finanskredirehberi.com
Altına Taksit Yapan Kredi Kartları (Taksitle Altın) | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Kredi Kartları > Sürekli Asgari Tutarı Veya Altında Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Sürekli Asgari Tutarı Veya Altında Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Tarih: 16.02.2020
Güncel: 09.04.2020
asgari ödeme tutarı geç ödenirse ne olur

Sürekli asgari tutarı ödeme ve asgari tutarın altında ödeme yapılması durumunda ne olur gibi merak edilen soruların cevaplarını arayacağız. Kredi kartı kullanan kişilerin ödemelerini düzenli olarak yapmaları bir süre sonra kredi kartı borç batağına düşmemeleri için en önemli altın kuraldır. Bilindiği üzere her kredi kartının bir hesap kesim tarihi bulunmakta, bu tarihte toplamda kart ile harcanan alışveriş miktarı toplanarak ödenmesi gereken toplam kredi kartı borcu bulunmaktadır. Kredi kartı borcu toplamını ödeyemeyecek olan kişilere ise ikinci bir seçenek olarak kredi kartı asgari ödeme tutarı seçeneği de sunulmaktadır.

Fakat kimi zaman geçim sıkıntısı, kimi zaman ise elde edilen gelirin ödeme gücünününün altında kalmasından dolayı, kredi kartının ekstresindeki asgari ödeme tutarının yapılamayarak, asgari tutarın altında ödeme yapılmaktadır. Kredi kartı kullanan kişilerin kartlarını kullanmaya devam edebilmeleri için mutlaka kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödemeleri gerekmektedir. Her ay kredi kartı hesap kesim tarihi itibari ile toplam kredi kartı borcu hesaplanmakta bu tutarın belirli bir bölümü asgari ödeme tutarı olarak kredi kartı sahibine iletilmektedir. Kredi kartının kullanıma açık kalması için kredi kartı borcunun tamamını ödeyemeyen kişilerin en azından asgari ödeme tutarını yatırmaları zorunludur. Peki, kredi kartının sürekli asgari tutarını ödemek kredi notunu etkiler mi, düşürür mü?

Günümüzde bankaların kredi notu sistemini sürekli olarak geliştirmeye devam etmeleri ile beraber artık anlık kredi notu güncellemesi yapılabilmektedir. Kredi notunu olumsuz etkileyen pek çok faktör bulunmakla beraber bunlardan en önemlilerinden biride kişinin bankalara olan ödemelerini düzenli olarak yapmamasıdır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır ?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplaması için uygulanan standart bir prosedür yoktur. Her banka tarafından uygulanan oranlar farklı olmakla beraber yine kredi kartı limiti
ve kredi kartının kaç yıldır kullanımda olduğu gibi kriterler de bu oranın belirlenmesinde etkendir. Bunlarla beraber 15 bin liraya kadar limiti olan kredi kartlarında asgari ödeme tutarı toplam kredi kartı borcunun en az yüzde 15’i kadar uygulanmaktadır.

15 ila 20 bin lira arasında değişen kredi kartı limiti bulunan kişiler için ise bu oran toplam dönem borcunun minimum yüzde 30’u kadar hesaplanır. 20 bin lirayı aşan kredi kartı limiti bulunan kişiler için ise toplam dönem borcunun en az yüzde 40’ı olacak şekilde kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplanır. Ancak yeni kredi kartı alan kişiler için bu tutar kredi kartı limitini bakılmaksızın ilk 12 aylık kredi kartı ekstresi dönemi için yüzde 40 olarak uygulanmaktadır.

Bunun nedeni ise yeni kredi kartı alan kişilere kredi kartlarını düzenli olarak ödeme alışkanlığı kazandırılmak istemesidir. Toplam borç tutarı üzerinden bu oranlar kullanılarak hesaplama yapılır ve o ay için ödenmesi gereken kredi kartı asgari ödeme tutarı belirlenir.

Kredi Kartlarında Limite Göre Asgari Ödeme Oranları

Kredi kartı limitine göre değişiklik gösteren asgari ödeme oranları limitin artışına bağlı olarak artmaktadır. Kişilerin kredi kartı borç hesaplamaları limit üzerinden yapılmaz. Kredi kartı borç tutarları üzerinden yapılmaktadır. Kredi kartlarının asgari tutar oranları şu şekildedir;

kredi kartı ödemesinin gecikmesi

  • Limiti 15.000 TL’ye kadar olan kredi kartı asgari tutar oranı %30
  • Limiti 15.000 TL ve 20.000 TL’ye kadar olan kredi kartı asgari tutar oranı %35
  • Limiti 20.000 TL’nin üzerinde olan kredi kartı asgari tutar oranı %40

Kredi kartı borçlarının en az asgari tutarlarının kredi kartı hesap kesim tarihinden son ödeme tarihine kadar olan sürede ödenmesi gerekmektedir. Kredi kartı ödeme tarihinde verilen aralıkta en az asgari tutarı ödenen kredi kartları kullanılmaya devam edilmektedir. Kalan borç tutarına ise günlük faiz (akdi faiz) işlemektedir.

Gecikmeli ödemelerinizden dolayı nakit çekime kapanan kredi kartınızı tekrar nakit kullanmaya açtırmak istiyorsanız. İlk gelen kredi kartı ekstrenizdeki dönem borcunun tamamını ödemek zorundasınız. Dönem borcunun tamamı ödendikten sonra otomatik olarak kredi kartınız nakit çekimlere açılacaktır.

Kredi Kartına Sürekli Asgari Ödeme Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi kartı ödemesi de bunların arasında yer almakta olup kredi kartı asgari ödeme tutarı toplam borcun belirli bir bölümüdür. Ancak buna rağmen kredi kartı ödemesinde gecikmeye düşülmediği için bu tutarı yatırmak ilk etapta olumsuz bir şekilde not ortalamanıza yansımaz. Yani arada sırada kredi kartının asgari ödeme tutarını yatırmak not ortalamasını olumsuz etkilemez.

kredi kartının sürekli asgari tutarını ödemek

Bu davranışın sürekli olarak üst üste yapılması ise uzun vadede kredi notu üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Yine bu şekilde kredi kartı borcu sürekli artacağı için buna bağlı olarak kredi risk limiti de yükseleceği için otomatik olarak kredi notu ortalaması düşecektir.Bu yüzden kredi kartınızın genellikle o ay ekstrede yansıtılmış olan tüm borcu kapatmaya özen gösteriniz. Daha evvelde bahsettiğimiz gibi bazı aylar tam olarak borcu ödeyemeseniz bile asgari ödeme tutarının üzrerinde ödeme yapamaya özen gösteriniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir, Asgari Tutar Altında Ödeme Yapılırsa Sonuçları Ne Olur?

Toplam kredi kartı borcunun o ay için yatırılmakla zorunlu kılınan tutarına kredi kartı asgari ödeme tutarı adı verilmektedir. Kredi kartını kullanan kişi o ay için ödemesi gereken toplam kredi kartı borcunu ödeyemiyorsa ve kredi kartını kullanmaya devam etmek istiyorsa mutlaka kredi kartı asgari ödeme tutarını ödemekle yükümlüdür.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı yatırılmazsa kredi kartı hemen kullanıma kapatılır ve kişinin kredi kartı ile borcunu ödeyene kadar alışveriş yapmasına izin verilmez. Bunun amacı bankanın kendi haklarını korumak istemesi, kredi kartı borcunu belirli bir sınırda tutmaya çalışması ve müşterisini borçlarını düzenli ödemeye zorunlu tutmak istemesidir.

Kredi Kartının En Az Üç Kez Asgari Tutarın Altında Ödeme Yapılması Durumunda Ne Olur?

Kredi kartınızın son ödeme tarihinden 1 gün sonra bile ödeseniz ( yatırsanız ) gecikmeye düşmüşsünüz demektedir. Bankaların bu ödeme günlerine hiç bir şekilde müsamması yoktur. Bir diğer hususda kredi kartının sürekli asgari tutarını ödemek konusu var bunu size belirttiğimiz makalemizde detaylı olarak anlatmıştık.

İlgili İçerik : Kredi Kartı Borcumdan Dolayı Haciz Gelir Mi?

Konumuza geri dönecek olursa kredi kartı ekstrenizi en  az 3 dönem geciktirir veya asgari tutarın altında öderseniz. Kredi kartınız nakit çekime kapatılacaktır. Bu da demek oluyorki kredi kartınızın dönem borcunu yani toplam borcun ödenmesine kadar kredi kartınızdan nakit çekim yapamayacaksınız. Kredi kartınızı sonraki dönemlerde asgari tutarını ödemiş olsanız bile nakit çekime açılmayacaktır.

Kredi Kartlarına Sürekli Asgari Tutar Ödemenin Zararları Nelerdir?

Kredi kartlarına sürekli asgari tutarı ödemek kişilerin kredi notlarının düşmesine neden olmaktadır. Kredi kartı borçlarının sadece asgari tutarını ödeyerek kullanmaya devam eden kişiler bunu sürekli hale getirirlerse kredi puanlarını düşürürler.

Kredi puanlarındaki düşüşler kişilerin ileri ki zamanlarda kullanmak istedikleri kredi başvurularının olumsuz olmasına sebebiyet vermektedir. Kredi kartı kullanıcılarının düzenli ödemeler yaparak kredi notlarını yüksek tutmaları ileri ki dönemde yapacakları başvuruları olumlu etkilemektedir. Kredi kartı asgari tutar altında ödeme yapılırsa bu ödeme asgari tutar ödemesi sayılmamaktadır. Kredi kartının belirlenen asgari ödeme tutarının tamamının ödenmesi gerekmektedir.

Kredi kartı borcunu hiç ödemeyen kredi kartı sahiplerine gecikme faizi uygulaması, asgari tutar ödemelerine ise akdi faiz uygulaması yapılmaktadır. Gecikme faizinden daha az oranda uygulanan akdi faizler Merkez Bankası tarafından üç ayda bir belirlenmektedir. Kredi kartı ödemelerini sürekli olarak asgari tutar üzerinden ödeyen kişilerin borçları katlanarak artmaya devam eder ve borç tutarları her geçen gün fazlalaşarak ödenemez hale gelebilir.

Kredi Kartı Asgari Tutarı Hiç Ödemediğinizde Başınıza Gelecek Hadiseler

Hepimiz günlük hayatımızda kredi kartlarını kullanıyoruz bu durum bazen kontrolsüz bir şekilde gerçekleşiyor, işte o zaman hemen şu sorunun cevabını bulmaya çalışıyoruz.Kredi kartı borcumu nasıl ödeyeceğim? Kredi kartı asgari tutarı ödenmezse ne olur, gibi sorular sorarak kendimizi yok yere strese sokuyoruz. Kredi kartını geç ödersem ne olur derseniz hemen sıralayalım bu durum ilk başta kredi notu sicilinizi etkileyecektir, burada bilinmesi gereken kredi kartı bir gün geç ödeme yapılsa dahil siciliniz olumsuz etkilenecektir.

İlgili Makale : Kredi Kartı Borç Yapılandırma

Detayları arttırmak gerekir ise kredi kartı ödemesi bir dönem gecikir ise yine sicilinizde (30 gün) geç ödeme olarak gözükecektir. Eğer bu süreç daha fazla uzar ve bir sonraki ekstrenize ait asgari ödeme tutarınız ödemez ve ertelerseniz bu defe 2 dönem kredi kartı geç ödemesi yapmış olacaksınız buda kredi risk raporunuz da (60 gün) gecikme olarak gözükmesine neden olacaktır.

Hemen aklınıza şu soru gelebilir ya 3 dönem kredi kartı ödemesi yapılmaz ise ne olur, işte bu durumda banka sizlere ulaşarak borcunuzu ödemeniz için size ek 7 gün süre verecektir. Eğer verilen süreye rağmen halen kredi kartı ödemenizi yapmadı iseniz.

Bu kez hakkınızda yasal süreç başlamış olup banka avukatları ile muhattap olmak zorunda kalacaksınız. Bu süreç yine kredi puanınıza olumsuz etki yapacak ve 5 yıl boyunca bu yaşadığınız süreç KKB raporunuzda gözükecek bankalardan kredi kartı ve kredi alma süreciniz zorlaşacaktır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Sürekli Asgari Tutarı Veya Altında Ödeme Yapılırsa Ne Olur?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git