Kredi Kartı Aidatı Yasal mı, Nasıl Geri alınır ?

 

Kredi kartları günümüzde en çok tercih edilen ödeme aracı olmasıyla beraber, kullanıcı sayısını günden güne arttırmayı başarmıştır. Manyetik çipin gücü kavramı hayatımıza tamamen girmiş ve taksit durumlarının da gelmesi ile beraber, kredi kartları artık çok önemli bir ödeme aracı konumuna ulaşmıştır. Yalnız kredi kartlarının kullanım sayısı her geçen gün artış gösteriyorken, kredi kartlarından doğan mağduriyetler de eş zamanlı olarak artış göstermeye devam etmektedir.

Kredi kartlarının ödenmesi gereken tutarları ve tarihlerini geciktirmek, pek çok kötü duruma zemin hazırlamaktadır. Kredi kartlarının getirdiği olumsuz durumlar dışında, biliyoruz ki her kredi kartının aylık veya yıllık olarak aidatları bulunmaktadır. Her ne kadar kredi kartı aidatı yasal olmayan bir durum gibi gözükse de, bankaların neredeyse hepsi kredi kartı aidatı almaktadır.

Son gelen yasa ile beraber, gerekli mevzuatta yazıldığı üzere kredi kartı aidatı almak suçtur ve devlet vatandaşlardan bu tutarları bankalar üzerinden geri almanı söylemektedir. Peki, kredi kartı aidatı nasıl geri alınır, kredi kartı aidatı yasal mı, kredi kartı aidatı geri alma gibi detaylara öncelikli olarak yazımızda yer vereceğiz.

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı ?

Kredi kartları bizlere ayrıcalık sunan ve oldukça kaliteli bir ödeme aracı olmasına ek olarak, yıllık veya aylık aidatlarının olmasıyla da, mağduriyet yaşatmaktadır. 30 TL’den neredeyse 200 TL tutarına kadar yılık aidatı olan kredi kartları bulunmaktadır. Bu kredi kartlarının ödemeleri de vatandaşlar tarafından ödenmesi zorunlu bir durumdur.

Yalnız yeni gelen yasa ile beraber, kredi kartı aidatı almak artık yasal değil ve vatandaşlara şu zamana kadar verdikleri tutarları geri alma hakkı tanınıyor. Doğal olarak sizler birkaç işlem yaparak, şu zamana kadar ödediğiniz kredi kartı aidatlarını geri alabilirsiniz. Yasal olmadığı için de, uygulamanız gereken bazı önemli adımların bulunduğunu sizlere söylemek isteriz.

kredi kartı aidatı tüketici hakem heyeti

Kredi kartlarının aidat tutarları, bankaların dosya masrafları, evrak vs giderleri için kullanılmaktadır ve her banka bunu sizlerden tahsil etmektedir. Doğal olarak her kredi kartı kullanıcısının kredi kartı türüne göre ödemesi gereken tutarlar söz konusudur. Bu tutarları uygulanacak olan bazı adımlar ile beraber, tamamen geri alabileceğinizi sizlere söylemek isteriz. Peki kredi kartı aidatı nasıl geri alınır, kredi kartı aidatı almak için neler yapmak gerekir sorularına yer verelim.

Kredi Kartı Aidatı Geri Alınır Mı ?

Az öncede sizlere aktarmış olduğumuz gibi Resmi Gazete üzerinde Kredi kartlarının artık aidatlarının olmayacağı ve kredi kartı aidatlarının yasal olmadığına dair yazı paylaşılmıştık. Bu mevzuat gereği bankalar artık geçtiğimiz dönemlere göre kredi kartı aidatı alamazlar ve almaları tamamen suçtur. Yalnız bu yasayı pek dikkatte almayan bankalar, kredi kartı aidatı almaya devam etmektedirler. Doğal olarak herkesin aklına bazı soru işaretleri gelmektedir.

Sizlere mutlu bir şekilde söylemek isteriz ki, şu zamana kadar ödediğiniz tüm kredi kartı aidatlarını toplu olarak bankalardan geri alabiliyorsunuz. Üstelik çok kısa bir süre içerisinde bu işlemler olabiliyor. Peki, kredi kartı aidatı nasıl geri alınır ?

BDDK’ ya Şikayet İle Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır ?

Bilindiği üzere bankaları denetleyen ve yasaları uygulayıp uygulamadığına bakan kurum, BDDK(Banka Denetleme Kurulu)’dur. BDDK Bankaların neler yaptığına ve yasal mevzuatlara ne denli uyduğunu kontrol etmektedir. Şimdi bunu sizlere neden söyledim diye merak ediyorsunuzdur.

Konumuzda çok alakalı olduğunu birazdan göreceksiniz. Bankaya gittiniz ve bankaya, ben kredi kartı aidatlarımı geri almak istiyorum dediniz. Bankaların neredeyse hepsi, bunu reddedecektir. Yani daha önce direkt olarak alın efendim bu sizin 5 bin TL’niz şu zamana kadar ödediğiniz aidatlardır, diyen bir banka görmedik. Bankalara genel olarak anladığı dilden konuşmanız gerekiyor.

kredi kartı aidatı geri alma

İlk olarak BDDK kurumuna bir mail veya dilekçe hazırlayınız. Banka eğer sizlerin kredi kartı aidatınızı vermeyi reddederse, ıslak imzalı bir şikayet dilekçesi oluştunuz. Bunu BDDK kurumuna iletiniz. Daha sonra banka şubesine giderek veya Genel Müdürlüğe de olabilir, ben kredi kartı aidatımı geri almak istiyorum ve ret aldığınız zaman, elinizdeki dilekçeyi gösteriniz. Dilekçeyi gören banka, daha büyük bir ceza gelmemesi için, sizlerin yüksek ihtimal ödemesini yapacaktır. Tabi burada bankanın da olayı dikkatte alması gerekiyor.

Kısacası bankadan verdiğiniz kredi kartı aidatlarını geri almak için, bankaya anladığı dilen konuşun ve hatta onları korkutun. Bir daha onlarla çalışmayacağınız aylık olarak harcamalarını gösterin.

Ayrıca BDDK kurumuna kendilerini şikayet ettiğinizi ve paranızı alana kadar vazgeçmeyeceğinizi iletiniz. Sizlerden süre isterler hiçbir şekilde 1 haftadan fazla süre vermeyin. Olayda ne kadar ciddi olduğunuzu gösterin. Aslında kısa bir dilekçe ile kredi kartı aidatı geri alma işlemi mümkünken, bankalar bunu reddedince gördüğünüz gibi çok olumsuz sonuçlar ortaya çıkıyor.

Sonuç olarak bizlerin sahip olduğu tecrübeye bakacak olursak çoğu kişi kredi kartı aidatlarını bu şekilde bankalardan söke söke geri almıştır. Sonuçta sizler yasal olmayan bir iş yapmıyorsunuz ve arkanızda kapı gibi devlet var, ortada bir yasa var. Yazımızı okuduktan sonra tüm bunları sırası ile yaparsanız aidatınız en fazla 10 güne hesabınıza gelir. Banka BDDK’dan gelen 100 bin TL ceza yerine, örneğin sizlere olan 10 bin TL aidat borcunu ödemek ister.

Kredi Kartı Aidatı Başvuru Dilekçesi

Kredi kartı aidatınızı alırken izlenecek yollar hakkında bilgileri aktardık bunun yanında sizlerin bu yolları izlerken, kredi kartı aidatı başvuru dilekçesi örneklerinide paylaşacağız. Öncelikle bankaya vermeniz gereken kredi kartı aidatı geri alma dilekçesine BURADAN ulaşabilirsiniz. Sadece bankaya vereceğiniz dilekçe yeterli değildir aynı zamanda tüketici hakem heyetine de bir dilekçe vermelisiniz bu dilekçeyi ise BURADAN indirebilirsiniz.

Dilekçelerini ilgili kurumlara vererek çıkacak sonuçları bekleyerek takip etmelisiniz. Unutmayın bankaların kredi kartı aidatı alma hakları yoktur ve yasal değildir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
tekno kredi ile cep telefonu
Teknokredi İle Cep Telefonu Kredisi Nasıl Alınır ?

Kredi kartına telefon alımlarında taksit yasağının gelmesi ile...

engelli maaşı kaç para
Evde Yaşlı Bakım Parası ( Maaşı ) Nedir, Nasıl Alınır ?

Bakıma muhtaç olan, yaşamlarını sürdürebilmesi için fiziki veya...

x