Bankalardan kredi çekmek isteyenlerin findeks kredi notu kaç olmalı sorusu mutlaka aklından geçiyordur bende bu sorunun en mantıklı ve ferahlatıcı cevaplarını bu makalemde sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Aslında bu doğru bir düşüncedir, bir ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisi almadan önce kredi notu puanınızı tespit ederek buna göre akıllı bir başvuru yapmak istemenizden daha doğal bir şey olamaz. Aslında en mantıklısı bu diyebiliriz eğer sizin kredi notunuz düşükse zaten başvurunuzu baştan kaybetmiş olabilirsiniz.

Kredi notunu öğrenmek için birden fazla alternatif bulunuyor örneğin SMS ile kredi notu öğrenme makaleme göz gezdirerek bu konuyu daha detaylı ele alabilirsiniz. Eğer kredi puanınızı öğrendiğinizde düşük bir rakamla karşılaşırsanız, başvurunuz öncesi bazı aksiyonlar alarak bu durumu düzeltme şansınız bulunuyor. Kredi notu nedir öğrenerek işe başlayalım.

Kredi Notu Nedir ?

Bankaların ortak olarak kurdukları Kredi Kayıt Bürosu tarafından hayata geçirilen Findeks kredi notu sistemi kişinin bankalar üzerinden gerçekleştirdiği parasal işlemlerin toplamı ve ödeme performanslarına göre yapılan değerlendirme notudur. Bu not yapılan kredi başvurularının değerlendirilmesinin yanı sıra artık taksitli ve vadeli işlemlerin (taksitli akıllı cep telefonu satın almak, taksitli beyaz eşya almak ya da araba kiralamak vb) tümünde yapılan başvuruların sonuçlandırılmasında referans olarak kabul edilmektedir.

Bu nedenle oldukça önemlidir ve mümkün olan en yüksek seviyede tutulmalıdır. Düşük kredi notu ortalaması olan kişiler bankalarca riskli müşteri kategorisine sokulmakta, bu nedenle ya kredi reddi ile karşı karşıya kalınmakta ya da çok daha yüksek kredi faiz oranları ile düşük limitli kredi onayı verilmektedir.

İyi Bir Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı ?

Kredi puanı kaç olmalı sorusuna gelirsek, kredi notunun mümkün olan en yüksek seviyede tutulması gerekir. En düşük kredi notu sıfır olarak hesaplanmakta olup en yüksek kredi notu ortalaması ise 1900 puan olarak kabul edilmektedir. İyi kredi notu ortalaması olduğunun kabul edilebilmesi için not ortalamasının en yüksek seviyeye yakın tutulması gerekir. Yeşil kredi notu puanı olarak ta bilinen yüksek kredi notu ortalaması için kredi notunun en düşük 1500 puan olması gerekir.

Çok Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
0-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Kredi notu 1200 puan ve altındaysa bu durumda ne yazık ki kredi onayı alınması zorlaşır ve kişinin düşük kredi notu ortalaması olduğu kabul edilir. Orta riskli kredi notu ortalaması olan bu kişilerin ancak en kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvuru formu doldurmaları durumunda kredi onayı almalarına izin verilebilir. Bknz: Kredi notu sıfır olana kredi veren bankalar.

Findeks Kredi Notu Hesaplama İşleminde Hangi Faktörler Önemlidir ?

Bankaların ve findeks kurumunun kredi puanı ve kredi skoru belirlerken baz aldıkları bazı ölçütler vardır. Bu ölçütlere ve ödeme alışkanlıklarına göre belli bir algoritmadan geçerek kredi notu ve skoru belirlenir. Bu başlığımızda sizlerin kredi çekebilmek için gerekli kredi ortalamasını nasıl yakalayabileceğinizden ve bu ölçütlerden bahsedeceğiz.

  • Kullanmış olduğunuz kredi kartları ve bankalardan çekmiş olduğunuz kredilerinizin ödeme tarihlerine bağlı kalıp kalmadığına bakılan ölçüt. Bu çekmiş olduğunuz bir taksitli nakit avans veya kmh hesabından kullandığınuz kredinizin son ödeme tarihi olabilir. Taksitlerin ödeme tarihlerine sadık kalmanız ve kredi kartınıza ait asgari ödeme tutarlarınızı zamanında ödemeniz kredi sorgulama ekranında notunuzu % 30 oranında etkileyecektir.
  • Kredi skorunuzu belirleyen diğer bir unsur ise bugüne kadar kapanmış veya kapanmamış kredi ve kredi kartları durumları, ipotekli ve ipoteksiz kullanmış olduğunuz kredilerin mevcut kalan borç tutarları ve limitleriniz yine kredi puanınızın oluşmasına etkileyen ölçütler arasındadır. Bu durum ise kredi notunuzu % 25 oranında etki yapmaktadır.
  • Aynı zamanda yeni kredi başvurularınız ve henüz daha ödeme performansınızın değerlendirilemediği krediler kredi notu sorgulanan kişinin riskli gözükmesine etki eden faktörler arasında sıralayabiliriz. Diğer oranlara göre bu madde % 20 oranında kredi not ortalamanıza daha az bir etki yapacaktır.
  • Burada yanlış anlaşmanın önüne geçmek için eğer siz çok fazla kredi kullanıyor ve zamanında ödemelerinizi yapıyorsanız bu sizi kredi notunuzun düşük olacağı anlamına gelmez aksine kredi notunuzu arttıracaktır. Hatta kredi kullanım yoğunluğu fazla olan kişilerin hiç kredi kullanmamış kişilere göre kredi notunun daha yüksek olabilir. Bu normal bir durumdur ve kredi puanını etkileme oranı % 15 civarındadır.

Düşük Kredi Notu Skoru Sahibi Kişiler Ne Yapmalı?

Eğer kredi notunuz 1099 puan altındaysa biraz endişelenmelisiniz ve bu kredi notu aralığını yükseltme eğilimine ve hazırlıklarına başlamalısınız. Kredi notu yükseltme işlemi çok zor bir süreç değildir. Sadece bankalara olan geri ödemelerinizi bir düzene sokmanız gerekmektedir. Genel hata bir günden bir şey olmaz kredi kartımı geç ödeyim düşüncesi veya çekilen kredileri son ödeme tarihlerine dikkat etmeden gelişi güzel ödemektir. Bu davranışlarınızı bir an önce terk etmelisiniz.

Tavsiye Makale : 800 Puana Kredi Veren Bankalar

Ödemelerinizi zamanında yaparak bankaların güvenini kazanmalısınız. Bir süre sonra KKB kredi notu cetvelindeki puanınızın yükseldiğinizi görmek süpriz olmayacaktır. Peki kredi notu kaç ayda yükselir bir bakalım.

Kredi Puanı Yükseltme Zor Mu, Skor Yükseltmek İçin Ne Yapılmalı?

Kredi notu nasıl yükseltilir gibi bir düşünceniz varsa bu biraz zor olabilir. Neden derseniz çünkü yaptığınız işlemlerin Kredi Kayıt Bürosuna ulaşması ve hanenize + veya – olarak yansıması bir ay alacaktır. Siz ne kadar düzenli ve prensipli ödemeler yaparak. Bankalarda bulunan kredi ve kredi kartı borçlarınızı kapatarak ve azaltarak giderseniz en erken 2 ay en geç 3 ay içinde yükseliş sağlanacaktır.

Tabi burada kredi notunuzun hangi grupta olduğu önemlidir.Eğer siz çok riskli olan 0-699 puan aralığında iseniz bu süreç uzayabilir. 12 aya kadar bir süreç sizi bekliyor diyebilirim. Puanınız ne kadar düşükse kredi notunun yükselmesi de o kadar uzun zaman alacaktır. 1200 kredi notu ile kredi çekme ise çok sorulan bir soru çünkü genel ortalama bu puan diliminde, puanınız ne olursa olsun izlemeniz gereken yol şu şekildedir.

Yapacağınız ilk işlem, son ödeme tarihi geçmiş kredi kartı borçları ve vadesi geçmiş kredi kartı borçlarınızı ödeyin! Bu işlem sizin için ilk adım olacak ve yukarı sıçramak için bir alt yapı olacaktır. Daha sonra ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapın.

Sorunsuz Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı ?

Kredi notum kaç olmalı ki kredi çekebilirim, aslında bu durum tamamen sizin bankalarla olan ilişkilerinize ve borçlarınızı zamanında ödeme alışkanlıklarınıza bağlıdır. Kredi notu ayın kaçında güncellenir ve 1 ayda kredi notu ne kadar artar gibi beklentiler çok yanlıştır. Kredi notu aylık veya yıllık olarak güncellenen bir skor değildir. Bankaların Kredi Kayıt Bürosuna günlük aktardıkları bilgiler ile her an değişen bir sistemdir. Aylık olarak güncellemeler daha çok sizin günlük yaptığınız işlemlerin bir bütünün sonucu olacaktır.Bu yüzden sizin odaklanmanız ve dikkat etmeniz gereken herşeyi bu makalemizde bulabilirsiniz.Kredi puanlarını bir genelleme ile neye karşılık geldiğini anlatmak gerekirse aşağıdaki tablomuz size bir fikir verecektir.

Tavsiye İçerik : Eşimin kredi notu kredi çekmemi engeller mi?

Ücretsiz kredi notu sorgulama ve findeks kredi notu sorgulama işlemlerinizi belli periyotlarda gerçekleştirirseniz kredi notunuzu kontrol altında tutabilirsiniz. Aksi halde işinizi biraz şansa bırakmış olabilirsiniz. Önemli bir not olarak akıllı telefon almak da kredi skorunu etkileyen bir faktördür. Cep telefonları mağazalarında kaç paralık bir telefon alacağınızı sorgulamak bile sizin bankalardaki geçmişinize olumlu veya olumsuz etmektedir. Bu küçük ayrıntıyıda belirtmeden yazımızı sonlandırmak istemedik. Finans Kredi Rehberi web sitemizi takip etmeye devam etmenizi temenni ediyoruz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir