Kredi borcu olanlar ev konut kredisi alabilir mi yada başka bir deyişle kredi borcum var mortgage kredisi çekebilir miyim sorusunu soranlar bu makalemizde tüm cevapları bulabileceler. Son dönemde bankaların konut kredisi faiz oranları yükselmesine rağmen yine de konut sahibi olmak isteyen ancak yeteri kadar para birikimine sahip olmayan kişiler konut kredisiyle ev almayı tercih etmektedir. Konut kredisi başvuru formu dolduran kişilerin ise konut kredisi onayı almaları bazı kriterlere sahiptir.

Özellikle konut kredisi kullanacak olan kişilerin araştırdıkları ve cevap aradıkları soru kredi borcu olanlar konut kredisi kullanabilir mi ? Oluyor. Kişinin kredi notu ortalaması ve aylık gelir tutarı en önemli belirleyiciler arasında yer alır. Peki, kredi borcu olanlar ev kredisi çekebilir mi ?

Kredi Borcu Olan Konut Kredisi Alabilir Mi?

Kredi borcum var kredi çekebilir miyim, bu sorunun yanıtı kredi başvuru formu dolduran kişiye göre değişmektedir. Çünkü konut kredisi onayı alınması için uygulanan  parametre kişinin kredi kullanım sayısı değil miktarıdır. Yani banka için kullanmış olduğunuz kredi sayısı değil tutarı önemlidir.

Kişinin aylık belgelenebilir gelir tutarı ile ödemesi gereken kredi borcu arasında denge bulunması gerekir. Bankalar genelde konut kredisinde çok yüklü bir kredi borcunuz yok ise imtiyaz sağlayabiliyor. Çünkü banka almış olduğunuz eve ipotek işlemi uyguladığından dolayı kredi vermekte cömert davranıyor diyebiliriz.

Maaşın Yüzde Kaçı Kadar Kredi Çekilir?

Bankaların kredilendirme politikaları gereğince maaşın belirli bir oranına kadar kredi kullanımına izin verilir. Bunun amacı kişinin hayatını normal olarak idame ettirirken kredi borcunu da zorlanmadan ödemesine izin vermektir. Bu tutar her banka için farklı uygulanmakta olup genelde maaş üçte ikisi oranında kredi kullanımına izin verilir.

Yani kişinin belgelenebilir aylık geliri bin 500 lira ise bu durumda bankadan en fazla bin lira kredi onayı almasına izin verilmektedir. Bazı bankalarda ise bu oran yüzde 50 olarak uygulanır ve aynı gelire sahip olan kişilerin sadece aylık ödemesi 750 liraya kadar olan krediler için onay almalarına izin verilir.

Beğenmiş olduğu konutun tutarını denkleştiremeyen bireyler bu durumda konut ve ihtiyaç kredisi aynı anda çekilebilir mi gibi arayışlara girmektedir. Bu durum tamamen şansınıza kalmış bir seçenektir, kolay kredi veren bankaları araştırarak şansınızı denemekte fayda var.

İhtiyaç Kredisi Olan Konut Kredisi Çekebilir Mi ?

Borcum varken yeni kredi alabilir miyim diyorsanız, “Evet” teknik olarak ihtiyaç kredisi olan bir kişinin konut kredisi çekmesi mümkündür. Burada önemli olan kişinin aylık ödemeyi karşılayacak düzenli aylık gelir belgesi sunmasıdır. Konut kredisi paketlerinde diğer kredi türlerinden farklı olarak kişinin kendi gelir belgesinin yanı sıra aynı hanede yaşamış olduğu eşi, annesi, babası ya da çocuklarının da gelirleri kabul edilmekte olup bu sayede istenilen kredi tutarının çıkarılması kolaylaştırılmaktadır.

kredi borcu olan ev nasıl alır

Çünkü ne yazık ki ülkemizde çok sayıda kişi daha yüksek maaşlarla çalışmalarına rağmen ücret bordroları asgari ücret ile yatırıldığı için konut kredisi onayı almakta zorlanmaktadır. Kişinin toplam hane halkı geliri dikkate alındığında bu sorun ortadan kaldırılmaktadır. Aylık belgelenebilir geliri kullanmak istediği kredi tutarını karşılayan herkes daha öncesi kredi tutarı dikkate alınmadan kredi kullanma hakkına sahiptir.

Kredinin üzerine kredi çekilir mi, sorusuna vereceğimiz en net cevap bu taksitleri ödeme gücünüz yetiyor mu ? Olacaktır !

İlgili Makale :

Kredi Borcum Yok Ama Ev Kredisi Çıkmıyor, Neden Çıkmaz ?

Konut kredisi çıkmamasının farklı çok sayıda nedeni bulunmakta olup bunlar arasında en sık karşılaşılanı ise düşük kredi notu ortalamasıdır. Bankadan kredi onayı alınması için mutlaka kişinin belirli bir kredi notu ortalaması bulunması gerekirken kullanılmak istenen kredi tutarı yükseldikçe bankanın talep etmiş olduğu not ortalaması da yükselir. Kolay konut kredisi onayı almak isteyen kişilerin kredi notu 1400 puan ve üzerinde olmalıdır. Kişinin diğer koyuları karşılaması durumunda kredi notu 1300 puan ve üzeri olan kişilere de kredi verilebilmektedir.

kredi taksitlerim var ev kredisi çıkar mı

İkinci bir red nedeni ise maaşın yetersiz gelmesidir. Kredi onayı almak için aylık gelire göre kredi hesaplama işlemi yapılması ve buna uygun bir kredi limiti belirlenerek kredi kullanılması gerekir. Toplam hane halkı gelir 3 bin lira olan bir kişi 120 ay vadeli kredi kullanmak istemesi durumunda maaşının en fazla yarısına kadar kredi onayı alabileceğini dikkate alarak 3.000 TL /2 = 1.500 TL X 120 ay = 180 bin TL konut kredisi onayı alma hakkına sahiptir. Bu tutarı aşan başvurularda bankadan kredi onayı alınması kesinlikle mümkün değildir.

İlgili İçerik : N Kolay Kredi Nasıl Çekilir?

Konut kredisi red nedenleri arasında bulunan bir diğer neden ise kişinin kredi sicilinin bozuk olması ya da adının kara listede yer almasıdır. Kara listeye girenlere kredi verilmesi konusunda bankalar çok sert bir tutum izlemekte olup yine kişinin bozuk kredi sicili olması halinde de bankadan kredi onayı alması çok zordur. Bu nedenle kısa ya da uzun vadede konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka bankalara olan borçlarını düzenli ödemeleri ve asla gecikmeye düşmemeleri gerekir. Bankadan düşük kredi notu ortalaması ya da aylık gelirinin yetmemesi nedeni ile kredi kullanamayan kişilerin ise bankalara olan mevcut borçlarını kapatarak yeniden başvuruda bulunmaları durumunda kredi onayı almaları mümkündür.

Sonuç : İster ihtiyaç kredisi, ister taşıt kredisi borcunuz olsun, yeniden kredi çekmenize engel değildir. Elde ettiğiniz gelir bu taksitleri ve borçları ödemeye yetiyor ise 2. veya 3. krediyi çekme şansınız çok yüksektir.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir