finanskredirehberi.com

Anasayfa > Kredi Kartları > Kredi Kartı Bir (1) Gün Gecikirse, Ödenecek Faiz Ne Olur ?

Kredi Kartı Bir (1) Gün Gecikirse, Ödenecek Faiz Ne Olur ?

Tarih: 12.03.2018
Güncel: 07.11.2019
kredi kartını bir gün geciktirme

Ülkemizde hemen hemen herkes kredi kartı kullanmaktadır. Çoğu kimselerinde cüzdanlarında birden fazla kredi kartı bulunmaktadır. Tabiki çok kredi kartı kullanmak çok uygun bir yaklaşım değildir. Çünkü ne kadar çok kredi kartınız varsa o kadar çok ödeme gününüz olacaktır. Kimi kişiler ceplerinde kredi kartlarını koydukların da kendilerini daha güvende olarak görmektedir. Fakat bu durum geçici bir durumdur. Kredi kartlarınız fazla olduğunda son ödeme tarihlerini de geciktirmeniz muhtemeldir. Hem takip açısından hemde nakit bakımından birden fazla kredi kartını ödemek gerçekten zorlu bir süreçtir. Şu sorunun cevabını arayacağız kredi kartı ekstresi bir (1) gün gecikirse veya ödenirse ne olur, detaylarını madde madde paylaşacağız.

Bizler sizler için bu yazımızda birden fazla kredi kartı kullanmak ne gibi negatif olumsuz etkiler doğurur, kredi kartı gecikme faizi nasıl hesaplanır ve kredi kartı gecikme sürecinde neler yaşanır bunları aktarmaya çalışacağız. Bizlerde dahil olmak üzere hepimizin bankaların kredi kartı faiz oranları hakkında pekte iyi düşüncelere sahip değiliz. Kredi kartı ödemelerinde gecikme söz konusu olduğunda ödeyeceğiniz faiz oranı hiçte küçümsenmeyecek kadar çok olabiliyor. Dilerseniz şimdi alt başlıklarımız ile kredi kartı gecikme konusunda tüm detayları aktaralım.

Birden Fazla Kredi Kartı Kullanmak

Kişilerin neden birden fazla kredi kartı kullandığını kısaca açıklamamız gerekirse, kimi mağazalarda Akbank axcess kart geçerli iken, kimi indirimli mağazalarda Garanti Bonus Card geçerli olabiliyor.

Bu tabi sadece bir örnek veya bir kredi kartının bonusları daha fazla iken diğer kredi kartlarının ekstra bonus ve çip parası daha farklı alanlarda kullanılabiliyor. Bazen bir ürün almak için farklı bir kredi kartı tercih edebiliyoruz, bazen ise nakit sıkıntısı ve acil para (nakit) lazım olduğu durumlarda bir başka kredi kartına talip olabiliyoruz. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün elbette.

kredi kartını ödememek

Aslında son düzenlemeler ile kişinin gelirinin ve ödeme gücünün üstünde kredi kartı verilemiyor fakat bankalar bunu önce düşük limit açarak daha sonra kullanım şeklinize göre limitinizi yavaş yavaş arttırarak sizi daha fazla borçlandırma yoluna gitmektedir. Birden fazla kredi kartınız varsa birden fazla kredi kartı son ödeme tarihiniz olacaktır. Tabi zaman zaman bu ödeme tarihlerine nakit yetiştiremeyeceğinizden kredi kartı gecikme faizi ödeyeceksiniz ve bu durum git gide içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Bu yüzden gereksiz çok fazla kredi kartı kullanımından kaçının unutmayınki kredi kartınızdan harcadığınız her lira sizin olmayan bankanın size vermiş olduğu borç paradır.

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir ?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı ,kredi kartınızla bir ay süresince yapmış olduğunuz tüm ödemelerin % 20 si hesaplanarak kredi kartı ekstrenizde asgari ödeme tutarı başlığı karşılığında yazan tutardır.Bu tutar belirtilen tarihten önce mutlaka ödenmelidir.

Eğer kredi kartınızın asgari ödeme tutarının altında bir ödeme yaparsanız, mevcut asgari ödeme tutarının tamamı kredi kartınıza yatırılıncaya kadar, kredi kartınız kullanıma kapatılır. Bu hadiseyi 1 yıl içerisinde 3 kez tekrarlamanız durumunda kartınız nakit avansa kapatılır ve aynı zamanda kredi notunuz olumsuz yönde etkilenir. Bu konuyla alakalı daha detaylı bilgiye, Kredi Kartına Asgari Tutarın Altında Ödeme Yapılırsa Ne olur ? Başlıklı makalemizden ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartı Bir Gün Geç Ödenirse Ne Olur ?

Kredi kartını paranız olsa bile gündelik yaşamın yorucu olmasından ve istenmeyen sağlık sorunlarından veya başka nedenlerden dolayı ödeyememiş olabilirsiniz veya kredi kartı borcunu bir gün geç ödemek zorunda kalmış olabilirsiniz. Tabi ki bu durum hepimizin başına zaman zaman gelebilir.

Burada merak edilen soru kredi kartı borcu bir gün gecikirse faiz öder miyim, ödeyeceğim faizi nasıl hesaplarım, ne kadar olur gibi sorular oluyor. Kredi kartını bir gün geciktirmenin sizin para durumunuza nasıl yansıyacağını beraber inceleyelim.

Kredi Kartı Bir Günlük Gecikme Faizi Hesaplama

Şimdi gelelim kredi kartınızın bir günlük gecikme faizini hesaplamaya, örnek vermek gerekir ise sizin bankaya 6 bin lira toplam borcunuz var ise bu tutara göre o ay ekstrenize yansıyacak olan kredi kartı asgari ödeme tutarınız 1.200 TL olacaktır. Kalan borç tutarı olan 4.800 TL’yi kredi kartı gecikme faizi olan 2,02 faiz oranı ile hesapladığımızda 96 TL gecikme faizi karşımıza çıkacaktır. Artık bir günlük kredi kartı gecikme faizini bulmamız daha kolay 96/30 gün yaptığımızda 3,20 TL gibi bir rakam ödeyeceğimiz bir günlük gecikme faizi olacaktır.

Tabi size vermiş olduğumuz bu örnek faiz oranı hesaplamasıdır. Bu faiz oranı bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bankalar 2,02 örnek faiz oranına ek olarak vergi, sigorta ve muamele bedelleri vb. başlıklar altında bu oranı % 5 – 6′ lara kadar çıkarabiliyor.

Kredi Kartı Ödenmez İse Ne Olur ?

Aslında bu başlığı şu şekilde açabiliriz, kredi kartı bir gün ödenmez ise ne olur ? Bu durumda ekstrenizdeki borç tutarınız üzerinden günlük gecikme faizi ödersiniz. Kredi kartı asgari ödemesi 1 yılda üç (3) kez geç ödenirse kredi kartınız nakit kullanıma kapatılır. Kredi kartınız veya kredi borçlarınız hiç bir şekilde ödenmez ise bu kez temerrüt faizi ile karşılaşabilirsiniz.

Temerrüt faizinden bahsetmek gerekirse faizin, faizi olarak anlatmak hem basit hemde kolay anlaşılır olacaktır. Bu durumda ödeyeceğiniz faiz ve tutar oldukça yüksek olacaktır. Bankalar alamadıkları kredi ve kredi kartı borçlarını varlık yönetim şirketlerine satarak alacaklarını bu fonlara devretmektedir. Ve bu varlık fonları temerrüt faizi uygulayarak sizden bu ödemeyi icra ve haciz yolu ile tahsil etmektedir.

Bu yüzden yazımızı toparlamak gerekirse çok kredi kartı kullanımından kaçınmalıyız, gereksiz harcamalar için kredi kartımızı sık sık kullanmamalıyız ve ödemelerimizi imkan varsa dönem borcu olarak kapatmalıyız. Yazımızı okuyan herkese mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Kartı Bir (1) Gün Gecikirse, Ödenecek Faiz Ne Olur ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git