Kredi Kartının Asgari Tutarı Ödenmezse Yada Ertelenirse Ne Olur?

Yayın Tarihi: 02.11.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 08.12.2018
 

Kredi kartının asgari tutarının ödenmemesi durumunda hesap kesim tarihinden başlayarak kredi kartı borcuna gecikme faizi uygulanmaktadır. Kredi kartı borcunu 3 ay boyunca en az asgari tutarının ödenmesi gerekir. 3 dönem süresince ödeme yapmayan kredi kartı sahipleri hakkında yasal işlem başlatılmaktadır. Kredi kartı asgari ödeme tutarı 3 ay ödenmezse kart borcunun ödenmediği süre boyunca gecikme faizi işleyerek her geçen gün ödenmeyen kredi kartı borçları katlanarak artmaya devam etmektedir.

Kredi kartı hesap kesim tarihini takip ederek ödemesini yapan kişiler kredi kartlarından düzenli olarak yararlanabilirler. Hesap kesim tarihindeki borç tutarı üzerinden en az asgari tutarı ödeyerek kredi kartı borcunun kalan kısmını bir daha ki döneme aktarmak mümkün olmaktadır.

Kredi kartı harcamalarınıza göre belirlenen asgari ödeme tutarları kişilerin kullandıkları kredi kartlarındaki limitleri üzerinden değişiklik göstermektedir. Kredi kartı limitinin artış oranına göre kredi kartının asgari ödeme tutarı artmaktadır. Kredi kartı asgari tutarı hesaplaması limit üzerinden olmamaktadır ve kişinin borç tutarı üzerinden yapılmaktadır.

Kredi Kartlarında Limite Göre Asgari Ödeme Oranları

Kredi kartı limitine göre değişiklik gösteren asgari ödeme oranları limitin artışına bağlı olarak artmaktadır. Kişilerin kredi kartı borç hesaplamaları limit üzerinden yapılmaz. Kredi kartı borç tutarları üzerinden yapılmaktadır. Kredi kartlarının asgari tutar oranları şu şekildedir:

  • Limiti 15.000 TL’ye kadar olan kredi kartı asgari tutar oranı %30
  • Limiti 15.000 TL ve 20.000 TL’ye kadar olan kredi kartı asgari tutar oranı %35
  • Limiti 20.000 TL’nin üzerinde olan kredi kartı asgari tutar oranı %40

Kredi kartı borçlarının en az asgari tutarlarının kredi kartı hesap kesim tarihinden son ödeme tarihine kadar olan sürede ödenmesi gerekmektedir. Kredi kartı ödeme tarihinde verilen aralıkta en az asgari tutarı ödenen kredi kartları kullanılmaya devam edilmektedir. Kalan borç tutarına ise günlük faiz (akdi faiz) işlemektedir.

Kredi Kartlarına Sürekli Asgari Tutar Ödemenin Zararları

Kredi kartlarına sürekli asgari tutarı ödemek https://finanskredirehberi.com/kredi-kartinin-surekli-asgari-tutarini-odemek/ kişilerin kredi notlarının düşmesine neden olmaktadır. Kredi kartı borçlarının sadece asgari tutarını ödeyerek kullanmaya devam eden kişiler bunu sürekli hale getirirlerse kredi puanlarını düşürürler.

Kredi puanlarındaki düşüşler kişilerin ileri ki zamanlarda kullanmak istedikleri kredi başvurularının olumsuz olmasına sebebiyet vermektedir. Kredi kartı kullanıcılarının düzenli ödemeler yaparak kredi notlarını yüksek tutmaları ileri ki dönemde yapacakları başvuruları olumlu etkilemektedir. Kredi asgari altında ödeme yapılırsa bu ödeme asgari tutar ödemesi sayılmamaktadır. Kredi kartının belirlenen asgari ödeme tutarının tamamının ödenmesi gerekmektedir.

Kredi kartı borcunu hiç ödemeyen kredi kartı sahiplerine gecikme faizi uygulaması, asgari tutar ödemelerine ise akdi faiz uygulaması yapılmaktadır. Gecikme faizinden daha az oranda uygulanan akdi faizler Merkez Bankası tarafından üç ayda bir belirlenmektedir. Kredi kartı ödemelerini sürekli olarak asgari tutar üzerinden ödeyen kişilerin borçları katlanarak artmaya devam eder ve borç tutarları her geçen gün fazlalaşarak ödenemez hale gelebilir.

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödemediğinizde Başınıza Gelecek Hadiseler

Hepimiz günlük hayatımızda kredi kartlarını kullanıyoruz bu durum bazen kontrolsüz bir şekilde gerçekleşiyor, işte o zaman hemen şu sorunun cevabını bulmaya çalışıyoruz.Kredi kartı borcumu nasıl ödeyeceğim? Kredi kartı asgari tutarı ödenmezse ne olur, gibi sorular sorarak kendimizi yok yere strese sokuyoruz. Kredi kartını geç ödersem ne olur derseniz hemen sıralayalım bu durum ilk başta kredi notu https://finanskredirehberi.com/kredi-notu/ sicilinizi etkileyecektir, burda bilinmesi gereken kredi kartı bir gün geç ödeme yapılsa dahil siciliniz olumsuz etkilenecektir.

Detayları arttırmak gerekir ise kredi kartı ödemesi bir dönem gecikir ise yine sicilinizde (30 gün) geç ödeme olarak gözükecektir. Eğer bu süreç daha fazla uzar ve bir sonraki ekstrenize ait asgari ödeme tutarınız ödemez ve ertelerseniz bu defe 2 dönem kredi kartı geç ödemesi yapmış olacaksınız buda kredi risk raporunuz da (60 gün) gecikme olarak gözükmesine neden olacaktır.

Hemen aklınıza şu soru gelebilir ya 3 dönem kredi kartı ödemesi yapılmaz ise ne olur, işte bu durumda banka sizlere ulaşarak borcunuzu ödemeniz için size ek 7 gün süre verecektir. Eğer verilen süreye rağmen halen kredi kartı ödemenizi yapmadı iseniz. Bu kez hakkınızda yasal süreç başlamış olup banka avukatları ile muhattap olmak zorunda kalacaksınız. Bu süreç yine kredi puanınıza olumsuz etki yapacak ve 5 yıl boyunca bu yaşadığınız süreç KKB raporunuzda gözükecek bankalardan kredi kartı ve kredi alma süreciniz zorlaşacaktır.

Düzenli Olarak Ödeme Yapıldığında, Kredi Kartı Kullanmanın Avantajları

Kredi kartı doğru kullanıldığı sürece kişilere oldukça fayda sağlamaktadır. Kredi kartlarını düzenli ödeyerek bütçelerine uygun harcamalar yapan kişilerin elde ettiği avantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kredi kartı ile yaptığınız alışverişlerin sürekli olarak takip edilmesi ve banka hesabı üzerinden kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Böylece aylık veya haftalık bütçe planı oluşturulabilir.
  • Yüksek tutarı alışverişlerde toplu alımların bütçeyi zorlamayacak şekilde taksitlendirilerek ödenmesini sağlamaktadır.
  • Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde puan biriktirme avantajı bulunmaktadır. Kredi kartı puanlarını biriktirerek bedava alışveriş olanağından yararlanmak mümkündür.
  • Küsuratlı alışverişlerde hesabın yuvarlanması sıkıntısını yaşamayarak kredi kartı ödemelerinde küsuratlar tam olarak ödenebilmektedir.
  • Kredi kartları için bankalar tarafından düzenlenen kredi kartı kampanyaların sayesinde indirimli alışverişler yapılarak ekstra puanlar kazanılmaktadır. Pek çok farklı sektörde yapılan indirimler kredi kartı kullanıcılarına avantaj sağlamaktadır.
  • Kredi kartlarının düzenli olarak ödenmesi kredi puanlarını olumlu olarak etkilemektedir. Kredi kartı ödemelerini düzenli yaparak kredi puanlarını yükselten kişiler kredi başvurularına olumlu sonuç alabilirler. Kredi kartını doğru olarak kullanan ve ödemelerini düzgün yapan kişilerin bankalarla ilişkileri daima olumlu etkilenmektedir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Kartının Asgari Tutarı Ödenmezse Yada Ertelenirse Ne Olur?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kefillikten kurtulabilirmiyim
5 Soruda Kefil Olmalımıyım, Kefillikten Kurtulma Ve İptali

Zaman zaman eşimiz dostumuz veya bir akrabamız bankadan...

akbank direkt şifresi nasıl alınır
Akbank Direkt Parola ve Şifre Alma (Adım Adım Anlatım)

Akbank reklamlarının bir çoğunda artık mobil uygulaması olan...

x