Kredi borcu biten evin ipoteği nasıl kaldırılır bir bakalım, günümüz şartlarında ev fiyatlarının çok yüksek olmasından dolayı çoğunlukla kişiler alacakları evleri Mortgage kredisi kullanarak ve bankalara borçlanarak almaktadır. Konut kredisi kullanılarak alınan evlerde borç bitene kadar banka tarafından bir ipotek yani rehin konulmaktadır. Kısaca almış olduğunuz ev bankaya veya finans kuruluşuna borcunuz bitene kadar tam anlamıyla size ait olmuyor banka borcunuzu ödemediğiniz taktirde kanuni ipotek karşılığında evinize el koyabiliyor.

Peki, kredisi biten evin ipoteği nasıl kaldırılır veya  taksitleri gününde ödenmiş bir aksamaya uğramamış borcu biten evin ipoteği nasıl kaldırılır? Sizlere bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.Kapanan kredide ipoteğin kaldırılması sonrası bahsi geçen taşınmazın üzerindeki banka hak sahipliği biterek kredi kullanıcısının üzerine geçirilmesi işlemi tamamlanmaktadır.

Böylelikle kullanılan kredi nedeniyle teminat olarak gösterilmiş olan taşınmazın rehinliği sonara ererek istenildiği taktirde sahibi tarafından satılabilmesi için banka engeli ortadan kalkar.

Taşınmaz üzerindeki tüm kullanım haklarının el değiştirdiğini gösteren bu işlemin nasıl yapılacağı ile ilgili bilmeniz gereken ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İpotek Kaldırmak İçin Dilekçe Nasıl Olmalıdır?

Kullanılmış olan konut kredisinin tüm taksitlerinin ödenmesini takip eden günden sonra ipotek kaldırma işlemlerine başlanabilir. Taşınmaz üzerinden kaldırılması istenen ipotek için işlemler Tapu Müdürlükleri’nden yapılacak olup ilgili müdürlüklere banka tarafından verine ipotek fek yazısı dilekçesi ile başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bankadan ipotek konumuş ve kredi ödemesi biten kişiler, kredi kullanımı gerçekleştirdikleri bankanın Genel Müdürlüğüne hitaben yazacakları dilekçede ipoteğin kaldırılması talebinde bulunarak ilgili yazıyı temin edebilirler. Bankalardan alınacak olan fek yazısı;

 • İlgili İcra Müdürlüğü’ne hitaben yazılmış olmalıdır.
 • Dosya Numarası bilgisi ile alacaklı ve borçlu isimleri belirtilmelidir.
 • Borç nedeniyle uygulanan fekkin kaldırıldığının dilekçede belirtilmesi gerekmektedir.

Bankadan temin edilen dilekçenin bahsettiğimiz bilgileri içerdiği teyit edildikten sonra Tapu Müdürlükleri’ne gidilerek ipotek kaldırma işlemleri tamamlanabilir. Temin ettiğiniz dilekçenin 1 yıl geçerliliği bulunmaktadır. Tapu Müdürlüğü’ne yapacağınız başvuruda fek dilekçesi tarihi itibari ile 1 yıl içerisinde yapılmayan başvurularda yeniden ilgili bankaya fek dilekçesi müracaatı gerçekleştirilmelidir.

Kredisi Biten Evin Ve Taşınmazın İpotek Kaldırma Ücreti

Taşınmaz ile ilgili tüm hakların elde edilmesi için bankalara yapılan başvuru sonucu temin edilen fek yazısı için bankalar ücret talep etmektedir. Bankaların talep ettiği ipotek kaldırma ücreti 20 yılı için 100 TL ila 500 TL arasında bankaya göre değişen bir miktar olarak belirlenmektedir. Dilekçe talebinde bulunan taşınmaz sahibi ilgili ücreti ödedikten sonra banka tarafından hazırlanan fek dilekçesini temin ederek Tapu Müdürlükleri’ne teslim etmektedir.

rehin kaldırma işlemi kaç gün

Her ne kadar işin aciliyeti nedeniyle bu ücret ödenmiş olsa da BDDK ile bankalar arasında yapılan görüşmeler sonucu bu ücretin ödenmemesi kararlaştırılmıştır. Bu karara rağmen halen bankalar bu ücreti talep ederek haksız kazanç elde etmektedirler. İpotek kaldırılması için bankalara başvuruda bulunan kişiler aşağıda belirttiğimiz yolları izleyerek söz konusu ücreti ödemekten kurtulabilirler.

 • Öncelikle ücreti talep eden bankaya bu ücretin yasal olmadığını belirtmeniz gerekmektedir. Karardan haberdar olduğunuzu öğrenen bazı bankalar ücreti talep etmekten vazgeçebilmektedir.
 • Ücretin yasal olmadığını beyan etmenize rağmen ücreti talep etmekte ısrar eden bankalara ücreti ödedikten sonra karşılığında dekont talep etmelisiniz.
 • Bankadan fek dilekçesi ücretini ödediğinize dair dekont ile birlikte, İlçe Kaymakamlıklarında bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

[safir_ads id=3]

 • Tüketici Hakem Heyeti üyeleri ilgili ücretle ilgili yasal çalışmalara başlayarak söz konusu ücretin iadesi ile ilgili kararı kısa süre içerisinde alabilmektedir.
 • İlgili karar alındıktan sonra bankalardan ilgili ücretin iadesi gerçekleştirilmektedir.
 • İade süreci yaklaşık bir ay sürmektedir.

ipotek kaldırma

İpoteği Bulunan Ev Nasıl Satılırhttps://finanskredirehberi.com/banka-ipotekli-bulunan-ev-nasil-satilabilir/

Tapuda İpotek Kaldırma İşlemi Ve İşlem Süresi Kaç Gün Sürer?

Konut kredisi ödemesini tamamlamış kişiler taşınmaz üzerindeki ipoteği kaldırmak için bankadan aldıkları fek dilekçesi ile birlikte Tapu Müdürlüğü’ne başvurmaktadırlar. Normal şartlarda bankalar 2 gün içerisinde ipotek kaldırılma işlemi için borcun bittiğini Tapu Müdürlükleri’ne bildirirken, Tapu Müdürlükleri’nde olan yoğunluk nedeniyle bu işlemlerin hızlı sonuçlanması için elden takip edilme gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Tapuda ipotek kaldırma nasıl yapılır işleminin ayrıntıları aşağıda sizlerle paylaşılmıştır.

 • Yazımızda belirttiğimiz şekilde bankalardan temin edilen fek dilekçesi ile birlikte Tapu Müdürlükleri’ne İpoteğin Fek Edilmesi başvurusunda bulunulması gerekmektedir.
 • Dilekçenin teslim edilmesi sonrası Tapu Müdürlüğü görevlileri, bankadan borcun kapandığı teyidini alarak belgeyi doğrular.
 • Gerekli incelemeler tamamlandıktan sonra taşınmaz üzerindeki ipotek kaldırılır ve tapu kütüğüne işlenir.
Tapuda İpotek Kaldırma Ücreti Yasal Mı?

Bankalardan talep edilen fek dilekçesi ücreti haricinde Tapu Müdürlükleri herhangi bir ücret talep etmemektedir. İpotek kaldırma harcı nereye yatırılır sorusuna bankalara cevabını verilir. Bu ücretin yasal olmadığı ve iade alınmasının mümkün olduğu unutulmamalıdır.

Araç Üzerindeki Rehin Nasıl Kaldırılır?

Taşıt kredisi kullanarak araç satın alan tüketiciler, kredi kullandıkları bankaya satın aldıkları aracı rehin gösterirler. Kredi borcu kapandıktan sonra araç ruhsatı üzerindeki rehin işleminin fes edilmesi gerekmektedir. Fes işlemi sonrası araç üzerindeki tüm haklar kredi borcunu kapatan kişinin üzerine geçer. Araç üzerindeki rehinlidir ibaresinin kaldırılarak satış hakkı dahil olmak üzere tüm haklara sahip olunması için yapılması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Öncelikle kredi ödemesi tamamlanan bankaya müracaat edilerek rehin kaldırma başvurusunun iletilmesi gerekmektedir.
 • Borcunuzu kapattığınıza dair incelemeler yapan banka borcun kapandığının teyidini aldıktan sonra 100 ila 200 TL ücret talep ederek rehin kaldırma işlemini tamamlar.
 • Konut kredilerinde yapılan uygulamanın aksine taşıt kredileri nedeniyle rehin kaldırma işlemi yapılırken bankanın harici herhangi bir kurum ve kuruluşa başvurulması gerekmemektedir.

İlgili Yazı : https://finanskredirehberi.com/bankadan-ipotek-konmus-araclar-nasil-satilir/

Konut üzerindeki ipoteğin kaldırılması sırasında bankaların talep ettiği ücrette olduğu gibi araç rehin ücretleri için de Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunulabilir. İpotek tahsis ücretinde olduğu gibi rehin ücretleri, kredi kullanımı sırasında tüketiciden tahsil ederek taşıt kredisi kullanımı gerçekleştirilmektedir.

İki kere benzer ücret ödenmesi anlamına gelen bu ödemelerin BDDK nezdinde tüketici lehine değerlendirilerek bankalarla yapılan anlaşmada kaldırılması kararlaştırılmıştır. Bankanızın talep ettiği ücreti ödediyseniz vakit kaybetmeden dekontu ile birlikte Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunmayı ihmal etmeyin.

1 Yorum

 1. Hakan
  14 Temmuz 2019 at 02:10 — Cevapla

  Ev krdimiz btti e devlette satış ve iptek yaxıyor normal mi

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir