Kredi kartı son ödeme tarihi saat kaça kadar milyonlarca farklı bankanın kredi kartını kullanan vatandaşlarımızı ilgilendirmektedir. Ülkemizde hemen hemen herkesin kredi kartı kullandığı ve pek çok kişinin birden fazla kredi kartı kullandığı düşünüldüğünde sorunun cevabı ayrı bir önem kazanmaktadır. Bilindiği üzere kredi kartı kullanımlarında aylık olarak belirlenmiş tarih hesap kesim tarihi ve saati olarak adlandırılır ve bu tarih ve saatten sonra kart limiti dahilinde yapılan harcamalar bir sonraki aya devredilir.

Kredi kartı kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu borç ödemesini son güne bekletmezken kimi zaman ele geçecek para olmaması gibi nedenlerle kredi kartı borcu ödemesi son güne ve saatine kadar kalabilmektedir. Bu yüzden kredi kartı sahipleri kredi kartı son ödeme günü saat kaça kadar yapılabilir merak etmektedir. Bizde bu merakı gidermek için tüm detayları paylaştık.

Kredi Kartı Son Ödeme Günü Saat Kaça Kadar Ödenebilir?

Hesap kesim tarihinizin son günü kredi kartı borcunuzu ödemeniz için size tanılan sürede, kredi kartı borcunuzu ödemek için tercih edeceğiniz ödeme yöntemi belirleyici rol oynamaktadır. Belirlenen tarih ve saatler içerisinde kredi kartı borcu asgari ödeme tutarı olan borcun %30’una karşılık gelen kredi kartı borcunuzu ödemek için;

  • Banka şubelerini,
  • Banka ATM’lerini,
  • Bankanın internet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetlerini,
  • EFT veya Havale yolu ile banka hesabından

Kredi kartı borcunuzu ödemeyi tercih edebilirsiniz. Kredi kartı son gün saat kaça kadar sorusuna sahip olunan ödeme kanallarına göre cevap verilmesi gerekirse, bankaların çeşitli kanallarından ödeme yapabileceğinizden dolayı farklı saatler olduğunu söyleyebilirim.

Banka Şubelerinden Ödeme Yapılırsa Kredi Kartı Son Ödeme Saati

Banka şubelerinden kredi kartı ödemesi yapmak istediğinizde tahmin edeceğiniz üzere banka şubesinin kapandığı saate kadar imkanınız olduğunu biliyorsunuz. Banka şubeleri, hafta içi 17:30’a kadar hizmet vermektedir. Eğer şubeden ödeme yapmak istiyorsanız bu saatin dışına çıkamayacağınızı da bilmelisiniz. Bu konuda da bazı istisnalar bulunuyor. Bazı bankaların İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Muğla gibi büyükşehirlerde AVM şubeleri bulunuyor. AVM ve havaalanı şubeleri 19:00’dan 21:00’a kadar hizmet verebiliyor.

Bankamatik ve ATM Üzerinden Kredi Kartı Ekstre Son Ödeme Saati

ATM’lerden kredi kartı ödemesi yapmak isterseniz en son ödeme yapabileceğiniz saat diye bir kavram yoktur. Çünkü ATM’ler 7/24 hizmet alabileceğiniz interaktif kanallardan biridir. ATM’leri kullanarak saat ve gün kısıtlaması olmadan ödeme yapabilirsiniz.

Elbette ekstre ödemelerinde son saat çok önemli. 01.01.2021’de kredi kartınızın son ödeme tarihinin geldiğini düşünelim. 01.01.2021 saat 23:59’a kadar ödeme yapmanız gerekir.

İnternet ve Mobil Bankacılık Kullanarak Kredi Kartı Asgari Tutarı Yatırma Saati

İnternetten, mobilden veya çağrı merkezinden de kredi kartının son ödeme gününde gece yarısına kadar işlem yapabilirsiniz. ATM gibi internet bankacılığı ve mobil uygulamalar da zaman kısıtlaması olmadan hizmet alabileceğiniz yerlerden biri. Bu şekilde ödeme yapmak istiyorsanız yapmanız gereken ekstre gününü atlamamak.

EFT ile Ödemelerde Kredi Kartı Son Ödeme Saati

EFT ile yani başka bankadan başka bir bankadaki kredi kartı borcunuzu ödemek istiyorsanız, bunun için EFT saatini geçirmemek gerekiyor. Bu konu hakkında bilgi almak istiyorsanız da sitemizde yer alan EFT saatleri bölümüne göz atabilirsiniz. EFT işlemleri her banka için farklı işlem saati gerektirebiliyor. Ekstre günü geldiğinde ödeme yapmak istediğiniz bankanın son EFT saatini kontrol ederek işlem yapabilirsiniz. Bilmeyenler için hatırlatmamda fayda var ekstrenizi ödemek için EFT son ödeme saati 09:00 – 17:00 arasıdır.

kredi kartı ekstresi saat kaça kadar ödenir

Kredi Kartı Borcu Son Ödeme Günü Saatinde Ödenmez İse Ne Olur?

Kimi zaman gelecek paranın geciktiği veya yapılan planların tutmadığı durumlarda kredi kartı borcunun hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihleri arasında ödenemediği durumlar yaşanabilmektedir. Kimi zaman bu gecikmeler sanılanın aksine 1 gün olarak bile gerçekleşebilmektedir. Kredi kartı son ödeme tarihi ve saatini geçerek 1 gün geç ödenirse ne olur sorusuna yanıt arayan pek çok vatandaş, yaptıkları 1 gün veya 1 saat gecikmenin sonucunun ne olacağını merak etmektedir. Kredi kartı borcunuz son ödeme saatinden sonra ödenirse başınıza gelebilecekler şunlardır;

  • Borcunuza gecikme faizi uygulanır.
  • Kredi sicilinize bu olumsuzluk işleyerek kredi notunuzun düşmesine sebep olur.

Sanıldığı gibi 1 saat gecikme sonrası kredi kartı kullanıma kapatılması ve yasal takibe başlatılması gibi bir problemle karşılaşılmamaktadır. Kredi kartı kullanıcısı iseniz aşağıda yer alan bilgileri bilmenizde fayda vardır. Aksi taktirde hakkınızda yasal takip başlayabileceği gibi bankaların kredi ve kredi kartı ürünlerini kullanma hakkınızı elinizden kaybedebilirsiniz.

  • Bir yıl içerisinde 3 kez son ödeme tarihini geciktirmeniz halinde kredi kartınız sonraki yıla kadar nakit kullanımına kapatılmaktadır.
  • Üst üste 3 hesap kesim dönemi içerisinde kredi kartı asgari borcunuzu ödemeniz halinde kredi kartınız kullanıma kapatılacağı gibi hakkınızda yasal takip süreci başlatılmaktadır.

Bu yüzden kredi kartı borçlarınızı son ödeme günü ve saatinde ödemeye ve sürekli asgari tutarı ödeme yerine toplam borcu kapatmaya özen göstermelisiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir