finanskredirehberi.com
4 Farklı Yolla Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır? | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Kredi Kartları > Kredi Kartı Temassız Ödeme Özelliği Kapatma Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Temassız Ödeme Özelliği Kapatma Nasıl Yapılır?

Tarih: 21.04.2020
Güncel: 21.04.2020
kredi kartı temassız özelliği kapatma

Kredi kartı temassız ödeme kapatma isteğinde bulunan kredi kartı kullanıcıları bir hayli artmaya başladı bizde bu yüzden temassız ödeme nedir ve nasıl kapatılır bu konumuzda işlemek istedik. Teknoloji hayatımızın her anına ve her dalına girmeye devam ediyor. Ödeme sistemleri ve internet alışverişleri bu teknolojilerin en önünü çekmektedir.Bu yazımızda sizlere son zamanlarda sıkça duyduğunuz temassız ödeme veya diğer bir adı ile şifresiz kredi kartı ödemesi hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Temassız kredi kartı ödemesi hayatımızı kolaylaştırmasının yanında riskleri de bulunmaktadır.Bu yüzden temassız ödeme limitinizi düşük tutmanız menfaatinize olacaktır. Bu konu hakkında da yazımızın devamında detaylı bilgiler aktaracağız. Temassız ödeme özelliği kapatma, temassız ödeme limiti ve temassız ödeme nedir merak ediyorsanız hemen makalemizin detaylarına geçelim.

Kredi Kartı Temassız Trink Ödeme Özelliği Nedir?

Temassız ödeme veya temassız kart nedir? Temassız ödeme bir kolay ödeme sistemidir. Belli bir tutarın altındaki alışverişlerinizde kartınızı şifre kullanmadan kullanmanızı sağlamaktadır. Bu üst sınır bankalara göre değişmektedir. Fakat genellikle bu üst sınır bankalar tarafından 90 TL olarak belirlenmiştir.

Yani 90 TL altındaki alışverişlerinizi kart şifrenizi girmeden ödeyebilirsiniz. Bu sayede yanınızda bocuk para taşımanıza da gerek kalmamaktadır.

Kredi Kartın Temassız Ödeme Özelliğini Kapatma

Temassız kredi kartın temassız ödeme özelliğini kapatma için 2 farklı yöntem var. Birincisi bu yönteme sahip tüm kredi kartlarınızı müşteri hizmetlerini arayarak iptal ederek kapatabilir ve yerine temassız ödemesi olmayan standart bir kredi kartı alabilirsiniz.

İkinci seçenek ise mobil bankacılık kullanıyorsanız, hemen giriş yaparak aşağıda vermiş olduğum adımları izeleyerek temassız ödeme yöntemini kapatabilirsiniz. Benim bankam Akbank olduğu için akbank mobil üzerinden temassız ödeme kapatmayı anlatacağım. Fakat her bankanın mobil uygulamasında bu yöntem mevcut sadece yerleri değişebilir butonların başlıyoruz;

  • Mobil uygulamamıza giriş yapacağız.
  • Sağ üst kısımdaki 3 çizgili menü çubuğunu tıklayacağız.
  • Tercihleri güncelle ayarlarını açacağız.
  • Buradaki tercihleri sağa veya sola çekerek kapatabiliriz veya açabilirz.
  • Temassız Ödeme Yöntemi Kapatma seçeneğini kapatacağız. Yeşil olan alan gri olarak kalmalı.

Bir diğer yöntem mobil bankacılık kullanmayan kişiler için olacak, bu kişiler bankalarının müşteri temsilciliklerini arayarak kimlik bilgilerini doğruladıktan sonra talep etmeleri halinde online olarak telefon bankacılığından kredi kartı temassız ödeme özelliği kapatma işleminiz yapılacaktır.

Temassız Ödeme Yöntemini Neden Kapatmak Gerekir?

Temassız kartınız güvenli alışverişi sağlamaktadır. Temassız kredi kartı kayıp olma ve çalınma durumuna dikkat etmeniz gereklidir. Bu da her kartta yaşanacak bir durumdur. Bununla beraber eğer telefon uygulamasını ödemelerde kullanıyorsanız, telefonunuzun kullanımına da dikkat etmelisiniz. Telefonunuzun çalınması durumunda banka hesaplarınıza erişilebilir olmaktadır. Bu yüzden telefonunuzu koruma altında tutunuz.

Temassız ödeme güvenli değil neden çünkü hepimiz çok tedbirli ve teknolojiden anlayan insanlar değiliz. Tamam gençler belki bu tarz sistemlere ayak uydurabiliyor ama orta yaşın üzerindeki yaşlılarımız temassız ödeme yöntemi ile kendilerine zarar verebilirler. Çünkü sonuçta sadece başka bir ele geçmesi ödeme yapmak için yeterli!

Kimlik yok, şifre yok, kartı dokundurmak yetiyor. Kredi kartımızı bir yerde unuttuğumuzu veya kaybettiğimizi düşünelim bulan kişi direk herhangi bir yerden şifresiz bir şekilde dilediği alışverişi yapabilecek ne kadar kötü öyle değil mi işte bu yüzden biz bu temassız ödeme özelliğini güvenli bulmuyoruz ve kartınızda varsa hemen kapatmanızı öneriyoruz. Peki, temassız ödeme yöntemi kapatma için nereden başlamalıyım. Öncelikle kredi kartınızda bu özellik mevcut mu ona bakalım.

Temassız Ödeme Özelliğini Kapatarak Hangi Risklerden Kurtulmuş Oluruz?

Pos Trink ödeme yapmanın bize olan risklerinden bahsetmek istiyorum birazda, bu riskler bu özelliği kapatmak için yeterli birer sebep olduğunu düşünüyorum;

  • Kredi kartınızın kaybolması veya çalınması durumunda her gün en az 100 TL eğer kartınızda temassız ödeme harcama sınırı bulunmuyor ise sınırsız harcama yapılabilir. Hemde şifreye ihtiyaç olmadan!
  • Son zamanlarda gördüğünüz pos cihazları ile dolandırılma şansınız çok yüksek, kablosuz pos cihazları cüzdanınıza yaklaştırılarak ödeme çekilebiliyor! Hemde haberiniz olmadan.
  • Harcamalarınızı şifresiz olarak yapıyorsunuz hatalı ve yüksek tutarda ödeme yapmanız oldukça mümkün
  • Akıllı telefonunuza bu kartı tanımladıysanız telefonunuz kaybolduğunda kartınızla ödeme yapılabilir.

Sanırım temassız ödeme yöntemini kapatmak için daha fazla risk saymaya gerek yok!

İlgili Makale : Kredi Kartı Bloke Kaldırma

Kredi Kartımda Temassız Ödeme Var Mı, Varsa Kapatmak İstiyorum?

Kredi kartımda temassız ödeme yöntemi var mı yok mu bilmiyorum nasıl anlayabilirim diyorsanız. Bunu anlamanın çok basit bir yolu olduğunu söylemeliyim. Hemen kredi kartımızı cüzdanımızdan çıkarıyoruz kartınızın ön yüzünde  sağ üst köşesinde wifi işaretine benzeyen bir işaret bulunuyorsa kredi kartınızda temassız ödeme özelliği bulunmaktadır. Resimde görebilirsiniz;

temassız ödeme yöntemi kapatma yolları

Kırmızı kutu içerisine aldığım işaretten bahsediyorum. Eğer böyle bir işarete sahip bir kartınız varsa temassız özelliğini yukarıda anlattığımız işlemleri uygulayarak kapatabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Kartı Temassız Ödeme Özelliği Kapatma Nasıl Yapılır?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git