Kredi erken kapama yaptıktan sonra sigorta iadesi yapılır mı, yapılırsa dikkat etmemiz gerekenler nelerdir ve bu erken ödeme işlemi için bir ceza ödeyecek miyiz inceleyeceğiz. Eğer bir banka borcunu erken kapatırsak avantajları veya bize olan dezavantajları hakkında pekte bilgi sahibi değiliz.Günümüz hayat şartları pahalı olunca ister istemez hepimiz bankalara ya kredi kartı yada krediler üzerinden borçlanıyoruz. Bunlar bazen taşıt kredisi bazen konut yada ihtiyaç kredisi oluyor.

Genellikle söz konusu banka olduğundan dolayı borçlarımızı ve taksitlerimizi günü gününe ödüyoruz. Fakat, bankaya olan borcu toplu kapatma işlemini de tercih edenler bir hayli fazla, özellikle kredi faizleri düştüğünde bu işlemi yapmak isteyen kişi sayısı oldukça artıyor. Bu yüzden hazır kredi faizleri düşmüşken bizde bu konumuzda kredi erken kapama (ödeme) ve sigorta iadesi konusunu ele alacağız.

Kredi Erken Kapama Nedir?

Öncelikle kredi erken kapama nedir, bunun hakkında kısa bir açıklama yapalım. Kullanılan kredi paketlerinin, kredi kullanılırken belirlenen vadeden önce kapatılması durumunda yapılan bu işleme kredi erken kapama işlemi adı verilmektedir.

Örnekle açıklamam gerekirse siz 15.000 TL krediyi % 2,15  faiz oranı ile daha önce çektiyseniz ve daha sonra kredi faizleri % 1,05 düştüyse hermen kredi erken kapama yoluna başvurmalısınız. Bunun sebebi aradaki faiz oranı çok fazla olduğundan geri ödeyeceğiniz rakam oldukça yüksek olacağından eski krediyi kapatıp yeni kredi çekerek ödeyeceğiniz bu faiz oranından hemen kurtulabilirsiniz.

Kredi erken kapama işleminin uygulanan kredi tipine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Peki, kredi erken kapama avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Kredi Erken Kapama Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kredi erken kapama mantıklı mı bize olan artı ve eksileri neler diyenlere hatırlatmam gerekir ki, ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi gibi kredilerin erken kapama ile birlikte sağladığı en büyük avantaj uzun vadedeki dönemlerde ödenecek olan faiz yükünden kurtarmasıdır. Özellikle de kredi borcunun bitmesine uzun süre kaldıysa bu durumda kişinin erken ödeme yaparak kurtulacağı faiz yükü de aynı oranda artmaktadır.

Bankalar kredi faizlerinin büyük bir bölümünü ilk aylarda tahsil ettikleri ve anaparayı sona bıraktıkları için kredi borcunun bitmesine az kalan kişilerde kredi borcunu erken kapatmak pek bir avantaj sağlamamaktadır. Yine toplam kredi süresi için hayat sigortası yaptıran kişiler bu sigortanın kalan tutarı için geri ödeme alma hakkına sahiptir.

Yani ihtiyaç kredisi çekerken hayat sigortası yaptıran kişiler borçlarını erken kapatmaları durumunda kalan vade süresi için ödedikleri hayat sigortası prim tutarını geri alma hakkına sahiptir. Bu halk arasında kredi erken kapama sigorta iadesi olarak bilinmektedir.

kredi erken kapama sigorta iadesi

Yine borcunuzu gecikmeye düşmeden kapattığınız için kredi notu ortalamanız olumlu olarak etkilenmekte ve bu işlem sonucunda kredi notu skorunuz yükseltilmektedir. İhtiyaç kredisini erken kapatmanın dezavantajları olarak ise sayılabilecek tek şey ise kişinin borcu kapatmak yerine vadeli hesap açarak parayı orada tutması durumunda daha yüksek avantaj sağlayacak olmasıdır.

Kredi Erken Kapama Sigorta İadesi Tutarını Almayı Unutmayın!

Kredi borcu erken kapama işlemi ile sigorta iadesi yapılmaktadır. Çünkü kredinin ödenmesi ile kredi başvurusunda bulunurken kişinin malullük durumunda olması veya hayatını kaybetmesi durumunda borcunun ödenmesi için yapılan hayat sigortası önemini yitirmektedir.

Kişi, kredi borcunu ödedikten sonra genellikle kredi vadesi kadar bir süre için yaptırdığı hayat sigortasını kendi talebi ile iptal edebilmektedir. Hayat sigortası yaptıran sigortalı, sigortalı olarak geçirdiği aylar için ödediği primleri geri alamamaktadır. Ancak sigortanın gelecek aylar için ödenen primler iade edilmektedir.

Tüm işlemler bittikten sonra hesabınıza kredi erken kapama sigorta iadesi tutarı geçip geçmediğini kontrol ediniz. Yasal olarak hakkınız olan bu rakamı almayı unutmayın. Eğer kredi taksitlerinizi henüz yeni ödemeye başladıysanız ve sonrasında kapama işlemi yaptıysanız alacağınız tutar yüksek olacaktır, fakat kredi tutarınız 24 Ay ise ve siz bunun 18 ayını ödediyseniz ve bundan sonra kredi erken kapatma işlemi yaptıysanız alacağınız tutar daha düşük olacaktır.

Kredi Erken Kapama Cezasına Kalktı Mı, Devam Ediyor Mu?

Evet herkes tarafından merak edilen kredi erken ödeme cezası yasal mı bu sorunun cevabını öğrenmeye geldi sıra. “Tüketici Koruma Kanunu” göre 37. Madde’de şu şekilde açıklanmıştır.

Resmi Gazetede yayınlanmış haline https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/11/20131128-1.htm bu linkten ulaşabilirsiniz. Kanunda belirtilen oranlar en üst oranlardır. Bankaların ve ticari kuruluşların dilemesi halinde daha düşük erken ödeme ve kapama tutarı tahsil edebilirler

Tabi bu tutar İhtiyaç Kredisi Ve Taşıt kredileri için geçerli değildir. Yani kredi erken kapama cezası sadece Konut kredisi çekenlerden tahsil edilmektedir. Bunun sebebi ise bildiğiniz gibi konut kredisi tutarları yüksek oluyor ve bankaların faiz gelirleri de bir hayli fazla oluyor ama siz ara ödeme yaparak kredinizin vadesini düşürdüğünüz için bankanın faiz geliri de düşüyor bu yüzden konut kredisi çeken kişiler kredi erken kapama cezası ödemek zorundalar.

Kredi Erken Kapama Hesaplaması Nasıl Yapılır? “120.000 TL Konut Kredisi”

Örnek veriyorum ki 120.000 TL bir konut kredisini 120 Ay vade ile çektiniz ve bu kredinin 48 ayını ödediğinizi varsayalım. Böyle bir durumda ne kadar bir kredi erken kapama cezası ödersiniz merak ediyorsanız işte size hesaplama tablomuz;

Varsayım;

Kredinin Hepsini Kapatma Kredi Türü Kredi Tutarı Çekilen Vade (AY) Kredinin Aylık Taksit Tutarı Ödenen Taksitler
Tamamını Kapatma Konut (Mortgage) Kredisi 120.000 TL 120 AY 2.000 TL 48 AY

Hesaplama Sonuçları

Toplam Kapama Tutarı Kredinin Aylık Faiz Oranı Ödenen Faiz Toplamı Toplam Kâr Kapama Sonrası Toplam Kredi Maliyeti Erken Ödeme Cezası
94.370 TL % 1,32 68.520 TL 49.630 TL 190.370 TL 1.850 TL

Gördüğünüz gibi arkadaşlar ne kadar yüsek bir karla kredi erken kapama işlemi yapılmış oldu, tablodan da anlayabildiğiniz gibi oldukça karlı bir durum. Eğer faizler düşmüş ise kredinizi erken kapatmanız avantajınıza olacaktır.

Kredi Erken Kapama İşemi Yaptım Fakat Sigorta İadem Yapılmadı Ne Yapmalıyım?

Bankama giderek kredi erken kapama işlemimi gerçekleştirdim ve kredimi kapattım fakat iade edilmesi gereken sigorta pirimleri iade edilmedi ne yapmalıyım diyorsanız. Size hemen şöyle bir yol gösterelim hemen “Tüketici Hakem Heyeti” linkinden başvuruda bulunmanız gerekiyor.

Daha sonra e-devlet üzerinden takip etmeniz yeterlidir. Yasal olan bu hakkınızı bu şekilde mutlaka alakcaksınız. Peki, ben sigorta iademi almayı unuttum kredi erken kapama sigorta iadesi param ne olacak diye merak edebilirsiniz , elbette bankalara kar olarak kalacak bu yüzden kredinizi kapatırken bu gibi hususlara dikkat etmelisiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir