Kredi kartı hesap kesim tarihi nedir, hesap kesim saat kaçta yapılır ve nasıl değiştirilir tüm yönleri ile ele alarak anlatacağız. Kredi kartı kullanımlarından sonra borçların hesaplanması genellikle ay sonunda yapılıp ekstresi müşterilere ulaştırılır. Yüksek miktarda kredi kartlarından çekim yapmak isteyenler, ekstre hesap kesim tarihi saat kaçta kesilir titizlikle araştırıyor ve merak ediyor.

Hesap kesim tarihi dikkatli bir şekilde seçmelidir. Çünkü hesap kesim tarihi, kredi kart borcunun ödenme gününü geldiğini gösterir. Eğer kesim tarihi doğru bir şekilde belirlenirse yapılan harcamaların ödenmesi bir sonraki ayın faturasına yansır.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Kredi kartı hesap kesim tarihi demek ay içerisinde yapmış olduğunuz alışverişler, taksitli işlemler, nakit avanslar ve taksitli avanslar dahil olmak üzere yapılan tüm işlemlerin hesabının yapılarak ekstreye dökülmesi işlemidir. Kredi kartı hesap kesim tarihinden sonra yapılan işlemler bir sonraki ayın hesap ekstresine yansıtılacaktır.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Saat Kaçta Kesilir ?

Müşteriler, kredi kart borçlarının ödeme tarihlerini kendilerine göre ayarlamaktadır. Vatandaşlar alacakları maaşların günlerine göre kredi kart borç ödemelerinin gününü belirlerse ödeme aşamasında hiçbir zorluk yaşamaz. Bankalar hesap kesim tarihinde bazen değişiklikler yapar.

Bu değişiklikleri yaptıkları için müşterilerine e-mail göndererek müşterilerini bilgilendirir. Hesap kesim işlemi herhangi bir zaman diliminde gerçekleşebilir. Hesap kesim günü yapılmamış kişiler, bankaların telefon bankacılık uygulamasını kullanarak müşteri temsilcileri ile birlikte hesap kesim tarihinin oluşması için talimat verebilir.

Hesap kesim işlemi belli günlerde ve zaman dilimlerinde yapılır. Hesap kesim işleminin yapılması için bir sonraki günün gelmesi gerekir. Yani saat 00.01 olduğu zaman hesap kesim işlemi gerçekleşir. Hesap kesim tarihini değiştirmek isteyenler, bankaları aramalıdır. Hesap kesim tarihini kişiler ödeyebilecekleri zaman aralıklarında seçerek değiştirebilir.

Tavsiye Konu : Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saat Kaça Kadar Yapılmalı?

Hesap Kesilme Tarihinden Sonra Alışveriş Yapılırsa Ne Olur?

Hesap kesiminden sonra yapılan harcamaların hangi aya yansıyacağı ile ilgili konular vatandaşların kafasında soru işareti bırakır. Bankalar, yapılan harcamaların ne kadar olduğunu hesaplarken hesap kesim tarihini de göz önünde bulundurur.

Hesap kesim tarihinden önce yapılan harcamalar ayın sonunda gelen kredi kartı borcunun gösterildiği ekstreye eklenir. Bu borcun ödenme süresi 10 gün olarak belirlenir.  Hesap kesiminden sonra yapılan harcamaların ödenmesi bir sonraki faturanın ekstresine aktarılır.

kredi kartı ekstresi hangi tarihte saat kaçta kesilir

POS Cihazlarında Kredi Kartı Hesap Kesimi Saat Kaçta Yapılır?

Hesap kesim tarihinden sonra POS cihazlarından yapılan harcamaların ödenmesi bir sonraki aya yansıtılır. Genellikle kredi kartı harcamalarının gösterildiği ekstrede “hesap kesim tarihleri saat 23.00’a” kadar yapılır.

POS cihazından yapılan harcamalar hesap özetinin yapılmasından önce gerçekleşmiş ise kredi kartı borcu gelecek aya aktarılır. Fakat POS cihazlarından harcamalar 23.00 ‘den sonra yapılır ise harcamalar bir sonraki aya eklenir.  Kredi kartı borçlarının yansıtılmasındaki zaman değişikliklerinin en büyük nedeni, POS cihaz sahiplerinin yapılan işlemlerde kendilerine göre belirlemiş oldukları saat dilimleridir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Bankalar, müşterilerinin kredi kartı borçlarının ödemelerinde gecikmeler yaşamaması için kendi isteklerine göre hesap kesim tarihlerini belirlemelerinde yardımcı olur.

Kredi kartı sahipleri hesap kesim tarihilerini Telefon bankacılığı, Mobil bankacılık ya da İnternet bankacılığını kullanarak da değiştirebilir. İnternet bankacılığ ve Mobil bankacılık üzerinden “Kredi Kartı” bölümüne giriş yaparak ekranda çıkan “Hesap Kesim Tarihini Değiştir” sekmesine tıklayıp yeni hesap kesim tarihi belirleyebilirler.

Telefon bankacılığı kullanarak hesap kesim tarihinizi değiştirmek isterseniz, bankanızın müşteri hizmetleri destek hattını arayarak hesap kesim tarihinizi değiştirmek istediğinizi söylediğinizde işlemler kısa sürede müşteri temsilcisi tarafından yapılacaktır.

Banka Şubesinden hesap kesim tarihi değiştirmek için bankaların şubesine giderek bireysel müşteri temsilcilerinden bu talebi gerçekleştirebilir ve tarihi değiştirebilir. Aynı zamanda müşteriler, kredi kartı ekstresinin posta ile kendilerine ulaştırılmasını talep ederlerse PTT kanalı ile bankanın sisteminde yer alan adrese gönderilir.

Fakat e-mail üzerinden kart ekstresinin gönderilmesini isteyen kişiler, bankaya verecekleri e-mail adresi ile her ay düzenli bir şekilde e-maillerine kartlarının ekstresi gelir. Ancak e-mail ile gönderilen ekstreler müşterilere daha geç ulaşabilir. Bu yüzden müşteriler, gelen ekstrelerini kısa bir sürede öğrenmek için Akbank Direkt uygulamasını kullanmalıdır.

Bankaların Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihleri Nelerdir?

Bankaların genellikle hesap kesim tarihleri belli aralıklarda yapılır. Aşağıda Garanti, Akbank, İş Bankası, Ziraat bankası gibi büyük bankaların hesap kesim tarihleri aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır. Bu tarihlere göre size en uygun tarihi hesap kesim tarihi olarak değiştirebilirsiniz;

  • Her ayın 3. günü
  • Her ayın 4. günü,
  • Her ayın 5. günü,
  • Her ayın 7. günü,
  • Her ayın 10. günü,
  • Her ayın 12. günü,
  • Her ayın 17. günü,
  • Her ayın 20. günü,
  • Her ayın 24. günü,
  • Her ayın 28. günü tarihleri arasında yapılmaktadır.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir