finanskredirehberi.com
Kredi Kartı Numarası Nedir, Nerede Yazar? [16 Hane] | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Kredi Kartları > Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve Haciz İcra Gelir Mi?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve Haciz İcra Gelir Mi?

Tarih: 20.02.2020
Güncel: 09.04.2020
kredi borcu ödenmesse ne olur

Kredi kartı borcu ödenmezse eve haciz veya icra gelir mi diye merak içerisinde olanlar için detayları ele aldık. Kredi kartı bulunan kişiler tarafından yapılan en büyük hata ne yazık ki aylık bütçe hesaplaması yapmadan kredi kartlarını bilinçsiz bir şekilde harcamalarda kullanmaktır. Daha sonra kredi kartı borcundan dolayı maaşıma eve veya arabama haciz gelir mi diye araştırmalar yapılmaktadır.

Yapılan bu hata sonucunda kredi kartı kullanıcıları kendilerini büyük bir kredi kartı borç batağı içerisinde bulmaktadır. Kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişiler için bankalar tarafından yürütülen belirli bir yasal prosedür bulunmaktadır.Bu prosedür pekte hoş karşılanmayan bir eylem olan haciz işlemidir. Kredi ve kredi kartı borcu yüzünden eve veya arabaya haciz gelir mi sorusunu akıllarında gezdirenler için tüm yönleri ile ele alacağız. Şimdi bakalım kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi ?

Kredi kartı borcu ödenmezse eve icra gelir mi, bu korkusu olan kişilerin büyük bir bölümü nasıl bir süreç ile karşı karşıya olduklarını bilmemektedir. İşte kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin yaşayacakları süreç ve karşı karşıya kalacakları yaptırımlar;

Kredi kartı son ödeme tarihi geçmesine rağmen kredi kartı asgari ödeme tutarını yatırmayan kişilere banka uyarıda bulunarak borcunu hatırlatır. Aynı durum üç kredi kartı son ödeme tarihi geçmesine rağmen devam ederse bankanın tahsilat servisi yerine aramayı banka avukatı yapar. Yani banka alacağını avukatına devreder. Genelde bu aşamada banka avukatı uzlaşma yöntemini tercih eder ve kişi hakkında yasal takip başlatmadan önce son bir aramada bulunarak uzlaşma ortamı arar.

Banka eve haciz, maaşa haciz gibi yöntemlerle alacağını tahsil etmeye çalışır. Özellikle de maaşa haciz son yıllarda en çok tercih edilen yöntem olarak öne çıkmaktadır. Banka borcundan dolayı eve haciz gelmesi hususunda merak edilen bir diğer konu da “ailemin evine icra gelir mi?” sorusudur. Sizin ikamet olarak kayıtlı olduğunuz taşınmaza icra gelmesi mümkündür ancak haciz edilecek olan eşyaların sizin tarafınızdan satın alınmadığı faturaları ile kanıtlanırsa banka avukatının bu eşyaları haczetmesi mümkün değildir.

Eve haciz gelmeyecek haberleri büyük bir bilgi kirliliğine neden olurken ev haczi tamamen yasaklanmamakla beraber belirli sınırlamalar etrafından uygulanmaya devam etmektedir.

Kredi Kartı Ödenmezse Banka Otomobilime Haciz Başlatır Mı?

Şunu belirtmeliyiz ki eğer bir bankaya borcunuz var ise ve bunu ödememekte diretiyor iseniz banka elbette üzerinize kayıtlı olan ev araba gibi mallarınıza şerh ve haciz işlemi başlatabilir tabi bununla alakalı bir yasal süreç var bu sürecin işlemesi ve tüm aşamaların sonuçlanması gerekmektedir. Kredi Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar;

Vatandaşlar, kredi borçlarını düzenli bir şekilde ödemedikleri zaman Tüketici Kredisi Yönetmeliği tarafından kredi yasal takip süreci başlatılır. Birçok banka müşterilerine bu yönetmenlik doğrultusunda yaptırımlar uygular. Vatandaşların üst üste iki kere kredi borçlarını ödemedikleri takdirde bankalar kredi yasal takip sürecini başlatabilme şansına sahiptir. Ayrıca bankalar bu süreçte müşterilerinden geri kalan kredi tutarlarını da isteyebilir.

banka borcu ödenemesse ne olur

Kredi Kartı Borcu Yüzünden Maaşıma Haciz Gelir Mi, (Bloke) Konulur Mu ?

Kredilerinin borçlarını üst üste iki defa ödemeyen kişiler için kredi yasal takip süreci başlatılır. Yasal takip sürecine girmiş kişilerin kredileri banka tarafından iptal edilir. Kredi yasal takibinin başlama süresi 90 gün olarak belirlenir. Bankalar kredi yasal takip sürecinde olan kişilerin kredilerini iptal ederken ayrıca geri kalan kredi tutarlarının borçlarını birden komple ödemelerini de isteyebilir.

Bu doğrultuda bankalar müşterilerinin maaşlarının 4’te 1’ine el koyma hakkına sahiptir.  Kredi yasal takip sürecinin iptali için vatandaşların uzman avukatlarla beraber konuşmaları gerekir. Özellikle vatandaşlar, avukatlarından borçlarını ödeyebilmeleri için düşük faiz oranlarını belirlemelerini ve taksitlendirmeler yapmalarını talep edebilir. Avukatlar ile uzlaşmaya gidildiği zaman vatandaşlar kendilerine uygun ödeme şeklini oluşturarak kredilerinin borçlarını düzenli bir şekilde ödeyeceklerine dair açıklamalar yapar.

Kredi Kartı Borcu Kaç Ay Ödenmezse İcra Gelir?

İdari takip süreci, kredi ve kredi kartlarının borçlarını zamanında ödemeyip yasal takip sürecine alınacak olan vatandaşlardan borçların tahsisi için başlatılan takip süreci olarak bilinir. Vatandaşlar, kredi ve kredi kartlarının borçlarını üst üste 90 gün içerisinde ödemedikleri zaman bankalar tarafından yasal takip sürecine alınır. Bankalar yasal takip sürecinden önce kişileri idari takip sürecine alır.

Bu süreçte borçluya banka tarafından ihtar yollanarak 7 gün içerisinde borçlarını kapatmaları için uyarıda bulunulur. Kişiler, 7 gün süreçte borçlarını ödemezse ve banka ile iletişime geçmezlerse kişilerin dosyası icra işlemine başlatılması için İcra Daireleri’ne yollanır. Böylelikle kişiler, yasal takip sürecine girmiş olur.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Yasal Takip Ne Zaman Başlar?

Vatandaşların banka tarafından yasal takip süreçlerinin başlatılması için en az iki kere üst üste kredi borçlarını ödememiş olması gerekir. Yani vatandaşlar, kredi borçlarını 90 gün içerisinde ödemezlerse banka tarafından kredi yasal takip süreci başlatılır. 90 gün süreçten önce yasal takip süreci hiçbir koşulda başlatılamaz.

Kredi Kartı Borcu Yüzünden İcra Süresi Ne Zaman Başlar?

Vatandaşlar, kredi yasal takip sürecine girdikleri zaman ve 3 kere üst üste kredi borçlarının ödemelerini yapmadıkları takdirde bankalar, vatandaşların haciz işlemlerini avukatlar ile başlatır. Bankalar, bütün işlerin yürütülebilmesi için avukatlara talimat verir.

İlgili Makale : 4.000 TL Altındaki Borçlarda İcra Sürecine İtiraz Etme

Avukatlar da yasal takip sürecinde olan vatandaşlara ulaşarak işlemlerin çok hızlı gerçekleşmesi için gereken çabayı gösterir.  Avukatlar, kişilere ulaşarak kredilerinin tamamını ödemeleri için kişilere belirli gün verir. Verilen gün içerisinde vatandaşlar kredi borçlarını yine ödememişlerse haciz işlemleri başlatılarak kişilerden tahsilât talep edilir.

 

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve Haciz İcra Gelir Mi?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git