finanskredirehberi.com
En Çok Tercih Edilen, Özellikleri İyi 5 Ticari Kredi Kartı | YAZIYI OKUYUN

Anasayfa > Kredi Kartları > Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saat Kaça Kadar? [Tüm Bankalar]

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saat Kaça Kadar? [Tüm Bankalar]

Tarih: 29.02.2020
Güncel: 29.02.2020
kredi kartı saat kaça kadar ödenmeli

Kredi kartı son ödeme tarihi saat kaça kadar milyonlarca farklı bankanın kredi kartını kullanan vatandaşlarımızı ilgilendirmektedir. Ülkemizde hemen hemen herkesin kredi kartı kullandığı ve pek çok kişinin birden fazla kredi kartı kullandığı düşünüldüğünde sorunun cevabı ayrı bir önem kazanmaktadır. Bilindiği üzere kredi kartı kullanımlarında aylık olarak belirlenmiş tarih hesap kesim tarihi olarak adlandırılır ve bu tarihten sonra kart limiti dahilinde yapılan harcamalar bir sonraki aya devredilir.

Ayrıca bu tarih itibari ile hesap ekstreniz tarafınıza ulaştırılır ve en geç 10 gün içerisinde borcunuzu ödemeniz talep edilmektedir. Kredi kartı kullanımı için belirlenen bu kurallar dahilinde kart kullanımına devam etmeniz halinde herhangi bir problem yaşamadan kredi kartınızı kullanmaya devam edebilirken, belirlenen kurallara uymamanız halinde bankalarla olan ilişkilerinizde olumsuz not alabilirsiniz.

Kredi kartı kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu borç ödemesini son güne bekletmezken kimi zaman ele geçecek para olması gibi nedenlerle kredi kartı borcu ödemesi son güne kalabilmekte ve son ödeme saatinin kaç olduğu bilgisi önem kazanabilmektedir.

Kredi Kartı Son Ödeme Günü Saat Kaça Kadar Ödenebilir?

Hesap kesim tarihinizin son günü kredi kartı borcunuzu ödemeniz için size tanılan sürede, kredi kartı borcunuzu ödemek için tercih edeceğiniz ödeme yöntemi belirleyici rol oynamaktadır. Belirlenen tarih ve saatler içerisinde kredi kartı borcu asgari ödeme tutarı olan borcun %30’una karşılık gelen kredi kartı borcunuzu ödemek için;

 • Banka şubelerini,
 • Banka ATM’lerini,
 • Bankanın internet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetlerini,
 • EFT veya Havale yolu ile banka hesabından

Kredi kartı borcunuzu ödemeyi tercih edebilirsiniz. Kredi kartı son gün saat kaça kadar sorusuna sahip olunan ödeme kanallarına göre cevap verilmesi gerekirse;

 • EFT ile borcunuzu ödemek için size tanınan son süre 16:00,
 • Banka şubesinden borcunuzu ödemek için size tanınan son süre 17:00,
 • Banka ATM’si, hesaba havale, internet bankacılığı veya mobil bankacılık ile borç ödemesi için size tanınan süre 23:59

Olarak belirlenmektedir. İlgili saatler içerisinde kredi kartı borcunuzu ödeyerek herhangi bir gecikme faizi veya kredi notu düşmesine neden olmadan kredi kartı kullanımına devam edebilirsiniz.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Hafta Sonuna Denk Gelirse!

Kredi kartı başvurunuz sırasında belirlediğiniz hesap kesim tarihi herhangi bir başvuruda bulunmamanız halinde değişmemektedir. Hesap kesim tarihinin değişmemesi nedeniyle kimi zaman kredi kartı borcunuzu ödemeniz için size tanınan son ödeme günü Cumartesi veya Pazar’a denk gelebilmektedir. Kredi kartı son ödeme tarihi hafta sonuna denk gelirse kredi kartı borçlarınızı bir sonraki iş günü mesai saati başlangıcında ödemeniz yeterli olacaktır. Kredi kartı borcunuzu ödemek için mesai saati başlangıcı beklemek istemiyorsanız;

 • Bankanızın ATM’lerinden,
 • Hesabınızda para bulunması halinde İnternet Bankacılığı şubenizden

Kredi kartı borcunuzu hafta sonu da dahil olmak üzere 7 gün 24 saat içerisinde ödeyebilirsiniz. Hesabınızdan kredi kartı borcunuzu ödeyebilmeniz için ilgili hesabın kredi kartının tanımladığı hesap olması gerekmektedir. Aksi taktirde hafta sonu havale işlemi yapamayacağınız için sadece bankanızın ATM’lerinden kredi kartı borcunuzu ödemeniz mümkün olacaktır.

kredi kartı ekstresi saat kaça kadar ödenir

Kredi Kartı Borcu 1 Gün Geç Ödenirse Ne Olur?

Kimi zaman gelecek paranın geciktiği veya yapılan planların tutmadığı durumlarda kredi kartı borcunun hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihleri arasında ödenemediği durumlar yaşanabilmektedir. Kimi zaman bu gecikmeler sanılanın aksine 1 gün olarak bile gerçekleşebilmektedir. Kredi kartı son ödeme tarihi 1 gün geçerse ne olur sorusuna yanıt arayan pek çok vatandaş, yaptıkları 1 gün gecikmenin sonucunun ne olacağını merak etmektedir. Kredi kartı borcunuz 1 gün geciktiğinde bankalarla yaptığınız sözleşmelere göre;

 • Borcunuza gecikme faizi uygulanır.
 • Kredi sicilinize bu olumsuzluk işleyerek kredi notunuzun düşmesine sebep olur.

Sanıldığı gibi 1 gün gecikme sonrası kredi kartı kullanıma kapatılması ve yasal takibe başlatılması gibi bir problemle karşılaşılmamaktadır. Kredi kartı kullanıcısı iseniz aşağıda yer alan bilgileri bilmenizde fayda vardır. Aksi taktirde hakkınızda yasal takip başlayabileceği gibi bankaların kredi ve kredi kartı ürünlerini kullanma hakkınızı elinizden kaybedebilirsiniz.

 • Bir yıl içerisinde 3 kez son ödeme tarihini geciktirmeniz halinde kredi kartınız sonraki yıla kadar nakit kullanımına kapatılmaktadır.
 • Üst üste 3 hesap kesim dönemi içerisinde kredi kartı asgari borcunuzu ödemeniz halinde kredi kartınız kullanıma kapatılacağı gibi hakkınızda yasal takip süreci başlatılmaktadır.

İlgili Makale : Kredi Kartına Sürekli Asgari Ödeme

Ülkemizde son günlerde yaşanan döviz kurundaki aşırı artış sonrası bankalar önlem olarak bilindiği üzere;

 • Akdi faiz oranını %2,02’den %2,25’e,
 • Gecikme faiz oranını %2,52’den %2,75’e

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hangi Hallerde Uygulanır?

Çıkardılar. Yapılan bu hamle sonrası son ödeme tarihi içerisinde ödenmeyen kredi kartı borçlarınız için uygulanacak olan kredi kartı borcu gecikme faizi geçmiş dönemlere göre daha fazla maliyetle karşılaşmanıza neden olmaktadır. Verilen oranlar dahilinde örnek bir hesaplama ile konuyu daha anlaşılır hale getirebilmek için 1.000 TL hesap özeti borcumuz olsun. %30 oranından 300 TL asgari ödeme tutarı olarak hesaplanmaktadır. Son ödeme tarihi içerisinde 300 TL yerine 100 TL ödeme gerçekleştirmeniz ve kalan borcu 1 gün sonra kapatmanız halinde;

 • 0,71 TL gecikme faizi,
 • 0,04 TL BSMV,
 • 0,11 TL KKDF

Olmak üzere toplamda 0,86 TL faiz ödemeniz gerekmektedir. Hesaplamamızın sadece 1 gün ve hesap özeti borcunun 1.000 TL gibi düşük bir miktar olduğunu göz önünde bulundurarak borcunuzu zamanında ödemenin faydalarını daha iyi anlayabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saat Kaça Kadar? [Tüm Bankalar]
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git