Kredi Neden Çıkmaz Sorusuna Verilebilecek 17 Net Cevap

 

Kredi çıkmamasının nedenleri arasında pek çok şey gösterilebilir. Günümüzde milyonlarca insan günlük ihtiyaçları için kredi desteğinden yararlanmaktadır. Ancak, kredi desteği veren bankaların, bu kredi için belirlediği şartlar bulunmaktadır. Eğer, kredi desteği için başvurduğunuz bankalardan red cevabı alıyorsanız, bunun muhtemel 17 sebebini sizler için derledik.

Herhangi Bir Sigorta Girişinizin Ya Da Mevcut Bir İşinizin Bulunmaması, Hâlihazırda çalıştığınız bir iş bulunmuyorsa muhtemelen hiçbir banka tarafından kredi alamazsınız. Bankalar, kredi verecekleri müşterilerden ödeme konusunda garanti almak isterler. Bu garantiyi sağlamanın en kolay yolu da, düzenli bir gelirinizin olduğunu bankaya göstermektir. Ancak bu koşulda banka, tarafınıza kredi desteğinde bulunmayı kabul eder.

Aylık Gelirinize Uygulanan Bir Haciz Olması, Bankaların, kredi desteğinde bulunmak için geri ödeme garantisi istediğini belirtmiştik. Bunun için en kolay ve belirgin yol, aylık gelirinizin olduğunu bankaya kanıtlamaktır. Maaş bordrosu ile yapacağınız bu aylık gelir ispatınız, gelirinize bir haciz uygulanması durumunda geçersiz olacaktır. Bu nedenle düzenli olarak aldığınız maaşınıza haciz uygulanmadığına olduğuna emin olmalısınız.

Aktif Olarak Devam Eden Bir Kredi Olduğu Halde Yeni Bir Kredi İçin Başvuruda Bulunulması

Almakta olduğunuz bir kredi desteği yer alıyorsa, ikinci bir krediye sahip olmak oldukça zordur. Kredi için başvurduğunuz bankalar farklı da olsa, belirli bir süre zarfında yalnızca bir kredi sahibi olabilirsiniz. Ancak, geçmişte aldığınız kredinin ödemeleri devam ederken yeni bir kredi almak mümkündür. Bunun için de, kredi alacağınız bankayı geri ödeme hususunda ikna etmeniz gerekmektedir.

Devam Eden Kredi Ödemelerinin Geciktirilmiş Veya Aksatılmış Olması, Bankaların kredi konusunda üzerinde durduğu konu güvendir. Geçmiş ödeme dökümlerinizde belirgin bir aksama veya gecikme yer alıyorsa başvurunuzun olumlu sonuçlanması oldukça zordur. Hâlihazırda düzenli ve iyi bir geliriniz bulunsa bile siciliniz başvurunun sonucunda baskın olacaktır.

Kredi Almak İçin Başvuran Kişinin Toplam Sigortasının Bir Aydan Az Olması, Kredi almak için başvuran vatandaşların bazı temel sosyal güvencelere de sahip olması beklenmektedir. Çalıştığı halde toplam sigortası bir aydan az olan kişiler, kredi almak için başvurduğu bankalardan olumlu bir geri dönüş alamazlar. Sigortasız çalışanların kredi imkânlarından yararlanması söz konusu bile değildir.

kredi alamayanlara öneriler

Kredi Almak İçin Başvuran Kişinin Kredi Notunun Yeterli Olmaması

Kredi almak için başvuran kişi, ilgili banka tarafından detaylı bir değerlendirmeye alınır. Bu aşamada başvuran kişinin tüm sosyal ve ekonomik durumu incelenerek uzmanlar tarafından bir kredi notu belirlenir. Kredi almak için göz önünde bulundurulan tek öge de bu kredi notudur. Kredi notu yüksek kişiler kolayca kredi sahibi olabilirken düşük kişiler bu imkândan yararlanamaz.

Aynı Bankadan Daha Önce Red Cevabı Alındığı Halde Başvuru Yapılmaya Devam Edilmesi, Her banka, başvuruda bulunan kişiyi detaylı olarak inceleyerek bir kredi notu belirler. Kredi alma durumu da, yine bu kredi notuna göre belirlenir. Kredi notunuz düşük olduğu halde aynı bankaya kredi başvurusunda bulunmaya devam etmeniz, kredi çıkmamasının en önemli nedenidir. Kredi notunuzda değişim olmadıkça, aldığınız yanıt değişmeyecektir.

Geliriniz Asgari Ücret Olduğu Halde Daha Yüksek Miktarda Bir Kredi İçin Başvuru Yapılması, başvurduğunuz banka hangisi olursa olsun, alacağınız kredinin miktarı gelirinizle doğru orantılı olacaktır. Bu nedenle asgari ücrete sahip olan bir çalışanın yüksek miktarlardaki kredilere sahip olması imkânsızdır.

Başvuran Kişinin 18 Yaşından Küçük Olması, reşit olmak, her banka işlemi için göz önünde bulundurulan bir şarttır. Sağlanmadığı takdirde kredi hizmeti verilemez. Geçmiş Bir Kredi Borcu Bulunması, Geçmişte aldığınız bir kredinin geri ödemesi yapılmadıysa, banka tarafından yeni bir kredinin verilmesi oldukça zordur. Güvenilirliği sarsılan vatandaşlara bankalardan kredi çıkmaması öngörülebilen bir durumdur.

Kredi Kartı Ödemelerinde Düzensizlik Tespit Edilmesi

Bir bankaya kredi almak için başvurduğunuz zaman kredi kartı ödemeleriniz de referans olarak alınır. Kredi kartı harcamalarınızın ödemesinde meydana gelen düzensizlikler, banka için olumsuz bir etki oluşturacaktır.Devam Eden Bir Yasal Sürecin Olması, Özellikle finans konularında süren bir yasal sürecin olması, kredi almanızın önünde büyük bir engel oluşturur. Her hukuki dava aynı sonucu vermese de, yasal süreç olumsuz bir intiba bırakabilir.

Başvuru Yapan Kişinin Bir Başkası İçin Kefil Olması ve Kefil Borcunu Ödememesi, Kredi için başvuruda bulunan kişi, daha önce bir yakını için kefil olmuş ve sahip olduğu kefillik borcunu ödemediyse, ilgili bankadan kredi çıkmaması kuvvetle muhtemeldir.Kredi Kartı Borcu Nedeniyle Herhangi Bir Yasal Sürecin Takip Edilmesi, Sahip olduğunuz kredi kartı harcamalarının ödemeleri yüzünden herhangi bir yasal süreç başlatıldıysa, bankalardan kredi almanız hayli zorlaşır. Bankalar için güvenilirliğinizi sarsan bu yasal süreç, kredi almanızı da imkânsız hale getirir.

Sahip Olduğunuz Aylık Gelirin Belgelerle Kanıtlanamaması

Düzenli gelirinizi belgelerle kanıtlayamıyorsanız, bankaların gözünde hiçbir değeri yoktur. Bu da kredi almanızı engelleyen bir durumdur.Maaş Bordrosundaki Miktar İle Almak İstenen Kredinin Ödemesinin Uyuşmaması, Bordroda belirtilen aylık gelir ile almak istediğiniz kredi miktarı paralellik göstermelidir.

Aksi durumlarda kredi çıkması mümkün değildir.Kredi İçin Başvurulan Bankaya Eksik Ya Da Yanlış Bilgi Verilmesi, Kredi için başvurduğunuz bankaya verdiğiniz bilgilerin yanlış olduğu tespit edilirse, kredi almanız imkânsız bir hale gelir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
hemen hesaba geçen kredi
Tek Tıkla Hesaba Hemen Yatan Kredi ( POPÜLER BANKALAR)

Bankaların sunmuş olduğu internet şubesi bankacılığı ve mobil...

kredibilite limiti arttırma
Yüksek Meblağlarda Kredi Çekmek İçin 5 Püf Nokta

Bankalardan yüksek tutarlı kredi almak için bazı püf...

x