Kredi Kartının Limitinin Belirlenmesi Ve Limiti Etkileyen Unsurlar

Yayın Tarihi: 18.06.2019
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 18.06.2019
 

Kredi kartı limiti demek, kullanabileceğimiz en yüksek nakit limitimiz anlamına gelmektedir. Maksimum kullanabileceğimiz parasal değerdir. Peki, kredi kartı limiti neye göre belirlenir hangi unsurlar etkili olur bunları detayları ile birlikte ele alacağız. Kredi kartı limiti belirlenirken banka bazı kriter ve faktörleri göz önünde bulundurur.Tabi bu kriterler kişiden kişiye değiştiği gibi bazı ana kurallar ise tüm kredi kartı kullanıcılarına uygulanır.

Satın alım gücümüz etkilendiğinden kredi kartı limitimiz önemlidir. Ne kadar yüksek tutarda limit belirlenirse o kadar yüksek tutarlarda alışveriş yapabiliriz. Örneğin; Almak istediğimiz koltuk takımı 10.000,00 TL fakat limitimiz 7.000,00 TL dolayısıyla kredi limitimiz düşük olduğundan koltuk takımını  kredi kartıyla alamayabiliriz.

Aşağıdaki yazımızda  kredi kartı limitlerinin nasıl ve hangi kriterlerde belirlendiğini ve kredi kartı limit arttırımı işlemini nasıl yapabileceğimizi ve kredi ve kredi kartı limitimizin en fazla ne kadar olabileceği ile ilgili bilgileri paylaşacağız;

Kredi Kartı Limiti Belirleme Kriterleri

Daha önceki yazılarımızda  kredi kartı özelliklerinden, çeşitlerinden, risklerinden vb  gibi  özelliklerinden bahsetmiştik, fakat limit belirleme konusunda çok fazla yazı paylaşamamıştık. Bunun sebebi kredi kartı taleplerinde başvurusu onaylanan her kişiye bankalar tarafından farklı limitler belirlenmesidir.

Örnek olarak, aynı isimdeki  bankanın aynı ürününe başvuran ve kişinin başvurusunu onaylayan banka, iki farklı kişiye farklı tutarlarda limitler tahsis edebilir. Bunun sebebi ise kişiden kişiye değişen gelir,gider, kredi geçmişi, kişinin findeks risk raporu ve kredi skorundaki azalışlar olarak belirtebiliriz. Kredi kartı limitini belirleyen faktörler aşağıda detaylı olarak belirtilmiştir;

  • Geçmiş Kredi-Risk Durumu (Findeks)

Birden fazla kredi kartımız olduğunu düşünürsek ve  kredi kartı limitlerimizin nasıl kullanıldığımız yani düzenli ödeyip ödemediğimiz, ödeme vadesini geçirip geçirmediğimiz vb. gibi durumlar sadece  yeni yaptığımız kredi kartı başvurusu için bankanın onay verip vermeyeceğini  değil aynı zamanda onaylanacak olan kart limitini de önemli derecede etkileyecektir. Ödeme tarihini geçirdiğiniz ekstreler, gereksiz yükseklikteki limitler, yeni başvuru yaptığınız kredi kartınızın da limitinin düşük olmasına sebep olacaktır.

  • Gelir Belgesi

Belgeleyebildiğiniz gelir en temel etkendir.Tahsis edilecek kredi kartı limitinin belirlenmesinde ilk sıradadır. Belgelediğiniz gelir yüksek tutarlarda ise  alacağınız kredi kartı limitide yüksek olur, fakat gelirin yüksek olduğu durumlarda da düşük limit çıktığı olabilir. Gelirin yüksek olması limitinde yüksek çıkacağı  garantisini vermez Bunun sebebi ise borç limit oranı ve  kredi geçmişinizdeki olumsuzluklar olabilir.

  • Borcun Limite Oranı

Findeks sistemindeki ve tüm finansal kuruluşların  ve sizin de takip edebileceğiniz kredi risk raporu’nda belirtilen borç-limit oranını kredi kartı limitlerini etkiler. Örnek vermek gerekirse tutarı yüksek borcunuz var, kredi skorunuzda düşük, bu durumda kredi kartı limitinizde düşük olacaktır.

  • Farklı Banka Kredi Kartı Toplam Limitleri

Finansal kuruluşlar diğer bankalardaki kredi limitlerinize de bakarak limit belirleme işlemi yapabilirler. Size ait olan risk raporu, farklı bankalardaki kredi kartlarınızın limitlerini yüksek görüyor ise  başvuru yaptığınız kartın limitin düşük olması muhtemeldir.

Maaşın Kaç Katı Tutarında Kredi Kartı Limiti Alınabilir?

Bakanlık ve BDDK’nın yeni düzenlemelerine göre kredi kartı kullanımının ilk yılında belgelediğimiz maaş tutarımızın 2 katı kadar kredi kartı limiti onaylanabilir. Takip eden yıllarda mevcut belgelenebilir maaşınızın 4 katı tutarında kredi kartı limiti alabilirsiniz. Bazı bankalar kendi iç yönetmelikleri ve tahsis birimlerinin risk almaları ile birlikte bu tutarlar arttırılıp azaltılabilir.

Kredi kartları ilk alındığında düzenli ödemeler yapılıp doğru biçimde kullanıldığında , ekstre tarihleri geçirilmeden ödeme yapıldığında, kredi kartı limit arttırım talebinde bulunulabilir ve limitinizi yükseltme şansınız olabilir.

Kredi Kartı Limiti Yükseltmek İçin Yol Haritası

İlk defa kredi kartınız oldu ve bir süre kullandınız, limitiniz size yeterli gelmiyor ise ilk belirlenen limitle devam etmeyebilirsiniz. Kredi kartı sorunsuz olarak kullanıldı ise ve herhangi bir gecikmesi oluşmadı ise zaten bankanız birkaç yıl sonra sizin de onayınızı alarak limit yükseltme yoluna gitmek isteyecektir.

İlgili Konu : https://finanskredirehberi.com/kullanimda-olan-kredi-kartinin-limitini-dusurme-azaltma/

Bununla ilgili size telefon, e-mail yolu ile ulaşıp bilgilendirme yapar ve istiyorsanız otomatik limit arttırma onayını sizden isteyebilir. Banka sizi aramadan önce sizde bankanızı arayıp otomatik limit artışı talebinizi iletebilirsiniz. Ayrıca internet şubelerinden de limit arttırımı talebinde bulunabilirsiniz.

İnternet şubesinden otomatik olarak limit arttırımı başvurusu yapmak oldukça basit ve hızlı olarak yapılır. Sonucu genelde 3 iş günü içerisinde telefonunuza kısa mesaj olarak iletilir.

Kredi Kartı Limitimi Nasıl Öğrenebilirim?

Diyelim ki, kredi kartı başvuru’nuz var ve kart başvurunuz onaylandı. Onaylanan kredi kartı limitinizi merak ediyorsunuz. Kart limitini öğrenmek bankanın kart başvurunuzu onaylama zamanına bağlıdır. Zira başvuru onaylandığı anda kart limiti de tahsis edilmiş olur.

Fakat onaylanma mesajı telefonunuza geldikten sonra bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak istenilen bilgileri verdikten sonra kredi kartı limitinizi telefonda öğrenebilirsiniz. Yahut internet bankacılığı şifrenizi aldıysanız internet bankacılığına girerek yine kart limitinizi öğrenebilirsiniz. Kartınız elinize ulaştı ise ATM cihazlarından da limit öğrenme durumunuz vardır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Kartının Limitinin Belirlenmesi Ve Limiti Etkileyen Unsurlar
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
gebelik yardımı nasıl alınır
5 Başlıkta Hamilelik (Gebelik) Yardımı Şartları Ve Başvurusu (TÜM DETAYLAR)

Bu makalemizde devletin vermiş olduğu desteklerden bir tanesi...

krediyi hemen kapatma
Yeni Çekilen Kredi Hemen Kapatılır Mı, İptal Edilir Mi? (CEZA DURUMU)

Bazen tüzel kişilikler bazen ise bireysel olarak maddi...

x