Kredi kartından havale, EFT yapılır mı merak edenlere detaylı olarak bu işin maliyeti hakkında bilgiler ve işlemleri gerçekleştirmek için hangi yolları izlemeliler anlatmaya çalışacağız. Artık günümüzde eskisi gibi bankaların şubelerinde saatlerce bekleyerek havale ve EFT yapmıyoruz. Gündelik hayatımıza akıllı cep telefonlarının girmesi ve internet teknolojisinin hızlı gelişmesiyle artık her şey çok pratik hale gelmiştir.

Geçmiş yıllarda bir havale ve EFT yapmak için 30 TL ve 40 TL gibi masraf ücretleri alınırken artık hem oturduğumuz yerden kolay ve pratik bir şekilde çok daha az masraf ödeyerek havale ve EFT işlemlerimizi  gerçekleştirebiliyoruz. Biliyoruz ki hesabımızda para olduğu sürece sıkıntısız bir şekilde bir bankadan, başka bir bankaya kolay bir şekilde para gönderimi sağlayabiliyoruz. Fakat ya hesabımızda para yoksa ! İşte o zaman herkesin aklına ilk kurtarıcı olarak görünen kredi kartları geliyor.

Peki, kredi kartından hesaba havale ve EFT yapılır mı veya kredi kartından hesaba para gönderme işlemi sağlanabilir mi ? İşte bu makalemizde bu konuyla ilgili detaylı bir şekilde sizlere bilgilendirme yapacağız.

Kredi Kartından Havale ve EFT Nasıl Yapılır?

Arkadaşlar kısa ve net bir şekilde size söyleyebilirim ki kredi kartınızdan TROY, Mastercard ve VISA kart ile havale ve Elektronik Fon Transferi yani EFT yapabilirsiniz. Buna engel hiçbir durum yok. Tabi bazı hususlar var bunları size anlatacağım. Kredi kartınızdan havale ve EFT yapabilmeniz için kredi kartınızın nakit avans limiti bulunuyor olması gerekiyor.

Çünkü kredi kartından para gönderme, havale ve EFT işlemleri için nakit avans limitiniz kullanılmaktadır. Aşağıda bazı bankaların kredi kartlarından yapılan havale ve EFT işlemlerinde uygulanacak kesintilere yer verdik,

Banka / Kredi Kartı Havale ve EFT Gönderimi Kesinti Oranı İşlem Masrafı Nakit Avans Faizi
Vakıfbank / Tüm Kredi Kartları % 3,75 (Gönderilen Tutar Üzerinden ) 9 TL % 1,40
Akbank / Axess Kredi Kartı % 3,99 10 TL % 1,40
İş Bankası / Maksimum Kredi Kartı % 3,50 9 TL % 1,40
Garanti BBVA / Bonus Kredi Kartı % 4,00 10 TL Nakit avans faizi uygulanmaz.

Eğer kredi kartından havale ve EFT yapmak istiyorsanız asıl kart sahibi siz olmalısınız ek kart sahipleri bu işlemi yapamaz. Bankadan bankaya farklılık gösterse de nakit avans limitinizin tamamını kullanabilirsiniz, fakat kesilecek komisyon oranını ve işlem masrafı ücretini kartınızda bırakarak kalanını gönderim yapabilirsiniz. Eğer kartımdan havale ve EFT yapamıyorum diyorsanız, kredi kartımdan nakit avans çekemiyorum başlıklı yazımı inceleyiniz.

Kredi Kartıyla EFT ve Havale Yapılabilen Bankalar Hangileri?

Peki, hangi bankaların kredi kartlarından havale ve eft yapılıyor inceleyelim. Kredi kartından para göndermek isteyen kişilerin sayısı arttıkça bankalar bu özelliği kredi kartlarına yer vermeye başladı. Türkiye’nin öncü bankalarından olan Garanti Bankası kredi kartından havale ve EFT işlemini ilk başlatan bankadır. Sırasıyla saymak gerekirse Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank TEB, HSBC Advantage, İNG Bank Ve Garanti BBVA Bankası kredi kartlarından havale ve EFT işlemi yapabilir ve para gönderebilirsiniz.

Her ne kadar bahsi geçen bankalar kredi kartı üzerinden para gönderme işlemi yapmış olsa bile biz size bu seçeneği en son kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü kredi kartı üzerinden yapılan havale ve EFT’ler ve bunlara bağlı masrafların tutarları oldukça yüksektir. Sizler kredi kartınızdan nakit avans kullanmış gibi adlandırılacak ve tüm faizler ve ücretler buna göre belirlenecektir. Şimdi bu bankaların hizmetlerini aşağıda detaylı olarak inceleyelim.

Ziraat Bankası Kredi Kartından Havale ve EFT Yapma

Öncelikle sizlere havale ve EFT para transferi hakkında küçük bir bilgilendirme yapmalıyız. Havale işlemi aynı bankadan aynı bankanın diğer bir şubesine gönderilen para transferlerine denmektedir. EFT ise bir bankadan başka bir banka hesabına gönderilen paralara verilen para transfer işlemidir.

Ziraat Bankası güncel havale ve EFT ücretlerine gelirsek, Ziraat Bankası şubeleri arasında internetten veya cep şubesinden yapacağınız para gönderme işlemlerinizde 1 TL ücret tahsil edilmektedir.

Ziraat bankası EFT ücreti için ise yine internetten ve cep şubelerinden yapacağınız para gönderim işlemleri için gönderim yapacağınız paranın miktarina göre EFT masraf ücreti değişmektedir. Örnek vermek gerekirse 260.000 TL’ ye kadar yapacağınız transfer işlemlerinde 10 TL daha üstü için ise 20 TL eft masraf ücreti alınmaktadır.

Eğer Ziraat Bankası ATM’leri ile havale işlemi gerçekleştirecek iseniz 3 TL gibi bir havale ücreti ödemeyi göze almalısınız. Yine Mobil bankacılık ile yapacağınız EFT işlemlerinde ise transfer ücreti 2 TL olacaktır. Asıl konumuz olan Ziraat Bankası kredi kartı üzerinden havale ve EFT işlemi şuan için yapılamamaktadır.

Garanti BBVA Kredi Kartıyla Hesaba Havale ve EFT Göndermek

Eğer hesabınızda para yok ise telaşlanmanıza gerek yok eğer garanti bankasına ait bir kredi kartı kullanıyorsanız aidat ödemelerinizi, kira ödemelerinizi rahatlıkla eft ve havale olarak bonus kredi kartınızdan yapabilirsiniz. Sadece aidat ve kira ücretleri gibi ücretler değil bunun yanında istediğiniz kişiye para gönderebilirsiniz.

Bunu yapmak için garanti bankası internet şubesine girerek para transferi menüsünden havale veya EFT adımını seçmeniz yeterlidir. Üstelik bu yapacağınız havale ve EFT’ler için alışveriş limitinizden düşüm yapılacaktır, buradaki en önemli hususda budur. Kredi kartından havale ve EFT yaptığınızda nakit avansınız kullanılmamaktadır.

Yapacağınız işlemler için ise % 3,5 ve artı olarak 3 TL masraf hesabınıza yansıtılacaktır. Tabi kredi kartından havale ve eft işlemi yapmanın eksi yönleride vardır, bunlardan bahsetmek gerekirse yapmış olduğunuz işlemi iptal edemezsiniz, kendi hesabınıza havale yapamazsınız, kredi kartından maksimum yapılacak havale ve EFT 5.000 TL üzerinde olamaz.

TEB Peşin ve Taksitle Kredi Kartından Havale ve EFT Nasıl Olur?

Kredi kartından EFT yapılırmı, sorusuna cevap olarak evet diyebiliriz. Vadesiz hesabınızda para bulunmuyorsa TEB bankası kredi kartı kullanıyorsunuz bu işlemi yapmak oldukça kolay, ayrıca yapmış olduğunuz işemleri kredi kartınızın ekstresi ile rahat bir şekilde takip edebileceksiniz. Bu işlemi gercekleştirmek için Cepteteb ,nternet şubesinden para transferi menüsünü kullanarak Hesaba EFT veya Kredi Kartına EFT işlemini seçmeniz yeterlidir.

Sürekli aynı yere aidat veya kira ödemesi yapıyor iseniz düzenli ödeme talimatı vererek kredi kartınızdan para gönderme işlemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Her işlem için 3 TL gibi bir masraf ödeyeceğinizi bilmenizi isteriz.

Yapı Kredi Play İle Kredi Kartından HAvale ve EFT  Nasıl Yapılır?

Eğer Yapı Kredi bankasına ait bir kredi kartına sahipseniz;

Yapı Kredi Play Adresinden play kredi kartından havale ve EFT para transferi işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat play kredi kartı ile yapacağınız havalelerde kullanılan meblağın nakit avans limitinizden düşeceğini bilmelisiniz. Aynı zamanda yapı kredi müşteri hizmetleri numarası olan 444 0 444 telefon bankacılığını kullanarakta aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Vakıfbank World Kredi Kartından EFT ile Para Gönderme

Vakıfbank kredi kartları ile banka hesabınızda para olmasa bile kredi kartlarınızdan İnternet / mobil bankacılık, şube ve 444 0 724 telefon bankası kanallarını kullanarak kredi kartı ile hesabınıza veya IBAN numaranıza para aktarabilir ve ödeme yapabilirsiniz. Normal kart statüsünde ve nakit avans kısıtlaması olmayan bireyler yaralanabilecek asıl kart harici olan ek kartlardan EFT ve banka havalesi işlemlerinden yararlanamayacaktır.

Havale işlemleri % 3,75 +% 9 işlem ücretine tabidir ve işlem tarihi itibariyle % 2,00 nakit kredi faizi ile ödenmektedir. Havale işlemleri sadece TL’den IBAN’a ve hesap numarasından yapılabilir. Para gönderimleri hemen yapılır ve gelecekte düzenli talimat ile kredi kartından EFT ve Havale göndermeniz mümkün değildir.

Karttan Karta Para Transferi EFT veya Havale Yapılır Mı?

Karttan karta transfer para gönderme işlemleri İşCep, internet şubeleri ve Maximum Mobil üzerinden yapılabilir.Kredi kartlarına, banka kartlarına ve maksi para kartlarına, bankanın diğer kartlarına ve sistemde bulunan diğer yerel bankaların kartlarına para gönderebilirsiniz.İşlem tüm bireysel Bankamatik kartlarında ve bireysel kredi kartlarında “Nakit Peşin” onayı ile yapılabilir.

Havale işlemleri, kartın nakit çekme limitine tabidir. Banka kartlarındaki havale işlemleri, yalnızca kartla ilişkilendirilmiş bir hesap bakiyesi varsa gerçekleştirilebilir. Tek seferlik işlem limiti 2.000 TL olan ancak TL’lere para gönderebilirsiniz. Tüm Bankamatik ve MaxiPara kartlarına para gönderme limiti günlük 30.000 TL ile sınırlıdır. Ücrete ek olarak, sözleşmeden doğan nakdi kredilere faiz ödeme noktasından işlenir. Karta kart transferi sadece TL ile mümkündür.

Karttan karta transferlerde işlem bedelinin % 9’una 9,00 TL ekleyerek hesaplanacak işlem ücretiyle birlikte faiz tahsil edilmektedir. Mevcut nakit faiz, nakit çekme işleminde çekilme tarihine kadar günlük olarak faturalandırılır. Nakit kredi faiz tutarına% 5 ek BSMV uygulanacaktır. İfadedeki asgari ödeme vade tarihine kadar ödenmiş veya kısmen ödenmişse, ödenmemiş asgari tutardaki gecikmiş faiz oranı ve asgari tutarı geçen nakit faiz oranı borç kapanana kadar uygulanacaktır.

Kredi Kartından Havale – EFT Yapmak Mantıklı Mı?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye farklılık gösterebilir çünkü bu aciliyet ile orantılı bir durumdur. Eğer sizlerin çok acil paraya ihtiyacınız varsa ve tek çareniz kredi kartından havale veya EFT yapmaksa bu işlem mantıklı sayılabilir. Fakat eğer keyfi olarak bir ödemenizi kredi kartınızdan para göndererek yapmak istiyorsanız, yukarıdaki masrafları ve kesintileri göz önünde bulundurduğumuzda pekte mantıklı gelmiyor.

1 Yorum

 1. onur
  27 Eylül 2018 at 10:52 — Cevapla

  Ben müşteri numarasina eft yaptim olur mu hesaba gecer mi

  • 27 Eylül 2018 at 15:02 — Cevapla

   Eğer Eft Hesaba isabet etmez ise EFT tutarı hesabınıza geri iade edilecektir.

 2. Nejla
  10 Haziran 2018 at 10:50 — Cevapla

  Kredi kartından havale ve eft güzel bir uygulama ama faiz oldukça yüksek zorunlu olmadıkça kullanmayın derim

 3. Yavuz
  1 Mayıs 2018 at 20:21 — Cevapla

  Kredi kartından eft yapmayı denedim. Zaten altı ayda bir kestikleri kredi kartı aidatı yetmezmiş gibi bir de eft’ye esktra ücret ödedim. Kredi kartın EFT yapılıyor yapılmasına da, biraz tuzlu oluyor. Buradan arkadaşları uyarmakta fayda var diye düşünüyorum. Haberiniz olsun. Ne kadar ücret kestiklerine önceden bakmakta fayda var. Tabi bu benim bankada. başka bankalar ne kadar keser,eft için ücret keser mi onu bilemiyorum.

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir