Kredi Kartının Sürekli Asgari Tutarını Ödemek

 

Kredi kartı kullanan kişilerin kartlarını kullanmaya devam edebilmeleri için mutlaka kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödemeleri gerekmektedir. Her ay kredi kartı hesap kesim tarihi itibari ile toplam kredi kartı borcu hesaplanmakta bu tutarın belirli bir bölümü asgari ödeme tutarı olarak kredi kartı sahibine iletilmektedir. Kredi kartının kullanıma açık kalması için kredi kartı borcunun tamamını ödeyemeyen kişilerin en azından asgari ödeme tutarını yatırmaları zorunludur. Peki, kredi kartının sürekli asgari tutarını ödemek kredi notunu etkiler mi?

Günümüzde bankaların kredi notu sistemini sürekli olarak geliştirmeye devam etmeleri ile beraber artık anlık kredi notu güncellemesi yapılabilmektedir. Kredi notunu olumsuz etkileyen pek çok faktör bulunmakla beraber bunlardan en önemlilerinden biride kişinin bankalara olan ödemelerini düzenli olarak yapmamasıdır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Puan Düşürür Mü ?

Kredi kartı ödemesi de bunların arasında yer almakta olup kredi kartı asgari ödeme tutarı toplam borcun belirli bir bölümüdür. Ancak buna rağmen kredi kartı ödemesinde gecikmeye düşülmediği için bu tutarı yatırmak ilk etapta olumsuz bir şekilde not ortalamanıza yansımaz. Yani arada sırada kredi kartının asgari ödeme tutarını yatırmak not ortalamasını olumsuz etkilemez.

Bu davranışın sürekli olarak üst üste yapılması ise uzun vadede kredi notu üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Yine bu şekilde kredi kartı borcu sürekli artacağı için buna bağlı olarak kredi risk limiti de yükseleceği için otomatik olarak kredi notu ortalaması düşecektir.

kredi kartı 3 ay asgari ödeme yapılırsa ne olur

Bu yüzden kredi kartınızın genellikle o ay ekstrede yansıtılmış olan tüm borcu kapatmaya özen gösteriniz. Daha evvelde bahsettiğimiz gibi bazı aylar tam olarak borcu ödeyemeseniz bile asgari ödeme tutarının üzrerinde ödeme yapamay özen gösteriniz.

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Öderim ?

Kredi kartınızı bilinçsiz olarak kullandıysanız ya da elinizde olmadan nedenlerden ötürü yüksek oranda kredi kartı borcu oluşturduysanız öncelikle borcunuzu sıkı bir ödeme planı oluşturarak kapatabileceğinizi unutmayın. Kredi kartı borcu ödeme planı oluşturun. İlk iş olarak aylık bütçe oluşturun ve bu listeye tüm gelirlerinizi yazın. Giderler bölümüne ise sadece zorunlu giderlerinizi yazın. Sinema, dışarıda yemek ya da giysi alışverişi gibi çok zorunlu olmayan giderlerinizi mutlaka liste dışına çıkarın ve bu giderlerden arttırdığınız tüm tutarı kredi kartı borcunuza aktarın.

Kredi kartı borcunu ödemek için ek iş ilanları arasından seçimde bulunarak gelirinizi arttırmayı da seçebilirsiniz. Giderinizi azaltıp gelirinizi arttırmayı başarabilirseniz kredi kartı borcu için oluşturduğunuz bu ek kaynak ile borcunuzu yavaş yavaş zorlanmadan kapatabilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa bu durumda banka ile uzlaşı yoluna gitmeniz gerekir.

Bankalar kredi kartı borcu için müşterilerine kredi kartı borcunu taksitlendirme seçeneği sunmaktadır. Her bankanın sunduğu vade ve faiz oranları değişik olduğu için bankanızı arayarak koşulları öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı İle Taksitli Alışveriş Yaparken Dikkatli Olun !

Kredi kartı borcu yapılandırma başvurunuz onaylanırsa ya da borcunuzu bir şekilde kapatmayı başardıysanız bundan sonra yeniden borç batağına düşmemek için mutlaka daha dikkatli davranmanız gerekir. Yapılan araştırmalar kredi kartı borcu batağı oluşturan en önemli faktörün kesinlikle çok miktarda üst üste taksitli alışveriş yapmak olduğunu ortaya koymaktadır.

Yapılan taksitli alışveriş harcamaları birikmeye başladıkça kredi kartınız her ay daha siz harcama yapmaya başlamadan yüksek bir borç ile başlayacağı için bir süre sonra ödemede zorluk yaşanması kaçınılmaz bir sondur. Kredi kartının sürekli olarak asgari ödeme tutarı yatırılırsa ve harcamalara bir sınırlama konulmazsa bu durumda bir süre sonra kredi kartı borcu yükseleceği için sıkıntıya düşürülecektir.

Kredi kartı dikkatli kullanıldığı takdirde oldukça büyük avantajlar sunarken bilinçsiz bir şekilde kredi kartı kullanımı ise kişiyi ödeyemeyeceği kadar büyük bir borç batağına sürükleyecek kadar tehlikelidir.

Kredi Kartı Borcumu Yapılandırmak İstiyorum Diyenlere ( Detaylı Anlatım )

2018 Senesinde Altına Yatırım Yapılır Mı ?

Etiketler:

Kredi Kartının Sürekli Asgari Tutarını Ödemek Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
altın 2018 de ne olur
Altın Yatırımının Geleceği Parlak

Özellikle de Türkiye’de küçük yatırımcının en güvendiği yatırım...

kira ödemek mi kredi çekerek ev almak mı
Kira Ödemek Yerine Konut Kredisi Çekip Ev Almak ?

Günümüzde “ev sahibi olmak istiyorum” diyen kişilerin büyük...

x