finanskredirehberi.com

Anasayfa > Kredi Kartları > Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır ?

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır ?

Tarih: 15.03.2018
Güncel: 31.08.2018
kredi kartı bloke kaldırma

Günlük alışverişlerde kullanılan kredi kartları zamanla nakit paraların yerini almakta ve kredi kartı kullanım oranı gün geçtikçe artış göstermiştir. Buna bağlı olarak kredi kartlarının limitleri artış göstermiş ve alınacak olan her türlü şeyde taksit gibi kavramlar söz konusu olmuştur. Taksit kavramının kredi kartları ile beraber gelmesi de, kredi kartlarına olan önemi arttırmış ve karşıt olarak kredi kartı sorunları ortaya çıkmıştır.

Bilinçsiz harcamalar, ödeme güçlüğü çekmek vb gibi sorunlar varlık kazanmış ve son derece olumsuz durumlar gündeme gelmiştir.Bu sorunların en başında da bilindiği gibi kredi kartlarının blokesi gelmektedir. Kredi kartları blokesi nasıl olur, kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır, kredi kartı blokesi kaldırma gibi sorulara detaylı olarak cevaplar vereceğiz.

Kredi Kartı Neden Bloke Olur ?

Az öncede sizlere aktarmış olduğumuz gibi bilinçsiz kullanımlar sonucu, kredi kartları mağduriyetleri ortaya çıkmaktadır. Geliri az olmasına rağmen fazla kredi kartı harcaması yapanların en büyük sorunu, kredi kartı blokesi olmasıdır. Blokeler, bankalar tarafından bireylerin kart borcunu ödememesi ve 3 aylık süre boyunca kredi kartı harcamalarını kesmesi, borcunu kapatmaması sonucu medyana gelmektedir. Buna ek olarak blokeler bireyler tarafından da yapılmaktadır.

Örneğin herhangi bir çalınma, kaybetme vb. gibi durumlarda da kredi kartının bloke ettirilmesi söz konusu olabilir. Blokelerin kaldırılması için uygulanması gereken bazı işlemlerin olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda yapılacak en kolay çözüm, banka müşteri temsilciliklerini aramaktır.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır ?

Borcun ödenmemesi durumunda karta koyulacak olan blokenin süresi değişkenlik göstermekte ve genel olarak 90 güne kadar uzamaktadır. Bazı bankalar kullanıcının borcunu 30 gün boyunca ödememesi durumunda bloke koyarken, bazı bankalar bu süreyi 90 güne kadar uzatmakta ve hatta bazen 120 gün kadar bile sürebilmektedir. Kredi kartınızın en az asgari tutar kadar kısmını ödemeniz durumunda, kullanıma açılacaktır Fakat 90 gün gibi bir gecikme söz konusu olduğu zaman söylemek isteriz ki, kart borcunuzun tamamını ödemeniz gerekmektedir. Kredi kartınızın borcunu tamamen ödediyseniz eğer, kartınızın kullanıma tamamen açılması mesai saatlerine göre 24 saat kadar sürebilmektedir. Gecikmelerde kredi kartınız bloke olur ve bu bloke aynı zamanda sizlerin kredi notuna da olumsuz etki gösterir.

kredi kartıma bloke konmuş

Bankalar bunlara ek olarak kısmi bloke işlemini de aktif edebilmektedir. Birey kredi kartı borcunun son ödemesini geciktirmesi ve bu durumu da her ay tekrar etmesi ile beraber, banka kredi kartından nakit avans çekimine engel olur ve tüketici bu işlemi bir daha gerçekleştiremez. Bu bloke ise kişinin ödemeleri düzenli hale getirmesinin ardından bazı bankalar tarafından daha fazla olmasına rağmen asgari üç kez asgari kart ödeme döneminin aşılmasıyla açılmış oluyor.

Sonuç olarak, bilinçsiz tüketimler yapılması sonucunda bloke gören kredi kartı süresine göre yasal takip sürecinin aktif olmaması için en azından borcun asgari tutarın ödenmesi ile beraber, bankanın da şartlarına göre kullanıma açılmaktadır.

Kartınızda bulunan blokenin kaldırılması için mutlaka en az asgari tutarının ödenmesi gerekmektedir. Asgari tutarın ödenmesi ile beraber kredi kartınız 24 saat içerisinde aktif olmaktadır. Yani bankanın koymuş olduğu bloke 24 saat içinde kartınızın üzerinden kalkmaktadır.

Aksi bir durum olursa mutlaka bankanızın müşteri temsilciliğini arayınız. Asgari tutarları her ay düzenli olarak mutlaka ödemeniz gerekmektedir. Kredi kartlarında yer alan blokeyi kaldırmak için bunu mutlaka yapmanız gerekir.

bankadan bloke koyulan kredi kartı

Kredi kartlarına koyulacak olan bloke sonucunda sizlerin kredi notu da düşmeye başlayacaktır. Yani bankalara yapacağınız başvuruların da kredi notunuzdan dolayı olumsuz sonuçlanması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Kartın en azından asgari tutarlarının ödeniyor olması, hem kartın kapanmamasına hem de sizlerin kredi notunun düşmemesine sebebiyet vermektedir. Maddi anlamda var olan sıkıntı ve problemlere bağlı olarak kredi kartına hiçbir şekilde ödeme yapmamak oldukça kötü bir durumdur diyebiliriz.

Asgari tutarı bile ödeyememe gibi durumlar ile karşı karşıya kalırsanız, en azından bir kısmını ödemenizi öneririz. Çünkü banka bu durumu bile sizlerin iyi niyetli olduğunuzu ve borcunuza sadık kalacağınızı görecektir. Yani asgari tutarları bile ödemekte zorlanan bireylerin az da olsa bir miktar ödeme yapması, kredi notundan önce sicillerine mutlaka olumlu olarak yansıyacaktır.

Müşteri Hizmetleri İle Kredi Kartı Bloke Kaldırma

Denizbank, iş Bankası, Yapı Kredi Bankası kredi kartı bloke kaldırma işlemlerinde, kredi kartınızı bloke ettirdiniz ve çalındığını düşündünüz. Ardından kredi kartınızı kaybettiğiniz aklınıza geldi ve buldunuz. Bu durumda kartınızı bloke ettirmiştiniz ve açtırmanız gerekecek. Böyle bir şey söz konusu olduğu zaman, müşteri temsilciliğini aramanız gerekmektedir. Bankanıza ait olan müşteri temsilciliğini aradığınız zaman genellikle 0’a tuşlamanız gerekir ve durumu aktarmanız gerekmektedir.

Kredi kartınızı çalındığı için bloke ettirdiğinizi ve bulduğunuzu söylerseniz, kredi kartınız kısa süre içerisinde açılacaktır. Açıldıktan sonra kredi kartınız 24 saat içerisinde aktif olacak ve kullanmaya devam edebileceksiniz. Kredi kartlarınızı daha güvenli ve blokesiz bir şekilde kullanmak için Garanti Bankası güvenli kredi kartı kullanma talimatlarını okumanız ve incelemenizde fayda görüyoruz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi borcu olanlar ev kredisi çekebilir mi
Kredi Borcu Olanlar Ev ( Konut ) Kredisi Çekebilir Mi ?

Son dönemde bankaların konut kredisi faiz oranları yükselmesine...

enpara ne işe yarar
Finansbank Enpara Nedir, Özellikleri Nelerdir ?

Gelişen internet teknolojisi, maaşların artık bankaya yatırılması ve...

internet alışverişine bankadan onay
Kartımla İnternetten Alışveriş Yapamıyorum, Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı kullanan kişi sayısı her geçen gün...

x