Kredi Kartı Çalınma Ve Kaybolma Durumunda Yapılacaklar

 

Gündelik hayatımızın içinde kredi kartları ve bankalar önemli rol oynuyor kimi zaman bir ekstre borcu ödemek için kimi zaman ise kredi borcumuzu yatırmak için koşuşturma içerisinde küçük zaman dilimleri ayırarak bu işlerimizi yapmaya çalışıyoruz. Peki gündelik yaşam içinde kullandığımız kredi kartlarının kaybolması durumunda ne yapmalıyız ?

Kredi kartım kayboldu ve kredi kartım çalındı ne yapmalıyım soruların cevaplarına geçmeden önce ister kaybolsun ister ise çalınmış olsun eğer kullanılabilir bir limitiniz var ise bu kartlara dair hızlı bir şekilde aşağıda sizlere sunacağımız işlemleri gerçekleştirmelisiniz.

Unutmayın ki kaybolmuş veya çalınmış kredi kartları ile yapılan alışveriş ve harcamalardan bankanızı haberdar edene kadar mesuliyet size aittir. ” Bu yüzden ilk yapmanız gereken şey müşteri hizmetlerini arayarak gerekli bilgilendirmeyi yapmak olmalıdır.” 

Genellikle bankalar kredi kartlarının kaybolması veya çalınma durumlarında son yirmi dört saat içerisinde yapılan harcamaları kart sahiplerini mesul tutmuyor ama tabi siz yinede işinizi sağlam tutmak adına bu işlemi hemen gerçekleştirmelisiniz.

Kredi Kartı Kayıp Ve Çalınma Durumlarında İlk Yapılması Gerekenler

  • Kaybolan kredi kartı bilgilerinizle bankaya başvurarak kredi kartınızı iptal ettirmeniz gerekmektedir.
  • Size yakın bulunan en yakın polis merkezine giderek durumu bildirmeniz gerekmektedir.
  • Eğer Çalınan Veya Kaybolan kartınızla ilgili alışveriş yapılmış ise harcama itirazı formunu doldurmak.

Çalıntı / Kayıp Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır ?

Çalıntı ve kayıp kredi kartı iptali nasıl yapılır, bunun çözümü için ise birden fazla seçenek vardır. Birinci yöntem boş bir kağıda dilekçe tarzında kredi kartı numaranızı ve diğer kredi kartı bilgilerinizi adınızı soyadınızı yazarak 1234 4444 5555 4444 5555 nolu kredi kartımın iptal edilmesini istiyorum tarzında bir dilekçe yazmak ve şubenize teslim etmek olacaktır.

 

Diğer bir seçenek ise müşteri hizmetlerini arayarak kart bilgilerinizi vererek belirtmiş olduğunuz kartınızın iptal ettirmek istediğinizi söylemeniz gerekmektedir. Telefon bankacılığındaki geri dönüşler ve ispat zor olduğundan görüşme yaptığınız gün saati bir kenara not etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Yönetmelik gereği eğer kredi kartınızda borç bulunmuyor ise bankalar bu talebinize 7 iş günü içinde talebinize cevap vermek zorundadır.

bankalarin müşteri hizmetleri telefonları

Çalınan Kredi Kartım İle Harcama Yapılmış

Eğer kaybolan veya çalınan kredi kartınız ile sizden habersiz yapılan bir harcama ve alışveriş tespit ederseniz buna bankanız yoluyla itiraz edebilirsiniz. Tabi bu harcama ve alışverişe itiraz edebilmek için öcelikle yukarıda saymıl olduğumuz işlemleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kredi kartı harcama ve alışveriş itiraz formunu bankanızdan temin ettikten sonra, bu formu doldurarak, karokala yapmış olduğunuz kredi kartı kaybolma tutanağı ve savcılık suç duyurusunın bir nüshası ile bankanızın ilgili bölümüne başvurmalısınız.

Başvurunuzun sonuçlanma şekli kredi kartı güvenliğinizle doğrudan orantılıdır. Eğer kaybolan veya çalınan kredi kartınız ile şifreli bir şekilde harcama ve alışveriş yapılmış ise itirazınıza olumsuz cevap gelebilir çünkü şifreyi saklama ve koruma sorumluluğu sizin üzerinizde bulunmaktadır.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
emekli aylığı haciz edilir mi
Emekli (Dul, Yetim ) Aylıklarına Haciz ve Kesinti Uygulanabilir Mi ?

Bu yazımızda sizlerin günlük yaşantılarında sıkça karşısına çıkan...

bic kodu nedir ne işe yarar
Banka Swift (BIC) Kodu Nedir ?

Ekonomik terimler arasında özelliklede bankacılık sektöründe sıkca kullanılan...

x