finanskredirehberi.com

Kredi Kartı Limit Aşım Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Tarih: 26.11.2018
Güncel: 01.11.2019
ekstre limit aşım ücreti

Ekstrelere yansıyan kredi kartı limit aşım ücreti son yıllarda pek çok kredi kartı kullanıcısının haklı şikayetlerine konu olan, bankalarca kötüye kullanıldığı düşünülen bir uygulamadır.Bu yüzden bizde sizlere kredi kartı limit aşımı cezası ve kredi kartı limit aşım yüzde kaç bu konular hakkında bilgiler aktaracağız.Gelire göre belirlenen kredi kartı limitleri aşılarak yapılan harcamalardan belirli faiz oranları kullanılarak hesaplanan ücret, tüketicilerin ekstralarda dönem borcuna ilave bedeller ödemesine neden olmaktadır.

Pek çok kredi kartı kullanıcısı kredi kartı kullanarak yaptığı harcamaları takip etse de bazı bankaların müşterilerinden habersiz olarak kredi kartı limitlerini düşürdüğü ve müşterilerinden limit aşım ücreti talep ettiği şikayetleri tüketiciler tarafından sıklıkla dile getirilmiştir.

Sizlere kredi kartı kullanımınız sırasında harcamalarınızı ve limit bilgilerinizi kontrol etmenizi önerdikten sonra kredi kartı kullanımı sonucu başta limit aşım ücreti olmak üzere ödemeniz gerekecek ücretler ve hesap ekstresi konusunda aydınlığa kavuşması gereken noktalar konusunda yazımızda bilgilendirme sunacağız.

Kredi Kartı Limit Aşımı Ve Ekstre Borcu

Konunun net anlaşılabilmesi adına ilk etapta kredi kartı ekstre borcu nedir sorusuna yanıt verilerek yazıya başlamak faydalı olacaktır. Bilindiği üzere ülkemizde pek çok kişi kamu bankaları ve özel bankalardan tarafından sunulan kredi kartlarını kullanmaktadır. Yapılan alışverişlerde bilinçli olarak kredi kartı kullanımı;

 • Harcamaları 1 ay sonra ödeme,
 • Harcamalardan ekstra puan kazanma,
 • Sektöre göre belirlenen sınırlar içerisinde harcamaları taksitlendirme,
 • Online alışveriş yapabilme

Avantajlarını bizlere sunmakta, içerisinde bulunduğumuz ay için ihtiyaçlarımızı karşılayacak bütçemiz olmasa bile kredi kartlarını kullanarak bir sonraki ay ödemek koşulu ile harcamalarımızı tek kuruş ödemeden yapabilmekteyiz. Yaptığımız tüm bu harcamalar hesap kesim tarihi itibari ile kredi kartı ekstresi adı verilen, tercihimize göre posta, e-posta, SMS, vb. yöntemlerle tarafımıza ulaştırılan bir belge ile bildirilir.

Hesap kesim tarihleri ödemelerimize göre tarafımızdan düzenlenmekte olup hesap kesim tarihi itibari ile tarafımıza gönderilen hesap ekstreleri içerisinde yaptığımız tüm harcamaların bilgisine ulaşabilir. Hesap kesim tarihi itibari ile de bankalar dönem borcumuzu 10 gün içerisinde nakit, havale, vb. ödeme yöntemleriyle ödememizi talep ederler.

Kredi Kartı Dönem Borcu Ve Kredi Kardı Dönem Borcu Hesaplama

Kredi kartı ekstrenizi elinize aldığınızda yaptığınız harcama detayları ve bu detaylar doğrultusunda hesaplanan dönem borcu bilginize ulaşabilir, dönem borcunuz için belirlenen son ödeme tarihi içerisinde borcunuzu ödeyerek herhangi bir faiz veya yasal yaptırıma maruz kalmadan kredi kartı kullanımınıza devam edebilirsiniz. Son ödeme tarihleri içerisinde ödemeniz talep edilen kredi kartı dönem borcu nasıl hesaplanır sorusuna cevap verilmesi gerekirse;

 • Bir önceki hesap kesim tarihi ile içerisinde bulunduğunuz ayın içerisindeki hesap kesim tarihi arasında yaptığınız tek çekim ödemeler,
 • Yukarıdaki maddede belirtilen dönem içerisinde yaptığınız veya aynı şekilde hesaplanan iki hesap kesim tarihi arasında yaptığınız taksitli alışverişlerin içinde bulunduğunuz aya denk gelen taksit tutarı,
 • Kredi kartı kullanım ücreti tahsil edilmişse bu tahsil edilen tutar,
 • Geçmiş dönemden devreden borç miktarı ve gecikme, limit aşım, alışveriş, vb. hesaplanmış faiz tutarları

kredi kartı limit ücreti hesaplama

Toplanarak kredi kartı dönem borcunuzu oluşturur. Kredi kartı dönem borcunuz içerisinde bulunduğunuz ay için tarafınıza ödenmesi talebinde bulunulan borç tutarı olup kredi kartı toplam borcunuzu ifade etmemektedir. Önceki başlık altında belirttiğimiz gibi dönem borcunuzu hesap kesim tarihi itibari ile 10 gün içerisinde ödeyerek herhangi bir faiz ödemesi veya kısıtlama ile karşılaşmadan kredi kartının avantajlarından yararlanmaya devam edebilirsiniz.

Kredi Kartı Hesap Ekstresi Kullanılabilir Limit

Kredi kartı limit bilgisi tüm kredi kartı kullanıcıları tarafından bilinmektedir. Kredi kartına sahip olunan banka tarafından kart sahibinin;

 • Aylık gelirine,
 • Kredi notuna,
 • Kredi kartıyla yaptığı harcamalara

Bağlı olarak kredi kartı limiti belirlenmekte ve bu kredi kartı dahilinde kart sahipleri harcamalarını yapabilmektedir. Kredi kartı limitleri aylık değil toplam harcamalara göre değerlendirilmektedir. Bu tanımdan da cevabının anlaşılacağı üzerine ekstrelerde görülen kredi kartı kullanılabilir limit ne demek sorusu akıllara gelmektedir.

Kredi kartı kullanılabilir limiti, sizin sahip olduğunuz kredi kartı ile limit aşım ücreti ödemeden yapabileceğiniz alışveriş tutarını göstermekte olup toplam kredi kartı limitinizden toplam kart borcunuzu çıkartılarak hesaplanır. Basit bir örnek vermek gerekirse toplam kredi kartı limitiniz 5.000 TL ve toplam kredi kartı borcunuz 2.500 TL olsun. Yapılan hesaplama ile kredi kartı kullanılabilir limitiniz 2.500 TL olarak hesaplanacaktır.

Kredi Kartı Limit Aşım Ücreti Belirleme Ve Aşım Cezası

Bazı bankalar kredi kartı kullanımında kart limitinizi aşmanıza izin vermese de kimi bankalar uygulayacakları limit aşım ücreti doğrultusunda kart limitinden fazla alışveriş yapılmasına yılda iki defa ile sınırlı olmak üzere izin vermektedirler.

İlgili Makale : Kredi Kartı Limiti Arttırma

Kredi kartı limit aşımı yüzde kaç sorusuna genel olarak %2,25 yanıtı verilebilir. Basit bir örnek üzerinden yapılan kredi kartı harcamalarının limit aşım ücreti uygulanmasına nasıl karar verildiğini basit bir örnekle anlatmaya çalışalım:

 • 5.000 TL limitli bir kredi kartına sahip olunduğu ve toplam 6.000 TL harcama yapıldığı kabul edilsin.
 • 5.000 TL tutarında kredi kartı limitlerinin aşılarak harcama yapıldığı hesaplanacak ve 5.000 TL’yi harcamaların geçtiği gün limit aşım faizi günlük olarak işlemeye başlayacaktır.
 • Kredi kartı borcu 5.000 TL ve altına düşürülene kadar limit aşım faizi işlemeye devam edecektir.

Verilen 6.000 TL’nin sembolik olduğu ve harcamaların kredi kartı limitini 1 TL geçmiş bile olsa limit aşım faizine tabi tutulacağı unutulmamalıdır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Kartı Limit Aşım Ücreti Nasıl Hesaplanır?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
icra takibi ve itiraz
3.999 TL Altındaki Borçlara İcra Takibi Ve İtiraz etme

4000 Türk Lirası altında olan borçlar için icra...

3 Soruda American Express Kart Ve Özellikleri (Green Card)

Garanti Bankası’ndan verilen American Express Kart ayrıcalıklı hizmet...

x