finanskredirehberi.com

Adım Adım Kredi Notu Yükseltme ( KREDİ KARTI KULLANARAK)

Tarih: 05.10.2017
Güncel: 08.11.2019
kısa sürede kredi notu yükseltme

Bu yazımızda bir ev, bir taşıt veyahutta basit bir akıllı telefon almak isteyip de sürekli bankaların engelleriyle karşılaşan ve önlerine sürekli Findeks raporlarının sunulduğu ve kırmızı uyarılarla RED cevabı aldıkları günümüzün popüler konularından birisi olan krediler ve kredi çekmek ile ilgili kredi skoru konusunu ele alacağız. Yazımızın içinde kredi notu yükseltme teknikleri ve kredi skorunu daha pozitif hale nasıl getireceğinize dair bilgiler paylaşılacaktır.Ayrıca makalemizin ana teması olan kredi kartı ile 3 ayda kredi notu yükseltme yolları nasıl oluyor tek tek inceleyeceğiz.

Eskiden böyle bir derecelendirme ve puanlama sistemi yoktu, hepimiz mutlaka büyük beyaz eşya satan firmalardan veya telefonculardan senetlerle alışveriş yapmışızdır. Tabi dünya ve teknoloji geliştikçe sistemlerde değişmektedir. Bankalar ve finans kuruluşları kendilerini daha sağlama alabilmek için KKB raporunu devreye sokmuştur.

Kredi Notu Yükseltme Ne Anlama Gelir, Nasıl Düşer ?

Sistem nasıl çalışıyor derseniz kredi derecelendirme ve kişi kredi notu sizlerin bankalarla olan ilişkilerinizi ve yapmış veya yapacak olduğunuz ödemelerinizin günü, saati, miktarı göz önünde tutularak verilen bir puanlama türüdür.

Tabi ki günümüz şartların da dar gelirli kişilerin veya ticaretle uğraşan insanlarımızın bankalara olan borçlarını, bu borçlar bazen kredi kartı, bazen kredi ödemesi olabiliyor.

Bu ödemelerini gelirlerinden kaynaklı veya gündelik hayatın vermiş olduğu koşuşturmadan dolayı geciktiriyor ve ödeyemiyor durum böyle olunca kredi skoru (notu) da KKB tarafından düşürülüyor. Makalemizin devamında istemeden düşen kredi notu nasıl yükseltme yolları nelerdir inceleyeceğiz.

kredi notu yükseltme teknikleri

Kredi Puanını Yüksek Tutmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankalar ile vadesiz hesap ya da kredi ve kredi kartı gibi ürünler konusunda çalışmaya başlayan bireyler için, bankaların genel kayıtları dikkate alınarak bir kredi puanı belirlenmektedir. Kişilerin TC kimlik numaraları üzerinden kaydedilen bu puanlar, belirli aralıklarda oluşmakta ve bu aralıklara göre de kişilerin bankalarda olan kredi, kredi kartı, KMH limitleri ve kredi başvurularının sonuçlarında etkin rol oynar.

Kredi skorunun yüksek olması için dikkat etmeniz gereken bazı önemli hayati hususlar bulunmaktadır. Bunları dilimiz döndüğünce sizlere aktarmaya çalışalım.

 • Çekmiş olduğunuz kredilerin taksitlerini günü gününe ödeyin.
 • Kredi kartı son ödeme tarihine dikkat edin ve aksatmayın.
 • Sürekli asgari tutarı ödemekten vazgeçin ve dönem borcunuzu kapatın.
 • KMH hesaplarınızın ekstre ödemelerini takip ederek günü gününe ödeyin.
 • Konut kredisi ödemesi 2 veya 3 ay gecikirse kredi notunuzun olumsuz etkilenecektir.Kredi notunu yüksek tutmak için ödemelerinizi geciktirdiğiniz de bankanıza ödeme sözü vererek gününde ödeme yapmaya gayret gösterin.
 • Gereksiz kredi kartı başvurusu ve KMH yükseltme başvurularından kaçının.

Yukarıda saydığımız hususlara dikkat ettiğiniz taktirde kredi notunuzu yükseltme şansınız oldukça yüksek olacaktır.Şimdi biraz detaylandıralım.

Kredi Notu Yükseltmek İçin Bankalar İle İlişkiler Nasıl Olmalı ?

Öncelikli olarak kredi notunuzu kredi kartı kullanarak arttırma yöntemine geçmeden önce, kredi puanınızı sorgulamanız daha doğru olacaktır.

Genel olarak bankaların aldığı işlemlere onay verdiği kredi notu seviyesine baktığımız zaman, minimum 1250’den söz edebiliriz. Bundan dolayı alacağınız işlemlere onay verilmesi için kredi notunuzun en az bu seviyede olmasına, eğer daha düşük seviyedeyse de aşağıda anlatacaklarımıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

kredi puanı arttırma teknikleri

 • Kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltmek istiyorsanız, kredi kartınız sizin için oldukça önemlidir. Eğer kredi kartı borcunuzu tek seferde öderseniz, bu doğrudan kredi puanınızı arttıracaktır. Ancak, buna imkanınız yoksa da, düzenli ödeme yapmaya devam etmelisiniz.
 • Kredi kartınızda eğer herhangi bir borç bulunmuyorsa, gündelik yaşamda yapacağınız harcamaları kredi kartınız ile yapmalısınız. Eğer kredi kartınız ile alışveriş yapar, yaptığınız alışverişlerin borcunu da sorunsuz bir şekilde öderseniz, banka burada size artı bir etkide bulunacak ve kredi notunuzu yükseltecektir.
 • Kredi kartını kullanarak yapacağınız kredi puanı yükseltmede, kesinlikle aşırıya kaçmamalısınız. Ne kadar harcama yaptığınızdan ya da ne kadar bir borca sahip olduğunuz değil, bankaya borcunuzu ne kadar zamanında yaptığınız önemlidir. Kredi kartınızdan 10 TL’lik bir harcama yapmış olsanız bile, bunu gününden önce ödemeniz ya da hesap kesim tarihinde size çıkarılan dönem borcunun tamamını ödemeniz, kredi notunuza doğrudan ve hızlı bir şekilde etki edecektir.
 • Kredi notunuz düşük olduğunda ek bir kredi kartı kullanmaktan ya da kredi kartı başvurusunda bulunmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine ekonomik açıdan tasarrufa gitmeniz daha doğru olacaktır. Eğer ilerleyen dönemlerde kredi notunuz 1250’nin yukarısına çıkarsa, bu durumda düzenli olarak çalıştığınız bankadan yeni bir limit talebinde bulunmalısınız.
 • Banka ile işlemlerinizin artması için kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı vermeyi deneyin. Eğer cep telefonu, elektrik, su, doğalgaz ya da bunun gibi faturalarınızı bankadan doğrudan ödenmesi için talimat altına alırsanız, bu da kredi notunuza etkide bulunacaktır.

Çok Fazla Bankada Krediniz Ve Borcunuz Olmamasına Dikkat Etmelisiniz

Borçları tek bir kredide birleştirerek kredi notunuzu yükseltmek mümkündür. Eğer bankalara birden fazla borcunuz varsa ve ödemekte sorun yaşıyorsanız aylık taksit ödemeleri sizi zorlayabilir durum böyle olunca kişiler ödemeleri gereken taksitleri aksatırlar.

İlgili Yazı : Borçlarımı Nasıl Birleştirebilirim?

Bu tarz aksamalar sizin sahip olduğunuz kredi puanının düşmesine sebep olur. Fakat borçlarınızı tek bir kredide birleştirerek ödemelerinizi düzenli ve sistemli bir hale getirdiğinizde kredi notunuz yükselir. Ayrıca borçları tek bir kredide birleştirmek mevcut vadenizin uzamasına ve aylık ödemelerinizin düşmesine sebep olur.

Yasal Takipte Bulunan Borçlarınızı Yapılandırmaya Ve Uzlaşmaya Gidin

Borçları yapılandırarak kredi notu yükseltmek mümkündür. Kişiler mevcut durumlarının dışında bazen ekstra durumlar ile karşılaşabilirler. Acil para ödemeleri ya da hiç beklenmeyen masraflar kişilerin aldıkları kredileri ödeme durumlarını aksatabilir.

Böyle durumlarda kişiler borçlarını aksatmadan ödemek için bankadan tekrar borç yapılandırılması talebinde bulunabilirler. Böylece kişinin bankaya ait olan mevcut kredi borcu tekrar hesaplanır ve kişiye yeni bir ödeme planı sunulur. Böylece kişiler borçlarını aksatmadan kredi taksitlerini öderler.

Fakat dikkat edilmesi gereken önemli bir husus; kişilerin bankaya yeniden yapılandırma için başvurduklarında mümkün olduğu kadar fazla vade talep etmeleri gerektiğidir. böylece daha rahat bir ödeme planına sahip olmuş olurlar. Toplamda ödenecek kredi tutarınız artsa da aylık ödeyeceğiniz kredi miktarı düşeceği için daha rahat bir ödeme koşuluna sahip olursunuz.

Kredi Skoru Yükseltmek İçin Düşük Limitli Kredi Kartı Kullanın

Kredi kartıyla kredi notu yükseltmek herkesin bildiği ama kimsenin pek inanmadığı bir tekniktir. Fakat eğer kredi notunuzu yükseltmek amacındaysanız bu taktiği mutlaka denemelisiniz. Herhangi bir bankadan çok düşük tutarlı bir kredi kartı sahibi olarak küçük çaplı harcamalar yaparak bir kaç ay düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Bu yöntem çok basit ve çok etkilidir çünkü banka için miktar önemli değil harcamalarınızı gününüzde yapıp yapmadığınız önemlidir. Bu yolla 2 veya 3 ayda kredi kartı ile kredi notu yükseltmeyi başarabilirsiniz.

Yüksek Kredi Derecelendirmesine Sahip Olmak İçin Düşük Tutarlı Kredi Kullanmalısınız

Eğer kredi dereceniz düşük ve yükseltmek istiyorsanız bir başka yol ise kredi kullanmaktır. Hemen diyebilirsiniz zaten kredi notumuz düşük nasıl kredi kullanabiliriz. Örnek olarak 3.000 TL gibi bir rakamı her banka çok problem çıkarmadan verebilir.

Tavsiye İçerik : Findeks Takipçi Nedir ?

Bu krediyi kullandıktan sonra bankaya ödemelerinizi kredi taksit ödemenizin son ödeme tarihinden bir iki gün öncesinde ödeyerek ilerlediğiniz de kredi notu kısa sürede yükselmiş olacaktır. Dilerseniz çekmiş olduğunuz bu krediyi hiç harcama yapmadan bir kenarda tutabilirsiniz.

Kredi Notu Arttırmak İçin, Banka Hesabını Aktif Kullanma

Peki, üstte anlattığımız kredi kartı ve kredi ile puan yükseltme tekniğinizi uygulayabilecek kadar kredi notunuz kötü ise ne yapabilirsiniz. Hatta bankalar ile ilgili bugüne kadar hiç çalışmamış ve bu yüzden kredi notum sıfır gözüküyor diyebilirsiniz.

O zaman yapabileceğiniz işlem size en makul olan bankadan bir vadesiz banka hesabı açtırmak olmalı. Bu hesaba elden almış olduğunuz tüm gelirlerinizi aylık olarak düzenli şekilde bu hesaba yatırınız. Bu hesabınıza cep telefonu faturası, elektrik faturası, doğalgaz faturası ve site aidatı gibi ödemelerinizi otomatik talimat ile düzenli olarak ödemelisiniz.

Tüm bu anlattıklarımızı uyguladıktan sonra bir kredi kartı başvurusunda bulunarak ufak miktarlarda alışveriş yaparak ödemelerinizi düzenli yaptığınızda kredi notunuz yükselişe geçecektir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Adım Adım Kredi Notu Yükseltme ( KREDİ KARTI KULLANARAK)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Adım Adım Kredi Notu Yükseltme ( KREDİ KARTI KULLANARAK) Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Mehmet dedi ki:

  Günlerdir kafamı karıştıran bir konuydu. Okuduğum çok iyi oldu gerçekten. Böyle güzel bilgiler veren bir makaleyi uzun zamandır okumamıştım.
  Teşekkür ederim.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
rapor parası sorgulama
SGK Rapor Parası Ne Zaman ve Nereye Yatar? (Detaylı Anlatım)

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)‘na bağlı olarak çalışan işçilerin...

amme davası neden açılır
Amme Davası Nedir ? Kimlere Neden Açılır ?

Amme davası, en basit hali ile açıklanacak olursa,...

x