Kredi kartı borcu ödenmezse eve haciz veya icra gelir mi diye merak içerisinde olanlar için detayları ele aldık. Kredi kartı bulunan kişiler tarafından yapılan en büyük hata ne yazık ki aylık bütçe hesaplaması yapmadan kredi kartlarını bilinçsiz bir şekilde harcamalarda kullanmaktır. Daha sonra kredi kartı borcundan dolayı maaşıma eve veya arabama haciz gelir mi diye araştırmalar yapılmaktadır.

Yapılan bu hata sonucunda kredi kartı kullanıcıları kendilerini büyük bir kredi kartı borç batağı içerisinde bulmaktadır. Kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişiler için bankalar tarafından yürütülen belirli bir yasal prosedür bulunmaktadır.Bu prosedür pekte hoş karşılanmayan bir eylem olan haciz işlemidir. Kredi ve kredi kartı borcu yüzünden eve veya arabaya haciz gelir mi sorusunu akıllarında gezdirenler için tüm yönleri ile ele alacağız. Şimdi bakalım kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi ?

Kredi kartı borcu ödenmezse eve icra gelir mi, bu korkusu olan kişilerin büyük bir bölümü nasıl bir süreç ile karşı karşıya olduklarını bilmemektedir. İşte kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin yaşayacakları süreç ve karşı karşıya kalacakları yaptırımlar;

Kredi kartı son ödeme tarihi geçmesine rağmen kredi kartı asgari ödeme tutarını yatırmayan kişilere banka uyarıda bulunarak borcunu hatırlatır. Aynı durum üç kredi kartı son ödeme tarihi geçmesine rağmen devam ederse bankanın tahsilat servisi yerine aramayı banka avukatı yapar. Yani banka alacağını avukatına devreder. Genelde bu aşamada banka avukatı uzlaşma yöntemini tercih eder ve kişi hakkında yasal takip başlatmadan önce son bir aramada bulunarak uzlaşma ortamı arar.

Banka eve haciz, maaşa haciz gibi yöntemlerle alacağını tahsil etmeye çalışır. Özellikle de maaşa haciz son yıllarda en çok tercih edilen yöntem olarak öne çıkmaktadır. Banka borcundan dolayı eve haciz gelmesi hususunda merak edilen bir diğer konu da “ailemin evine icra gelir mi?” sorusudur. Sizin ikamet olarak kayıtlı olduğunuz taşınmaza icra gelmesi mümkündür ancak haciz edilecek olan eşyaların sizin tarafınızdan satın alınmadığı faturaları ile kanıtlanırsa banka avukatının bu eşyaları haczetmesi mümkün değildir.

Eve haciz gelmeyecek haberleri büyük bir bilgi kirliliğine neden olurken ev haczi tamamen yasaklanmamakla beraber belirli sınırlamalar etrafından uygulanmaya devam etmektedir.

Kredi Kartı Borcu Kaç Ay Ödenmezse Eve İcra Gelir?

İdari takip süreci, kredi ve kredi kartlarının borçlarını zamanında ödemeyip yasal takip sürecine alınacak olan vatandaşlardan borçların tahsisi için başlatılan takip süreci olarak bilinir. Vatandaşlar, kredi ve kredi kartlarının borçlarını üst üste 90 gün içerisinde ödemedikleri zaman bankalar tarafından yasal takip sürecine alınır. Bankalar yasal takip sürecinden önce kişileri idari takip sürecine alır.

banka borcu ödenemesse ne olur

Bu süreçte borçluya banka tarafından ihtar yollanarak 7 gün içerisinde borçlarını kapatmaları için uyarıda bulunulur. Kişiler, 7 gün süreçte borçlarını ödemezse ve banka ile iletişime geçmezlerse kişilerin dosyası icra işlemine başlatılması için İcra Daireleri’ne yollanır. Böylelikle kişiler, yasal takip sürecine girmiş olur.

Eve Haciz Uygulanması İçin Yasal Takip Ne Zaman Başlar?

Vatandaşların banka tarafından yasal takip süreçlerinin başlatılması için en az iki kere üst üste kredi borçlarını ödememiş olması gerekir. Yani vatandaşlar, kredi borçlarını 90 gün içerisinde ödemezlerse banka tarafından kredi yasal takip süreci başlatılır. 90 gün süreçten önce yasal takip süreci hiçbir koşulda başlatılamaz.

Kredi Kartı Borcu Eve İcra Süresi Ne Zaman Başlar?

Vatandaşlar, kredi yasal takip sürecine girdikleri zaman ve 3 kere üst üste kredi borçlarının ödemelerini yapmadıkları takdirde bankalar, vatandaşların haciz işlemlerini avukatlar ile başlatır. Bankalar, bütün işlerin yürütülebilmesi için avukatlara talimat verir.

İlgili Makale : 4.000 TL Altındaki Borçlarda İcra Sürecine İtiraz Etme

Avukatlar da yasal takip sürecinde olan vatandaşlara ulaşarak işlemlerin çok hızlı gerçekleşmesi için gereken çabayı gösterir.  Avukatlar, kişilere ulaşarak kredilerinin tamamını ödemeleri için kişilere belirli gün verir. Verilen gün içerisinde vatandaşlar kredi borçlarını yine ödememişlerse haciz işlemleri başlatılarak kişilerden tahsilât talep edilir.

Kredi Kartı Borcu Yüzünden Eve Gelen Hacizden Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Eve haciz gelmesini önleyebileceğiniz bazı yöntemler vardır. Bunları kullanarak evinizin ve eşyalarınızın haciz edilmesini önleyebilirsiniz.

  1. Bankadaki mevduat hesabınızda birikmiş bir para varsa bu mevduata elektronik haciz uygulanmasını sağlayarak evinizdeki eşyaların yine evinizde kalmasını sağlayabilirsiniz.
  2. Eğer ruhsatı sizin üzerinize kayıtlı bir aracınız varsa yine bu aracı borcunuza karşı rehin göstererek ev haczinin yapılmasını engellemeniz mümkün.
  3. Maaş haczi yine bu seçenekler arasında yer alır maaşınızın bir bölümüne haciz koydurarak evinizdeki temel kullandığınız eşyalarınızı ve malzemelerinizin haciz edilmesini koruyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir