Eğer kullanımda olan veya olmayan kredi kartı nasıl kapatılır ve iptal edilir öğrenmek istiyorsanız, size kısa ve net olarak açıklayacağım. Kredi kartları, artık hayatımızın hemen hemen her alanında kullandığımız ve özellikle ödemelerimizi planlamak için kullandığımız araçlardan biri. Elbette bazı durumlarda kredi kartı kullanımının ölçüsünü kaçırıyor ve maalesef ödeme problemleri yaşayabiliyoruz. Bazense almış olduğumuz bir kredi kartı kapalı zarfında kalıyor ve kullanmıyoruz. Daha sonra bu kredi kartını kapatma ve iptal etme yolunu arıyoruz.

Yazımda kredi kartımı kapatmak istiyorum ne yapmalıyım, nasıl kapatabilirim diyenlere tüm detayları ile bu prosedürlerden bahsedeceğim.

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartı kapatma işleminden bahsetmeden önce kredi kartını tamamen kapatma ve kredi kartını iptal etme terimlerine açıklık getirilmelidir. Kredi kartının tamamen kapatılması, kartın bir daha kullanılmamak üzere kapatılması ve imha edilmesi anlamına gelirken, kredi kartı iptali çalıntı ve kaybolma durumlarında gerçekleştirilen, geçici bir süreliğine kartın işlem yapma yetkisinin durdurulmasıdır. Bu işlem gerçekleştiğinde kart tamamen kapatılacak ve yerine yeni kart gönderilmeyecektir.

Kredi kartı iptali, yani kartın geçici bir süre işlem yapma yetkisinin durdurulması oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilebilirken kredi kart kapatma, daha zor gerçekleştirilen ve farklı prosedürler içeren bir işlemdir. Aslında her ikisi de kolay işlemler olsa da, bankalar müşteri kaybetmemek için kredi kartını iptal etmek istediğinizde size ilave teklifler sunarak fikrinizin değişmesi için bazı yöntemler izliyor.

Banka Müşteri Hizmetleri Aracılığı İle Kredi Kartını Kapatma

Eğer kredi kartınız çalındı veyahutta kaybolduysa ve kredi kartınızı bu yüzden iptal etmek ve kapatmak istiyorsanız en hızlı ve güvenilir yöntem bankanıza ait müşteri hizmetlerini arayarak iptal etmeniz. Genellikle bankaların müşteri hizmetleri otomatik santrallerinde bu 1 tuşudur. Hızlı erişim için bu şekilde belirlenmiştir.

Çalıntı ve kayıp durumlarında bankalar, kullanıcı herhangi bir zarara uğratmamak için kredi kartı iptalini en kısa yoldan çok basit bir şekilde gerçekleştirmeye imkan tanımaktadır. Santral size ” kredi kartı kayıp ve çalıntı işlemleri” için 1’i tuşlayınız der. Kredi kartı iptali için direk 1 tuşunu tuşlayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kartınız çok kısa süre içerisinde tüm kullanıma kapatılacak ve işlem yapılamayacaktır.

[safir_note type=”sari” text=”Not : Yine kullanmadığınız bir kredi kartınız varsa bu yöntemi kullanabilirsiniz. Çünkü bankalar kredi kartınızı direk kapatmak ve iptal etme yoluna gitmeniz durumunda sizin önünüze çeşitli seçenekler koyarak iptal etmenizi engellemeye çalışmaktadır.”]

Fiziki Şubeye Giderek Kredi Kartı İptal Etme Dilekçesi Verme

Kredi kartını tamamen kapatma işlemi, kredi kartının bir daha kullanılmamak üzere kapatılması anlamına gelir. Kartın kapatılması için müşterinin kartı kapatmak istediğine dair bir form doldurması veya dilekçe vermesi gerektiği için bu işlem sadece banka şubelerinden gerçekleştirilmektedir.

Kredi kartı kapatma işlemi için bankanızın en yakın şubesine gidip Bireysel Müşteri Temsilcisi ile görüşmeniz gerekir. Kartı kendi isteğinizle kapattığınıza dair bir form doldurduktan veya dilekçe yazıktan sonra 7 gün içerisinde kredi kartınızın kapatılması gerekir.

Kredi kartının tamamen kapatılması işleminde kart bankaya teslim edilir ve banka tarafından kart imha edilir. Kartın, kredi kartı kapatma işlemlerinde imha edilmesi gerektiği ve kişinin kartı kapatma beyanını yazılı olarak vermesi gerektiği için bu işlem sadece banka şubelerinden gerçekleştirilmektedir.

Kartı Tamamen Kapatma ve İşlem Kısıtlaması Arasındaki Fark Nedir?

Çalıntı ve kayıp durumlarında kredi kartı iptali gerçekleşene kadar kart ile herhangi bir işlem yapılmasını engellemek için kartın işlem yetkisini kısıtlayabilirsiniz. Bunun için mobil bankacılık veya internet bankacılığını kullanıyor olmanız gerekir. Bu kanallardan “Kartlarım” bölümüne giriş yapıp iptal ettirmek istediğiniz kartı seçerek, “Kart Ayarları” seçeneğinden kredi kartınızı yurtiçi, yurtdışı ve e-ticaret işlemlerine kapatabilirsiniz.

Taksitleri Devam Eden Kredi Kartı İptal Edilir Mi?

Kredi kartı ile ilgili sözleşmelerde yazan maddelerde, borç bulunması ve ödeme taksitlerinin devam etmesi durumunda kredi kartının kapatılmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Yani kredi kartının borcu bulunsa bile kart kapatılabilir, ancak ödeme işlemi devam edecektir. Ödemeler bankanın belirlediği standartlara göre şubelerden veya ATM’lerden gerçekleştirilebilir. Banka, kredi kartı kapatılsa bile kişiyi borcun miktarı ve ödenme günleri ile ilgili bilgilendirmekle yükümlüdür.

Kredi kartı iptali işlemi yapıldıktan sonra yeni kart gelene kadar kredi kartının borcunun ödenmesi gerekirse, bu işlemin bankaya ait şubelerden yapılması gerekir. İsterseniz hesap kartınız ile kredi kartınızı internet bankacılığı üzerinden birbirine bağlayarak, ödemelerinizi hesap kartınız ile de yapabilirsiniz. İnternet bankacılığından da kredi kartı ödemesi yapabiliyorsunuz.

Kredi Kartı Kapatılırken Edilirken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Eğer kredi kartınızı iptal etmeyi kafaya koyduysanız size bazı önerilerim olacak bazı avantajlarınız ve bazı dezavantajlarınız olacak bu yüzden kendinize göre önlemlerinizi almalısınız.

  • Kredi kartınızdaki tüm puan ve bonuslarınızı kullanın.
  • Kredi kartınızın kapatıldığı ve borcunuza olmadığınıza dair İBRANAME örneğini alınız.
  • Eğer kartınıza bağlı olan Ek Kredi Kartınız var ise kapatınız.
  • Eğer tahsil edildi ise kredi kartı aidatını geri alma yoluna gidiniz.

Bu maddelere dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca unutmayın kredi kartınız iptal edilse bile tüm bilgileriniz ve geçmiş harcamalarınız banka kayıtlarında uzun bir süre saklanacaktır. Bu yasal bir prosedür’dür. Bu yüzden zaman zaman banka sizi arayarak kartınızı yeniden kullanıma açmanızı isteyecektir. Bu telefona evet derseniz tüm emek boşa gidebilir.

Banka Kredi Kartımı Kapatmıyor Ne Yapmalıyım?

Bankalar, müşteri kaybetmemek için kredi kartı iptali konusunda çekimser davranabiliyor. Durum böyle olunca da kartınızı tamamen kapatmamanız için dondurabileceğiniz konusunda teklifler sunabiliyor. Herhangi bir faiz olmadan, kredi kartınızı 3-6 ay süreyle dondurabiliyorsunuz. Bu teklif işinize geliyorsa, kabul ederek kartınızın dondurulup işlemlere kapatılmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Konu : Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatma

Eğer kredi kartınızı tamamen kapatmak istiyorsanız, bankanın kesinlikle ısrarcı olmaya hakkı yok. Kart iptali konusunda herhangi bir engel bulunmuyorsa, bankalar kredi kartlarını iptal etmek zorundadır.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir