGEB’in desteklemediği bazı sektörlerin de olduğunu sizlere söyleyebiliriz.

Bu sektörleri KOSGEB’in internet sitesi üzerinden detaylı olarak öğrenebilirsiniz. KOSGEB, hayvancılık ile uğraşmak isteyen kişilere büyükbaş veya küçükbaş hayvan almak için, rent a car açmak isteyen kişilere araç alımları için veya aracılık hizmeti yapmak isteyen kişilere, emlakçılara, muhasebecilere ve alkollü içecek satışı yapacak olan kişilere KOSGEB üzerinden destekler verilmemektedir. KOSGEB destekleri erkeklere %60 civarında verilirken kadınlara %70 oranında destekler verilmektedir.

KOSGEB’in herhangi bir banka ile bilgisinin olmadığını sizlere söylemek isteriz. Bu yüzden banka borcunuz olması KOSGEB tarafından değerlendirilme altına alınmaz. Fakat vergi borcu olan kişiler bu desteklerinden faydalanamıyor. Bu kişilerin KOSGEB desteklerini alabilmesi için, ilk olarak vergi borçlarını sorunsuz ödemesi gerekmektedir. KOSGEB desteklerinden faydalanmanız için ayrıca, iş planı olması gerekir. Başvurular ise KOSGEB İl Şubeleri üzerinden ya da http://www.kosgeb.gov.tr/ adresinden yapılmaktadır.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir