Kredi kartı kullanıcıları çoğu zaman kart numarası nerede yazar bilmezler ve kredi kartı numarası sorulduğunda panik yaşarlar ve nerede yazıyor acaba diye cüzdanlarını karıştırmaya başlar. Aslında bunun sebebi kredi kartları üzerinde birden fazla numara bulunması durumudur. Bu sorunu yaşayan kişiler internetten online alışverişi veya sanal posları çok kullanmayan birisi ise kredi kartı numarasının nerede yazdığınıda bilmeyecektir. Bu durumu çokta garipsememek lazım.

Şimdi sizlere ister VISA kart olsun, isterse Mastercad olsun kredi kartı numarası nedir ve nerede yazar nasıl hızlı bir şekilde öğrenebiliriz tüm detayları ile açıklamaya çalışacağım.

Visa-Master Kredi Kartı Numarası Nedir?

Bu numara, internet alışverişlerinde bizlerden istenen ilk öncelikli bilgiler arasında yer alıyor. Elbette yaptığınız alışverişleri doğrulamak adına kredi kartı numarası ile birlikte son kullanma tarihi ve güvenlik kodu da talep ediliyor. Bazı internet siteleri kredi kartı sahibini otomatik olarak tanıyor olsa da, bazı siteler kart sahibinin adı ve soyadını da isteyebiliyor.

[safir_note type=”sari” text=”İster VISA yada MASTER Kredi kartı olsun numarası, kartın üzerinde 16 haneli numaradır.”]

Kredi kartı numarası, kartın VISA veya Mastercard özelliklerinden hangisine sahip olduğunu, kartın hangi bankadan çıkarıldığını ve banka tarafından müşteriye verilen numarayı gösterir.  Kredi kartı numarası online alışverişlerde istenen bilgiler arasındadır. Yani bu numara olmadan kredi kartı ile internetten alışveriş yapmak mümkün değildir.

Kredi kartlarının üzerinde sadece kredi kartı numarası değil, kredi kartının diğer güvenlik bilgileri de yer alır. Bu bilgilerin tamamı kişisel olup benzersizdir. Banka çalışanları da dahil olmak üzere hiçbir şekilde kimseyle paylaşmamalısınız. Kart üzerinde yazan diğer bilgiler şöyle;

  • Kredi Kartı Numarası
  • Kart sahibi adı soyadı
  • Kredi kartı son kullanma tarihi
  • Arka yüzde CVV güvenlik kodu
  • Kart hamili imza şeridi

bulunmaktadır.

Kredi Kartı Numarası Kaç Haneli Olur?

Kredi kartı numarası kartın ön yüzünde bulunur ve 16 hanelidir. Bu 16 hanenin ilk rakamı kartın Martercard veya Visa olduğunu gösterir. Kredi kartı numarası 4 ile başlıyorsa Visa, 5 ile başlıyorsa Mastercard olarak tanımlanmıştır.

Kartın ilk 6 rakamı, kartın hangi bankadan alındığını gösterir. Her bankanın il ve ilçe olarak ayrı ayrı kodları, hatta her şubenin ayrı kodu bulunmaktadır. Kredi kartının ilk 6 hanesi ile kartın hangi il, ilçe ve şubeden alındığı tespit edilir.

İlk 6 haneden sonra gelen 9 rakam kredi kartı sahibinin müşteri numarasıdır. Müşteri numarası kişiye özeldir ve bankacılık işlemlerinin yapılmasında kullanılır.

Visa ve Master Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar?

Online alışverişlerin hızla arttığı günümüzde, kredi kartları bilgilerine daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Kredi kartlarının ön ve arka yüzünde yer alan bilgiler, karta ait tüm özelliklerin tanınmasına ve internet üzerinden alışveriş yapılmasına olanak tanımaktadır.

Eskiden üretilen kartlar banka kartı ve kredi kartı olarak birbirinden ayrılmaktaydı. Ancak son dönemlerde üretilen kartlar hem kredi kartı hem de banka kartı özelliği taşımaktadır. Öncelikle tespit edilmesi gereken kartın hangi özelliğe sahip bir kart olduğudur. Bu şekilde kredi kartı kart numarası nerede yazar sorusuna daha doğru yanıt verilebilir.

[safir_note type=”mavi” text=”Öncelikle kart sahibinin kartın sadece kredi kartı mı yoksa hem banka kartı hem de kredi kartı özelliği bulunan bir kart mı olduğunu tespit etmesi gerekir. Sadece kredi kartı özelliği bulunan kartlarda kredi kartı kart numarası, kartın ön yüzünde orta kısmın biraz alt kısmında, kabartmalı şekilde yazar 16 haneli rakamdır. Ancak hem banka kartı hem de kredi kartı özelliği bulunan kartlarda kredi kartı kart numarası kartın arkasında yer almaktadır. Kart no nerede yazar sorusunun yanıtı bu şekilde verilebilmektedir.”]

kredi kartı numarası nerede yazar

Ek bilgi olarak Online alışverişler, kredi kartı numarası, kartın son kullanma tarihi ve CVC kodu ile yapılmaktadır. Bu bilgilerden herhangi birinin bulunmaması durumunda online alışveriş yapmak mümkün değildir. Kartın üzerinde tüm yazan numaraları ve yazıları şu şekilde sıralayabiliriz.

İsim Soyisim Alanı Ahmet ŞAFAK
Kredi Kartı Numarası ( Kredi kartının Alt Kısmında İsmin üzerinde ) 16 haneli 1234 1234 1234 1234
Son Kullanma Tarihi ( İlk 2 hane ay kısmı, Sonraki iki hane yıl kısmıdır) 10 / 20
CVV Güvenlik Numarası (3D Ödemelerde Kullanılır) 123
Kredi Kartı İmza Şeridi ( İmzalanması gereken alan ) İmza atılmalıdır.

Kredi Kartı Üzerinde Yazan Numaraların Açılımı Nedir?

Tabiki bu numaraların bir anlamı var kredi kartlarının üzerine bu numaralar gelişi güzel yazılmıyor örnek vermem gerekirse kredi kartı numaranız aşağıdaki gibi 4 rakamı ile başlıyor ise;

4123 123 123 123

Bu karta sahip kişinin bir VISA kart kullandığı anlamına gelir. Eğer kredi kartınızın üzerindeki rakamlar 5 rakamı ile başlıyor ise ;

5123 123 123 123

aynen yukarıdaki gibi o zaman bu kredi kartı numarası bir Mastercard’ a ait olduğu anlamını taşır.

Kredi Kartım Yanımda Değil Kart Numaramı Nasıl Öğrenebilirim ?

Kredi kartının üzerinde yer alan kart numarasının silinmesi veya kartın herhangi bir sebepten dolayı ulaşılamaz olması durumunda, kredi kartı kart numarası, kredi kartının çıkartıldığı bankaya ait şubelerden, ATM’lerden veya çağrı merkezinden öğrenilebilir. Bu bilginin öğrenilebilmesi için kişinin güvenlik sorularına doğru yanıt vermesi gerekir.

Ayrıca kredi kartının üzerindeki bilgilerin silinmesi ve kartın yıpranması durumunda, bankanın müşteri hizmetleri aranarak veya şubeye gidilerek yeni yeni kredi kartı çıkartma işlemi başlatılabilir.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir