finanskredirehberi.com

Kredi Kartı Hesap Kesimi Hangi Saatte Kaçta Kesilir?

Tarih: 24.09.2019
Güncel: 04.12.2019
ekstre hesap kesim saati

Kredi kartı kullanımlarından sonra borçların hesaplanması genellikle ay sonunda yapılıp ekstresi müşterilere ulaştırılır. Yüksek miktarda kredi kartlarından çekim yapmak isteyenler, ekstre hesap kesim tarihi saat kaçta kesilir titizlikle araştırıyor ve merak ediyor.

Hesap kesim tarihi dikkatli bir şekilde seçmelidir. Çünkü hesap kesim tarihi, kredi kart borcunun ödenme gününü geldiğini gösterir. Eğer kesim tarihi doğru bir şekilde belirlenirse yapılan harcamaların ödenmesi bir sonraki ayın faturasına yansır.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Saaç Kaçta Kesilir ?

Müşteriler, kredi kart borçlarının ödeme tarihlerini kendilerine göre ayarlamaktadır. Vatandaşlar alacakları maaşların günlerine göre kredi kart borç ödemelerinin gününü belirlerse ödeme aşamasında hiçbir zorluk yaşamaz. Bankalar hesap kesim tarihinde bazen değişiklikler yapar.

Bu değişiklikleri yaptıkları için müşterilerine e-mail göndererek müşterilerini bilgilendirir. Hesap kesim işlemi herhangi bir zaman diliminde gerçekleşebilir. Hesap kesim günü yapılmamış kişiler, bankaların telefon bankacılık uygulamasını kullanarak müşteri temsilcileri ile birlikte hesap kesim tarihinin oluşması için talimat verebilir.

Hesap Kesilme Tarihinden Sonra Alışveriş Yapılması

Hesap kesiminden sonra yapılan harcamaların hangi aya yansıyacağı ile ilgili konular vatandaşların kafasında soru işareti bırakır. Bankalar, yapılan harcamaların ne kadar olduğunu hesaplarken hesap kesim tarihini de göz önünde bulundurur.

Hesap kesim tarihinden önce yapılan harcamalar ayın sonunda gelen kredi kartı borcunun gösterildiği ekstreye eklenir. Bu borcun ödenme süresi 10 gün olarak belirlenir.  Hesap kesiminden sonra yapılan harcamaların ödenmesi bir sonraki faturanın ekstresine aktarılır.

POS Cihazlarında Hesap Kesim Tarihi Saatleri

Hesap kesim tarihinden sonra POS cihazlarından yapılan harcamaların ödenmesi bir sonraki aya yansıtılır. Genellikle kredi kartı harcamalarının gösterildiği ekstrede “hesap kesim tarihleri saat 23.00’a” kadar yapılır.

POS cihazından yapılan harcamalar hesap özetinin yapılmasından önce gerçekleşmiş ise kredi kartı borcu gelecek aya aktarılır. Fakat POS cihazlarından harcamalar 23.00 ‘den sonra yapılır ise harcamalar bir sonraki aya eklenir.  Kredi kartı borçlarının yansıtılmasındaki zaman değişikliklerinin en büyük nedeni, POS cihaz sahiplerinin yapılan işlemlerde kendilerine göre belirlemiş oldukları saat dilimleridir.

Ekstre Hesap Kesim Saati

Hesap kesim işlemi belli günlerde ve zaman dilimlerinde yapılır. Hesap kesim işleminin yapılması için bir sonraki günün gelmesi gerekir. Yani saat 00.01 olduğu zaman hesap kesim işlemi gerçekleşir. Hesap kesim tarihini değiştirmek isteyenler, bankaları aramalıdır. Hesap kesim tarihini kişiler ödeyebilecekleri zaman aralıklarında seçerek değiştirebilir.

Tavsiye Konu : Kredi Kartı Borcu Saat Kaça Kadar Ödenir?

Ayrıca vatandaşlar hesap kesim tarihini Telefon bankacılığı, Mobil bankacılık ya da İnternet bankacılığını kullanarak da değiştirebilir. Bu kanallar üzerinden “Kredi Kartı” bölümüne giriş yaparak ekranda çıkan “Hesap Kesim Tarihini Değiştir” sekmesine tıklayıp yeni hesap kesim tarihi belirlenmelidir.

Akbank Hesap Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi

Akbank, müşterilerin kredi kartı borçlarının ödemelerinde gecikmeler yaşamaması için kendi isteklerine göre hesap kesim tarihlerini belirlemelerinde yardımcı olur. Akbank kredi kartının hesap kesim tarihini öğrenmek için aşağıda verilen kanalları müşteriler kullanabilir:

 • Telefon Bankacılığı: Müşteriler, 444 25 25 numaralı Akbank’ın destek hattını arayarak hesap kesim işleminin yapılıp yapılmadığını sorgulayabilir. Telefon Bankacılığı sayesinde kredi kartı borcu ve kullanılacak limitler de öğrenilir.

ekstre saat kaçta kesilir

 • Banka Şubesinden: Hesap kesim ekstresinin gönderim işlemini müşteriler kendi isteklerine göre belirleyip bankaların şubesine giderek değiştirebilir. Müşteriler, kredi kartı ekstresinin posta ile kendilerine ulaştırılmasını talep ederlerse PTT kanalı ile bankanın sisteminde yer alan adrese gönderilir. Fakat e-mail üzerinden kart ekstresinin gönderilmesini isteyen kişiler, bankaya verecekleri e-mail adresi ile her ay düzenli bir şekilde e-maillerine kartlarının ekstresi gelir. Ancak e-mail ile gönderilen ekstreler müşterilere daha geç ulaşabilir. Bu yüzden müşteriler, gelen ekstrelerini kısa bir sürede öğrenmek için Akbank Direkt uygulamasını kullanmalıdır.
Denizbank kredi kartı ekstresi Hesap Kesim Tarih Ve Saatleri

Denizbank’ın hesap kesim tarihleri belli aralıklarda yapılır. Aşağıda Denizbank’ın hesap kesim tarihleri aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır:

 • 3’ü,
 • 4’ü,
 • 5’i,
 • 7’si,
 • 10’u,
 • 12’si,
 • 17’si,
 • 20’si,
 • 24’ ü,
 • 28’i tarihleri arasında yapılmaktadır.

Hesap kesim tarihinde müşteriler değişiklik yapmak isterlerse Denizbank’ın İnternet Bankacılığı üzerinden ya da Denizbank’ın 444 0 800 numaralı İletişim Merkezi’ne ulaşarak hesap kesim tarihlerini değiştirebilir. Bunun dışında Denizbank’ın hesap özetleri müşterilere ulaşmadığı durumlarda müşteriler, Denizbank’ın 444 0 800 numaralı destek hatlarını arayarak bilgi ve destek almalıdır.

Ya da müşteriler Denizbank’ın internet şubesine giriş yaparak adres bilgilerini kontrol edip hata olduğu durumlarda adreslerini güncellemelidir.

Dileyen müşteriler kredi kartlarının hesap özetlerini e-maillerine gönderilmesi için bankaya talimat verebilir. Müşterilerin hesap özetlerinde herhangi bir hata görüldüğü zaman müşteriler Denizbank’ın şubesine giderek müşteri temsilcilerinin desteği ile beraber hesap özetleri ile ilgili bilgiyi almalıdır.

Ziraat Bankası Hesap Kesim Tarihi Değiştirmek

Ziraat Bankası’ndan hesap kesim tarihlerini değiştirmek isteyen müşteriler belli yoları izlemeleri gerekmektedir. Aşağıda müşterilerin hesap kesim tarihini değiştirmelerinde izlemeleri gereken adımlar şu şekilde verilir:

 • Hesap kesim tarihini değiştirmek isteyen kişiler, öncelikle Ziraat Bankası’nın İnternet/Online Şubesine giriş yaparak hesap kesim tarihlerini yeniden belirlemelidir.
 • Hesap kesim tarihlerinin değiştirilmesinde kullanılan diğer bir kanal ise Ziraat Bankası’nın Telefon Bankacılık uygulamasıdır. Müşteriler, Ziraat Bankası’nın 444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralı hatlarını arayarak hesap kesim tarihlerini değiştirebilir. Telefon Bankacılığı’nın en önemli avantajlarından birisi hesap kesim tarihlerinin değiştirilmesi için verilen talimat işlemlerinin en kısa zamanda yapılmasıdır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Kartı Hesap Kesimi Hangi Saatte Kaçta Kesilir?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
mtv taksit yapan kredi kartları
Motorlu Taşıt Vergisi’ne (MTV) Taksit Yapan Kredi Kartları

Hayatımızı kolaylaştıran Otomobil ve motorlu taşıtların her üründe...

Vakıfbank Altın Günleri (YETKİLİ ŞUBELER)

Artık eski zamanlardaki gibi altınları yastık altında sandıklarda...

x