finanskredirehberi.com
Vefat Eden Anne Veya Babanın Borcu, Çocuklara Geçer Mi? | YAZIYI OKUYUN

Anasayfa > Kredi Kartları > Kredi Kartı Numarası Nedir, Nerede Yazar? [16 Hane]

Kredi Kartı Numarası Nedir, Nerede Yazar? [16 Hane]

Tarih: 18.02.2020
Güncel: 18.02.2020
kredi kartı numarası nerede yazar

Kredi kartı numarası nedir, nerede yazar ve kaç haneli olur sizlere bu yazımızda kredi kartı ön yüzünde bulunan numaralardan ve arka yüzünde bulunan cvc güvenlik kodu gibi güvenlik bilgileri bulunan kredi kartı numaralarının ne anlama geldiği üzerine bir paylaşım yapacağız.Günümüzde kredi kartının, hayatımıza dahil olmadığı hiç bir alan bulunmamaktadır. Eskiden yapılan ekonomi çalışmalarında hane başına düşen kredi kartı ve kredi kartı borçları hesaplanırdı.

Fakat bu günümüzde öyle bir noktaya geldiki artık bu kişi başına düşen kredi kartı ve kredi kartı borçları olarak hesaplanır oldu. Bugun günümüzde yasal yaş sınırını doldurmuş herkes bir şekilde kredi kartları ile karşılaşır. Kredi kartının haricinde banka kartlarıda bulunmaktadır. Yapı olarak aynı görünüme sahip olunsada kredi kartı kullanımlarında olmayan paranızı harcıyorken, banka kartı kullanımında genellikle kendi paranızı harcarsınız.

Kendi paranızı harcama kavramı kulağa bir farklı gelsede gelişen para harcama yöntemleri arasında en güvenilir olanıdır. Kredi kartları doğru kullanılmadığı taktirde felaketlere yol açabilir sizi en kötü şekilde etkileye bilir.Yaygınlaşan bu kredi kartı kullanımı çok büyük kitlelere ulaşmıştır.Bu kullanım yaygınlaşmasından dolayı ortaya kart çeşlilikleri çıkmıştır. Çıkan bu kart çeşitlilikleri dış görünüşten öte bazı bir kaç ince ayrıntıylada doğrudan bağlantılıdır.

Kredi Kartı Numarası Nedir?

Kredi kartı numarasını özetlememiz gerekirse ;

Kredi Kart Numarası 16 hanelidir. Kredi kartlarının ön yüzünde alt kısımda bulunur 4’er haneli 4 rakamdan oluşur. 16 Hane olan bu rakamların her birinin farklı anlamlar taşımaktadır.

Peki kaç haneden oluşur ve numara detayları nelerdir inceleyelim.

Kredi Kartı Numarası Kaç Hanelidir?

Kredi kartımızın üstünde çeşitli yazı ve numaralar bulunmaktadır. Bu yazı ve numaralar rastgele belirlenmiş kişiye özel rakamlardan oluşuyormuş gibi dursada aslında temelinde farklı şeyler belirtmektedir.Kredi kartının başlangıç numarası size hangi kart türüne sahip olduğunuzu gösterir. Bunlardan genel olarak kullanılanlar master card ve visa card seçenekleridir. Bu başlangıç numarası eğer 4 rakamı ile başlıyorsa kartınız Visa, eğer 5 rakamı ile başlıyorsa da Mastercard’tır.

Aynı zamanda kart üzerinde bulunan bu rakamlar ile hangi banka olduğunu anlamak mümkündür. Kredi kartı ve banka kartı üzerinde yer alan ilk 6 hane kartın size hangi banka tarafından verildiğini gösterir. Bunu kart kullanıcılarının veya normal kişilerin anlaması mümkün değildir banka ve bankacılık hakkında iş tecrübesi olan kişiler anlayabilir.

Son olarak kredi kartınızın en sonunda yer alan rakam tamamen banka güvenlik algoritması gereği, güvenlik amaçlanarak oluşturulmuş bir hanedir. Belirli bir kural veya formül ile beirtilmez. Yalnızca kredi kartının doğrulanmasında sahteciliğin önüne geçilebilmek amaçlı alınmış, ve çok farklı algoritmik hesaplar ile eklenmiş bir rakamdır.

kredi kartı güvenlik

Kredi Kartı Numarası Kullanımında Ödeme Güvenliği Nasıl Olmalı?

Para harcamanın gün geçtikçe daha kolay olduğu bugünler, bir çok güvenlik zafiyetinide yanında getirdi. Bu durumu açıklamak gerekirse kredi kartı ile para harcamak bu kadar kolayken paranızın başkaları tarafından harcaması da çok kolaylaştır. Bildiğiniz gibi internet üzerinden alışveriş oldukça yaygınlaşmış durumda ve bu alışverişlerin hepsi 3d ve 2d gibi güvenli ödeme sistemleri ile kredi kartı numaraları ile gerçekleşmektedir.

Kısaca bu ödeme sistemlerinden bahsedecek olur isek, 2d ödeme sistemi cep telefonunuza bir şifre göndermeden direk kredi kartınızdan ödeme çeken ve önermediğimiz bir ödeme sistemidir. 3d ödeme sistemi ise kişisel bilgiler ve kart bilgilerinizi girdikten sonra son aşamada cep telefonunuza gönderilen bir güvenlis sms’si ile tekrar doğrulamanızı istemektedir. Bizler kredi kartı numaraları ile yapacağınız alışverişleriniz de ikinci ve güvenli olan bu ödeme sistemini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Kredi Kartı Numarası İle Alışverişlerde Güvenli Ödeme Sistemi Hangisidir ?

Digital platformlarda eli geçirilmiş kişisel kart bilgilerinizden hesaplarınız boşaltılabilir, birikiminizi ele geçirebilirler. Bu durumlara biraz olsun önlem alabilmek için kredi kartınızı veya banka kartınızı kullandığınız sitelere dikkat ediniz.Bu sitelerde kart bilgileriniz ele geçirilebilinir. Şüpheli bir işlem olduğunu düşündüğünüzde veya alışveriş yaptığınız bir siteye güvenemediğinizde acil bir şekilde bankanız ile iletişime geçerek durumu bildiriniz.

Bankaların kayıp çalıntı ve şüpheli işlemler bölümü sizi hiç bekletmeden telefon aramanıza cevap verecek ve sorununuzu hemen çözecektir. Emeklerinizin birileri tarafından kullanılmasına izin vermeden bilinçli ve dikkatli bir kart kullanıcısı olmaya özen gösterin.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Kartı Numarası Nedir, Nerede Yazar? [16 Hane]
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git