finanskredirehberi.com
Bana Kredi Kartı Çıkmıyor, Nasıl Bir Yol İzlemeliyim? | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Kredi Kartları > Kredi Kartı Numarası Nedir, Nerede Yazar? [16 Hane]

Kredi Kartı Numarası Nedir, Nerede Yazar? [16 Hane]

Tarih: 22.04.2020
Güncel: 22.04.2020
kredi kartı numarası nerede yazar

Kredi kartı numarası, kartın üzerinde 16 haneli numaradır. Bu numara, internet alışverişlerinde bizlerden istenen ilk öncelikli bilgiler arasında yer alıyor. Elbette yaptığınız alışverişleri doğrulamak adına kredi kartı numarası ile birlikte son kullanma tarihi ve güvenlik kodu da talep ediliyor. Bazı internet siteleri kredi kartı sahibini otomatik olarak tanıyor olsa da, bazı siteler kart sahibinin adı ve soyadını da isteyebiliyor.

Kredi kartında yer alan numara ise, kredi kartımız yanımızda olmadığında numarayı nereden öğrenebileceğiniz konusunda tereddütler oluşturabiliyor. Tüm bunların önüne geçmek için kredi kartı numarasına ulaşabileceğiniz alternatif yollar sunacağız.

Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar?

Online alışverişlerin hızla arttığı günümüzde, kredi kartları bilgilerine daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Kredi kartlarının ön ve arka yüzünde yer alan bilgiler, karta ait tüm özelliklerin tanınmasına ve internet üzerinden alışveriş yapılmasına olanak tanımaktadır.

Eskiden üretilen kartlar banka kartı ve kredi kartı olarak birbirinden ayrılmaktaydı. Ancak son dönemlerde üretilen kartlar hem kredi kartı hem de banka kartı özelliği taşımaktadır. Öncelikle tespit edilmesi gereken kartın hangi özelliğe sahip bir kart olduğudur. Bu şekilde kredi kartı kart numarası nerede yazar sorusuna daha doğru yanıt verilebilir.

Kredi Kartı Numarası Nedir?

Kredi kartı numarası, kartın Visa veya Mastercard özelliklerinden hangisine sahip olduğunu, kartın hangi bankadan çıkarıldığını ve banka tarafından müşteriye verilen numarayı gösterir.  Kredi kartı numarası online alışverişlerde istenen bilgiler arasındadır. Yani bu numara olmadan kredi kartı ile internetten alışveriş yapmak mümkün değildir.

Kredi kartlarının üzerinde sadece kredi kartı numarası değil, kredi kartının diğer güvenlik bilgileri de yer alır. Bu bilgilerin tamamı kişisel olup benzersizdir. Banka çalışanları da dahil olmak üzere hiçbir şekilde kimseyle paylaşmamalısınız. Kart üzerinde yazan diğer bilgiler şöyle;

  • Kredi Kartı Numarası
  • Kart sahibi adı soyadı
  • Kredi kartı son kullanma tarihi
  • Arka yüzde güvenlik kodu
  • Kart hamili imza şeridi

Kredi Kartı NO Nerede Yazar?

Öncelikle kart sahibinin kartın sadece kredi kartı mı yoksa hem banka kartı hem de kredi kartı özelliği bulunan bir kart mı olduğunu tespit etmesi gerekir. Sadece kredi kartı özelliği bulunan kartlarda kredi kartı kart numarası, kartın ön yüzünde orta kısmın biraz alt kısmında, kabartmalı şekilde yazan 16 haneli rakamdır. Ancak hem banka kartı hem de kredi kartı özelliği bulunan kartlarda kredi kartı kart numarası kartın arkasında yer almaktadır. Kart no nerede yazar sorusunun yanıtı bu şekilde verilebilmektedir.

kredi kartı numarası nerede yazar

Online alışverişler, kredi kartı numarası, kartın son kullanma tarihi ve CVC kodu ile yapılmaktadır. Bu bilgilerden herhangi birinin bulunmaması durumunda online alışveriş yapmak mümkün değildir.

Kredi Kartı Numarası Kaç Hanelidir?

Kredi kartı numarası kartın ön yüzünde bulunur ve 16 hanelidir. Bu 16 hanenin ilk rakamı kartın Martercard veya Visa olduğunu gösterir. Kredi kartı numarası 4 ile başlıyorsa Visa, 5 ile başlıyorsa Mastercard olarak tanımlanmıştır.

Kartın ilk 6 rakamı, kartın hangi bankadan alındığını gösterir. Her bankanın il ve ilçe olarak ayrı ayrı kodları, hatta her şubenin ayrı kodu bulunmaktadır. Kredi kartının ilk 6 hanesi ile kartın hangi il, ilçe ve şubeden alındığı tespit edilir.

İlk 6 haneden sonra gelen 9 rakam kredi kartı sahibinin müşteri numarasıdır. Müşteri numarası kişiye özeldir ve bankacılık işlemlerinin yapılmasında kullanılır.

Kredi Kartı Numarası Nasıl Öğrenilir?

Kredi kartı numarası, banka kartı özelliği bulunmayan kartlarda kartın ön yüzünde bulunur. Genellikle kabartmalı şekilde yazılır ve 16 hanelidir. İnternet bankacılığından kredi kartı numarasının tamamını öğrenebilmeniz mümkün değildir. Kredi kartı numarası nereden öğrenilir diyorsanız bunun için şube ya da müşteri hizmetlerine başvurmalısınız.

Kredi kartının üzerinde yer alan kart numarasının silinmesi durumunda, kredi kartı kart numarası, kredi kartının çıkartıldığı bankaya ait şubelerden, ATM’lerden veya çağrı merkezinden öğrenilebilir. Bu bilginin öğrenilebilmesi için kişinin güvenlik sorularına doğru yanıt vermesi gerekir. Ayrıca kredi kartının üzerindeki bilgilerin silinmesi ve kartın yıpranması durumunda, bankanın müşteri hizmetleri aranarak veya şubeye gidilerek yeni kart çıkartma işlemi başlatılabilir.

Ziraat Bankası Bankkart Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar?

Ziraat Bankası Bankkart kartı, diğer kartlardan farklı özellikler barındırmaktadır. Son yapılan düzenlemeler ile kredi kartı ve banka kartı olarak iki farklı kart taşıma zahmetinin ortadan kalkmasını hedefleyen Ziraat Bankası yetkilileri, bu iki kartı birleştirip tek kart haline getirmiştir.

Peki, Bankkart üzerinde kredi kartı numarası nerede yazar? Kartın ön yüzünde bulunan 16 haneli numara banka kartına ait kart numarasıdır. Kartın arka tarafında bulunan 16 haneli numara ise kredi kartı numarasıdır. Ayrıca hem banka kartı hem de kredi kartı için aynı son kullanma tarihi kullanılırken CVC kodu banka kartı ve kredi kartı için farklılık gösterir. Kartın arka kısmında 2 adet CVC kodu bulunur ve kartın hangi özelliği için kullanılacağı yan kısımlarında belirtilmektedir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Kartı Numarası Nedir, Nerede Yazar? [16 Hane]
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git