Kredi Kartıyla Findeks Kredi Notu (Puanı) Yükseltme Tekniği

 

Bu yazımızda bir ev, bir taşıt veyahutta basit bir akıllı telefon almak isteyipte sürekli bankaların engelleriyle karşılaşan ve önlerine sürekli findeks raporlarının sunulduğu ve kırmızı uyarılarla red cevabı aldıkları günümüzün popüler konularından birisi olan krediler ve kredi çekmek ile ilgili kredi skoru konusunu ele alacağız.

Eskiden böyle bir derecelendirme ve puanlama sistemi yoktu, hepimiz mutlaka büyük beyaz eşya satan firmalardan veya telefonculardan senetlerle alışveriş yapmışızdır. Tabi dünya ve teknoloji geliştikçe sistemlerde değişmektedir. Bankalar ve finans kuruluşları kendilerini daha sağlama alabilmek için bu uygulamayı devreye sokmuşlardır.

Bizler de sizlere bu yazımızda kredi notu nasıl yükseltilir ve kredi notu yükseltme yollarından bahsedeceğiz. Sistem nasıl çalışıyor derseniz kredi derecelendirme ve kişi kredi notu sizlerin bankalarla olan ilişkilerinizi ve yapmış veya yapacak olduğunuz ödemelerinizin günü, saati, miktarı göz önünde tutularak verilen bir puanlama türüdür kredi notu. Tabiki günümüz şartların da dar gelirli kişilerin veya ticaretle uğraşan insanlarımızın ödemelerini kimi zaman gelirlerinden kaynaklı, kimi zaman ise gündelik hayatın vermiş olduğu koşuşturmadan dolayı kredi kartlarını ve kredilerini zamanında ödeyemiyor veya geciktiriyor veyahutta kısmi olarak ödeme yapabiliyor.

kredi sicilinizi 12 den vurun

Tabiki durum böyle olunca kredi puanı ve kredi notunuzun düşmesine engel olamıyorsunuz ve yapacağınız alışverişlerinizde önünüze çıkıyor. Aşağıdaki bilgilerde sizlere bu durumdan müzdarip olanlarının kredi kartı ödemesi ile kredi scoru ve kredi puanını yükseltme tekniğinden bahsedeceğiz.

Kredi Notu Veya Diğer İsmi İle Kredi Puanı Neden Bu Kadar Önemli ?

Bankalar ile vadesiz hesap ya da kredi ve kredi kartı gibi ürünler konusunda çalışmaya başlayan bireyler için, bankaların genel kayıtları dikkate alınarak bir kredi puanı belirlenmektedir. Kişilerin TC kimlik numaraları üzerinden kaydedilen bu puanlar, belirli aralıklarda oluşmakta ve bu aralıklara göre de kişilerin ne gibi hizmetler alacağı, bankanın onlara ne kadar güvendiği ve bunun gibi bankacılık faaliyetlerini ilgilendiren alanlarda yorumlamalar yapılmaktadır.

Ödeme güçlüğü çektiğinden dolayı puanı düşük olan, bundan dolayı da bankalardan bir türlü kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı için onay alamayan kişiler, aslında kredi kartlarını kullanarak kredi notlarını kısa sürede yükselişe geçirebilirler. Kredi notu yükseltmek adına yapılacak olan çalışmalarda, genel itibariyle kişilerin yeni bir başvuru ile değil, kullandıkları kredi kartlarında bazı işlemler yapmaları gerekecektir.

Kredi Kartı Kullanımı İncelikleri İle Findeks Kredi Notu’nuzu Yükseltin

Kredi kartı kullanarak kredi notu yükseltmek isteyen kişilerin yapmaları gerekenleri şu şekilde sıralamamız doğru olacaktır.

  • Öncelikli olarak kredi notunuzu kredi kartı kullanarak arttırma yöntemine geçmeden önce, kredi puanınızı sorgulamanız daha doğru olacaktır. Genel olarak bankaların aldığı işlemlere onay verdiği kredi notu seviyesine baktığımız zaman, minimum 1250’den söz edebiliriz. Bundan dolayı alacağınız işlemlere onay verilmesi için kredi notunuzun en az bu seviyede olmasına, eğer daha düşük seviyedeyse de aşağıda bahsedeceklerimize dikkat etmeniz gerekmektedir.

kredi puanı arttırma teknikleri

  • Kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltmek istiyorsanız, kredi kartınız sizin için oldukça önemlidir. Eğer kredi kartı borcunuzu tek seferde öderseniz, bu doğrudan kredi puanınızı arttıracaktır. Ancak, buna imkanınız yoksa da, düzenli ödeme yapmaya devam etmelisiniz.
  • Kredi kartınızda eğer herhangi bir borç bulunmuyorsa, gündelik yaşamda yapacağınız harcamaları kredi kartınız ile yapmalısınız. Eğer kredi kartınız ile alışveriş yapar, yaptığınız alışverişlerin borcunu da sorunsuz bir şekilde öderseniz, banka burada size artı bir etkide bulunacak ve kredi notunuzu yükseltecektir.
  • Kredi kartını kullanarak yapacağınız kredi puanı yükseltmede, kesinlikle aşırıya kaçmamalısınız. Ne kadar harcama yaptığınızdan ya da ne kadar bir borca sahip olduğunuz değil, bankaya borcunuzu ne kadar zamanında yaptığınız önemlidir. Kredi kartınızdan 10 TL’lik bir harcama yapmış olsanız bile, bunu gününden önce ödemeniz ya da hesap kesim tarihinde size çıkarılan dönem borcunun tamamını ödemeniz, kredi notunuza doğrudan ve hızlı bir şekilde etki edecektir.
  • Kredi notunuz düşük olduğunda ek bir kredi kartı kullanmaktan ya da kredi kartı başvurusunda bulunmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine ekonomik açıdan tasarrufa gitmeniz daha doğru olacaktır. Eğer ilerleyen dönemlerde kredi notunuz 1250’nin yukarısına çıkarsa, bu durumda düzenli olarak çalıştığınız bankadan yeni bir limit talebinde bulunmalısınız.
  • Banka ile işlemlerinizin artması için kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı vermeyi deneyin. Eğer cep telefonu, elektrik, su, doğalgaz ya da bunun gibi faturalarınızı bankadan doğrudan ödenmesi için talimat altına alırsanız, bu da kredi notunuza etkide bulunacaktır.

Kredi Kartı Kullanımını Düzenledim, Findeks Kredi Puanım Ne Zaman Artar ?

Kredi notu yükseltmek için düzenli ödeme yapmanız ve yukarıda belirttiğimiz altı yöntemi uygulamanız yeterli olacaktır. Kredi puanınızı yeterli seviyeye yükselttikten sonra ise, bu alışkanlığı devam ettirmeli ve tekrar bankalar ile sorun yaşamamak adına çalışmalarınızı sürdürmelisiniz.

Bahsedilen adımları takip ederseniz, kredi puanınızdaki artış ortalama olarak 2 ay içerisinde kayıtlara yansıyacaktır. Çünkü, banka kayıtlarının değerlendirilmesi ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından da kredi notuna yansıtılması, aynı gün içerisinde mümkün olmamaktadır. Bundan dolayı 2 ya da 3 aylık bir sürede sabredip düzenli ödeme yaparsanız, bankalar ile ilişkilerinizi daha iyi seviyelere getirebilirsiniz.

Etiketler:

Kredi Kartıyla Findeks Kredi Notu (Puanı) Yükseltme Tekniği Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
borç kapatma kredisi başvuru
Tüm Borçlarımı Tek Bankada Nasıl Toplayabilirim ?

Ülkemizde banka sayısının fazla oluşundan dolayı, zaman zaman...

bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgiler
Zorunlu Bireysel Emeklilik (BES) Nedir ? BES Nasıl İptal Edilir ?

Zorunlu BES, geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen ve artık...

x