finanskredirehberi.com

Anasayfa > Kredi Notu > 7 Maddede Kredi Erken Kapatma Cezası Nedir, Ceza Kalktı Mı?

7 Maddede Kredi Erken Kapatma Cezası Nedir, Ceza Kalktı Mı?

Tarih: 04.09.2018
Güncel: 22.01.2020
kredi erken kapatma cezasi

Krediyi erken kapatma cezası, konut kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşların öğrenmesi gereken konuların başında gelmektedir. Kredi kullanımı, her geçen gün daha da artmaktadır. Özellikle konut kredisi, taşıt kredisi gibi krediler vatandaşlar tarafından sıklıkla kullanılan kredi türleri arasında yer almaktadır. Gayrimenkul sahibi olmak için maddi desteğe ihtiyacı olan vatandaşlar, bu istekleri doğrultusunda bankaların kapısını çalmaktadır. Günümüzde faaliyet gösteren onlarca banka içinde, kredi ihtiyacı için hangisine başvuracağınızı tespit etmeniz gerekmektedir.

Sizin için en avantajlı kredi seçeneklerini sunan bankayı belirlemek için de, her bankanın kredi imkanlarını spesifik olarak öğrenmeniz gerekmektedir. Alacağınız kredi miktarı, bankanın uygulayacağı faiz oranı ve sunulan vade seçenekleri ödeme planı oluşturmanızda etkili olan bilgilerdir. Tabi konut kredinizi kullandıktan bir süre sonra konut kredisini erken kapatmak veya konut kredi ara ödeme yapmak suretiyle taksitlerinizi azaltmak veya ödediğiniz taksit tutarını düşürmek isteyebilirsiniz.

İşte bu durumda karşınıza kredi erken kapama cezası çıkacak. Bu yazımızda kredi erken kapama cezası nedir, kredi erken kapama cezası kalktı mı ve krediyi erken kapatmak avantajlı mı bu soruların cevaplarını sizlere vermeye çalışacağız. Bu bilgilere sahip olarak aldığınız kredilerde, erken ödeme cezasının nasıl belirlendiğini ve hangi durumlarda uygulandığını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Kredi Erken Kapama ( Ödeme ) Cezası Nedir?

Erken ödeme cezası, her kredi türüne uygulanabilen bir ceza değildir. Yalnızca bankaların konut kredileri üzerinde uygulanabilen bu cezanın, diğer taşıt, ihtiyaç, KOBİ gibi kredi türleri üzerinde hiçbir yaptırımı yoktur.

Erken ödeme cezası almak için, aldığınız konut kredisi için belirlenen ödeme planının dışına çıkmanız gerekmektedir. Bir bankadan konut kredisi aldığınız aman geliriniz ve piyasanın güncel durumu göz önünde bulundurularak banka görevlileri tarafından bir ödeme planı oluşturulur. Bu ödeme planı için tercih ettiğiniz vade süresi ve kredi tutarına uygulanan faiz oranı da hesaba katılır. Bu noktadan sonra, her ay ödemeniz gereken borç miktarı belirlidir.

Erken ödeme cezası, bu aylık ödemenin dışında yaptığınız ara ödemeler yaptığınızda veya bir süre sonra kalan tutarı peşin olarak ödemek istediğinizde ortaya çıkar. Bunun nedeni, ödeme planında aylık ödeyeceğiniz paraya uygulanan faiz oranının aniden ortaya çıkan ödemeler ile değişmek zorunda kalmasıdır. Ana paraya uygulanan faiz oranın sabit kalması için erken ödeme cezasını ödemeniz gerekmektedir.

Konut kredisi için erken ödeme yapmak temel olarak bu mantığa dayanmaktadır. Bunun sonucunda oluşan erken ödeme cezasının nasıl hesaplanacağını ve hangi koşullarda ödenmesi gerektiğini de öğrenmeniz gerekmektedir. Aldığınız krediye göre ödeyeceğiniz erken ödeme cezasını nasıl ödeyeceğinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Konut Kredisinde Erken Ödeme Cezası Nasıl Hesaplanır?

Erken ödeme tutarını belirlemek için bankadan aldığınız krediye dair bazı bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bu bilgilere sahip değilseniz, gerekli bilgilere bankayla iletişime geçerek veya e- devlet hesabınıza giriş yaparak sahip olabilirsiniz. Hesaplama için göz önünde bulundurmanız gereken bilgilere göre:

  • İlgili bankadan çekilen kredi türü belirlenir
  • Ödeme planına göre erken ödenecek taksitin tutarı belirlenir
  • Ödeme planına göre erken ödediğiniz taksitten sonra, kalan taksit 36 aydan azsa %1, 36 aydan fazlaysa %2 oranında bir ceza uygulanır.

kredi erken kapama cezasi hesaplama

  • Uygulanan ceza ödediğiniz erken taksit tutarının üzerinden hesaplanır
  • Eğer ödeme planında yer alan vade sayısında bir değişiklik yapılacaksa yatırılan erken ödemenin değil, ana paranın tamamı üzerinden erken ceza ödemesi hesaplaması yapılmalıdır.

Bu bilgiler ışığında erken ödeme cezanızı kolayca hesaplayabilirsiniz. Ancak erken ödeme cezası hakkında dikkat etmeniz gereken birkaç ayrıntı yer almaktadır.

Eğer daha önce de belirttiğimiz gibi, ödeme planındaki vade sayısında bir değişiklik yapacaksanız, ana paraya uygulanacak ceza miktarı, 36 aya kadar ana paranın %1’ i, 36 aydan sonra ise %2’ si’dir. Bu hesaplamaları yaparak konut kredisi ara ödemelerini belirleyebilir ve krediyi erken kapatmak avantajlı mı sorusuna kendi kendinize cevap verebilirsiniz.

Kredi Ara Ödemelerinde Erken Ödeme Cezası Uygulanır Mı?

Yazımızın başında, diğer kredi türlerinde bir erken ödeme cezasına tabi olmadığınızdan bahsetmiştik. Ara ödeme yaptığınız için ceza ödemesi yapmak zorunda olduğunuz tek kredi türü konut kredisidir. Ancak yine de, diğer kredi türleri için ara ödeme uygulamaları yer almaktadır. Eğer,

  • Taşıt kredisi
  • İhtiyaç kredisi
  • Kobi kredisi

kredilerde ara ödeme

Gibi kredi türleri için bankalara başvurduysanız, muhatap olduğunuz banka tarafından bir ödeme planı oluşturulur. Ve bu bankalar tarafından ödeme planına riayet etmeniz beklenir. Bu aşamada yapacağınız ara ödemeler de, banka tarafından değerlendirilir.

Ancak bahsi geçen kredi sahiplerine, ara ödemeler neticesinde bir erken ödeme cezası uygulanmaz. Ara ödeme ya da borcu peşin ödemeyle erken kapatma durumlarında, banka tarafından ödeme planınızda bir güncelleme yapılır. Bu sayede, ödemenizin sonuç olarak aynı tutara ulaşması için hesaplamalar yapılmış olur. Ceza ödemediğiniz halde yapılan bu hesaplamalar sonucunda ödeme planınızda değişiklikler meydana gelir.

Bu değişiklikler, krediyi alırken belirlediğiniz vade sayısında veya geri kalan vadelerde ödemeniz gereken aylık tutarda kendini gösterebilir. Eğer ara ödeme yapmaya karar verdiyseniz, değişen ödeme planınızla ilgili bankayla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu durumda, ara ödeme yapmak istediğiniz bankaya bildirerek, bankanın bünyesinde faaliyet gösteren uzmanlar aracılığı ile yeni bir ödeme planı oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.

Kredi erken ödeme cezası Yargıtay kararı, Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne göre belirli aralıklarla düzenlenmektedir. Bu nedenle aldığınız kredinin ödemesi noktasında yapacağınız ara ödemelerin cezalarına özen göstermeli ve böyle bir uygulama yapıldığı zaman cezanın ödenmesini geciktirmemeye dikkat etmelisiniz. Tüketicinin korunması kanunu ile denetlenen erken ödeme cezası, her vatandaş tarafından takip edilmelidir.

Erken Ödeme Cezası Yasal Mı, Kredi Erken Kapatma Cezası Kalktı Mı?

Evet herkes tarafından merak edilen kredi erken ödeme cezası yasal mı bu sorunun cevabını öğrenmeye geldi sıra. Tüketici koruma kanununa göre 37. Madde’de şu şekilde açıklanmıştır.

Resmi Gazetede Yayınlanmış haline https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/11/20131128-1.htm bu linkten ulaşabilirsiniz. Kanunda belirtilen oranlar en üst oranlardır. Bankaların ve ticari kuruluşların dilemesi halinde daha düşük erken ödeme ve kapama tutarı tahsil edebilirler. Dolayısı kredi erken ödeme cezası kalktı mı, olan ikinci sorumuzun cevabı da “hayır” olacaktır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
7 Maddede Kredi Erken Kapatma Cezası Nedir, Ceza Kalktı Mı?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git