Kredi kartı bloke kaldırma, yeni kart kullanıcıların sık karşılaştığı bir sorun bizler kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır detaylı bir şekilde çözümleriyle ele aldık.Günlük alışverişlerde kullanılan kredi kartları zamanla nakit paraların yerini almakta ve kredi kartı kullanım oranı gün geçtikçe artış göstermiştir. Buna bağlı olarak kredi kartlarının limitleri artış göstermiş ve alınacak olan her türlü şeyde taksit gibi kavramlar söz konusu olmuştur. Taksit kavramının kredi kartları ile beraber gelmesi de, kredi kartlarına olan önemi arttırmış ve karşıt olarak kredi kartı sorunları ortaya çıkmıştır.

Bilinçsiz harcamalar, ödeme güçlüğü çekmek vb gibi sorunlar varlık kazanmış ve son derece olumsuz durumlar gündeme gelmiştir.Bu sorunların en başında da bilindiği gibi kredi kartlarının blokesi gelmektedir. Kredi kartları blokesi nasıl olur, kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır, kredi kartı blokesi kaldırma gibi sorulara detaylı olarak cevaplar vereceğiz. Bakalım kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır bir bakalım?

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Şimdi detaylara geçelim kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır tüm seçenekleriyle sizle bilgileri aktaracağız. Eğer kredi kartınız bloke olmuş ve kredi kartı bloke kaldırma işlemi yapmak istiyorsanız öncelikle şu nedenleri araştırmamız gerekiyor ve doğru bir bloke tespiti yapmamız gerekir. Sonra ise kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır seçeneklerimizden en uygun olanı seçerek işlem uygulayacağız.

  • Eğer kredi kartınızın borçlarını ödemediyseniz kredi kartınız bloke olmuş demektir, bloke kaldırma işlemi için alt başlıkları okuyunuz.
  • Kredi kartınızı yeni aldıysanız size zarfın içerisinde geldi ve yeni kullancak iseniz kredi kartınız blokeli olacaktır. Aşağıda sunduğumuz kredi kartı bloke kaldırma seçeneklerinden size en uygun olanı seçiniz.
  • Eğer kartımı kaybettim veya çalındı diye müşteri hizmetlerini aradıysanız ve daha sonra bulduysanız bu kredi kartına müşteri hizmetleri yetkilisi bloke koymuştur. Lütfen alttaki seçeneklerdeki kredi kartı bloke çözme yöntemini deneyin.
  • Yada bir alışveriş esnasında veya ATM’lerden para çekerken şifrenizi 3 kez hatalı girdiyseniz geçmiş olsun kredi kartınız blokelendi. Blokeyi kaldırmak için alt başlıkta sunduğumuz seçenği deneyerek blokenizi kaldırınız.
  • Kredi kartınızı ATM yuvasına koydunuz ama işlem yapmanıza izin vermiyor yada POS cihazından alışveriş yapamıyorsunuz telaş yapmayın ve kredi kartınızın son kullanma tarihini kontrol ediniz. Eğer son kullanma tarihi eski ise kartınız blokeli duruma düşmüş demektir. Alt seçeneklerden yeni kredi kartı bloke kaldırma seçeneğini okuyarak kartınızın blokesini çözün.

İşte bu sebeplerden oluşan tüm kredi kartı blokelerini anlatacağımız yol ve yöntemlerle kolayca kaldırabilirsiniz.

Borcundan Dolayı Bloke Konmuş Kredi Kartı Blokesi Kaldırma

Borcun ödenmemesi durumunda karta koyulacak olan blokenin süresi değişkenlik göstermekte ve genel olarak 90 güne kadar uzamaktadır. Bazı bankalar kullanıcının borcunu 30 gün boyunca ödememesi durumunda bloke koyarken, bazı bankalar bu süreyi 90 güne kadar uzatmakta ve hatta bazen 120 gün kadar bile sürebilmektedir.

Kredi kartınızın en az asgari tutar kadar kısmını ödemeniz durumunda, kullanıma açılacaktır Fakat 90 gün gibi bir gecikme söz konusu olduğu zaman söylemek isteriz ki, kart borcunuzun tamamını ödemeniz gerekmektedir. Kredi kartınızın borcunu tamamen ödediyseniz eğer, kartınızın kullanıma tamamen açılması mesai saatlerine göre 24 saat kadar sürebilmektedir. Gecikmelerde kredi kartınız bloke olur ve bu bloke aynı zamanda sizlerin kredi notuna da olumsuz etki gösterir.

kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır

Bankalar bunlara ek olarak kısmi bloke işlemini de aktif edebilmektedir. Birey kredi kartı borcunun son ödemesini geciktirmesi ve bu durumu da her ay tekrar etmesi ile beraber, banka kredi kartından nakit avans çekimine engel olur ve tüketici bu işlemi bir daha gerçekleştiremez. Bu bloke ise kişinin ödemeleri düzenli hale getirmesinin ardından bazı bankalar tarafından daha fazla olmasına rağmen asgari üç kez asgari kart ödeme döneminin aşılmasıyla açılmış oluyor.

Sonuç olarak, bilinçsiz tüketimler yapılması sonucunda bloke gören kredi kartı süresine göre yasal takip sürecinin aktif olmaması için en azından borcun asgari tutarın ödenmesi ile beraber, bankanın da şartlarına göre kullanıma açılmaktadır.

Kartınızda bulunan blokenin kaldırılması için mutlaka en az asgari tutarının ödenmesi gerekmektedir. Asgari tutarın ödenmesi ile beraber kredi kartınız 24 saat içerisinde aktif olmaktadır. Yani bankanın koymuş olduğu bloke 24 saat içinde kartınızın üzerinden kalkmaktadır.

Aksi bir durum olursa mutlaka bankanızın müşteri temsilciliğini arayınız. Asgari tutarları her ay düzenli olarak mutlaka ödemeniz gerekmektedir. Kredi kartlarında yer alan blokeyi kaldırmak için bunu mutlaka yapmanız gerekir.

bankadan bloke koyulan kredi kartı

Kredi kartlarına koyulacak olan bloke sonucunda sizlerin kredi notu da düşmeye başlayacaktır. Yani bankalara yapacağınız başvuruların da kredi notunuzdan dolayı olumsuz sonuçlanması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Kartın en azından asgari tutarlarının ödeniyor olması, hem kartın kapanmamasına hem de sizlerin kredi notunun düşmemesine sebebiyet vermektedir. Maddi anlamda var olan sıkıntı ve problemlere bağlı olarak kredi kartına hiçbir şekilde ödeme yapmamak oldukça kötü bir durumdur diyebiliriz.

Asgari tutarı bile ödeyememe gibi durumlar ile karşı karşıya kalırsanız, en azından bir kısmını ödemenizi öneririz. Çünkü banka bu durumu bile sizlerin iyi niyetli olduğunuzu ve borcunuza sadık kalacağınızı görecektir. Yani asgari tutarları bile ödemekte zorlanan bireylerin az da olsa bir miktar ödeme yapması, kredi notundan önce sicillerine mutlaka olumlu olarak yansıyacaktır.

İlgili Konu : Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi?

Kayıp Çalıntı Kart Şüphesi İle Kredi Kartı Bloke Kaldırma

Müşteri Hizmetleri İle Kredi Kartı Bloke Kaldırma, Denizbank, iş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası, TEB, Garanti Bankası vb. bankakarda kredi kartı bloke kaldırma işlemlerinde, kredi kartınızı bloke ettirdiniz ve çalındığını düşündünüz. Ardından kredi kartınızı kaybettiğiniz aklınıza geldi ve buldunuz. Bu durumda kartınızı bloke ettirmiştiniz ve açtırmanız gerekecek. Böyle bir şey söz konusu olduğu zaman, müşteri temsilciliğini aramanız gerekmektedir. Bankanıza ait olan müşteri temsilciliğini aradığınız zaman genellikle 0’a tuşlamanız gerekir ve durumu aktarmanız gerekmektedir.

Kredi kartınızı çalındığı için bloke ettirdiğinizi ve bulduğunuzu söylerseniz, kredi kartınız kısa süre içerisinde açılacaktır. Açıldıktan sonra kredi kartınız 24 saat içerisinde aktif olacak ve kullanmaya devam edebileceksiniz. Kredi kartlarınızı daha güvenli ve blokesiz bir şekilde kullanmak için Garanti Bankası güvenli kredi kartı kullanma talimatlarını okumanız ve incelemenizde fayda görüyoruz.

Birden Fazla Hatalı Şifre Girişinden Dolayı Kredi Kartı Blokesi Kaldırma

Yukarıda bahsettiğimiz gibi eğer birden fazla kez pos cihazlarında veya alışveriş mağazalarındaki pos cihazlarında hatalı denemeler yaptıysanız kredi kartınız bloke olur ve kullanamazsınız. Bunun sebebi güvenlik amaçlı olup bankaların size tanımış olduğu 3 şifre şansınıdır. Eğer siz her denemede farklı veya hatalı şifre girmiş iseniz banka otomatik olarak bu kullanılan kredi kartına bloke koymuş oluyor.

Başınıza böyle bir hadise gelmiş ise kredi kartı bloke kaldırma işlemine hemen başlamalısınız. Nasıl mı öncelikle ilgili bankanın telefon bankacılığına bağlanmanız gerekiyor. Burada hatırlatmakta fayda var internet bankacılığı şifrenizi bilmiyorsanız öncelikle bu şifreyi güvenlik adımlarını geçerek tamamlayarak almalısınız. Benim bankam Garanti Bankası olduğu için “ALO GARANTİ” şifremi belirleyerek tüm bankacılık işlemlerimi yapabiliyorum. Telefon bankacılığı şifrenizi aldığınızı varsayarak devam ediyorum.

Otomatik yanıt sisteminde güvenlik açısından sizlere anne kızlık soyadı, kart numarası vb. sorular sorulacak tüm bu bilgileri doğru girerek şifrenizi yeniden oluşturabilir ve ATM lerde yapacağınız ilk çipli işlemde aktif olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer ben uğraşamam diyorsanız direk müşteri temsilciniz ile görüşüp kredi kartım bloke oldu kaldırmak istiyorum derseniz bu güvenlik sorularını size sözlğ olarak soracak doğru cevap vermeniz halinde kredi kartı bloke kaldırma işleminiz sonuçlanacak ve kartınızı kullanmaya başlayacaksınız.

Yeni Gelen Kullanıma Kapalı Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Aslında bu çok karşılaşılan bir durum örneğin biri kişi yeni bir kredi kartı aldı, kurye kredi kartını bu kişiye teslim etti. Bankalar güvenlik açısından yeni gelen tüm kredi kartlarını blokeli şekilde gönderir. Bunun amacı yolda kurye veya kargo yada art niyetli insanların eline geçerek kötüye kullanımı engellemek için yapılır. Bu yüzden kredi kartınız gelir gelmez pos cihazlarından ve ATM’lerden blokeli olduğu için Kullanamazsınız.

Öncelikle banka müşteri temsilcinize ulaşıp . Kredi kartınızı yeni aldığınızı ve kartınızda bulunan blokenin kaldırılmasını talep etmelisiniz. Prosüdürler tamamlandıktan sonra kredi kartınızdaki bloke kaldırılacak ve kullanmaya başlayabileceksiniz.

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırma

Bildiğiniz gibi hiçbir kredi kartı sonsuza kadar kullanım süresi yoktur. Her kredi kartının belli bir kullanım tarihi vardır. Buda kredi kartınızın ön yüzünde kart numarasının altında olan 01/20 gibi olan tarzdaki rakamlardan oluşur. Bunun açıklaması ilk 2 rakam yani “01” hangi ay olduğunu temsil eder, ikinci 2 rakam ise “20” kredi kartını kullanabileceğiniz son yılı temsil eder yani 2020 senesi demek oluyor. Günümüzden bir örnek vermek gerekirse bugün 22.02.2020 olduğu için bu kredi kartının son kullanımı geçmiş ve kredi kartı bloke olmuş demektir.

Bu kredi kartındaki bloke kaldırma işlemi ise biraz daha farklı işliyor kredi kartınızın blokesi kalksa bile yeni kartınız elinize ulaşana kadar kullanamayacaksınız. Çünkü son kullanma tarihi geçen kredi kartları yeniden basılarak kişilere teslim edilmesi gerekir buda yaklaşık 15 günü bulacaktır. Kredi kartınız geldiğinde blokesi çözülmüş şekilde kullanıma açık gelecektir.

İlgili Makale : Kredi Kartımla internetten alışveriş yapamıyorum ne yapmalıyım?

Hangi Şartlarda Kredi Kartı Blokesi Kaldırılmaz?

Bu yöntemlerin dışında kredi kartı blokesi kaldırma işleminin yapılamayacağı durumalar da vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Kredi kartı borcu yüzünden hacizlik ve icralık olduysanız bloke kaldırılmaz.
  • Size sorulan güvenlik sorularını doğru şekilde veremez veya eksik bilgi verirseniz kart blokesi kaldırılmaz.
  • Başkasının kredi kartının blokesini kaldırmak istiyorsanız başarılı olamayacağınızı bilmelisiniz.
  • Kredi kartı ile izinsiz ve çalıntı işlem yapılmış ise konulan bloke kaldırılamaz ve kart iptal edilir.

Eğer borcunuz bulunduğundan dolayı kart blokeniz kaldırılmıyor ise, yasal takibe düşmeden kredi kartı borcunuzu öderseniz kartınızın blokesini kaldırabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir