finanskredirehberi.com

Anasayfa > Krediler > Kredi Mevduat KMH Hesabı Nedir, Nasıl Kapatılır?

Kredi Mevduat KMH Hesabı Nedir, Nasıl Kapatılır?

Tarih: 21.06.2017
Güncel: 04.12.2019
kmh hesap nedir

Kredi kartı kullanımı önü alınamaz şekilde yaygınlaşmış olsa da kredi kartı kullanımı gerçekleştirmeyen kişilerde bulunmaktadır. Kulağa garip gelen bu söylem doğru sayılabilecek bir yöntem olup olmadığı tartışılabilinir. Doğru kredi kartı kullanımları insanları rahatlatabilir ve ihtiyaçlarını karşılamada çok önemli rol oynayabilir. KMH hesap nedir, nasıl açılır ve nasıl kapatılır tüm yönleriyle ele alacağız.

Bilinçsiz kart kullanıcılarının her zaman bankalarla başı derttedir ve suçlu her zaman bankalardır. Acımazsız yaptırımları olan bankalar bulunmaktadır. Kredi kartınız bulunmadan da size ait olmayan bir paranın harcamasını yapmanız mümküdür. Kredi Mevduat Hesabı Kmh ( Eksi Hesap ) diye adlandırılan bir yöntem ile hesabınızı eksi bakiyeye düşürerek, bir başka deyişle avans kullanarak harcama yapabilirsiniz.

Bankacılık yöntemlerinin temel taşı olan faiz bu durumda da devreye girmektedir. Kullanılan eksi bakiye belirli faiz oranları üzerine eklenerek hesap bakiyesini normal durumuna getirince sizden alınır.

KMH (Avans Hesap) Nedir? Nasıl Açılır?

Herhangi bir bankada belirli bir sebepten dolayı veya sebepsizce açılmış bir banka hesabınız bulunabilir. Bu hesapta genellikle Kredi Mevduat Hesabı Kmh ( Avans Hesap ) tanımlaması yapılmamıştır. Bu tanımlamayı yaptırmak için bazı yöntemler izlenebilir;

kmh hesap nedir

1-) Çağrı merkezi aranarak hesap işlemleri menüsünden Kredi Mevduat Hesabı Kmh ( Eksi Hesap ) talebinde bulunulur ve onaylandığı taktirde hesaba tanımlama gerçekleştirilir.

2-) Mobil bankacılık yöntemi ile telefonunuza kurduğunuz, bankanıza ait banka uygulamanızdan  Kmh avans hesap talebi açarak onaylanmasını bekleye bilirsiniz. Bu başvuru süresi diğerine göre daha kısa olup daha hızlı sonuç vermektedir.

3-) İnternet bankacılığı ile bir bilgisayar veya tablet üzerinden bankanızın web sitesine giriş yapıp orada hesaplarım bölümünde yer alan Kredi Mevduat Hesabı Kmh ( Eksi Hesap ) başvurusu bölümünden başvuru yapabilirsiniz.

Yukarıda yöntemlerden dilediğinizi seçerek Kredi Mevduat Hesabı başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır, bu konular bankacılık sektöründe bankaların riskleri azaltması için oluşturulmuş bir mekanizma ile işlemektedir.

Bknz : Ziraat Bankası KMH HESABI

KMH Hesabı (Eksi Hesap) Yarar Ve Zararları

Kredi Mevduat Hesabı Kmh ( Eksi Hesap ) başvurunuzun onaylanması için dikkat edebileceğiniz bir kaç yöntem;

 • Bankacılık işlemleri sırasında yaptığınız her işlem sizin için bir puan oluşturmaktadır. Eğer bankacılık işlemleriniz yoğun değilse yani çok aktif kullanmıyorsanız ilk etapta biraz bankacılık işlemleri yapmanız sizin için iyi olacaktır.

kmh hesap nasıl kapatılır

 • Çok yüksek miktarda başvurular ilk etapta red ediliir. Bankacılık mantığında adım adım ilerlemeler her zaman daha uygun görülmektedir.
 • Kredi kartlarınızı düzenli ödemeye dikkat edin. Bankaların genelde baz aldığı ve önem verdiği konulardan biridir kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmanız size iyi bir izlenim oluşturacaktır.
 • Kredi ödemelerinizi geciktirmeyin. Kullanmış olduğunuz bireysel ihtiyaç kredisi varsa, bu kredinin ödemelerini geciktirmemeye çok dikkat edin, unutmayın ki bankacılık işlemlerinde bu tarz konulara çok dikkat edilmektedir.

Verdiğimiz tavsiyelere uyulduğu zaman sizlerde göreceksinizki Kredi Mevduat Hesabı Kmh ( Eksi Hesap ) başvurusunu yaptıktan sonra onay almak çok kolay olacak. Aynı zamanda borçlarını düzenli ödeyen banka müşterileri başvuru yapmadanda hesabına Kredi Mevduat Hesabı Kmh ( Eksi Hesap ) tanımlanabiliniyor. Kullanılmadığı durumlarda size hiç bir zaman bir zarar olmayacak bu ürün birçok dar zamanınızdada işinizi görecektir.

İlgili Konu : İş Bankası KMH Hesap Başvuru

KMH Kredili Mevduat Hesabı Faiz Hesaplaması

KMH faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle, bir hesap başvurusunda bulunmadan önce faiz oranlarını her zaman almalı ve bankanızın ek faiz için sizden ücret almasını sağlamalısınız. Bu nedenle, maliyeti önceden planlayabilirsiniz. Faiz oranı yüksekse, daha sonra ödeme yapamayacaksınız ve banka ile yasal bir mücadele içinde bulunmak için kredi hesap hesaplarından ve hesaplama araçlarından yararlanabileceksiniz. Örnek bir KMH hesaplama şekli aşağıda verilmiştir.

KMH Kredili Mevduat Hesabı Faiz Hesaplama Formülü = Anapara x Gün Sayısı x Faiz/ 36.000 bu formüle göre faiz hesabınızı kendiniz yapabilirsiniz.

İş bankası ek hesap, Akbank artı para, Garanti avans hesap gibi bankaların kendilerince isimlerde belirlemiş olduğu kmh hesapları mevcuttur.

TEB Bankası Khm Hesabı Açılışı

TEB Bankası’ndan khm hesabı açtırma işlemi için bankanın şubelerine gidilmelidir. TEB Bankasında maaş hesabı olan kişilerin, khm hesabı açtırmak için izleyecekleri adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi kendine en yakın TEB Bankası şubesine gider.
 • Şubeye giderken nüfus cüzdanı fotokopisi, maaş hesabı cüzdanı kişinin yanında bulunmalıdır.
 • Bu evraklar şube gişe çalışanına teslim edilip, Khm hesabı açılmak istendiği iletilir.
 • Teyit sağlayan gişe çalışanı, hangi limit tutarı üzerinden Khm hesabı açılabileceğini iletir.
 • Bilgi alımı sonrası, ‘’khm hesabı başvuru formu’’ doldurulup, imzalanır.

Bu işlem ile khm hesabı açılır ve hesabın bilgileri ve kartı kişiye iletilir. Kişi istediği zaman bu hesap üzerinden nakit çekim işlemi sağlayabilir.

Fibabanka Khm (Avans Hesap) Hesabı Açılışı

Fibabanka’dan khm hesabı açmak için bankanın maaş hesabı müşterileri, banka şubesine başvuru yapmalıdır. Başvuru için izlenecek adımlar, şu şekilde sıralanır:

 • Kişi kendine en yakın Fibabanka şubesine gider.
 • Şubeye giderken nüfus cüzdanı fotokopisi ve maaş hesabı cüzdanı kişinin yanında bulunmalıdır.
 • Şube gişe çalışanlarına Khm hesabı açılmak istendiği iletilip, belgeler teslim edilir.
 • Teyit sağlayan gişe çalışanı khm hesabının hangi limit ile açılabileceğini iletir.
 • Gişe çalışanı danışmanlığı ile ‘’khm hesabı başvuru formu’’ doldurulup, imzalanır.

Adımların tamamlanması ile gişe çalışanı Khm hesabını açıp, hesap bilgileri ve kartını kişiye teslim eder. Kişi dilediği zaman bu hesaptan nakit avans alabilir, fatura ödeyebilir veya EFT, havale işlemlerini gerçekleştirebilir.

Burgan Bank Kredili Mevduat Hesabı Açılışı

Burgan Bank’tan khm hesabı açtırmak için bankanın şubelerine gidilir. İşlem için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Burgan Bank’ta maaş hesabına sahip olan kişiler, kendilerine en yakın Burgan Bank şubesine giderler.
 • Şubeye giderken nüfus cüzdanı fotokopisi ve maaş hesabı cüzdanı götürülür.
 • Bu evraklar gişe çalışanına iletilip, khm hesabı açılmak istendiği belirtilir.
 • Gişe çalışanı bilgileri teyit edip, ne kadar limit ile khm hesabı açılabileceği bilgisini iletir.
 • Gişe çalışanı danışmanlığı ile ‘’khm hesabı başvuru formu’’ doldurulup, imzalanır.

Adımların tamamlanması ile hesap açılışı gerçekleşir. Hesaba ilişkin bilgiler ve hesaba ait kart kişiye iletilir. Tüm bankalarda bulunan khm hesapları üzerinden, maaş hesabında yeterli bakiye olmamasına rağmen, nakit avans çekilebilir.

ING Bank Eksi Hesap Açılışı

ING Bank’tan khm hesabı açmak için bankanın maaş hesabı müşterisi olmak gerekir. Müşterilerin hesap açılışı için izleyeceği aşamalar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi kendine en yakın ING Bank şubesine, nüfus cüzdanı ve maaş hesabı cüzdanı ile gitmelidir.
 • Şube gişe görevlisine, bu belgeler teslim edilip, khm hesabı açılmak istendiği iletilir.
 • Khm hesabının ne kadar limit ile açılabileceğinin bilgisi, gişe çalışanından alınır.
 • Gişe çalışanı danışmanlığı ile ‘’khm hesabı başvuru formu ‘’ doldurulur ve imzalanır.

İşlemlerin tamamlanması ile hesap açılışı gerçekleştirilir. Hesaba ait kart ve evraklar gişe çalışanı tarafından, kişiye teslim edilir. Kişi bu hesap üzerinden nakit çekimi, EFT, havale gibi işlemleri, maaş hesabında bakiye olmamasına rağmen gerçekleştirebilir.

QNB Finansbank Khm Hesabı Açılışı

QNB Finansbank’tan khm hesabı açmak için bankanın şubelerine gidilir. İşlem için izlenecek aşamalar şu şekilde sıralanır:

 • QNB Finanasbank maaş hesabı müşterileri, kendilerine en yakın QNB Finansbank şubesine giderler.
 • Şubeye gidilirken, nüfus cüzdanı fotokopisi, maaş hesabı cüzdanı kişinin yanında bulunmalıdır.
 • Bu belgeler, gişe çalışanına teslim edilip, khm hesabı açılışı için başvurulur.
 • Gişe çalışanı, maaş hesabı üzerinden maksimum hangi limit ile khm hesabı açılabileceğinin bilgisini, kişiye iletir.
 • Daha sonra, ‘’khm hesabı başvuru formu’’ doldurulur ve imzalanır.

Bu aşamaların tamamlanması ile hesap aktif hale gelir. Hesaba ait evraklar ve banka kartı gişeden teslim alınıp, istenildiği zaman hesaptan nakit çekim yapılabilir.

İş Bankası Khm Hesabı Açılışı

İş Bankasından khm hesabı açtırmak için bankanın maaş hesabı kullanıcısı bir müşteri olmak gerekir. Hesap açılışı için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi kendine en yakın İş Bankası şubesine nüfus cüzdanı fotokopisi ve maaş hesabına ait cüzdan ile gitmelidir.
 • Bu belgeler gişe çalışanına verilip, khm hesabı açılışı için talepte bulunulur.
 • Gişe çalışanı maaş hesabı limiti üzerinden maksimum hangi tutar ile khm hesabı açılışı yapılabileceğini, kişiye iletir.
 • Daha sonra, ‘’khm hesabı başvuru formu’’ doldurulup, imzalanır.

İşlemlerin tamamlanması ile hesap açılışı sağlanır. Khm hesabına ait kart ve evraklar gişeden teslim alınır. Kişi istediği zaman khm hesabı kullanımı ile nakit avans çekebilir. Maaş hesabında bakiyenin yetersiz olması durumunda bankacılık işlemleri olan havale, EFT, fatura ödeme gibi işlemler, khm hesabı üzerinden alınan nakit avans ile sağlanır.

Kredili Mevduat (KMH) Hesap Nasıl Kapatılır ?

Kredili mevduat yani avans hesap veya başka bir deyiş ile eksi hesap kapatmak için biraz eksi bakiyeniz tutarında ödemenizi hesabınıza yatırmanız gerekmektedir.Burada dikkat edeceğini nokta gecikmiş faiz tutarınızın olmaması çünkü faiz tutarınız kalır ise avans hesabınız kapatılmayacaktır.

Bazı bankaların internet ve mobil uygulamalarından avans hesaplarınızı ödeyerek kapatabilirsiniz. Fakat bazı bankalarda da şubeye gitmeniz gerekmektedir. Tüm borcu kapatmadan kmh hesabınız kapatılmayacağını bilmeniz gerekir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Mevduat KMH Hesabı Nedir, Nasıl Kapatılır?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git