Kredi Kartı Borcundan Dolayı Haciz Gelir Mi ?

 

Kredi kartı bulunan kişiler tarafından yapılan en büyük hata ne yazık ki aylık bütçe hesaplaması yapmadan kredi kartlarını bilinçsiz bir şekilde harcamalarda kullanmaktır. Yapılan bu hata sonucunda kredi kartı kullanıcıları kendilerini büyük bir kredi kartı borç batağı içerisinde bulmaktadır. Kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişiler için bankalar tarafından yürütülen belirli bir yasal prosedür bulunmaktadır.

Bu prosedür pekte hoş karşılanmayan bir eylem olan haciz işlemidir. Kredi kartı borcu ödenmez ise eve haciz gelir mi ? Sorusunun cevabını yazımızın devamında detaylı olarak ele alacağız.

Banka Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelir Mi ?

Evet, bankaların alacaklarını tahsil etmek için eve haciz getirme hakları bulunmaktadır. Ancak bu yöntem çoğu banka tarafından tercih edilmemektedir. Bunun nedeni haciz işlemleri ile alacağın tahsilinin mümkün olmamasıdır. Bunun yerine bankalar artık günümüzde maaşa haciz koymayı ve bu sayede alacaklarını düzenli olarak tahsil etmeyi tercih etmektedir.

Banka yapmış olduğu tüm girişimlere rağmen alacağını tahsil edemiyorsa bu durumda en son çare olarak eve haciz getirme kozunu kullanabilir. Çoğu kişi yaşadığı çevrede bulunan yakın komşularına, arkadaşlarına ve akrabalarına karşı mahcup olmamak adına haciz işleminden çekinmekte olup banka borcunu ödemeyi kabul etmektedir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi ?

Kredi kartı borcu olan kişilerin büyük bir bölümü nasıl bir süreç ile karşı karşıya olduklarını bilmemektedir. İşte kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin yaşayacakları süreç ve karşı karşıya kalacakları yaptırımlar:

  • Kredi kartı son ödeme tarihi geçmesine rağmen kredi kartı asgari ödeme tutarını yatırmayan kişilere banka uyarıda bulunarak borcunu hatırlatır.
  • Aynı durum üç kredi kartı son ödeme tarihi geçmesine rağmen devam ederse bankanın tahsilat servisi yerine aramayı banka avukatı yapar. Yani banka alacağını avukatına devreder.
  • Genelde bu aşamada banka avukatı uzlaşma yöntemini tercih eder ve kişi hakkında yasal takip başlatmadan önce son bir aramada bulunarak uzlaşma ortamı arar.

banka borcu ödenemesse ne olur

  • Kredi kartı borcu taksitlendirme seçeneği sunularak kişiden kredi kartı borcunu ödemesi istenir. Kişi sunulan tüm bu seçeneklere rağmen borcunu ödemek istemezse bu durumda kredi kartı borcu yasal takip süreci başlatılır.
  • Kredi kartı borcu yapılandırma talebini olumlu karşılayan kişilere ise borç muvafakatnamesi imzalatılır ki imzalanan bu belge kredi kartı borcundan hapis cezası alınmasına neden olabilir. Bu nedenle borcunu düzenli olarak ödeyeceğinden emin olmayan kişilerin kredi kartı borcu yapılandırma işlemini tercih etmemeleri önerilir.
  • Hakkında banka borcundan dolayı yasal takip süreci başlatılan kişiler kara liste adı verilen ve bankaya olan borçlarını ödemeyen kişilerden oluşan banka borçluları listesine eklenir. Kişinin kredi sicilinin bozulması olarak ta anılan bu işlem neticesinde bir daha bankalardan kredi onayı alınması ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Bu nedenle kredi kartı borcu erteleme, kredi kartı borcu taksitlendirme gibi yöntemlerle bankaya olan borcun bir şekilde ödenmesine çalışılmalıdır.
  • Banka eve haciz, maaşa haciz gibi yöntemlerle alacağını tahsil etmeye çalışır. Özellikle de maaşa haciz son yıllarda en çok tercih edilen yöntem olarak öne çıkmaktadır.
  • Banka borcundan dolayı eve haciz gelmesi hususunda merak edilen bir diğer konu da “ailemin evine icra gelir mi?” sorusudur. Sizin ikamet olarak kayıtlı olduğunuz taşınmaza icra gelmesi mümkündür ancak haciz edilecek olan eşyaların sizin tarafınızdan satın alınmadığı faturaları ile kanıtlanırsa banka avukatının bu eşyalı haczetmesi mümkün değildir.
  • Eve haciz gelmeyecek haberleri büyük bir bilgi kirliliğine neden olurken ev haczi tamamen yasaklanmamakla beraber belirli sınırlamalar etrafından uygulanmaya devam etmektedir.

Ödenmeyen Kredi Kartı Borcunda Zaman Aşımı Var Mı ?

Kredi ve kredi kartları borcunda zaman aşımı süresi yoktur kanuna göre krediyi çeken, kredi verene yani bankaya gecikmiş borcundan dolayı son 30 gün içerisinde başvuru yapması gerekmektedir. Gecikme sonraki ilk 30 günde bankaya başvurulduğu taktirde borcun 12 eşit taksitlere bölünerek ödenmesi kanunca belirlenmiştir.

Malesef zaman aşımı süresi olsa dahi bankalar zaman aşımı bitmeden bir tebligat göndererek tekrar zaman aşımı süresini yenileyebiliyor. Bu yüzden borçlarınızı uzlaşma ve taksit yoluyla ödemenizi önermekteyiz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
garanti ekstre atlat sms
Kredi Kartı Ekstre Erteleme İle İlgili Merak Ettikleriniz

Kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan kişiler için bankalarca...

findeks takipçi fiyatları
Findeks Takipçi Nedir Ve findeks Takipçiye Başvuru

Günümüzde internet erişimi her geçen gün daha fazla...

x