Kredi Kartına Asgari Tutarın Altında Ödeme Yapılması

 

Kredi kartı kullanan kişilerin ödemelerini düzenli olarak yapmaları bir süre sonra kredi kartı borç batağına düşmemeleri için en önemli altın kuraldır. Bilindiği üzere her kredi kartının bir hesap kesim tarihi bulunmakta, bu tarihte toplamda kart ile harcanan alışveriş miktarı toplanarak ödenmesi gereken toplam kredi kartı borcu bulunmaktadır. Kredi kartı borcu toplamını ödeyemeyecek olan kişilere ise ikinci bir seçenek olarak kredi kartı asgari ödeme tutarı seçeneği de sunulmaktadır.

Fakat kimi zaman geçim sıkıntısı, kimi zaman ise elde edilen gelirin ödeme gücünününün altında kalmasından dolayı, kredi kartının ekstresindeki asgari ödeme tutarının yapılamayarak, asgari tutarın altında ödeme yapılmaktadır. Yazımızın devamında sizlere bu konularda detaylı açıklamalarda bulunacağız.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir, Asgari Tutar Altında Ödeme Yapılırsa Sonuçları Ne Olur ?

Toplam kredi kartı borcunun o ay için yatırılmakla zorunlu kılınan tutarına kredi kartı asgari ödeme tutarı adı verilmektedir. Kredi kartını kullanan kişi o ay için ödemesi gereken toplam kredi kartı borcunu ödeyemiyorsa ve kredi kartını kullanmaya devam etmek istiyorsa mutlaka kredi kartı asgari ödeme tutarını ödemekle yükümlüdür.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı yatırılmazsa kredi kartı hemen kullanıma kapatılır ve kişinin kredi kartı ile borcunu ödeyene kadar alışveriş yapmasına izin verilmez. Bunun amacı bankanın kendi haklarını korumak istemesi, kredi kartı borcunu belirli bir sınırda tutmaya çalışması ve müşterisini borçlarını düzenli ödemeye zorunlu tutmak istemesidir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır ?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplaması için uygulanan standart bir prosedür yoktur. Her banka tarafından uygulanan oranlar farklı olmakla beraber yine kredi kartı limiti ve kredi kartının kaç yıldır kullanımda olduğu gibi kriterler de bu oranın belirlenmesinde etkendir. Bunlarla beraber 15 bin liraya kadar limiti olan kredi kartlarında asgari ödeme tutarı toplam kredi kartı borcunun en az yüzde 15’i kadar uygulanmaktadır.

kredi kartı ödemesinin gecikmesi

15 ila 20 bin lira arasında değişen kredi kartı limiti bulunan kişiler için ise bu oran toplam dönem borcunun minimum yüzde 30’u kadar hesaplanır. 20 bin lirayı aşan kredi kartı limiti bulunan kişiler için ise toplam dönem borcunun en az yüzde 40’ı olacak şekilde kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplanır. Ancak yeni kredi kartı alan kişiler için bu tutar kredi kartı limitini bakılmaksızın ilk 12 aylık kredi kartı ekstresi dönemi için yüzde 40 olarak uygulanmaktadır.

Bunun nedeni ise yeni kredi kartı alan kişilere kredi kartlarını düzenli olarak ödeme alışkanlığı kazandırılmak istemesidir. Toplam borç tutarı üzerinden bu oranlar kullanılarak hesaplama yapılır ve o ay için ödenmesi gereken kredi kartı asgari ödeme tutarı belirlenir.

Kredi Kartının En Az Üç Kez Asgari Tutarın Altında Ödeme Yapılması Durumunda Ne Olur ?

Kredi kartınızın son ödeme tarihinden 1 gün sonra bile ödeseniz ( yatırsanız ) gecikmeye düşmüşsünüz demektedir. Bankaların bu ödeme günlerine hiç bir şekilde müsamması yoktur. Bir diğer hususda kredi kartının sürekli asgari tutarını ödemek konusu var bunu size belirttiğimiz makalemizde detaylı olarak anlatmıştık.

KREDİ KARTI İŞSİZLİK SİGORTASI : https://finanskredirehberi.com/5-baslikta-kredi-karti-issizlik-sigortasi/

Konumuza geri dönecek olursa kredi kartı ekstrenizi en  az 3 dönem geciktirir veya asgari tutarın altında öderseniz. Kredi kartınız nakit çekime kapatılacaktır. Bu da demek oluyorki kredi kartınızın dönem borcunu yani toplam borcun ödenmesine kadar kredi kartınızdan nakit çekim yapamayacaksınız. Kredi kartınızı sonraki dönemlerde asgari tutarını ödemiş olsanız bile nakit çekime açılmayacaktır.

nakite kapatilan kart nasıl açılır

Gecikmeli ödemelerinizden dolayı nakit çekime kapanan kredi kartınızı tekrar nakit kullanmaya açtırmak istiyorsanız. İlk gelen kredi kartı ekstrenizdeki dönem borcunun tamamını ödemek zorundasınız. Dönem borcunun tamamı ödendikten sonra otomatik olarak kredi kartınız nakit çekimlere açılacaktır.

Sadece Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Yatırılırsa Ne Olur ?

Kredi kartının asgari ödeme tutarı yatırılırsa kişi kredi kartının kullanıma açık tutar ancak toplam borç tutarı yatırılmadığı için borca faiz işletilir. Kredi kartının asgari tutarını ödediğimizde faiz işlemi kalan borç tutarı üzerinden işletilir. Ödenen asgari borç tutarı toplam kredi kartı ekstresi borcundan düşülür ve kalan tutar için belirlenen oranlarda faiz işletilir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenen azami akdi ve gecikme faizi 3 aylık dönemler dâhilinde yenileniyor. Hesaplanan gecikme faizi tutarının üzerine ay sonunda yüzde 15 oranında KKDF ve yüzde 5 oranında BSMV vergileri de eklenerek 30 günlük faiz ve toplam masraf tutarı hesaplanıyor.

Kredi kartı kesilmeden önce bir önceki aydan devreden kredi kartı borcu yatırılırsa bu durumda gecikilen gün sayısı kadar hesaplama yapılıyor. Ödeyeceğiniz toplam kredi kartı gecikme faizi tutarını öğrenmek için bu alanda hizmet veren hesaplama siteleri üzerinden yaparak bilgi almanız da mümkün olacaktır.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
emin otomotivden taksitle araba almak
Emin Otomotiv Araç Alma Sistemi Nasıl Çalışır ?

Yeni bir araba satın almak isteyen ancak yeterli...

arsa ve tarla kredisi almak
Arsa Kredisi alma Ve Arsa Kredisi Hesaplama

Ülkemizde belli bir miktar birikimi olan vatandaşlarımız, paralarının...

x