finanskredirehberi.com
Findeks Kredi Notu Renkleri ve Anlamları | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Kredi Notu > Kredi Notu Kaç Olmalı Diyenlere Açıklamalı Findeks Rehberi

Kredi Notu Kaç Olmalı Diyenlere Açıklamalı Findeks Rehberi

Tarih: 11.06.2020
Güncel: 11.06.2020
kredi notu kaç ayda yükselir

Bankalardan kredi çekmek isteyenlerin kredi notu kaç olmalı sorusu mutlaka aklından geçiyordur bende bu sorunun en mantıklı ve ferahlatıcı cevaplarını bu makalemde sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Aslında bu doğru bir düşüncedir, bir ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisi almadan önce kredi notu puanınızı tespit ederek buna göre akıllı bir başvuru yapmak istemenizden daha doğal bir şey olamaz. Aslında en mantıklısı bu diyebiliriz eğer sizin kredi notunuz düşükse zaten başvurunuzu baştan kaybetmiş olabilirsiniz.

Kredi notunu öğrenmek için birden fazla alternatif bulunuyor örneğin SMS ile kredi notu öğrenme makaleme göz gezdirerek bu konuyu daha detaylı ele alabilirsiniz. Eğer kredi puanınızı öğrendiğinizde düşük bir rakamla karşılaşırsanız, başvurunuz öncesi bazı aksiyonlar alarak bu durumu düzeltme şansınız bulunuyor. Peki, nedir bu kredi notu aralıkları bir bakalım.

KKB Kredi Notu Aralığı Kaç Olmalı ?

Kredi notu cetveli veya aralıklarının her birinin temsil ettiği ayrı bir grup vardır. Bunlardan kısaca bahsetmem gerekirse çok riskli grup en kötü kredi notu aralığı diyebiliriz ya daha önce hiçbir banka ile çalışılmadı, yada çalışılan bankalara hiç mi, ama hiç doğru ve zamanında ödeme yapılmadı anlamını taşır.

Orta riskli grup, çok kötü olmasa da bankalarla arası limoni olan bireylerin not dilimi diyebilirim. Çünkü bu not aralığına sahip kişilerde bankalara düzenli ödemeler yapmamış veya kredi limitlerini aşırı derecede zorlamış veya düzensiz ödeme yapan grup anlamı taşır.

Az riskli grup, ise iyi niyetli ama bir türlü yorganın ucunu kaybetmiş bulamıyor diyebiliriz, bunu şöyle açıklık getireyim ödemesini bir düzenli yapıp bir geciktiren iyi ile kötü arasında kalmış sıkışmış bir kredi notu aralığıdır. Bu grubun kredi alması genel borç durumuna ve ödeme alışkanlıklarına bağlıdır.

Çok Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
0-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Bu arada size kredi notu aralıkları olan cetveli paylaştım, sıra geldi iyi gruba bu gruptaki kişilerin gerçekten bankalarla arası güzel ve gerek kredi kartı yada banka kredilerinde bir aksama olmamış grup dilediği zaman kredi kullanabilirler. Bankalar bu kişileri çok sever 🙂

Çok iyi gurup, zaten bu gruba dahilseniz aman bana kredi çıkar mı diye düşünmeyin çünkü bankalar size istemeden bile sürekli kredi tekliflerinde bulunurlar. İşte kredi notu aralıkları bu şekildedir.

Düşük Kredi Notu Aralıklarına Sahip Kişiler Ne Yapmalı?

Eğer kredi notunuz 1099 puan altındaysa biraz endişelenmelisiniz ve bu kredi notu aralığını yükseltme eğilimine ve hazırlıklarına başlamalısınız. Kredi notu yükseltme işlemi çok zor bir süreç değildir. Sadece bankalara olan geri ödemelerinizi bir düzene sokmanız gerekmektedir. Genel hata bir günden bir şey olmaz kredi kartımı geç ödeyim düşüncesi veya çekilen kredileri son ödeme tarihlerine dikkat etmeden gelişi güzel ödemektir. Bu davranışlarınızı bir an önce terk etmelisiniz.

Tavsiye Makale : 800 Puana Kredi Veren Bankalar

Ödemelerinizi zamanında yaparak bankaların güvenini kazanmalısınız. Bir süre sonra KKB kredi notu cetvelindeki puanınızın yükseldiğinizi görmek süpriz olmayacaktır. Peki kredi notu kaç ayda yükselir bir bakalım.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

1 Ayda kredi notu yükseltme gibi bir düşünceniz varsa bu biraz zor olabilir. Neden derseniz çünkü yaptığınız işlemlerin Kredi Kayıt Bürosuna ulaşması ve hanenize + veya – olarak yansıması bir ay alacaktır. Siz ne kadar düzenli ve prensipli ödemeler yaparak. Bankalarda bulunan kredi ve kredi kartı borçlarınızı kapatarak ve azaltarak giderseniz en erken 2 ay en geç 3 ay içinde yükseliş sağlanacaktır.

Tabi burada kredi notunuzun hangi grupta olduğu önemlidir.Eğer siz çok riskli olan 0-699 puan aralığında iseniz bu süreç uzayabilir. 12 aya kadar bir süreç sizi bekliyor diyebilirim. Puanınız ne kadar düşükse kredi notunun yükselmesi de o kadar uzun zaman alacaktır. 1200 kredi notu ile kredi çekme ise çok sorulan bir soru çünkü genel ortalama bu puan diliminde, puanınız ne olursa olsun izlemeniz gereken yol şu şekildedir.

Yapacağınız ilk işlem, son ödeme tarihi geçmiş kredi kartı borçları ve vadesi geçmiş kredi kartı borçlarınızı ödeyin! Bu işlem sizin için ilk adım olacak ve yukarı sıçramak için bir alt yapı olacaktır. Daha sonra ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapın.

Kredi Notumu Nereden Öğrenebilirim?

Eğer kredi notunuzu bilmiyorsanız findeks.com üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu vermiş olduğum adres “Kredi Kayıt Bürosu” tarafından takip edilen resmi bir adrestir. İlk üyelikte para tahsil edilmiyor 1 defaya mahsuss olarak ücretsiz olarak öğrenme şansınız var. Diğer yöntemler ise GSM operatörlerinden kısa mesaj servisleri ile sorgulama yapabilirsiniz.

Bir başka yöntem ise e devlet üzerinden notlu risk raporu temin etme şansınızdır ayda 1 kez bu raporu ücretsiz olarak e devlet üzerinden alabiliyorsunuz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Notu Kaç Olmalı Diyenlere Açıklamalı Findeks Rehberi
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git